Rosja dostarczyła Korei Płn. systemy Pancyr-S1

Rosja przekazała Korei Północnej systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1, które — jak ujawnia szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow — są już aktywnie wykorzystywane do ochrony stolicy kraju, Pjongjangu.
Jak podaje portal Militarnyi, systemy zostały już rozlokowane w newralgicznych punktach miasta i pełnią realną funkcję bojową, co oznacza, że Moskwa nie ogranicza się już wyłącznie do wsparcia technologicznego, ale bezpośrednio wzmacnia potencjał militarny reżimu Kim Dzong Una.
Z doniesień ukraińskiego wywiadu wynika, że Rosja nie tylko dostarczyła sprzęt, ale również przejęła na siebie proces szkolenia północnokoreańskich operatorów. W zamian za pomoc w modernizacji północnokoreańskiej obrony powietrznej, Kreml oczekuje wsparcia kadrowego — północnokoreańscy obywatele mają dołączać do rosyjskich sił zbrojnych na zasadzie kontraktów ochotniczych. Choć formalnie mają to być „wolontariusze”, według Budanowa w rzeczywistości chodzi o uzupełnienie rosyjskich strat osobowych na froncie.
System Pancyr-S1, który w rosyjskiej armii służy jako mobilna tarcza przeciwko dronom, śmigłowcom i pociskom manewrującym, jest przystosowany do obrony obiektów wojskowych i cywilnych w zasięgu do 20 kilometrów oraz na pułapie do 15 kilometrów. Uzbrojenie składa się z dwóch szybkostrzelnych działek 30 mm i zestawu rakiet ziemia–powietrze.
Czytaj też
Współpraca militarna pomiędzy Rosją a Koreą Północną nie ogranicza się wyłącznie do systemów lądowych. Na nowym północnokoreańskim niszczycielu „Choe Hyon” zidentyfikowano morski wariant systemu – Pancyr-M – który stanowi adaptację lądowego modelu do warunków morskich. System jest zaprojektowany z myślą o obronie okrętów przed dronami, rakietami i niskolecącymi pociskami manewrującymi. Co więcej, na tym samym okręcie zauważono również pociski, które wizualnie przypominają rosyjskie rakiety typu 91RE1, co sugeruje, że transfer technologii z Rosji obejmuje również komponenty ofensywne.
Rosyjsko-północnokoreańska współpraca zbrojeniowa ewoluuje w pełnoprawny sojusz wojskowy, którego skutki już teraz wpływają na równowagę sił w regionie Azji Wschodniej. Rosja, zmagająca się z problemami mobilizacyjnymi i presją Zachodu, zyskuje pomoc personalną, natomiast Korea Północna — nowoczesne systemy obronne i dostęp do rosyjskich technologii. Według Budanowa, w ramach tej współpracy do KRLD miały trafić również komponenty potrzebne do produkcji dronów typu Shahed, a także środki walki radioelektronicznej.
radziomb
To są te same słynne systemy Pancyr co je drony Bober rozwaliły na Krymie ?