Reklama

Polityka obronna

Siły NATO na szwedzkim terytorium przed członkostwem w Sojuszu

Szwecja - ćwiczenia Aurora 2023
Szwecja - ćwiczenia Aurora 2023
Autor. Sztab Generalny Wojska Polskiego

Rząd w Sztokholmie zezwolił siłom NATO na stacjonowanie na terytorium Szwecji jeszcze przed dołączeniem kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby wzmocnić przyszłe wspólne operacje. „Wysyłamy Rosji wyraźny sygnał” - podkreślili premier Szwecji oraz minister obrony tego kraju.

Reklama

W opublikowanym w piątek w gazecie "Dagens Nyheter" artykule własnego autorstwa premier Ulf Kristersson oraz szef resortu obrony Pal Jonson napisali, że Szwecja "w przypadku kryzysu lub wojny musi być w stanie szybko sprowadzić na swoje terytorium zasoby wojskowe innych narodów, co wymaga zarówno planowania, przygotowania, jak i praktyki". "Możliwość tymczasowego stacjonowania zagranicznego sprzętu oraz personelu zwiększa naszą wiarygodność. Jest to również jasny sygnał dla Rosji, że nasza zdolność do udzielania i otrzymywania pomocy wojskowej jest dobra" - podkreślili.

Reklama

Kristersson i Jonson uściślili, że obecność sił NATO w Szwecji może wiązać się z czasowym stacjonowaniem określonych sił w ważnych strategicznie i geograficznie miejscach kraju. "Może to na przykład dotyczyć na przykład zasobów logistycznych na zachodnim wybrzeżu, w regionie Jaemtland (w pobliżu granicy z Norwegią) lub w Norrbotten (północ kraju) albo systemów obrony powietrznej w południowej Szwecji" - zaznaczyli. Jak dodali, wojska NATO będą mogły stacjonować od jednego do kilku tygodni lub przez dłuższy okres.

Jednocześnie szwedzcy politycy podkreślili, że Szwecja "kontynuuje przygotowania do członkostwa w NATO i integracji wojskowej z sojuszem obronnym". "Obejmują one m.in. poprawę interoperacyjności naszych systemów dowodzenia, inwestycje w infrastrukturę, gromadzenie rezerw paliwa oraz działania przed przystąpieniem do wspólnej obrony powietrznej NATO" - napisali Kristersson oraz Jonson.

Reklama

Rząd w Sztokholmie liczy, że kraj stanie się częścią sojuszu do szczytu w Wilnie (11-12 lipca). "Jak najszybsze członkostwo przyniosłoby korzyści zarówno nam, jak i NATO, nasi przyszli sojusznicy są tego świadomi. Nasz ambitny plan wzmocnienia szwedzkiej obrony realizowany jest niezależnie od procesu NATO" - podkreślili.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. rwd

    Po tym jak Szwecja de facto narzuciła nam przyjmowanie migrantów lub opłatę 20 tys. za każdego nieprzyjętego Polska powinna cofnąć zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO. W takich sprawach należy być stanowczym i nie pozwalać by nami pogrywali. Pisałem już kiedyś, że zbyt wcześnie zgodziliśmy się na członkostwo Szwecji i oni nas teraz ograli.

    1. Rusmongol

      Co ma nato do emigracji? Zresztą gdyby nie poparcie prawie całej UE to by to nie przeszło. Więc nie judz proszę.

    2. rwd

      Na sprawę bezpieczeństwa Polski należy patrzeć całościowo a nie tylko przez pryzmat NATO czy stosunków z USA. Równie ważne jest bezpieczeństwo wewnętrzne, spokój społeczny i rozwój gospodarczy. I właśnie tę wewnętrzną stabilizację Niemcy, przy pomocy swoich wasali, próbują u nas zniszczyć. Powinniśmy ostro reagować, póki jeszcze mamy jakieś atuty w ręku.

    3. Dudley

      To dlaczego Polska domaga się pomocy finansowej z UE, za przyjęcie uchodźców z Ukrainy? Migracja to problem globalny i na takim poziomie trzeba go rozwiązywać. Żadne państwo samodzielnie sobie nie poradzi. Nie masz ochoty walczyć z problemem wspólnie to płać, albo się wynoś ze wspólnoty, tak jest w domu i UE.

  2. Rusmongol

    To było do przewidzenia. Szwecja zdecydowała i w sumie już jest w NATO. To samo będzie z Ukrainą, Mołdawia.

    1. farfozel

      A w życiu !

    2. Laky

      Do farfozel:to się jeszcze zdziwisz 😉💪

Reklama