Reklama

Polityka obronna

Raport NIK ws. afery wizowej. R. Sikorski: Wprowadziliśmy działania naprawcze

Radosław Sikorski msz defence24 dans
Szef MSZ Radosław Sikorski podczas konferencji Defence24 Days.
Autor. Defence24

Najwyższa Izba Kontroli zorganizowała konferencję, na której przedstawiła raport dot. afery wizowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wykryto kilkadziesiąt nieprawidłowości.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrolę nadzoru Ministerstwa Spraw Zagranicznych nad działalnością konsularną w latach 2018–2024. Kontrola miała miejsce w okresie 4 października 2023 - 17 maja 2024 r.

Reklama

Wizy dla Rosjan

„Materiał dowodowy wykazuje szereg nieprawidłowości ministra (byłego szefa MSZ Zbigniew Raua – red.), stanowiących działania niezgodne z prawem, nierzetelne i niecelowe” – usłyszeliśmy na konferencji.

Czytaj też

Ponadto – zdaniem NIK – ówczesne władze ministerstwa miały nie stworzyć żadnych regulacji, które pozwalałyby na weryfikację wniosków wizowych. Od listopada 2022 do maja 2023  w MSZ miał też funkcjonować „nietransparentny i korupcjogenny mechanizm wpływania na niektórych konsulów RP w zakresie przyspieszenia uzyskiwania korzystnych rozwiązań wizowych”. Z kolei w okresie 2021-2023 miał istnieć system „sprzyjający firmom pośredniczącym w zatrudnianiu cudzoziemców, co prowadziło do wydawania wiz poza kolejnością”. W samym programie „Poland. Business Harbour” w latach 2020-2023 wydano 95 tysięcy wiz (udział ministerstwa w tym programie został zawieszony w styczniu br.).

Jak jeszcze prezentują się liczby podane w raporcie Najwyższej Izbie Kontroli? W latach 2018-2023 złożono 6,5 miliona wniosków wizowych. Zdecydowana większość – 6,1 mln wiz – została pozytywnie rozpatrzona i wydana. Przez ten czas 3 mln 400 tys. wiz wydano obywatelom Ukrainy, 1,6 mln Białorusi, a 357 tys. otrzymali obywatele Federacji Rosyjskiej. W kontekście rosyjskim warto też zauważyć, że już po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku polskie władze wydały Rosjanom 1837 wiz.

Reklama

Działania naprawcze w MSZ

Do raportu odniósł się obecny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

W latach 2018-2023 w MSZ utracono kontrolę nad systemem wizowym, wprowadzając na życzenie niektórych spółek Skarbu Państwa oraz agencji pośrednictwa tzw. uproszczone procedury/ścieżki priorytetowe” – powiedział szef resortu, nadmieniając również o wspomnianych przez NIK „niedozwolonych naciskach na konsulów”.

„Polska wiza była jedną z najtańszych w Unii Europejskiej. Nie dziwmy się zatem, że obywatele krajów tzw. Globalnego Południa udawali się do polskich konsulatów” – mówił Radosław Sikorski, informując jednocześnie o swojej decyzji ws. podwyższenia wysokości opłat za wizy (do 90 euro w przypadku Wizy Schengen i do 135 euro w przypadku wizy krajowej).

Czytaj też

Polityk powiedział też o innych działaniach naprawczych wprowadzonych przez MSZ w ostatnich miesiącach. „Współdziałanie w wyjaśnianiu afery, uszczelnianie systemu wizowego, racjonalizacja i uszczelnianie systemu oczekiwania na wizę oraz udział w tworzeniu kompleksowej polityki migracyjnej (nawiązanie do ostatniej zapowiedzi premiera Donalda Tuska - red.)” – wymieniał minister Sikorski, który dodał, że wprowadzone przez resort zmiany miały skutkować „wyraźnym spadkiem wiz w porównaniu do pierwszego półrocza roku 2023 – z 299 tys. do 203 tys.”.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. wert

    spóki skarbu państwa już nie myślą o rozwijaniu produkcji tylko o przetrwaniu. Taki Orlen w II kw ubiegłego roku miał 6 mld zysku (przez 8 lat wypracowal blisko 80 mld zysku) dziś po II kw bieżącego roku podał 180 mln STRATY. Fachowe kadry znowu mogą się wykazać więc wpływy podatkowe lecą na łeb, To co rośnie pod światłymi "żondami" to deficyt. Ograniczanie zatrudnienia przekłada się na mniejsze zapotrzebowanioe na pracowników. Wniosków MUSI być mniej

  2. Franek Dolas

    Kolejna wielka "Afera" okazała się propagandową lipą?

  3. szczebelek

    Spadek ilości wiz to skutek nie działań naprawczych, a kurczącego się rynku pracy w Polsce jak również wycofania wniosków o sprowadzenie pracowników z innych państw przez spółki skarbu państwa.

  4. Zam Bruder

    Wielka "afera" na dosłownie kilkaset wiz... A od przyszego roku albo przyjmujesz na darmowy wikt i opierunek za nasze pieniądze ustalony pakiet inżynierów i astronomów z Azja i Afrika - albo płać haracz od pogłowia i dobrze?

Reklama