Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Chiny ogłosiły powstanie rewolucyjnego napędu; Izrael celowo atakuje cywilów?

Chiński okret podwodny typu 039 Song
Chiński okret podwodny typu 039 Song
Autor. Wikipedia

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Bankier.pl:„Izrael zajął największy szpital w Strefie Gazy Al Szifa. „Pacjentów nie da się ewakuować” „Izraelska armia poinformowała w nocy z wtorku na środę, że rozpoczęła „operację” przeciwko palestyńskiemu Hamasowi w głównym i największym szpitalu w Strefie Gazy Al Szifa. Personel został ostrzeżony na pół godziny przed wkroczeniem wojska. W oparciu o informacje wywiadu i z konieczności operacyjnej, siły IDF prowadzą precyzyjną i wymierzoną w konkretne cele operację przeciwko Hamasowi w określonych rejonach szpitala Al Szifa” - głosi komunikat IDF. W komunikacie podkreślono, że „w siłach IDF są zespoły medyczne i osoby mówiące po arabsku, które przeszły specjalne przeszkolenie, aby przygotować się do tych skomplikowanych i specyficznych warunków w celu uniknięcia wyrządzenia krzywdy cywilom”. Ministerstwo zdrowia władz Gazy przyznało, że armia izraelska uprzedziła o zamiarze dokonania operacji przeciwko Hamasowi na terenie szpitala, który jest usytuowany w mieście Gaza w samym środku walk. Równocześnie ministerstwo obarczyło Izrael „pełną odpowiedzialnością” za życie pacjentów, personelu medycznego i uchodźców, którzy schronili się na terenie szpitala.”

Reklama

Interia.pl:„Tajna notatka uderza w Izrael. „Celowo atakują cywilów” „Tajna notatka holenderskiej ambasady w Izraelu rozgrzała opinię publiczną. Wynika z niej, że Tel Awiw celowo atakuje infrastrukturę cywilną w Strefie Gazy. „Ustalenia zawarte w poufnym raporcie stoją w jaskrawym kontraście z publicznymi oświadczeniami armii izraelskiej” - podkreślił dziennik, który ujawnił treść dokumentu. Holenderscy posłowie domagają się pilnego zwołania debaty na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dziennik „NRC” opublikował poufny dokument ambasady Holandii w Tel Awiwie, z której wynika, że izraelska armia używa „nieproporcjonalnej siły” i zamierza celowo spowodować „ogromne zniszczenia infrastruktury i ośrodków cywilnych” w Strefie Gazy. „Izrael celowo atakuje infrastrukturę cywilną, taką jak mosty, drogi i kompleksy mieszkalne, co wyjaśnia dużą liczbę ofiar śmiertelnych w Gazie i stanowi naruszenie traktatów międzynarodowych i praw wojennych”. Między innymi takie sformułowanie zostało zawarte w ujawnionej notatce. Jednocześnie w materiale pojawia się stwierdzenie, iż w jednym z izraelskich scenariuszy „Gazy bez Hamasu” jest przekazanie kontroli siłom międzynarodowym, które mogłyby się składać z krajów arabskich, w tym Arabii Saudyjskiej i Kataru.”

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Hamas stracił kontrolę nad Strefą Gazy” „W wyniku intensywnych działań Sił Obronnych Izraela (IDF), które wyeliminowały już dziesiątki dowódców Hamasu oraz opanowały wiele punktów oporu, organizacja utraciła kontrolę nad Strefą Gazy. Poinformował o tym minister obrony Izraela Jo« aw Galant. W obliczu pogarszającej się sytuacji militarnej Hamas wyszedł z propozycją wymiany 70 uprowadzonych dzieci i kobiet w zamian za zgodę Izraela na wprowadzenie 5-dniowego rozejmu. W ramach operacji „Żelazne miecze” grupa wojsk Sił Obronnych Izraela (IDF), nacierająca z północy, jest coraz bliżej zdobycia ufortyfikowanego przez terrorystów Hamasu obozu uchodźców Muchajjam asz—Szati w Strefie Gazy. Izraelskim oddziałom udało się ponadto opanować siedzibę żandarmerii wojskowej Hamasu. Z kolei jednostki IDF nacierające z południa walczą w okolicach szpitala al-Szarifa. Kolejne natarcie izraelskiej armii skupiło się na miejscowość Bajt Hanun w północno-wschodniej części Strefy Gazy. Wczoraj Siły Obronne Izraela wznowiły na kilka godzin działalność korytarza ewakuacyjnego i humanitarnego dla ludności północnej części Strefy Gazy, wiodącego przez drogę Saladyna. Do tej pory setki tysięcy cywilów opuściło północną strefę działań wojennych i trafiło do południowej części Strefy Gazy. Tymczasem zbrojne ramię Hamasu miało przekazać katarskim mediatorom, że są gotowi uwolnić 70 dzieci i kobiet przetrzymywanych jako zakładników, w zamian za zgodę Izraela na wprowadzenie pieciodniowego rozejmu.”

Reklama

Interia.pl:„Chiny ogłosiły powstanie rewolucyjnego napędu” „Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone w budowie napędu nowej generacji przeznaczonego do okrętów podwodnych. Ta technologia pomoże również skolonizować obce światy.Państwo Środka szybko rozbudowuje swoją flotę morską, by stawić czoło Stanom Zjednoczonym na wodach Oceanu Spokojnego. Armia woduje lotniskowce czy okręty podwodne. Jednak rewolucja dopiero nadejdzie. Rodzime uniwersytety ogłosiły bowiem budowę nowej generacji napędu, który pozwoli zasilać flotę bez potrzeby użycia reaktorów nuklearnych. Chodzi tutaj o przełomowy termoakustyczny generator Stirlinga. Ma on nie tylko sprawić, że chińskie okręty podwodne będą niezwykle cicho i niepostrzeżenie patrolować wody Pacyfiku, ale również takie urządzenia będzie można wykorzystać do zasilania pierwszych kolonii na Księżycu czy Marsie.”

Interia.pl:„Ukraiński minister obrony o śmierci 19 żołnierzy. „Wiemy, co się stało” „Teraz wiemy, minuta po minucie, co się stało i jak do tego doszło - przekazał ukraiński minister obrony Rustem Umierow. Dodał, że winni śmierci 19 żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej zostaną ukarani zgodnie z prawem. Według niego tragedii dało się uniknąć, gdyby zastosowano odpowiednie środki bezpieczeństwa. Zlekceważenie zasad uznał za „niedopuszczalne”. Główny Inspektorat Ministerstwa Obrony poinformował mnie o wynikach śledztwa w sprawie okoliczności ataku rakietowego na 128 Samodzielną Brygadę Gwardii. Teraz wiemy minuta po minucie, co się stało i jak do tego doszło. Dowiedzieliśmy się, co doprowadziło do tragedii i jak można było jej uniknąć - powiedział ukraiński minister obrony Rustem Umierow cytowany przez portal Ukrainska Prawda.”

Gazeta.pl:„W Rosji pojawił się „nowy Prigożyn”. Właściciel firmy wojskowej otwarcie krytykuje rządy Putina” „Właściciel małej prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej w ostrych słowach komentuje kierownictwo wojskowe Federacji Rosyjskiej i samego Władimira Putina. Opowiedzieli nam wiele o armii, jaka jest potężna i cudowna.Wszystkie te wspaniałe raporty… Gdzie są nasze armaty? Gdzie jest ta cała broń, „która nie ma konkurencji”? - pytał Gieorgij Zakrewski, który został okrzyknięty następcą Jewgienija Prigożyna. Prezydent Władimir Putin jest osobiście winny niepowodzeń tzw. specjalnej operacji wojskowej (SVO) Federacji Rosyjskiej w Ukrainie - oświadczył właściciel małej rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej „Paladin” Gieorgij Zakrewski, którego cytuje UNIAN.”

Wp.pl:„Decydujący moment dla Ukrainy. Przebili się na lewy brzeg” „Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak po raz pierwszy potwierdził postęp obrońców w tym rejonie. Zdobyliśmy przyczółek. Krok po kroku demilitaryzujemy Krym. Pokonaliśmy 70 proc. dystansu. A nasza kontrofensywa trwa - powiedział Jermak podczas przemówienia w Instytucie Hudsona. Dodał, że to decydujący momenent dla Ukrainy.

polskieradio.pl:„Josep Borrell mówi o milionie pocisków dla Ukrainy do marca. Szef MON Niemiec wątpi „ „Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że dostarczenie Ukrainie miliona pocisków do marca przyszłego roku nadal pozostaje celem do zrealizowania. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius wątpi, że to się uda. Jako pierwszy w Unii przyznał dziś, że tego celu nie da się zrealizować z powodu braku mocy produkcyjnych.Na razie unijne kraje od marca przekazały Ukrainie 300 tysięcy pocisków, przede wszystkim z własnych zapasów z magazynów. Teraz rozpoczęły wspólne zakupy, by szybciej przekazać władzom w Kijowie amunicję. To jest ambitny cel, ale nadal się go trzymamy i będziemy zabiegać każdego dnia, by dostarczyć jak najwięcej amunicji Ukrainie - powiedział szef unijnej dyplomacji. Josep Borrell, w przeciwieństwie do niemieckiego ministra, nie uważa, by problem był po stronie mocy produkcyjnych. Jego zdaniem, kraje członkowskie powinny po prostu przekierować swój eksport do innych krajów na Ukrainę, która jest priorytetem.”

Reklama

Komentarze (6)

  1. user_1050711

    Re: owe "pociski dla Ukrainy". A wiecie Państwo jaki będzie koniec Europy ? Otóż większość kontynentu Europejskiego wkrótce zatonie. Jak ? przecież to oczywiste - utopimy się niedługo w tej biurokracji. NIe, polski MON nie jest tu lepszy. Policzcie te masy bezowocnych dialogów, powtarzanych i nierozstrzyganych przetargów, udawanie że robią coś by urealnić 300 tysięcy wojska i przecież także potrzebnych co najmniej drugie tyle aktywnej rezerwy (patrz realia wojny na Ukrainie), Nawet taka OCZYWISTA wydawałoby się sprawa, jak budowa poważniejszych udźwigiem dronów, na przykład na bazie Flarisa, zamiast wydawania setek milionów na "opracowanie" małych nośników jednego granatu... - wszystko to przerasta biurokrację, także naszego MON. O amunicji artyleryjskiej także wiadomo było od wielu, wielu lat. Co najmniej od decyzji o budowie Kraba. Skoro uznaną ją za potrzebną.

    1. kaczkodan

      Flaris kosztuje kilka milionów i absolutnie nie nadaje się aby robić z niego sensownego drona - bo przyszłość to rozwiązania wybitnie niskokosztowe. Potrzeba konstrukcji o masie i cenie małolitrażowych samochodów osobowych, produkowanych seryjnie w milionach egzemplarzy. Podsumowując - potrzeba milionów egzemplarzy za tysiące a nie tysięcy za miliony.

  2. kaczkodan

    Nie należy traktować "tajnej notatki" jako czegoś innego niż opinii. Nie da się jednak udawać, że nienawiść nie jest obustronna.

  3. Zam Bruder

    Termoakustyczny generator, to nie napęd tylko tego napędu żródło zasilania ; a zatem Chiny co najwyżej przy jego pomocy mogą skolonizować...wyspy na Pacyfiku ;)) bo w kosmos latamy nadal przy wykorzystaniu starej technologii napędów wykorzystujących spalanie nieefektywnego paliwa chemicznego i jak na razie nic się nie zanosi aby w tej kwestii cokolwiek miało się zmienić w najbliższym czasie.

    1. kaczkodan

      To po prostu inny wariant silnika cieplnego zewnętrznego spalania. Nie widać żadnych szczególnych zalet w stosunku do turbin czy silników tłokowych. Ani sprawność nie powala, ani nie jest dużo prościej jeśli chce się uzyskać moce potrzebne w OOP-ach. Ale można Hypować się do woli. Nawet jeśli udało im się dokonać przełomów to wciąż jest to AIP o efektywności mniejszej niż ogniwa paliwowe lub silnik diesla działający w obiegu zamkniętym.

  4. GB

    2. Ruscy oczywiście zapowiadają że seryjne samoloty trafią do linii lotniczych w 2024, ale jest to mało prawdopodobne, tym bardziej że nadal nie wiadomo czy silnik PD-8 spełnia wymagania i jest odpowiedniej jakości. Produkcja do 2030 ma wynieść 142 samoloty co jest już mało wiarygodne. Ciekawe że sprawa z produkcją MC-21 też ucichła.... A tez miały być w liniach w tym roku. Ruscy chwalą się za to Ił-96 400, ale to całkowicie już przestarzały samolot (4 silnikowy). Na zachodzie wycofano się z produkcji takich samolotów A-340 bodajże w 2011 roku, A-380 w 2020 roku, a B-747 w 2022 ze względu na te 4 silniki. Obecnie w zupełności wystarczają 2 silniki przez co jest tańsza eksploatacja. Zresztą Ił-96 i tak był produkowany w pojedynczych egzemplarzach w danym roku, lub w ogóle.

    1. bezreklam

      Może Jankesi się boją z tad te sankcje nawet na sojuszników

    2. dsM

      Ich koszt paliwa i czynniki klimatycznie mniej obchodzą.

    3. Buczacza

      Kilka tygodni temu. Delikatnie mówiąc Chińczycy podziękowali za współpracę w temacie wspólnego projektu samolotu pasażerskiego.

  5. bezreklam

    Co do Holandii - znamienne że publicznie wsparcie izreala a tajniakiem notatka ,,oni mordują cywili specjalnie ,, - to jest przykład naszej cywizacji. I pokazuje że wszystko co wiemy o izerelu to różowe okulary i fałsz. Od atomowek po ludibujstwo. Zdjemijmy te okulary bo propaganda poraża.

  6. GB

    1. Poszło info w runecie że dostawa dla Aerofłotu zmodernizowanych - zrusyfikowanych - samolotów pasażerskich Superjet została przełożona na 2024 rok. Pierwotnie dostawa 2 takich samolotów miała być pod koniec 2023 roku. Chodzi głównie o nowe rosyjskie silniki PD-8, które miały zastąpić francusko-rosyjskie Sam-146, których dostawy zostały wstrzymane ze względu na sankcje. Otóż mimo zapowiedzi silnik PD-8 nie przeszedł pełnego cyklu badań i nie jest w produkcji seryjnej. Ponoć wszystkie inne komponenty są już rosyjskie, co i tak jest mało wiarygodne. Prototyp Superjeta z silnikami PD-8 miał rozpocząć próby w locie w lecie tego roku, jednak nie zrobił tego z silnikami PD-8 tylko Sam-146.

Reklama