Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (16.01-22.01)

Fot. White House,   Fot. Sgt. Timothy Hamlin/EUCOM, Robert Sullivan (Public Domain), WOT
Fot. White House, Fot. Sgt. Timothy Hamlin/EUCOM, Robert Sullivan (Public Domain), WOT

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Terytorialsi nowym korpusem osobowym. Za sprawą nowelizacji dwóch rozporządzeń Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie wprowadziło nowy korpus osobowy wraz z grupami osobowymi. Tym samym terytorialsi po ponad 4 latach od powołania formacji stali się formalnie osobnym korpusem osobowym. Sprawę Defence24 opisywał szeroko 19 stycznia, cztery dni po wprowadzeniu postanowień w życie.

Nowy korpus osobowy w siłach zbrojnych


110 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował 19 stycznia o tym jaką liczebność uzyskały Siły Zbrojne RP na przełomie 2020 i 2021 roku. Podał też liczebność żołnierzy zawodowych według stanu na koniec 2020 r. Według MON liczba żołnierzy od 2015 roku uległa zwiększeniu –  z 95 tys. do 110 100. W ubiegłym roku liczba ta wzrosła o 7 tys., a także inne szczegóły.

Wojsko Polskie zwiększa liczebność. Ważna granica przekroczona


Budżet WOT utrzymany. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zarekomendowała poprawki Senatu, które zakładały obniżenie wydatków na Wojska Obrony Terytorialnej w budżecie na 2021 rok. Dwie poprawki zgłoszone przez Senat zakładały obniżenie wydatków bieżących Wojsk Obrony Terytorialnej o kwotę łącznie 50 mln zł, z przeznaczeniem na utworzenie dwóch rezerw celowych na budowę przejazdów nad torami kolejowymi w Szczecinie.

Budżet MON na 2021 rok bez cięć. Decyzja komisji


Powstaje Centralny Zespół Sportowy WP. 18 stycznia Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję w sprawie sformowania Centralnego Zespołu Sportowego Wojska Polskiego. Ruch ten ma za zadanie przyczynić się do rozwoju sportu wojskowego, choć złośliwi komentatorzy podkreślają, że wizerunkowo tego rodzaju projekty realizowane były w epoce PRL.

MON formuje Centralny Zespół Sportowy


Węgrzy oglądali polskie Leopardy. 21 stycznia informowaliśmy o wizycie przedstawicieli Węgierskich Sił Zbrojnych w jednostce w Wesołej. Głównym celem tej wizyty miała być wymiana doświadczeń w zakresie szkolenia załóg czołgów podstawowych Leopard 2, a także zapoznanie węgierskich kolegów z systemem obsługi wozów bojowych eksploatowanych przez Wojsko Polskie. Było to spotkanie inicjujące dalszą współpracę, której szczegóły zostaną określone.

Polsko-węgierska współpraca ws. Leopardów


Zakup Javelinów to nie Pustelnik. Ministerstwo Obrony Narodowej, odpowiadając na poselską interpelację ujawniło, że partię przeciwpancernych pocisków kierowanych typu Javelin dla Wojsk Obrony Terytorialnej zakupiono na podstawie wydanej w tym celu decyzji Ministra Obrony Narodowej. MON zaznaczyło jednocześnie, że takie rozwiązanie miało na celu utworzenie wstępnych zdolności do zwalczania celów opancerzonych przez Wojska Obrony Terytorialnej i nie jest częścią programu Pustelnik.

Javeliny na bazie decyzji MON, oddzielnie od Pustelnika


Biden prezydentem USA. Przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. W przemówieniu inauguracyjnym wzywał do narodowej jedności i mówił o "triumfie idei demokracji". 

Joe Biden prezydentem Stanów Zjednoczonych


Rumunia kupi pociski przeciwokrętowe. Rząd Rumunii zatwierdził 16 stycznia projekt ustawy dotyczącej zakupu systemu rakietowego Naval Strike Missile (NSM) w ramach amerykańskiego systemu FMS. Wartość zakupu szacowana jest na 286 mln dolarów. Rumuńskie prawo wymaga jeszcze aprobaty parlamentu. Decyzja o zakupie za pośrednictwem USA uzbrojenia produkowanego przez norweski koncern Kongsberg może mieć zarówno podstawy polityczne jak i ekonomiczne.

Rumunia z pociskami NSM. Zgoda rządu


Nowe naprowadzanie do PAC-3. Koncern Boeing otrzymał kontrakt na opracowanie nowej głowicy naprowadzającej dla pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych rodziny PAC-3 - informowaliśmy 17 stycznia. Kontrakt ma wartość łącznie 974 mln dolarów i obejmuje zarówno dostawy głowic naprowadzających istniejącego typu do pocisków rodziny PAC-3 (w tym PAC-3 MSE), jak i opracowanie nowego systemu naprowadzania dla tych rakiet. 

Nowy "mózg" dla przeciwrakietowych PAC-3


Grecy zgodzili się na Rafale. Grecki parlament przegłosował zakup francuskich samolotów wielozadaniowych Rafale. Poza 18 samolotami, w tym sześcioma nowymi, transakcja obejmie także pociski dalekiego zasięgu.

Grecja zamawia Rafale wraz z uzbrojeniem


Ukraińskie silniki w chińskich "T-X". Ukraińska firma Motor Sicz otrzymała kontrakt o wartości 800 mln USD na produkcję silników Iwczenko-Prograss AI-322. Ich importerem jest chińska firma AVIC International Holding Corp., a Chiny chcą wykorzystać je jako napędy samolotów szkolno-bojowych L-15.

Silniki dla chińskich samolotów szkolnych z Ukrainy

Reklama
Reklama

Komentarze