Polityka obronna
Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (30.01.-05.02)
Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.
USA zostają w Niemczech i będą ćwiczyć w Europie. Władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały o wstrzymaniu wycofania wojsk z Niemiec, o czym poinformował 4 lutego gen. Ted Wolters, najwyższy dowódca sił NATO i USA w Europie. Generał zapowiedział też, że w ćwiczeniu Defender-Europe 21 weźmie udział ponad 30 tys. żołnierzy. 5 lutego decyzję o wstrzymaniu wycofania wojsk z Niemiec potwierdził prezydent Biden, który jednocześnie zdecydował o przeprowadzeniu przeglądu amerykańskiej obecności wojskowej na świecie.
Biden potwierdza wstrzymanie wycofania wojsk z Niemiec
Biden sojusznikiem Polski. Polscy przedstawiciele rozmawiali z doradcą nowego prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. Potwierdził on zaangażowanie USA we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO. Oznacza to, że zmiana w Białym Domu nie przełoży się na sytuację międzynarodową Polski. O sprawie informowaliśmy 4 lutego.
USA nadal zaangażowane w sojusz z Polską
Filipiny dokupią polskich Black Hawków. Prezydent Filipin zaakceptował zakup dodatkowych 15 śmigłowców Black Hawk, produkowanych w zakładach PZL Mielec, o czym poinformowaliśmy 4 lutego. Dołączą one do szesnastu maszyn tego typu, które już zamówiono.
Filipiny kupią więcej Black Hawków z Mielca
Początek konkretnej współpracy obronnej w V4? Czeskie ministerstwo obrony poinformowało 2 lutego, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupią około 300 tys. sztuk ćwiczebnej amunicji. Ma to być pierwsze w historii Grupy wspólne zamówienie uzbrojenia, ale nie ostatnie...
Grupa Wyszehradzka zamawia amunicję
Polska łączność zintegrowana z IBCS. Koncern Northrop Grumman poinformował 3 lutego, że we współpracy z polską firmą Transbit dokonał integracji polskiej radiolinii horyzontalnej o wysokiej przepustowości ze zintegrowanym systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Dowodzi to możliwości wprowadzenia krajowej łączności opartej o system R-460A do systemu Wisła, jak i w ramach programu Narew, jeśli zostanie podjęta decyzja o zintegrowaniu Narew z IBCS.
Polska łączność zintegrowana z IBCS
Czernicki wrócił z remontu. 3 lutego 2021 r. w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się przekazanie do Marynarki Wojennej okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kadm. Xawery Czernicki” po zakończonej naprawie głównej i dokowej. Będzie będzie kontynuował służbę w składzie skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
„Czernicki” wraca po remoncie do służby
Pozew ws. publikacji na temat Grota. 2 lutego do sądu w Radomiu wpłynął pozew złożony przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. Domaga się ona od wydawcy Ringier Axel Springer, właściciela Onetu przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości 1 mln zł. Chodzi o publikację onet.pl na temat rzekomych wad karabinka Grot z rodziny MSBS.
Pucz wojskowy w Mjanmie. Armia przejęła 1 lutego nad ranem władzę w Mjammie (dawniej Birmie). Aresztowano urzędującego prezydenta U Win Myinta i liderów Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD), partii która wygrała listopadowe wybory parlamentarne. Wśród nich noblistkę Aung San Suu Kyi. Armia wyznaczyła tymczasowego prezydenta.
Wojskowy zamach stanu w Mjanmie, władze aresztowane
Nowy START przedłużony. Stany Zjednoczone zdecydowały 3 lutego o przedłużeniu na pięć lat układu z Rosją z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START. Program ten zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcję obiektów wojskowych rocznie.
USA zdecydowały o przedłużeniu traktatu Nowy START
Prywatne F-16. Ukraiński An-124 dostarczył do Kanady pierwsze samoloty F-16A/B Netz zakupione przez prywatną firmę Top Aces Inc. Od sprawie informowaliśmy 31 stycznia. Jest to pierwszy niepaństwowy operator tych samolotów wielozadaniowych, który pozyskał je od Izraela po cenie około 3,5 mln dolarów za egzemplarz. „Prywatne” F-16 będą prowadzić działania z bazy Mesa w Arizonie.
Pierwsze F-16 trafiły do prywatnego operatora
Leopardy otrzymają system aktywnej obrony. 31 stycznia informowaliśmy, że Bundestag zgodził się na wyposażenie pierwszej partii niemieckich czołgów Leopard 2 w aktywny system ochrony typu Trophy izraelskiego Rafaela.
Niemieckie Leopardy z aktywnym pancerzem
Turcja: F-16 forever. Tureckie władze poinformowały o rozpoczęciu programu, który doprowadzi do zwiększenia wytrzymałości płatowców samolotów F-16C/D tego kraju z 8 do 12 tys. godzin. Decyzję tą komentuje się jako pośrednie przyznanie się Ankary do kłopotów związanych z jej usunięciem z programu samolotu 5. generacji F-35. O sprawie informowaliśmy 4 lutego.
Turcja: ulepszanie F-16 zamiast myśliwców nowej generacji
Trybunał orzeknie ws. sankcji na Iran. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze (MTS) uznał swoją właściwość do orzekania w sprawie wniosku Iranu o unieważnienie sankcji, przywróconych wobec Teheranu w 2018 roku przez administrację poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Iran traktuje to jako swój sukces.