Reklama

Polityka obronna

Setki rakiet dla czeskich śmigłowców

Czeski AH-1Z Viper
Czeski AH-1Z Viper
Autor. Ministerstvo obrany/Twitter

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Czechom rakiet Hellfire oraz pocisków APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System). Wartość zamówienia wyniesie ponad 138 milionów dolarów. Zgoda na sprzedaż obejmuje 200 rakiet Hellfire AGM-114R, 4 rakiety szkoleniowe Hellfire CATM oraz 600 pocisków APKWS II WGU-59A/B.

Czechy już wcześniej otrzymały 4 śmigłowce AH-1Z i 8 UH-1Y, które zostały zakupione w 2019 roku. Dodatkowo, w związku z przekazaniem Ukrainie śmigłowców Mi-24/35, Czechy otrzymają jeszcze 6 AH-1Z i 2 UH-1Y. Strona czeska zapłaci tylko za modernizację i transport maszyn.

Warto przypomnieć, że Czechy jako pierwsze państwo zdecydowały się na przekazanie Ukrainie śmigłowców szturmowych. Amerykańskie Vipery oraz Venomy w pełni zastąpią rosyjskie maszyny Mi-24/Mi-35, których przed przekazaniem pierwszych maszyn Ukrainie było łącznie 17. W sumie Czesi będą więc dysponować 20 amerykańskimi maszynami. Dodać należy, że o ile AH-1Z Viper to „pełnokrwiste” śmigłowce uderzeniowe, uzbrojone w trzylufowe ruchome działka 20 mm, rakiety kierowane Hellfire i APKWS, pociski niekierowane 70 mm oraz rakiety powietrze-powietrze Sidewinder, to również Venomy mogą wykonywać misje szturmowe, między innymi dzięki zastosowaniu kierowanych rakiet 70 mm APKWS.

Reklama

Dzięki zgodzie na sprzedaż AH-1Z Viper będą wyposażone w rakiety Hellfire i APKWS, natomiast UH-1Y Venom będą przenosić jedynie APKWS.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. LMed

    No cóż, Czesi wiadomo wszystko logicznie. Tylko podziwiać szczególnie w porównaniu z naszym miotaniem się.

    1. młodygrzyb

      Czechów stać zapewne, bo utrzymanie tych śmigłowców to horrendalne koszty, godzina lotu droższa od godziny lotu każdego innego śmigłowca czy F15/16/18/22/35 czy europejskich myśliwców.

    2. Darek

      Kilka śmigłowców na krzyż to faktycznie ,,logiczny wybór”, to w razie W jak by i nic nie wybrali. Więc w czym zachwyt?!

    3. LMed

      Sugerujesz Darek, że bardziej logiczne jest tych sto Apaczy? Uwaga : możesz być ewentualnie jednym z ostatnich którzy tego zakupu bronią.

  2. w-t

    Nie rozumiem, czemu u nas nie rozważono poważnie "tandemu" AH-1Z i US-1Y w Polsce. Rozumiem że ignorantowi mogą się wydawać "przestarzałe", ale przygotowując tą iterację (Z/Y) dla US Marine Corps te maszyny przebudowano tak gruntownie, że został prawie tylko kadłub, oszklenie, klamki bo już nie koniecznie fotele. Te maszyny mają 85% wspólnych części - zwłaszcza silniki, filtry, sporo przekładni i komponentów awioniki - korzyści skali i bardzo podobne manuale/obsługa. Budowa floty dowolnych innych maszyn - np. Blackhawk i Apache - nie daje takich korzyści, ale jakoś u nas nie było zainteresowania...

  3. Old-Guard

    Czesi wybrali optymalny dla nich śmigłowiec szturmowy. Natomiast te UH-1 Mhm no nie wiem. Moim zdaniem mogli zainwestować w coś nowszego. Czechy mają wokół siebie sojuszników. Nie pali im się granica tak jak nam. Więc nie muszą inwestować w najdroższy sprzęt kupowany na "już"

    1. w-t

      Źle kombinujesz. Desantowe UH-1Z i szturmowe AH-1Y (KONKRETNIE Z i Y) ze "starymi" pierwowzorami łączy duralowy kadłub i niewiele ponad to. Oba śmigłowce, na żądanie USMC, w praktyce zbudowano od nowa, i mają one 85% wspólnych części, w praktyce całą awionikę, silniki, przekładnie itd. Dla tak maleńkiego państwa jak Czechy, ten wybór jest optymalny bo oznacza zachowanie korzyści ze specjalizacji, i jednocześnie bardzo daleko idącą unifikację floty, zwłaszcza w zakresie podstawowych elementów jak silniki, przekładnie, filtry czy komponenty awioniki. Od strony "nowoczesności", rozwiązania z "tandemu" UH/AH-1 są TECHNICZNIE MŁODSZE od tych z Apacza.

  4. MacReady

    Swoją drogą, to czy są jakieś nowiny w związku z tymi Apachami? Chłopaki się przeszkolili, a latać ni ma na czym...

    1. Paweł P.

      Totalsi nie chcą Apachy, ale już nic nie poradzą... Raczej wszystko się toczy w swoim tempie.

    2. Essex

      To niech sobie kupia, ladowanie miliardow w przestarzsly sprze bez offsetu to chyba tylko w Arabii Saudyjdkiej

    3. thorshammer

      @Essex Współczesne walki śmigłowców odbywają się poza zasięgiem wzroku wroga. Śmigłowiec jest ukryty za budynkiem, lasem, wzgórzem itp. Zakłada się, że taka walka ma amunicję kierowaną i dalekiego zasięgu, podobną do Hellfire. Czeskie śmigłowce Venom i Viper to najnowsze ulepszenia, a nawet podarowane śmigłowce zostaną zmodernizowane do najnowszej wersji, która jest nowsza niż śmigłowce Apache. Czesi zyskali również offset w postaci centrum serwisowego dla Europy, są bardzo wydajni, wiedzą co robią i robią to dobrze.

  5. Hmmm.

    A co RP dostała za śmigłowce i samoloty? Bo za czołgi dostaliśmy dopłatę do używanych abramsów. Więc?

    1. zibi

      Pewnie przelew przez jakąś fundację poszedł.....

    2. Nordx

      Czytaj ze zrozumieniem! Czesi nic nie dostali! W miejsce przekazanych Ukrainie Mi 24/35 ZAKUPILI 4 śmiglowce Viper!

    3. Maniek 81

      Sam czytaj ze zrozumieniem. Czesi za swoje śmigłowce dostali 6 Ah1z i 2 Uh1y tylko do remontu.

  6. Paweł P.

    Im więcej tym lepiej 💪🚀

Reklama