SIPRI: USA i Europa zwiększają eksport broni, Rosja zmniejsza [ANALIZA]

11 marca 2020, 10:34
F35I2
Program F-35 ma coraz większe znaczenie dla globalnego rynku uzbrojenia. Fot. Major Ofer, Israeli Air Force
Reklama

Stany Zjednoczone niezmiennie pozostają liderem globalnego rynku uzbrojenia. Plasująca się na kolejnej pozycji Rosja eksportuje nieco mniej sprzętu, przede wszystkim na rynek indyjski. Swoją pozycję umacnia za to Francja, sprzedająca uzbrojenie przede wszystkim na Bliski Wschód, a także Niemcy – wynika z raportu sztokholmskiego instytutu SIPRI.

Sztokholmski SIPRI opublikował dane dotyczące importu i eksportu uzbrojenia w latach 2015-2019. Wynika z nich, że w porównaniu do poprzedniego okresu (2010-2014) globalny obrót bronią zwiększył się o 5,5 proc. Wzrosły dostawy na Bliski Wschód (aż o 61 proc.) i do Europy (o 3,2 proc.), zmniejszył się natomiast wolumen broni przekazywanej zza granicy do Afryki (o 16 proc.), obu Ameryk (o aż 40 proc.) oraz Azji i Oceanii (o 7,9 proc.). Może to wynikać np. z faktu, że poszczególne państwa (USA, ale też ChRL czy Brazylia) w większym stopniu polegają na własnych dostawach, ponadto w niektórych krajach Afryki wydatki obronne są zmniejszane. Trzeba też pamiętać, że dane SIPRI dotyczą wykonanych dostaw, a nie podpisanych kontraktów. Porównanie odbywa się na podstawie współczynników TIV (Trade Indicator Value), obliczanych przez SIPRI z uwzględnieniem szacunków zdolności obronnych danego sprzętu oraz kosztów jego produkcji.

Pierwszą piątkę eksporterów stanowią USA, Rosja, Francja, Niemcy i Chiny. Eksperci SIPRI zwrócili uwagę na wzrost sprzedaży uzbrojenia za granicę przez Stany Zjednoczone o 23 proc., Francję aż o 72 proc. oraz Niemcy o 17 proc. W mniejszym stopniu – bo o 6,3 proc. – swój eksport zwiększyły ChRL. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie danych dotyczących Pekinu jest obarczone szczególną trudnością. Przedstawiciele szwedzkiego instytutu podkreślają, że wzrost eksportu USA to między innymi zasługa zwiększonej sprzedaży nowoczesnych samolotów bojowych, do Europy, Japonii, Australii, Izraela (w praktyce mowa tu m.in. o programie F-35, ale oczywiście nie tylko) oraz do Republiki Chin.

Odbiorcą aż jednej czwartej amerykańskiego sprzętu była jednak Arabia Saudyjska, która wprowadziła w ostatnich latach m.in. pociski Patriot PAC-3 CRI, a także dużą partię myśliwców F-15SA. Również Francja zyskała dzięki dostawom myśliwców Rafale, przekazywanych do Egiptu, Kataru i Indii. Kontrakty na nowe samoloty są więc jedną z najbardziej lukratywnych części rynku uzbrojenia. Nie ma też wątpliwości, że F-35 będzie jednym z najważniejszych „eksportowych” przedsięwzięć dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego również w nadchodzącej dekadzie, tylko kraje europejskie miały w końcu 2019 roku zakontraktowanych ponad 350 tego typu maszyn. Defense News podkreśla, że drugą obok producenta Rafale Dassault Aviation kluczową firmą dla francuskiego eksportu jest stoczniowy koncern Naval Group, który ma obecnie zamówienia na okręty podwodne dla Brazylii i Indii, „fregaty” dla ZEA i Malezji (chodzi o jednostki typu Gowind) oraz okręty przeciwminowe dla Belgii i Holandii.

Francuski koncern Dassault Aviation sprzedał myśliwce Rafale do kilku państw (w tym Egiptu), co pozwoliło zyskać lepszą pozycję na rynku uzbrojenia. Fot. Dassault Aviation.
Francuski koncern Dassault Aviation sprzedał myśliwce Rafale do kilku państw (w tym Egiptu), co pozwoliło zyskać lepszą pozycję na rynku uzbrojenia. Fot. Dassault Aviation.

Z drugiej strony, spadek eksportu o 18 proc. zanotowała Rosja. Według SIPRI jest to związane przede wszystkim z częściową utratą (m.in. na rzecz USA i Francji) rynku indyjskiego. Choć Moskwa równocześnie zwiększyła skokowo eksport do Egiptu (o 212 proc.) i do Iraku (o 191 proc.), nie zdołało to skompensować strat. Dalsza przyszłość rosyjskiego eksportu uzbrojenia jest niejasna, pamiętać jednak należy, że zawierane są nowe kontrakty, dotyczące choćby czołgów T-90S czy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400, sprzedawanych m.in. do Indii. Spośród krajów zachodniej Europy spadek eksportu zanotowały natomiast Wielka Brytania (o 15 proc.) i Włochy (o 17 proc.).

Jeśli natomiast chodzi o importerów, to na czele znajduje się zaangażowana w konflikt jemeński Arabia Saudyjska, będąca równocześnie ważnym odbiorcą uzbrojenia produkowanego w USA. Z różnych względów niekoniecznie przekłada się to jednak na skuteczność saudyjskiej armii. Kolejne pozycje zajmują Indie, Egipt, Australia i ChRL. W pierwszej dziesiątce importerów znajdują się Algieria (dokonująca zakupów przede wszystkim w Rosji), Republika Korei oraz trzy kraje Bliskiego Wschodu: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak i Katar.

Warto też zwrócić uwagę na kilka trendów. Po pierwsze, zmieniła się struktura importu uzbrojenia przez Egipt. Choć od końca lat 70. XX wieku do 2014 roku na czele państw sprzedających uzbrojenie Kairowi niezmiennie znajdowały się Stany Zjednoczone, to w latach 2015-2019 ta sytuacja uległa zmianie. Choć wolumen eksportu z USA pozostał niezmienny, to dużą część nowych zamówień przejęły Francja i Rosja. To konsekwencja decyzji administracji Baracka Obamy o czasowym zawieszeniu wsparcia dla rządów generała Sisiego w związku z oskarżeniami o łamanie praw człowieka. Jak widać nie spowodowało to jednak zahamowania zakupów przez Egipt, a jedynie zmianę ich struktury.

Po drugie, spośród państw bliskowschodnich wyróżniają się Zjednoczone Emiraty Arabskie. ZEA zwiększyły swój eksport uzbrojenia aż o 86 proc. w stosunku do poprzedniego okresu, plasując się na 18. miejscu w rankingu, a największym odbiorcą okazał się Egipt (część sprzętu dostarczano prawdopodobnie w ramach pomocy wojskowej). Widać jednak, że ZEA z powodzeniem zrealizowały inwestycje w bazę przemysłową, co wyróżnia je na tle innych państw regionu będących tradycyjnymi importerami uzbrojenia.

Jednym z najpopularniejszych produktów rosyjskiego przemysłu są systemy S-400. Fot. mil.ru.
Jednym z najpopularniejszych produktów rosyjskiego przemysłu są systemy S-400. Fot. mil.ru.

Turcja zmniejszyła import o 48 proc., zwiększając jednocześnie sprzedaż za granicę aż o 86 proc. Ważną rolę na rynku odgrywał też Irak, który zwiększył zakupy aż o 98 proc. Wśród najważniejszych dostawców SIPRI wymieniło USA, Rosję i Republikę Korei (zapewne z uwagi na przekazanie tamtejszym siłom powietrznym maszyn T-50IQ). Dzięki dostawom do Iraku swój eksport uzbrojenia zwiększyły jednak również Czechy, aż o 453 proc. Praga przekazała Bagdadowi samoloty L-159.

Dysponujący silnym przemysłem obronnym Izrael zwiększył zarówno eksport jak i import uzbrojenia. W rankingu dostawców na rynku międzynarodowym znalazł się na 8. miejscu, z 3-procentowym udziałem w rynku i wzrostem o 77 proc. w stosunku do poprzedniego okresu, przy czym największym odbiorcą uzbrojenia z Izraela były Indie. Z kolei zwiększenie importu – aż o 181 proc., co pozwoliło zająć w rankingu 14. Miejsce z 2-procentowym udziałem w rynku. To zapewne konsekwencja dostaw myśliwców F-35. Uczestniczące w tym samym programie Japonia, Włochy i Norwegia zwiększyły swój import o odpowiednio o 72, 175 i 67 proc.

Na koniec warto odnieść się do państw naszego regionu. Polska została wymieniona w zestawieniu importerów na 40. miejscu. W dokumencie wskazano, że import uzbrojenia zmniejszył się w latach 2015-2019 w stosunku do lat 2010-2014 o 14 proc., a głównymi dostawcami były USA, Włochy i Niemcy. Do tych wielkości należy pochodzić jednak z dużą rezerwą, bo – jak podali sami przedstawiciele SIPRI – obejmują one tylko wykonane dostawy, a nie podpisane kontrakty. W raporcie nie uwzględniono więc płatności za system Wisła, choć kontrakt podpisano w marcu 2018 roku, prawdopodobnie wzięto natomiast pod uwagę dostawy z Niemiec części sprzętu pancernego w związku z drugą partią Leopardów 2 i pojazdami towarzyszącymi. Na nieco wyższej pozycji niż Polska (37.) znalazła się Białoruś, importująca z Rosji aż 98 proc. uzbrojenia. Wynika to zapewne z tego, że Mińsk w latach 2015-2019 otrzymał  dostawy zmodernizowanych czołgów T-72B3, samolotów Su-30SM, Jak-130 i licznych systemów przeciwlotniczych z Rosji (częściowo w ramach pomocy wojskowej). W rankingu eksporterów na 21. miejscu znalazły się Czechy, natomiast na 14. – notująca według SIPRI spadek eksportu Ukraina. Już wcześniej jednak dane sztokholmskiego instytutu w odniesieniu do Kijowa były poddawane w wątpliwość przez część ukraińskich ekspertów, co podobnie jak w wypadku Polski mogło mieć związek ze stosowaną metodologią.

Dane SIPRI, choć w niektórych przypadkach budzą kontrowersje, są generalnie uznawane za jedno z bardziej wiarygodnych źródeł wskazania informacji dotyczących międzynarodowego obrotu bronią. Wydany niedawno raport potwierdza, że kluczową rolę wśród importerów odgrywają państwa Bliskiego Wschodu, zaangażowane w konflikty zbrojne, a także wybrane kraje Azji i Pacyfiku. Z kolei z perspektywy eksporterów kluczowe znaczenie mają duże kontrakty zbrojeniowe, w tym te dotyczące sektora lotniczego. To one w pewnej części będą decydować o podziale „tortu” na rynku obronnym, choć trzeba pamiętać, że państwa takie jak Rosja i Chiny dążą do zwiększenia eksportu również na niedostępnych dla nich rynkach, czego przykładem jest chociażby niedawna transakcja sprzedaży S-400 do Turcji. Do niedawno zakładano powszechnie, że koniunktura w branży będzie się utrzymywać na wysokim poziomie z uwagi na napięcie pomiędzy państwami, choć może jej zagrozić spowolnienie gospodarcze związane z epidemią koronawirusa.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 193
Reklama
abc
niedziela, 26 kwietnia 2020, 13:01

annegret kramp-karrenbauer dostała ostry opr. w Bundestagu tylko dlatego że zamówiła 30 F-18 i 15 Boeing EA-18 Growler w Stanach (samoloty które nie miały odpowiedników w produktach niemieckiego przemysłu- brak certyfikatów na przenoszenie pocisków jądrowych, AGM-88 HARM, AIM-120_AMRAAM) jednocześnie zamówiła 90 samolotów w Holdingu Eurofighter Jagdflugzeug GmbH. Mimo wszystko pani minister została rozjechana na sali plenarnej przed kamerami wszelkich telewizji, bo oni wspierają swój przemysł, swój kraj, swoje miejsca pracy. Bo jeżeli kraj jest silny i szanowany, szanowani są też jego obywatele.

klawiatura
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:55

Straszenie sankcjami i tyle w temacie

Yunior
czwartek, 12 marca 2020, 16:57

O, jak dobrze, że Rosji idzie gorzej! - to w naszym interesie. I jak widać na forum, to znacznie ważniejsze, niż fakt, że nasz eksport uzbrojenia leży. W tym sensie słowo Europa w tytule tekstu nas nie dotyczy.

Zbigniew
niedziela, 22 marca 2020, 14:09

Naiwność i powierzchowne oceny prowadzą do słabości, czy czasem powodem iż Rosji idzie gorzej z eksportem nie jest zwiększone kierowanie uzbrojenia w Rosji do własnych rozwijanych sił zbrojnych?

Bezdomny proboszcz
czwartek, 26 marca 2020, 08:08

Na szczescie sie mylisz i to fundamentalne

chateaux
wtorek, 17 marca 2020, 03:40

Owszem, im mniej Rosja eksportuje, tym mniej ma dochodów, tym mniej środków finansowych przeznacza na zbrojenia i tym mniej cierpi bezpieczeństwo Polski.

prawdziwy polak
piątek, 19 czerwca 2020, 18:12

Rosjanie to mają w dupie ten katolicko- watykański kraik, muszą zbroić żeby powstrzymać te zachłanne kapitalistyczne mordy które z utęsknieniem wspominają jelcyna który o mały włos sprzedał by im całą tablice Mendelejewa za friko a nawiasem mówiąc polacy to smi doprowadzą swój kraj do ruiny tak jak w niedalekiej historii ( niektóre rzeczowniki pisałem z małej litery ale to celowo)

Ja
środa, 25 marca 2020, 09:33

Dokładnie tak, do tego tania ropa i gaz. Jedyne co pozostanie, to ruski trolle. Trzymam kciuki za taką tendencja

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 15 marca 2020, 22:50

Piszesz jak byś miał coś wspólnego z Polską?

Veritas
środa, 11 marca 2020, 22:15

United Nations Register of Conventional Arms (UNROCA) opublikował dane za 2018 rok dotyczące rosyjskiego eksportu broni i sprzętu wojskowego. W ubiegłym roku Wietnam odebrał 64 czołgi podstawowe T-90S i 2 wozy zabezpieczenia technicznego BREM-1A. Kazachstan otrzymał 24 wyrzutnie sytemu artyleryjskiego TOS-1A. Do Azerbejdżanu trafiło 40 bojowych wozów piechoty BMP-3. Angola odebrała 6 samolotów myśliwskich Su-30K, Kazachstan - 4 Su-30SM oraz ChRL -10 Su-35. Z kolei Laos otrzymał 4 i Mjanma - 6 samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Śmigłowce szturmowe Mi-35M dostarczone zostały: Kazachstanowi - 4, Pakistanowi - 4 I Nigerii - 2. Natomiast Tajlandia odebrała 2 śmigłowce transportowe Mi-17W5. Pociski przeciwlotnicze Igła-S otrzymał Bahrajn - 264 oraz Indie - 80. Chiny odebrały 72 pociski powietrze-powietrze R-27 I R-73, a Indie 1250 przeciwpancernych pocisków kierowanych Refleks-M. Rejestr nie zawiera jednak wszystkich danych, w tym dotyczących eksportu broni i sprzętu wojskowego z Rosji do Syrii, Iraku, Egiptu i Algierii.

bulba
piątek, 13 marca 2020, 08:45

Ale to dobrze czy źle? Myslę że należy dodać, iż mówimy o mocarstwie które eksportuje wyłącznie to co wykopie z ziemi oraz to co jest w stanie zabić.

Łowca trolli
niedziela, 15 marca 2020, 10:28

Proponuję przynajmniej spróbować się dowiedzieć czegokolwiek na temat Federacji Rosyjskiej, a dopiero później spróbować komentować. W innym przypadku można narazić się co najmniej na śmieszność. Zrozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów ma charakter retoryczny.

chateaux
wtorek, 17 marca 2020, 03:42

70 do 80% (w zależności od roku) dochodów rosyjskiego budżetu z eksportu pochodzi z eksportu nieprzetworzonych surowców naturalnych, w tym zwłaszcza węglowodorów. Nieco ponad 20% z eksportu przemysłu maszynowego - czyli z eksportu broni.

bulba
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:20

Wiem wiele, nawet piszę i czytam biegle po rosyjsku. Uświadom mnie czego nowego powinienem się dowiedzeć o FR. Uprzedzam - o zmianach konstytucji umozliwiajacych dożywotnie carstwo Putina czytałem dogłębnie na Lenta.ru (da się jeszcze czytać w morzu rosyjskich szczujni). Pisanie na nowo historii II WŚ poznałem zarówno z ich punktu widzenia jak i naszych mediów. Nędzę zwykłych Rosjan poznałem z rosyjskich filmów na YT. Co jeszcze radzisz poznać?

Łowca trolli
środa, 18 marca 2020, 11:48

Jeżeli swoją wiedzę czerpiesz z "filmów na YT", to nieszczerze gratuluję i szczerze współczuję... A tak na poważnie, to w wielu dziedzinach, w tym technologiach wojskowych i cywilnych Federacja Rosyjska jest światowym liderem. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że coraz bardziej sfrustrowanym rusofobkom trudno się do tego przyznać lub/i nie dociera to do ich świadomości...

Ja
środa, 25 marca 2020, 09:39

W których? Jaki sprzęt ratujący życie produkujecie? Jakie rzeczy, jaki systemgospodarowania dobrobytem. Obudź się.!car ci płaci, ale co z resztą twojej społeczności. Przebudź sie

łowić nie umiesz
sobota, 21 marca 2020, 00:08

Zamiast się ośmieszać podaj swoje źródła i wymień te nikomu nieznane technologie w ktorych Rosja jest liderem.

Reaper
wtorek, 17 marca 2020, 13:05

Sposób komponowania długoterminowej strategii Federacji Rosyjskiej i zrozumienie ich uwarunkowania geopolitycznego w kontekście globalnej gry mocarstw. I przestać bawić się w patriotycznie poprawną frazeologię gdyż to karma dla nic niewiedzącego tłumu.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 13:19

Komentowany tekst jasno wskazuje na to, że mówimy o mocarstwie które eksportuje produkty przemysłu najbardziej zaawansowanej technologii i w tym eksporcie zajmuje 2-gie miejsce na świecie.

Buba
niedziela, 15 marca 2020, 22:48

Samochody,pralki,lodówki,komputery,smartfony,telewizory,pociągi,samoloty,autobusy,ciężarówki,buty,tekstylia! rasija to centrum kulturalne świata wszystkie trendy w modzie,architekturze to rasija! A to nie wszystko co rasija eksportuje!

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:18

Jeszcze legendarne onuce,słonine,tuszonke! Oraz legendarne wartości takie jak równość,dobrobyt ,demokracje system prezydencki!

bulba
sobota, 14 marca 2020, 20:24

A czy jest w stanie wyprodukować jakieś produkty zaawansowanej technologii dla zwykłych ludzi? Coś co nie zabija a pomaga żyć?

Obserwator
niedziela, 15 marca 2020, 10:25

Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że na forum Defence24 omawiane są tematy związane z szeroko rozumianą wojskowością, w tym techniką wojskową. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na temat sfery cywilnej, to musisz to zrobić na innych specjalistycznych portalach. Wtedy nie będziesz musiał zadawać pytań, które zawierają określonego rodzaju sugestie...

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 15 marca 2020, 22:39

Możesz sobie pozwolić i tyle! Różnica między nami a tobą. Na tym forum jest taka jak między Polską a rasiją! Polska to wolny i demokratyczny kraj,a rasija odwrotnie. W Polsce każdy ma prawo wyartykułować swoje poglądy. W rasiji nie. Więc jeśli ci to nie odpowiada to nie czytaj i nie pisz. Damy sobie radę bez ciebie. Wprawdzie nie będzi tak wesoło i śmiesznie,ale damy radę! Trafisz na inny kierunek np. Czarnogórski albo Mongolski! Dasz radę!

HeHe
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:38

Obserwator zrobił bardzo rzeczową uwagę a tobie dedykuję stare powiedzenie - to złodziej najgłośniej drze się "Łapać złodzieja" a więc nie mierz wszystkich swoją miarą bo nie każdy, tak jak ty jest "rzucony" na polski kierunek. Poza tym przymiotniki takie jak czarnogórski albo mongolski w naszej pisowni są pisane małą literą jak więc widać na naszym kierunku radzisz sobie dosyć średnio.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 18 marca 2020, 23:29

Rozumiem,że gracie w tym samym teamie? Mój ty lektorze?

HeHe
piątek, 20 marca 2020, 15:31

Rozumiem, że niestety niczego nie rozumiesz.

Szach mat w jednym ruchu.
sobota, 21 marca 2020, 06:48

Mój drogi mieszkam w kraju w którym dostęp do wiedzy i informacji nie ograniczany przez władzę! Zreszta jak we wszystkich cywilizowanych państwach. Więc rozumiem i wiem naprawdę dużo! U nas czasy propagandy i kłamstwa zakończyły się w czerwcu 89r! U was nic się nie skończyło,a wręcz jest gorzej! Mimo wszystko pozdrawiam .

sobota, 21 marca 2020, 15:44

Otóż jeżeli Polska jest krajem o którym piszesz to ja także w nim mieszkam i niestety stwierdzam, że czasy propagandy i kłamstwa nie skończyły się u nas nigdy a właśnie tacy jak ty, nie odporni na nią MOGĄ BYĆ jej ofiarami. Oczywiście podkreślam, że możliwości są dwie i możesz zarówno być tej propagandy ofiarą jak i rozmyślnie tę propagandę powielać albowiem SAMO MIESZKANIE w tym kraju wcale nie oznacza polskości i można być wręcz żywo zainteresowanym aby w fałszywie pojętym interesie zamieszkałej w Polsce własnej narodowości, usiłować szczuć Polaków na Rosję i Rosjan a każdego kto z tym szczuciem się nie zgadza nazywać ruskim lub ruskim trollem. Przykład powyżej - "U was nic się nie skończyło,a wręcz jest gorzej!" Przy okazji - przed "a" nie stawia się przecinków. Także pozdrawiam.

waniaukr
sobota, 21 marca 2020, 11:42

A u was na Ukrainie to sie niby skonczylo?

robo
sobota, 14 marca 2020, 07:05

Powinieneś sprecyzować, "najbardziej zaawansowanej technologii w danym przedziale cenowym z dogodnymi warunkami spłaty , akceptowalna forma płatności: olej palmowy, odzież, tanie obuwie plażowe i sportowe (patrz Malezja, Indonezja)" oraz dostawy na kredyt dla różnych reżimów w rodzaju Wenezueli.

Olender
środa, 11 marca 2020, 20:18

Wskazuje ewidentnie na utratę stref wpływów przez Rosję oraz na pewną samodzielność państw które uważane były lub są za 3 świat. Należy tutaj dodać również utratę przewagi konkurencyjnej w postaci równoważnej technologi oraz po części słabość gospodarczą Rosji w wyniku której nie są w stanie wchłonąć w ramach zapłaty produktów nie mówiąc już o inwestycjach gospodarczych w krajach które tą broń kupują... Super... czas cały czas pracuje na naszą korzyść. Im dłużej trwamy w pokoju tym większa degradacja w Rosji następuje

czwartek, 12 marca 2020, 12:38

Nie ma żadnej utraty strefy wpływów przez Rosję a CZĘŚCIOWA utrata rynku Indii została zrekompensowana zyskaniem rynku tureckiego na którym nastąpiło wyraźne przesunięcie dotychczasowych wpływów amerykańskich na rzecz rosyjskich. Wspomniałem o częściowej utracie przez Rosję rynku Indii bo przecież niedawno podpisano kontrakt na dostarczenie sześciu baterii S-400 a prowadzone sa rozmowy nad dwukrotnym zwiększeniem ich ilości co (jeśli zakończy się kontraktem) zmieni wartość rosyjskiego eksportu na ten rynek. Podsumowując to czas ABSOLUTNIE nie pracuje na wyimaginowana przez Ciebie "naszą" korzyść bo w eksporcie broni jesteśmy światowym pariasem. Jeżeli jako "naszą" korzyść uważasz korzyść Amerykanów to także teza taka jest naciągana jak guma od chińskich majtek pomijając już niczym nie popartą uwagę na końcu komentarza o "tym większej degradacji' rzekomo następującej w Rosji. Proponuję spojrzenie realne zamiast polityczno-życzeniowego.

Gall anonim
czwartek, 12 marca 2020, 15:18

I dlatego nazywasz nas Polaków pariasami! Jednocześnie piszesz w samych superlatywach o rosyjskim eksporcie! Proszę cie,mój ty anonimie.

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 15:36

Nie nazywam pariasami NAS tylko nasz udział w światowym eksporcie broni. To ja cię proszę o STARANIE SIĘ rozumienia czytanego tekstu.

Reaper
wtorek, 17 marca 2020, 13:09

Ależ to przerasta współczesnych!

Obserwator
czwartek, 12 marca 2020, 11:36

" na naszą"... Czyli konkretnie na jaką? Z pewnością nie związaną z polską racją stanu. Natomiast to, co dobre dla jankeskich interesów, to niekoniecznie i najczęściej nie jest korzystne dla Polski i Polaków.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 12 marca 2020, 13:53

Nie masz racji. Natomiast jedno jest pewne. To co jest dobre dla nas . Czyli Polski i Polaków nie jest dobre dla rosji! I odwrotnie!

jednak Tylko szach
czwartek, 12 marca 2020, 15:42

Tak O pytam, a co dobre dla USA to jest dobre dla Polski i Polaków?

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 12 marca 2020, 18:13

Chłopaki rosja i pokój? Szanujmy się! Co jest dobre dla nas i usa. Demokracja ,wolnosć,dobrobyt pijęcia abatrakcyjne w rosji.

Mat elementarny
piątek, 13 marca 2020, 00:19

Szach mat w jednym ruchu. : "pijęcia abatrakcyjne"... Faktycznie - pokój, demokracja, wolność i dobrobyt - to pojęcia abstrakcyjne dla establishmentu w USA...

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 13 marca 2020, 10:43

Nie sposób porównać kraje cywilizowane z rosją! No bo niby jak. Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj w którym nikt nie wie czy prezydent ma żonę i dzieci? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj w którym prezydent zamienia się z premierem na kadencje? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj w którym parlament w ekstazie zeruje prezydentowi poprzednie kadencje,aby mógł rządzić dalej? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj ,który zatrudnia ludzi których zadaniem jest pisanie głupot w internecie? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj w którym likwiduje się osoby o innych poglądach niż rządzący? Bo ja nie! Jankesi przy wszystkich wadach i grzeszkach w porównaniu z wami to aniołki! Dlatego cały cywilizowany świat i tak woli ich od was! Na koniec establishment to pojęcie abstrakcyjne w rosji podobnie jak dobrobyt demokracja i wolność! Czego najlepsxym dowodem jest twoja obecność tutaj!

Mat elementarny
niedziela, 15 marca 2020, 10:44

Na początek zwrócę uwagę, że w języku polskim nazwy państw piszemy wielką literą, a więc powinno być - Rosją. Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj, który powstał kosztem eksterminacji rdzennych mieszkańców? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj, w którym dopiero niedawno zniesiono segregację rasową, a wcale nie tak dawno niewolnictwo? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj, w którym miliony obywateli nie posiada żadnego ubezpieczenia zdrowotnego? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj, który używa broni atomowej przeciwko cywilnym celom? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj, który prowadzi interwencje zbrojne na całym świecie? Wyobrażasz sobie cywilizowany kraj, który jest w wyniku agresywnej polityki odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi? Dlatego coraz więcej państw próbuje wyzwolić się od brutalnego dyktatu tego cywilizowanego inaczej kraju. Szerzenie siłą "demokracji" i narzucanie "wolności" oraz zapewniania dobrobytu tylko wybranym kosztem innych, to jest nie do zaakceptowania w XXI wieku. Jednak wiadomej proweniencji propagandyści temu zaprzeczają i to wbrew oczywistym faktom...

twój szach mat
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:26

Niestety ale bandytów i przestępców nigdy nie będę gloryfikował ! Stąd moja pisownia. Fajnie ,że przepisujesz po mnie. Tym bardziej jak argumentów brak. Czuję się zaszczycony! Niestety nie zmienia to rzeczy ,że i tak cały cywilizowany świat woli amerykanów od was. Wiem to boli . Bo niby co macie do zaproponowania bidę,nędzę i korupcje? Czy może dożywotniego prezydenta i sputnik! Słabo jak dla mnie!

piątek, 20 marca 2020, 15:30

nie powtarzaj kłamliwej jankeskiej propagandy

zdziwiony
niedziela, 15 marca 2020, 20:55

Kraje bedące sojusznikami od 2WŚ są bezpieczne i bogate. Kraje sojusznicy Zsrr albo Rosji cierpią nędzę albo nie istnieją. Trzeba być niedorozwiniętym żeby sugerować przewagę bycia w sojuszu z Rosją niż USA.

HeHe
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:46

Przede wszystkim to trzeba być na tyle rozwiniętym, żeby rozumieć czytany tekst bo Mat elementarny po prostu opisał to jak "cywilizowane" są Stany Zjednoczone i w ogóle nie wspominał o jakichkolwiek przewagach "bycia w sojuszu z Rosją czy z USA".

Reaper
wtorek, 17 marca 2020, 13:12

Zatrzymał się na etapie "lepiej być martwym niż czerwonym", zapominając że jest 2020 rok, a nie lata '50 wieku poprzedniego.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 12 marca 2020, 16:47

Tak ,Że np:demokracja,wolność,gospodarka wolnorynkowa,wolne media:. Ba prezydent co 4,góra 8lat ! Nie zabijanie dziennikarzy czy polityków ,którzy myślą inaczej niż car!Nie dla dożywotniego prezydenta jak w pewnym bantustanie na wschodzie? Tylko raczej po twoim kom.raczej wątpię żebyś to zakceptował! Mylę się czy nie?

Tylko szach
piątek, 13 marca 2020, 17:16

Ogolnie nie ale slowo Honor to ty nie znasz wyznajac zasade...Dla ladnego ciuszka sprzedac sie jak trzeba dam......

Ciekawy
sobota, 14 marca 2020, 11:30

Szach mat w jednym ruchu "nie haroszyj". "Wziął" od Jankesów dolary i teraz razem z nimi "murzynów bije".

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 15 marca 2020, 23:21

Tu mnie masz saszka! Będę szczery. Naprawdę wolałbym dolary od rubli! Ps mam wrażenie,że ty też?

niedziela, 15 marca 2020, 20:56

Nie mierzcie wszystkich swoja miarą trolle.

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 15:39

To ty nie masz racji. Dobre dla nas i dla Rosji jest PODSTAWOWA I NAJWAŻNIEJSZA rzecz - zachowanie światowego pokoju i tylko to jest pewne.

suawek
niedziela, 15 marca 2020, 20:58

Rosja i zsrr zawsze chciala zawadnąć światem i go eksploatować. Jedyne co ją powstrzymuje to amerykański nuklearny młot.

GB
czwartek, 12 marca 2020, 17:58

Właśnie Rosja napadajac na naszych sąsiadów jest zagrożeniem dla pokoju.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 12 marca 2020, 17:14

Chłopaki rosja i pokój ? Mój boże stać was na więcej! Co dobre dla nas i usa! Demokracja ,wolność,wolne wybory,wolne media! Brak zabójstw opozycyjnych polityków i niezależnych dziennikarzy! Mało? Pewnie nawet nie rozumiecie o czym piszę?

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 12 marca 2020, 16:52

Masz na myśli tę rosję na wschodzie gdzie ludzi na buty nie stać! Masz na myśli tę rosję która od lat przesuwa swoje granice! Napada inne państwa i wymusza na nich ustępstwa! Nie przestrzega zadnych norm i umów międzynarodowych! Bo jeśli tak to gratuluje takiego gołąbka pokoju! Zarazem twojej inteligencji i wiedzy?

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 19:10

Mam na myśli Rosję w której mieszka i pracuje ok. 5 milionów Ukraińców którzy wyjechali ze swojego "majdanowego" kraju bo w nim zarabiali 4 lub 3 razy mniej niż w Rosji "gdzie ludzi nie stać na buty" :) Jeżeli chodzi o brak przestrzegania norm, umów międzynarodowych a wręcz prawa międzynarodowego to proponuję skierować swoje pretensje do byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych którzy rozpętali agresję na Jugosławię bombardując ten kraj a następnie siłowo odłączając od niego jedną z jego prowincji w roku 1999 a następnie, razem z Brytolami rozpętali agresję na suwerenny Irak. Zaznaczyć należy że obie te agresje (a szczególnie iracka) nie tylko pociągnęły SETKI tysięcy ofiar ale także pokazali wszystkim dookoła, a wśród nich także Rosjanom, jak rozwiązywać problemy międzynarodowe używając siły militarnej nie bacząc na takie drobiazgi jak ONZ czy wspomniane prawo międzynarodowe. Należy zaznaczyć, że w porównaniu do tych, powyżej wymienionych agresji, sprawa Krymu była dziecinną zabawką w której NIKT nie zginął a lekko ranny podobno został JEDEN oficer armii ukraińskiej. Jak się domyślam własnie Krym miałeś na myśli pisząc histerycznie o "tej Rosji która OD LAT przesuwa swoje granice", napada na "inne państwa" (?) i wymusza od nich ustępstwa (?). Jeżeli nie słyszałeś o powyżej wspomnianych agresjach Stanów Zjednoczonych a wybiórczo jedynie o aneksji Krymu to ja wzajemnie gratuluję ci inteligencji i wiedzy.

jfkdsjfjdkfjkdslfkj
piątek, 20 listopada 2020, 22:54

Agresja na Krym jest gorsza, bo to wojna samobójcza między Słowianami.

Wania
piątek, 13 marca 2020, 14:39

Pomyliły się Tobie zarobki Polski i Rosji. Wynagrodzenie minimalne Polska 43.000 rubli, Rosja 12.130 rubli. Białoruski urząd statystyczny podaje kwoty minimalne w rublach białoruskich. Białoruś 375, Rosja 412, Ukraina 421, Łotwa 1012, Litwa 1429, Polska 1435 białoruskich rubli. Wychodzi na to, że do Rosji pojechali ci, którym dano na siłę rosyjskie paszporty i uciekli ze strefy wojny wywołanej przez Rosję.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 18:51

Sprawdź Wania oficjalne szacunki imigrantów zarobkowych z Ukrainy w Rosji a wtedy zobaczysz komu pomyliły się zarobki w Rosji i na Ukrainie. Dodam jeszcze, że w Rosji jest jeszcze ogromna ilość imigrantów zarobkowych z innych krajów postsowieckich (Gruzja, Armenia, Azrbejdżan, Kazachstan itd.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 13 marca 2020, 10:57

rosja dobre! Tak się zastanawiam skoro u nas średnia pensja jest 2-razy większa niż u was. Twierdzisz ,że ukraińcy zarabiaja 3-4 razy mniej niż wy. To mi wychodzi ,że na ukrainie pracują za darmo? Z tym ,że najniższa pensja na ukrainie jest już wyższa niż u was a na Białorusi się zbliża do was? Matematyka w zsrr czy rosji nie takie cuda widziała! Skoro u was jest 4-5 mln.ukraińców u nas 2mln,a jeszcze niemcy itd! To kto trzyma front w donbasie? Szturmowcy imperium? Na koniec jakoś jak czeczenia chciała się od was oderwać to nie interesowało was zdanie czeczenów? Zrobiliście wyjątek dla osetii,abchazji,donbasu i krymu? To takie rosyjskie. Historia już zna takie wasze przypadki!

Goń bolszewika goń
piątek, 13 marca 2020, 14:20

100%-100% szacun

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 12:36

Twierdzę, że wasi muszą wyjeżdżać do Rosji bo u siebie zarabiają 3-4 razy więcej niż u was, na Ukrainie. Po pierwszym Majdanie do Rosji wyjechało 1,5 miliona Ukraińców a po drugim Majdanie 3,5 miliona. Przecież m. in. dlatego Klimkin nie chciał zrywać stosunków dyplomatycznych z Rosją. Poza tym z waszego banderowsko-majdanowego raju do nas przyjechało ok. 2 miliony Ukraińców.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 13 marca 2020, 15:01

Nasi do pracy w rasiji? Miszczu w Polsce zarabia się więcej ! Jechać do matuszki ,żeby zarabiać mniej! Wania? Na górze masz wyszczególnione zarobki! Do tego putin w promocji wypadający z lodówki! Już kiedyś pisałem,że dużo od was nie wymagam. Przynajmniej udawajcie ,że myślicie. Na koniec kilka tyg.temu jeden z was nazywał mnje rosyjskim trolem!

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 17:20

Oczywiście. Piszę "Miszczu" wyraźnie - ok. 5 milonów waszych pracuje w Rosji a ok. 2 miliony waszych pracuje u nas. Za chlebem wyjeżdżacie na wschód, do Rosji i na zachód, do nas.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 13 marca 2020, 18:57

Na zachód czyli do królewca? Tam nawet nie ma oczyszczalni ścieków!

HeHe
sobota, 14 marca 2020, 13:12

Ale jest budowana nowa fabryka BMW :) Poza tym to my jesteśmy na zachód od twojej "batkiwszczyny".

Marek
sobota, 14 marca 2020, 11:44

Za to mają autostradę przez całą matuszkę. Nawierzchnia jest taka, że jak deszcz popada, to nawet Kraz się zapada aż po osie w błocku.

robo
niedziela, 15 marca 2020, 17:22

To taka rosyjska odmiana Route 66 czy Trans Canada Highway (na miarę rosyjskich możliwości) Oczywiście oficjalną wymówką jest "zniszczenia spowodowane 2 w.ś,) i "bardzo ostry klimat" (zwłaszcza w porównaniu z Kanadą :)))))

Ukulele
piątek, 13 marca 2020, 08:29

Kompromitacja to najlepsze słowo na określenie tych wynurzeń. Typowa propaganda dla mało inteligentnych. Na Ukrainie zginęli cywile. Zresztą o czym tu dywagować jak dla niektórych wzorem przywódcy jest Saddam albo Putin. Proponuję tam zamieszkać i zaznać tej rozkoszy. Jak wolność nie odpowiada. Tylko żeby nie było płaczu jak będzie po fakcie bo sprawa jest jasna to Rosja a nie USA grozi Europie pociskami. Jest jawnym wrogiem UE i nie kryje tego

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 14:25

A może by tak wysilić się na merytoryczną odpowiedź zamiast "Kompromitacja to najlepsze słowo na określenie tych wynurzeń"? Propaganda dla mało inteligentnych są opiowieści o tym, że "sprawa jest jasna to Rosja a nie USA grozi Europie pociskami. Jest jawnym wrogiem UE i nie kryje tego" - proponuję tylko rzucić okiem na stan wzajemnych kontaktów Rosja-Francja i Rosja -Niemcy czy częstotliwość wzajemnych wizyt najważniejszych polityków tych krajów.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 12:49

A może by tak spróbować chociaż napisać cokolwiek merytorycznie zamiast "Kompromitacja to najlepsze słowo na określenie tych wynurzeń". Za krótko z wiedzą? Poza tym, "propagandą dla mało inteligentnych" jest chrzenienie o tym że "Rosja grozi Europie pociskami" i że "Rosja jest jawnym wrogiem UE i nie kryje tego". Proponuję tylko rzucić okiem na stan wzajemnych kontaktów Rosji, Niemiec i Francji oraz częstotliwość wzajemnych wizyt głów tych państw.

Szach mat w jednym ruchu
niedziela, 15 marca 2020, 17:14

Chrzenienie to twoje komentarze! Kto groził Szwecji,Dani,Finlandii? Kto ćwiczył atak jądrowy na Warszawę? No kto?

poniedziałek, 16 marca 2020, 00:32

Kto groził Szwecji, Danii i Finlandii? Atak jądrowy na Warszawę i inne polskie miasta do 1990 roku był ćwiczony przez Amerykanów a kiedy zostaliśmy członkiem NATO to jest ćwiczony przez Rosję. Gdybyśmy znowu zmienili strony to byłby znowu ćwiczony przez Amerykanów. Chrzanienie to m. in. zadawane przez ciebie te infantylne pytania.

buba
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:18

z wrażenia nawet się nie podpisałeś? to pokazuje różnicę między wami a wami . czyli między zachodem a wschodem. inaczej między europą a azją?

poniedziałek, 16 marca 2020, 09:50

Teraz jesteśmy w NATO po stronie Amerykanów więc trzeba znać swoje miejsce w szeregu.

HeHe
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:48

A co to ma do rzeczy z przedmiotem tej dyskusji? Fakt naszego członkostwa w NATO chyba nie zwalnia nas od myślenia ... .

poniedziałek, 16 marca 2020, 15:49

Trzeba też pomyśleć dlaczego znaleźliśmy się w tym NATO. Przecież Czesi i Słowacy nam nie zagrażają a Rosja już tak.

chateaux
piątek, 13 marca 2020, 03:41

Zapewne Rosję której obywatele wyjeżdżają na zachód gdzie tylko moga. Rosję której populacja tylko w Nowym Jorku od 1990 roku wzrosła o 900.000 osób.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 17:25

A dokąd to wyjeżdżają Rosjanie? U nas robią zakupy a pomiędzy Rosją i zachodem Europy podróżują tylko bogaci. Poza tym, zwykłych Rosjan nie widziałem w Niemczech, we Francji czy oczywiście u nas. Populacja Rosjan w Nowym Jorku to przede wszystkim rosyjscy Żydzi którzy z ZSRR wyjechali jeszcze na początku lat '90 ub. wieku na podstawie umowy pomiędzy ZSRR a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.

Dar 12
środa, 11 marca 2020, 16:40

Rosja doszła do kresu swoich technologii i tyle

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 15:51

Taa, Jeszcze w czasach Związku Radzieckiego ci "najlepiej zorientowani" twierdzili, że "Rosja doszła do kresu swoich technologii i tyle" :) Zatem teraz drugie miejsce na świecie zajmują chyba dzięki eksportowi tego co im pozostało w poradzieckich magazynach :))

Rhotax
piątek, 13 marca 2020, 06:55

A gdzie jest teraz to ZSRR ? Gdzie te KGB co tak nieudolnie broniło władzy i kraju przed kapitalizmem ?

michalspajder
piątek, 13 marca 2020, 20:03

Hehe,zmienilo szyld to KGB pod maska pseudokapitalizmu i dlatego maja swojego czlowieka na carskim tronie zwanym dla niepoznaki fotelem prezydenckim.

Gnom
środa, 11 marca 2020, 20:35

Nie stać jej po prostu na taki poziom kredytowania sprzedawanej broni jak innych i dlatego przegrywa, technologia to uzupełnienie problemu.

Sidematic
czwartek, 12 marca 2020, 01:00

O jakim poziomie kredytowania piszesz???? Prawie wszystkie zakupy teraz są realizowane w przedpłatach. My za Wisłę zapłaciliśmy już nawet za 2 lata do przodu. Mam nadzieję, że wiąże się to z jakimiś korzyściami dla kraju że zamiast zmniejszać zadłużenie kredytujemy amerykański przemysł zbrojeniowy.

Gnom
środa, 18 marca 2020, 09:46

Nie mówię o najdziwniejszym wasalu USA, czyli Polsce. Moja ojczyzna to bogaty kraj, który nie wiedzieć czemu kredytuje USA i jego politykę. USA udziela powszechnych kredytów dla tych państw, które chce w różny sposób uzależnić od siebie i o tym piszę. Dodatkowy element, to darowizny USA dla Izraela. Nawet owe działa 155 mm na podwoziu kołowym mają pochodzić z Elbit USA, co zapewne również będzie prezentem USA dla Izraela. W końcu "kto bogatemu zabroni" jak mówi powiedzenie.

B22
czwartek, 12 marca 2020, 10:23

Przedpłaty mogą również pochodzić z kredytu. Klient pożycza a dostawca inkasuje przedpłatę. "Specyficzną" kombinacją bywa, że dostawca wskazuje pożyczkodawcę i interes się kręci a podatnik finansuje. :)

Sid
czwartek, 12 marca 2020, 16:26

No ale tego kredytu nie bieżne ten co sprzedaje żeby sobie samemu zrobić przedpłatę

Wania
środa, 11 marca 2020, 15:47

Na USA przypada 36 proc. eksportu. Na kolejnych miejscach są: Rosja (21 proc.), Francja (7,9 proc.), Niemcy (5,8 proc.) i Chiny (5,5 proc.). Jeszcze niedawno USA i Rosję dzieliły 4 punkty procentowe. Rosja nadal sporo sprzedaje za granicę.

internauta
środa, 11 marca 2020, 15:36

dzisiaj turecki TRT Haber donosi o "utylizacji" już 8 Pancyra :)

złomiarz
czwartek, 12 marca 2020, 16:16

czekamy na s400 :)

Gnom
środa, 11 marca 2020, 20:38

Niedługo zniszczą więcej zestawów niż jest w Syrii. Prawie jak z niszczeniem Scudów w 1991. Zniszczyli parę razy tyle wyrzutni niż miał Irak, a po wejściu jankesów jeszcze Irak posiadał 80 stanu wyjściowego. No ale tureckie dane są przecież w pełni wiarygodne!

ttt
czwartek, 12 marca 2020, 11:07

tak jak Russia Today i Sputnik - wielce wiarygodne źródło inf

Gnom
poniedziałek, 16 marca 2020, 08:37

Czyżbyś negował raporty dla kongresu USA, które swego czasu były w sieci (czy dziś nie wiem, wiele wycofano po 11 IX). Co prawda w moim poście zginęły %, bo chodziło o 80% stanu, ale to nie zmienia faktu, że USA i koalicja zniszczyły prawie 10 razy tyle SCUD ile miał Irak i to nikogo nie zastanowiło. Podobnie w raporcie dotyczącym Jugosławii (ok. roku 2000/2001). A dane stron konfliktu są zawsze "wiarygodne", dlatego spójrz w dane publikowane 30 lat po konflikcie dla Falklandów/Malwinów , czy Wietnamu i porównaj je z danymi z okresu działań. Ciekawe i pouczające, choć czasochłonne.

jednak Tylko szach
czwartek, 12 marca 2020, 15:42

nieeee no tylko CNN słuchamy

Ciekawy
sobota, 14 marca 2020, 11:58

Swego czasu mieliście jeszcze "prawdę" i "czerwony sztandar". Były tak kiepskie, że nie nadawały się nawet na substytut papieru toaletowego.

Reaper
wtorek, 17 marca 2020, 13:28

Tak jak wydawnictwo Osprey ze Stevenem Zalogą na czele - ich książki do 1990 roku to stek bzdur i propaganda, którą potem w wydaniach od 1990 wzwyż zmieniano zasłaniając się za małą wiedzą (co dla przykładu dalej nie wyjaśnia sensu w stwierdzeniach że Rosyjski a dawniej Radziecki Specnaz jest bezużyteczną jednostką gdyż samodzielnie nie potrafi spacyfikować natarcia batalionu zmechanizowanego). Czytając komentarze na tym forum odnoszę wrażenie że wiele kanapowych strategów tutaj czyta przedruki pseudo opracowań z przed ponad 30 lat, łączy je z rodzinnymi wspominkami o bolszewickiej i wczesnostalinowskiej Rosji i próbuje w ten oto sposób nakreślić współczesne środowisko zagrożenia. Obawiam się że Polacy za bardzo zatopili się w martyrologii i samozachwycie, co może się, znów, tragicznie skończyć dla nas wszystkich. Czytanie bezczelności forumowych strongmanów zdaje się tylko utwierdzać w tym przekonaniu.

Andrzej
środa, 11 marca 2020, 14:49

Państwa szerzące pokój i demokracje powinny ograniczyć się z sprzedażą sprzętu przeznaczonego do zabijania. To jakaś hipokryzja !

JSM
czwartek, 12 marca 2020, 01:04

Mylisz pojęcia. Pokój i demokracja to taka kuglarska ściema. To tak jak iluzjonista pokazuje ci jedną ręką pusty kapelusz a w tym samym czasie drugą wyjmuje królika zza pleców. Ty się gapisz na kapelusz a tak naprawdę chodzi o królika bo ten królik to sprzedaż broni. KaPeWu?

chateaux
środa, 11 marca 2020, 19:16

Chcesz powiedziec ze do obrony nie potrzebujesz broni? Rozbrojmy sie to nikt nas nie zaatakuje? Przepraszam, ale Polska przeciwczyla prawdziwosc tej tezy w latach 1780-1792.

Andrzej
czwartek, 12 marca 2020, 10:46

Do obrony tak, ale nie do sprzedaży.

GB
środa, 11 marca 2020, 17:52

Dlaczego? Chcesz żyć w pokoju gotuj się do wojny.

Tom
środa, 11 marca 2020, 13:48

niet kasy, niet inżynierów niet nowych części - wszystkie niby nowe samoloty typu su35 to składaki z tego co znaleziono w magazynach z zapasów jeszcze po ZSRR - a wczoraj dobrych wieści też nie było bo ropa najtańsza od 1993 roku, a kurs rubla ma wartość papieru w rolkach...

anty fanboj
czwartek, 12 marca 2020, 00:39

To dopiero. Dla przykladu, C-13 Herkules - oblot 1954, F-15 - oblot 1972, F-16 - oblot 1974, F-18 - oblot 1978.

anty fanboj
czwartek, 12 marca 2020, 00:39

To dopiero. Dla przykladu, C-13 Herkules - oblot 1954, F-15 - oblot 1972, F-16 - oblot 1974, F-18 - oblot 1978.

anty fanboj
czwartek, 12 marca 2020, 00:39

To dopiero. Dla przykladu, C-13 Herkules - oblot 1954, F-15 - oblot 1972, F-16 - oblot 1974, F-18 - oblot 1978.

Łowca trolli
środa, 11 marca 2020, 15:20

Natomiast broń i uzbrojenie oferowane przez USA, to tylko same nowości i tzw. high technology. Wyjątkiem zapewne jest sprzedaż Libanowi samolotów Cessna AC-208 Combat Caravan, które technologicznie tkwią w latach 80. XX wieku oraz Polsce jeszcze starszych i w dodatku używanych C-130H Hercules...

GB
środa, 11 marca 2020, 17:53

Nic, poza kasą, stoi na przeszkodzie abyśmy kupili najnowsze wersje C-130.

Łowca trolli
środa, 11 marca 2020, 22:14

Na przeszkodzie niekiedy stoi nie tylko trywialnie ujmując brak kasy, ale również restrykcyjne amerykańskie przepisy, które nakładają wiele ograniczeń na transfer najnowszych technologii wojskowych...

GB
czwartek, 12 marca 2020, 18:00

Przecież ale,realu nam choćby F-35. To najnowsza technika i technologia.

niedziela, 22 marca 2020, 02:49

Najnowsza z lat dziewiecdziesiatych.

Kałboj
czwartek, 12 marca 2020, 07:41

Sprzedaż to nie transfer technologii, łowco.

Apek
środa, 11 marca 2020, 14:58

Akurat z inżynierami to u was jest problem, bo naziści nałapani w operacji "spinacz" dawno pomarli i nadal macie rozsypujące się przestarzałe minutemany przy których grzebał jeszcze von Braun.

Davien
środa, 11 marca 2020, 15:11

Apek padłem ze smiechu:) Jak na razei to u was remontu silników do Tu-95 nie macie jak zrobic bo Junkers juz sie tym nie zajmuje:) A co do von brauna to z Minutemanem nie miał nic wspólnego ale jak widac bez grottrupa to nawet nic nowego nie umiecie w rakietach nosnych zaprojektować( R-7 bez jego prac by nie było:))

Apek
środa, 11 marca 2020, 15:22

Każdy wie że nie potrafiliście zbudować działającej rakiety do czasu aż wam nie pomógł von Braun, bo wcześniej każdy jeden wasz produkt rakietowy wybuchał jeszcze na wyrzutni. A gdyby nie Rosjanin Igor Iwanowicz Sikorski, to nawet helikoptera byście nie zbudowali.

cremaster
czwartek, 12 marca 2020, 11:49

Już ciebie pojechali, ale od siebie dodam, że Rosja nic dzisiaj by nie miała, gdyby nie Ukraińcy (Korolow, Czełomiej) i Niemcy ( Gerhardt, Grottrup)

dim
czwartek, 12 marca 2020, 06:55

Igor Sikorsky ? Człowieku, a od kiedy to wołyńska szlachta była Rosjanami ? Chyba tylko dla karier urzędniczych, na pokaz i indywidualne przypadki.

Th
środa, 11 marca 2020, 15:52

Naprawdę? Robert Goddard w USA opatentował 214 wynalazków dotyczących techniki rakietowej jeszcze grubo przed von Braunem. Zbudował pierwszą w historii rakietę na paliwo ciekłe. W 1926 roku odbył się udany start tej rakiety. Goddard opracował m. in. wynalazek poprawiający w znaczny sposób wydajność rakiety. Dodał on specjalne dysze do komory spalania silnika rakietowego powodujące wypływ gazów z prędkością naddźwiękową (dysza de Laval). Wynalazek ten podwajał ciąg rakiety i podnosił jej sprawność. Von Braun nigdy by nie opracował swoich projektów rakiet gdyby nie wcześniejsze prace Goddarda z których Niemiec korzystał w swoich pracach.

czwartek, 12 marca 2020, 00:39

Naprawde.

Th
czwartek, 12 marca 2020, 08:59

Gdyby nie prace R. Goddarda, von Braun nigdy by nie opracował pocisków V2. Mały fragment z życiorysu von Brauna: "W trakcie pobytu w Peenemünde opracował serię rakiet nazwaną roboczo A, z których ostatnia, A4, została przemianowana na słynną V2. Wykorzystał do tego badania Roberta Goddarda dotyczące konstrukcji rakiet na paliwo ciekłe."

Pentagram
środa, 11 marca 2020, 12:24

Kolega ma rację Koncerny zbrojeniowe to prawdziwy agresor bez względu na flagę Oferta bogata dla biednego i bogatego

ja
środa, 11 marca 2020, 11:52

Rosja przegrala Zimna Wojne. Powtorze do upadlego. Glownym agresorem na swiecie jest teraz Usa

kluch
środa, 11 marca 2020, 12:38

I z żalu wymordowali 90 tyś Czeczenów i 10 tyś Ukraińców.

Whiro
środa, 11 marca 2020, 23:09

Zapomniałeś dodać Bóg wie ilu Syryjczyków którzy zginęli w bombardowaniach rosyjskich. Ale przecież rosyjskie bomby trafiają jedynie "terrorystów".

Stary Grzyb
środa, 11 marca 2020, 12:25

Tak toczno, Wania. Z tym, że Zimną Wojnę przegrały Sowiety, a nad posłaniem na śmietnik historii Federasi trzeba jeszcze popracować, choć Wowa faktycznie sporo robi, żeby ją utrzymać na pozycji Górnej Wolty z rakietami.

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 12:43

Pojedź do Rosji i zobacz to przestaniesz pleść bzdury o "Górnej Wolcie z rakietami" - to opowieści z lat '60 ub. wieku a Górna Wolta ok. 30 lat temu zmieniła nazwę

GB
sobota, 14 marca 2020, 19:15

Po co jeździć do syfu?

HeHe
poniedziałek, 16 marca 2020, 09:45

Może chociażby po to, żeby nie wypisywać bredni ... ?

GB
środa, 18 marca 2020, 11:11

Wystarczy że czytam to co piszesz i to mi wystarczy żeby wiedzieć że tam jest syf...

Marek
sobota, 14 marca 2020, 12:04

Po co jechać. Wystarczy wpisać w googlach "light pollution map" i wejść na odpowiednią stronę, żeby zobaczyć, że mimo elektryfikacji, która zaczęła się jeszcze w czasach Lenina nocą w Rosji jest prawie wszędzie całkiem ciemno.

Pamiętliwy
środa, 11 marca 2020, 12:10

Chciałbym żebyś to powtórzył jakiemuś Ukraińcowi albo Gruzinowi prosto w oczy w ciemnej uliczce sam na sam...

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 12:45

Może Ukraińcowi z Donbasu na którego spadają pociski artyleryjskie innych Ukraińców ...?

GB
czwartek, 12 marca 2020, 18:04

Niestety, ale jak rosyjscy bandyci i terroryści okupują Donbas i chowają się za plecami Ukraińców to ci obrywaja.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 09:30

Niestety ale banderowscy terroryści mszczą się za potworne lania pod Iłowajskiem i Debalcewe które sprawili im żołnierze Donbasu i dlatego jego cywilni mieszkańcy obrywają.

GB
sobota, 14 marca 2020, 19:16

A pamiętasz jak w Odessie rosyjscy bandyci spalili się żywcem żeby tylko nie dostać się w ręce Ukraińców?

HeHe
poniedziałek, 16 marca 2020, 13:22

Oczywiście. Było tam także kilkunastu rosyjskich bandytów w wieku 8-12 lat którzy na antymajdanową demonstrację zostali wzięci przez rosyjskie bandytki, ich matki z których dwie były w ciąży. Oni wszyscy także spalili się żywcem a zrozpaczeni tym widokiem, pokojowo nastawieni banderowcy ulżyli ich męce dobijając ich basebolowymi kijami.

Davien
środa, 18 marca 2020, 21:40

Taak ale wiesz ze rosyjskie bajki z aktorami odgrywajacymi role to tutaj dzieciaku nie przejda. A dzieci to mordowała twoja Rosja seryjnie w Syrii w takim Aleppo czy Doumie.

HeHe
piątek, 20 marca 2020, 08:44

Wiesz rybeńko - TUTAJ już dawno minął czas twoich banderowskich sukcesów propagandowych. Tutaj jest Polska i nie myl jej z twoją Ukrainą

franek
środa, 11 marca 2020, 13:06

Ja bym jeszcze dodał do tego zwykłego biednego Syryjczyka, któremu na głowę spadają bomby made in russia

No skąd
środa, 11 marca 2020, 12:56

Masz na myśli kogoś z Donbasu, Krymu? Może z Oseti. Tam go ucałuja z radością

środa, 11 marca 2020, 15:44

Tatar z Krymu na pewno :) W Donbasie i Osetii (Gruzja) też kraina mlekiem i miodem płynąca ;)

środa, 11 marca 2020, 15:13

Mówisz o rosyjskich terrorystach na Krymie i w Donbasie? Bo normalni ludzie tam na Rosje juz patrzec nie moga.

Herr Wolf
środa, 11 marca 2020, 12:51

Poszukaj to się dowiesz kto zainwestował i ile w majdan!

Whiro
środa, 11 marca 2020, 23:11

To Majdan był w Rosji że znowu musieli włożyć tam swój dziób?

bender
środa, 11 marca 2020, 14:24

Szukam, szukam i nic wiarygodnego nie znalazłem. Bądź tak miły i podziel się tą tajną wiedzą.

czwartek, 12 marca 2020, 00:40

Ale ty nigdy nie potrafisz znalezc tego, co jest dla ciebie niewygodne.

Rhotax
piątek, 13 marca 2020, 07:02

Dlatego powinna być wydana historia Świata wg Kremla-- kabaret by był na całego!

spoko
środa, 11 marca 2020, 14:13

Da 5mldUS Kremlowka propaganda nawet zmanipulowala wypowiedz Nuland zeby potem pelikany lykaly 5mld wydane przez USA na sam majdan

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 12:48

Nuland powiedziała o 5 miliardach wydanych przez USA na ukraińską "demokrację". Trzeba być ociężałym umysłowo żeby nie zrozumieć o jaką "demokrację" chodzi :)

GB
piątek, 13 marca 2020, 10:58

I za jedyne 5 mld USD Ukraina odwróciła się od Rosji??? USA powinny zapłacić każdej republice wchodzącej w skład Rosji po 5 mld żeby tylko opuściły granice Rosji, a rosyjskich bandytów pognały precz.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 12:29

To już się nie uda bo mieszkańcy republik wchodzących w skład Rosji widzą los Ukraińców których 5 milionów musiało za chlebem wyjechać z "majdanowej" Ukrainy do tych "rosyjskich bandytów" :)

sobota, 14 marca 2020, 12:07

środa, 11 marca 2020, 12:06

A kogo ostatnio USA napadło?

No skąd
środa, 11 marca 2020, 12:57

Kogo nie?

Davien
środa, 11 marca 2020, 15:14

No własnie kogo? Bo jedyne co się nasuwa to ISIS i inni terrorysci,

Gnom
środa, 11 marca 2020, 20:43

Była Grenada, Panama, były akcje przeciw Nikaragui, jest nadal Afgan, Syria, Irak (no teraz już nowy rząd stworzony przez USA zaprosił wojska USA). Znalazło by się jeszcze trochę.

środa, 11 marca 2020, 21:20

Teraz panie Gnom napisz jakie były przyczyny interwencji USA w tych krajach jakie wymieniłeś.

Gnom
poniedziałek, 16 marca 2020, 08:44

Żądza władzy nad światem, jak i dla Chin (w realizacji) , a kiedyś Rosji, Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. USA mają się za władcę świata, który rozdaje pozycje dla innych krajów (ostatnio patrz zakup Su-35 w Azji, wcześniej Turcja). Takich państw było w historii wiele i zawsze kończyły tak samo. Dziś klęska USA na korzyść Chin jest blisko (szczególnie dzięki "geniuszowi" i "dyplomacie" w Białym domu), a koronawirus może bardziej pomóc Chinom niż zaszkodzić - patrząc np. na tłumy na lotniskach w USA i z tym związana "radość" wirusa.

Davien
środa, 18 marca 2020, 21:45

Doprawdy? To polecam zapoznac sie z realna historia siwata a nei ta pisana przez kreml panei Gnom to może w końcu cos zrozumiesz.

Andrettoni
środa, 11 marca 2020, 12:52

Trump jest najspokojniejszym prezydentem USA od wielu kadencji. Wycofuje wojska zamiast wchodzić w kolejne konflikty. Jednak pamiętajmy, że wiele konfliktów dalej trwa w mniejszy lub większy sposób. Ciężko znaleźć inny tak agresywny kraj od czasu IIWŚ.

Davien
środa, 11 marca 2020, 15:14

Andrettoni od IIWS to Rosja dzierzy niekwestionowane pierwszeństwo w napadaniu na innych wiec nie kłam.

Th
środa, 11 marca 2020, 14:36

"Jednak pamiętajmy, że wiele konfliktów dalej trwa w mniejszy lub większy sposób". A teraz Panie Andrettoni napisz kto bryluje w tych konfliktach. Dla ulatwienia: Czeczenia, Gruzja, Ukraina i Syria.

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 12:51

To może dla ułatwienia wspomnę, że Czeczenia to republika rosyjska czyli konflikt z lat '90 ub. wieku był wewnętrzną sprawą Rosji a Gruzja została określona przez OBWE agresorem w wojnie z 2008 roku bo to własnie Gruzja napadła na Osetię i Abchazję w której stacjonowały siły rosyjskie zgodnie z mandatem ONZ ...

Davien
czwartek, 12 marca 2020, 16:56

Dziecko, Osetia i abchazja to Gruzja, nie ma takich państw wbrew twoim i Rosjan wymysłom wiec to tez była wewnetrzna sprawa gruzińska wg ciebie. A Czeczenia nie była częścia RFSSR wiec nie zmyslaj.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 09:23

Oczywiście, że Czeczenia była częścią RFSRR a potem FR. Natomiast Osetia i Abchazja oddzieliły się od Gruzji w 1991-1992 roku tak samo jak Gruzja od ZSRR.

GB
piątek, 13 marca 2020, 11:00

Na szczęście dla Czeczenów rosyjscy bandyci uciekli już z Czeczenii, i w sumie oni tam rządzą się sami. A nadejdzie czas że i Czeczenie wyjdzie z Rosji, tak jak i inne republiki zauralskie i kaukaskie.

Gnom
poniedziałek, 16 marca 2020, 07:44

Zachód "pieje na widok Czeczenów" od ich popisów na zachodzie po roku 2001. Gro grup terrorystycznych, które próbowały wtedy ataków (w tym sławny nieudany atak Na wieżę Eifla) to dzieła Czeczenów i Dagestańczyków. Zresztą jak barbarzyństwo w Biesłanie, tam to i Oseteńczycy dołożyli swoje. Faktycznie tworzą tam sobie swój emirat Kadyrowa, ale przyjdzie czas, że sami go obalą, tak jak mieli dość rządów komunistycznego generała i sekretarza partii w ruskiej armii - Dudajewa.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 14:29

Ten czas to nadejdzie ale w marzeniach tych co tworzą równoległą rzeczywistość ale cóż ... każdemu wolno marzyć :)

GB
sobota, 14 marca 2020, 19:19

To że nie ma w Czeczenii Rosjan to przecież fakt. Wszyscy pouciekali. Tam jest tylko bandyckie wojsko rosyjskie.

Gnom
sobota, 21 marca 2020, 20:18

Wiesz kto to taki Kadyrow, młodszy bo stary już nie żyje i co tam robi?

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 12:26

To tylko tworzenie rzeczywistości bo Rosja jest i będzie na Kaukazie czyli w swoich granicach a co do tego czasu co to niby "nadejdzie" to każdemu wolno marzyć :)

Th
czwartek, 12 marca 2020, 16:21

Bez względu jaki status miała Czeczenia nie usprawiedliwia to agresji i mordów jakie dopuściła się Rosja wobec ludności cywilnej gdzie według szacunków zginęło nawet od 100 do 200 tysięcy osób w liczącej ponad milion mieszkańców Czeczenii. Istniejące w czasie konfliktu rosyjskie tzw. obozy filtracyjne, porównywane były w różnych opiniach do obozów koncentracyjnych w których dokonywano tak bestialskich czynów, że do pełnej skali rosyjskiego barbarzyństwa brakowalo tylko kanibalizmu. Z różnych źródeł, również rosyjskich, pochodziły informacje o zbrodniach armii rosyjskiej przeciwko ludności cywilnej – wymieniano gwałty, mordy, uprowadzenia, handel organami ludzkimi, handel zwłokami, tortury, okaleczanie ludzi oraz tzw. zaczystki – czyli łapanki, podczas których terroryzowana była cała wieś. Wina Gruzji polegała tylko na tym że dała się sprowokować i Rosja mogła zrealizować swój plan agresji wobec Tbilisi. "Celem strategicznym Moskwy w polityce wobec Gruzji jest niedopuszczenie do zacieśnienia sojuszu Tbilisi z USA, a przede wszystkim zablokowanie wejścia Gruzji do NATO. Ten sam cel przyświecał agresji w 2008 roku, teraz Rosjanie stosują głównie metody hybrydowe, ale też wzmacniają potencjał militarny w bezpośrednim sąsiedztwie Gruzji." - Defence24.pl.

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 17:28

To dziwne, że pomimo "agresji i mordów" o których piszą różni "badacze" rosyjskich okrucieństw w Czeczenii po zaledwie trzech latach rządów fundamentalistów islamskich i obowiązywania w Czeczenii prawa Szariatu ok. 60% Czeczenów którzy w pierwszej wojnie czeczeńskiej (1994-1996) walczyło po stronie rebeliantów, w drugiej wojnie czeczeńskiej (1999-2000) przeszło na stronę sił federalnych. Tak się składa, że w lecie 2018 byłem w Groznym i miejscowi opowiadali głównie o kamienowaniu skazanych za np. cudzołóstwo, uprowadzaniu ludzi oraz urządzanych przez religijnych opętańców polowaniach na ulicach Groznego w latach 1996-1999 czyli w okresie rządów islamistów uwielbianych przez naszych rusofobów. Wina Gruzji natomiast, a personalnie Saakaszwilego polegała na tym, że to na jego rozkaz wojska tego kraju najzwyczajniej zaatakowały Osetię Płd. i Abchazję a od ognia artyleryjskiego Gruzinów poległo nie tylko ok. 100 mieszkańców Cchinwali ale także kilkudziesięciu innych miejscowości osetyńskich ( oraz abchaskich). Poległo też kilkunastu żołnierzy rosyjskich którzy na terenie tych republik stacjonowali zgodnie z mandatem przyznanym im przez ONZ. To właśnie dlatego wojska rosyjskie rozpoczęły działania wojenne przeciw Gruzji a OBWE oraz obserwatorzy Unii Europejskiej właśnie Gruzję nazwali AGRESOREM w tej wojnie. Przypominam, że dzięki mediacji prowadzonej przez ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarozy'ego wojska rosyjskie zawróciły na pozycje wyjściowe w szczytowym momencie prowadzonej przez siebie ofensywy i to wtedy kiedy ucieczka Gruzinów stała się paniczna i niekontrolowana a Rosjanie byli niedaleko przedmieść Tbilisi. To Rosjanie byli panami sytuacji a gdyby wykorzystali tę okazję i nie zareagowali pozytywnie na propozycję francuskiej mediacji to cała Gruzja od dwunastu lat mogła być federacyjną republiką a sprawa NATO - Gruzja przeszłaby do historii razem z gruzińską niepodległością. Najwyraźniej jednak nie takie były rosyjskie zamiary.

Th
czwartek, 12 marca 2020, 18:48

Czy pan rozumie co ja piszę? Na Kaukazie FR stworzyła prawdziwe piekło: system obozów koncentracyjnych. – Czernokozowo można spokojnie porównać do Oświęcimia – pisał rosyjski dziennikarz Andriej Babicki. "Kilku inwalidów z amputowanymi kończynami rzucili na ziemię. Potem deptali po nich ciężkimi żołnierskimi buciorami. Umara Chanbijewa zmusili, żeby patrzył. Szok był tak silny, że gdy przyszła kolej na niego, nie czuł bólu. W obozach koncentracyjnych, które stworzył na Kaukazie Władymir Putin, takie sceny to codzienność. Umar Chanbijew, jak przystało na lekarza, precyzyjnie wylicza tortury chirurgiczne, z którymi zetknął się na Kaukazie: amputacja palców i kończyn, wydłubywanie oczu, łamanie kości i kręgosłupa, otwieranie jamy brzusznej i wyciąganie jelit na zewnątrz, odcinanie języka, uszu i organów płciowych, miażdżenie wątroby, śledziony i nerek precyzyjnymi ciosami. O niektórych z nich sami oprawcy mówią, że ofiara nie ma prawa przeżyć." Mam dalej wymieniać Panie HeHe? Człowiekiem, dzięki któremu prawda o obozach koncentracyjnych na Kaukazie wyszła na jaw, był rosyjski dziennikarz Andriej Babicki. Gdy podczas pierwszej wojny w Czeczenii zbierał materiał do reportażu, został aresztowany przez Rosjan i umieszczony w obozie koncentracyjnym w Czernokozowie. W wyniku międzynarodowych nacisków został uwolniony. Słyszał krzyki ludzi, którzy byli bici przez cały dzień. – Wcześniej nawet nie byłem sobie w stanie sobie wyobrazić, że ludzie mogą tak straszliwie krzyczeć – opowiadał. Przez „filtrację” przeszły dziesiątki tysięcy Czeczenów. Ilu dokładnie, nikt nawet nie wie. Obrona i usprawiedliwianie bestialstwa siepaczy Putina stawia pana w jednym szeregu z bezwzglednymi mordercami niewinnej ludności czeczeńskiej wobec których nigdy nie zostały wyciągnięte żadne konsekwencje - rozumiesz to pan? Niezależna międzynarodowa komisja powołana do zbadania konfliktu w Gruzji, składająca się z europejskich ekspertów w dziedzinie wojskowości, prawa i historii, sporządziła raport sponsorowany przez UE i opublikowany 30 września 2009. Raport konkluduje, iż wojna została rozpoczęta atakiem Gruzji, który był niezgodny z prawem międzynarodowym. Dalej jednak raport stwierdza, że gruziński atak poprzedzony był miesiącami rosyjskiej prowokacji i obie strony gwałciły wtedy prawo międzynarodowe. „Ostrzał artyleryjski Cchinwali (stolicy Osetii Południowej) przez gruzińskie siły wojskowe nocą z 7 na 8 sierpnia 2008 stał się początkiem zbrojnego konfliktu na dużą skalę.”, stwierdza raport. Potem dodaje: „Powstaje pytanie, czy owo użycie siły (...) było uzasadnione w rozumieniu prawa międzynarodowego. Otóż nie było.” Raport stwierdza dalej, że zarzuty Gruzji, iż miało miejsce rosyjskie militarne wtargnięcie na dużą skalę na teren Południowej Osetii przed wybuchem wojny, nie mogło być „wystarczającym uzasadnieniem”, chociaż, raport przyznaje, fakt ten był sprzeczny z prawem międzynarodowym. „Co więcej, kontynuowane po zawarciu porozumienia o zawieszeniu ognia, działania niszczycielskie, nie są w żaden sposób usprawiedliwione.” Tyle jeżeli chodzi o złą Gruzję i dobrą matuszkę Rosję.

fsfcd
sobota, 14 marca 2020, 12:18

Ten pan, a właściwie gaspodin niczego nie będzie rozumieć. To Rosjanin, który pojawił się na defence tylko po to, żeby robić co do niego należy.

HeHe
poniedziałek, 16 marca 2020, 09:38

Przypominam o starym polskim powiedzeniu - to złodziej najgłośniej drze się "Łapać złodzieja", panie Ukraińcu.

Herr Wolf
środa, 11 marca 2020, 12:52

Prościej będzie kogo jeszcze nie napadł...!

Ja
środa, 11 marca 2020, 15:35

Od zakończenia wojny Rosja napadła na Irak ,Syrię ,Jugosławię Afganistan ,można by jeszcze wymienić kilka zrobiła to rękoma USA

Th
środa, 11 marca 2020, 14:32

Proszę jasno i bez owijania w bawełnę: na jaki kraj w ciągu ostatnich dajmy na to 10 lat napadł USA celem aneksji części terytorium jak to zrobiła Rosja. Potrafisz na to odpowiedzieć?

Ja
środa, 11 marca 2020, 15:36

Na jaki kraj napadła Rosja może napisz ? W ciągu 10 lat .

czytelnik D24
środa, 11 marca 2020, 16:35

Na Ukrainę. Anektowała część jej terytorium.

Th
środa, 11 marca 2020, 15:57

Ukraina (2014). Wystarczy? Jeszcze awantura w Syrii.

Kreml kłamie
środa, 11 marca 2020, 14:15

Jakiś ty zabawny. Rosja najechała Czeczenie, Gruzję, Ukrainę. Ukradła im tereny, i mordowała tam cywili. A ty piszesz kogo "nie napadł" Trump?? Zalatuje od ciebie Kremlem, i do tego w kompletnie bezsensownym stylu.

HeHe
czwartek, 12 marca 2020, 12:56

Rosja to Czeczenii "najechać" nie mogła bo od 19 wieku Czeczenia stanowiła część Rosji potem ZSRR a potem znowu Rosji natomiast Gruzja została przez OBWE nazwana agresorem w wojnie z Rosją ponieważ to Gruzja zaatakowała Osetię i Abchazję w której stacjonowały wojska rosyjskie mające mandat ONZ.

Davien
czwartek, 12 marca 2020, 16:59

Panie HeHe, twór zwany ZSRS zdechł na poczatku lat 90-tych wiec Czeczenia juz nie była jego częścią, jakoś nigdy nie byli częścią RFSSR, a Osetia i Abchazja nie istnieja, sa to tereny Gruzji wiec skończ kłamac.

HeHe
piątek, 13 marca 2020, 09:19

Panie Davien. ZSRR zdechło ale na jego miejscu powstała FR dziedzicząc m. in. terytorium Czeczenii. Rebelia przeciw władzy Moskwy wybuchła w roku 1994 czyli trzy lata po rozpadzie ZSRR. Natomiast wraz z rozpadem ZSRR Osetia i Abchazja oddzieliły sie od Gruzji tak jak Gruzja od ZSRR. Widać zatem u Pana mentalność Kalego czyli Gruzja miała prawo oddzielić się od ZSRR ale Osetia i Abchazja od Gruzji to już nie, co? :) Proponuję nie kombinować.

Marek
sobota, 14 marca 2020, 12:25

I ta Czeczenia w 19 wieku "dobrowolnie" do matuszki rassiji przystąpiła? To Rosjanie mają spaczoną mentalność. Od wieków najeżdżają kogo się tylko da a później na to co on miał mówią, że jest ich. Taka mentalność osiedlowego bandziora z pałą baseballową.

Gnom
poniedziałek, 16 marca 2020, 07:54

A jak powstały w XIX wieku granice innych krajów. Stany rozszerzyły się pokojowo? Włochy to kraj istniejący od stuleci? A wcześniej: Turcja "ze wstrętem przyjęła prośbę Konstantynopola i wciela go do siebie"?. Irlandia i Szkocja "rzuciły się w ramiona anglików". Bądź poważny, to dziś twierdzi się, ze jest inaczej, a potem rozwala Jugosławię, której konstytucja na to nie pozwalała, niezgodnie z konstytucją ZSRR rozwala się ZSRR, a wreszcie USA, Wlk. Brytania, Francja "skutecznie" gwarantują granice Ukrainy. Prawie tak skutecznie jak nasze w 1939 (choć wtedy bez USA). Albo uznajesz, że każda republika sowiecka, w tym autonomiczne w składzie innych, miały prawo do wystąpienia, albo przyznajesz, że ZSRR nie rozpadł się zgodnie z prawem, a wtedy - no cóż Putin nadciąga. Ja wolę uznać, że to co się stało jest już zamknięte (jak te z XIX wieku i wcześniej), a Putin niech siedzi w swoich granicach.

poniedziałek, 16 marca 2020, 00:47

Przypominam, że przez taką spaczoną mentalność "osiedlowego bandziora z pałą basebolową" powstały też Stany Zjednoczone oraz imperia brytyjskie i francuskie :)

Reaper
wtorek, 17 marca 2020, 13:42

I Beligia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Holandia, by dla przykładu z samej Zachodniej Europy podać. A to co w koloniach się wyprawiało i z jakim wytłumaczeniem to woła o pomstę do nieba. Przerzucanie się kto był lepszy lub gorszy to zwykły szczyt hipokryzji, choć z drugiej strony widać po komentarzach kto czyta ze zrozumieniem historię a kto ślepo wierzy w propagandową prawdę objawioną. I jeszcze to ad hominem, panowie i panie, umiaru więcej bo się nawzajem pozagryzacie.

Tweets Defence24