Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (13.02-19.02)

Fot. US Navy, Amit Agronov/IDF, Grupa WB, st. szer. Wojciech Król/CO MON
Fot. US Navy, Amit Agronov/IDF, Grupa WB, st. szer. Wojciech Król/CO MON

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Szef MON na Węgrzech. Początek szerokiej współpracy? W trakcie spotkania ministra Błaszczaka z szefem resortu obrony Węgier Tiborem Benkő podpisano 16 lutego plan współpracy obronnej obu państw na rok 2021. Zawiera on łącznie 63 przedsięwzięcia, w tym ćwiczenia czy upamiętnienie wydarzeń historycznych. Współpraca Polski i Węgier już dziś ma jednak charakter strukturalny, a wiele wskazuje na to, że zostanie poszerzona.

WOT, Leopardy i nie tylko. Polska oraz Węgry zacieśniają współpracę wojskową


Polak w dowództwie V Korpusu US Army. Minister obrony narodowej poinformował 13 lutego, że polski generał ma być już niedługo zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. Związek ten szybko rozbudowuje swoją gotowość na Starym Kontynencie i przygotowuje się do kolejnego ćwiczenia Defender Europe.

V Korpus US Army z ambitnymi celami na 2021 r. i polskim generałem


Miecznik z rozwojem polskiego przemysłu. Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad własnymi rekomendacjami w związku z budową okrętów „Miecznik”. Poza wnioskami z przeprowadzonej przez Inspektorat Uzbrojenia fazy analityczno-koncepcyjnej pod uwagę brane jest także ustanawianie zdolności polskiego przemysłu obronnego - dowiedział się Defence24 16 lutego.

Krok w stronę Miecznika. Kluczowe zdolności przemysłu


Warmate oficjalnie na uzbrojeniu WP. Siły Zbrojne RP oficjalnie wprowadziły na wyposażenie system amunicji krążącej Warmate, który został zakupiony pod koniec 2017 roku. Oznacza to, że zakupiony pod koniec 2017 roku dla Wojsk Obrony Terytorialnej system amunicji krążącej został niedawno – po przejściu niezbędnych badań i certyfikacji oraz opracowaniu odpowiedniej dokumentacji – formalnie wprowadzony na wyposażenie Wojska Polskiego - informowaliśmy 17 lutego.

Warmate oficjalnie w służbie


Jastrzębie sąsiadami Harpii. Polska eskadra F-16 aktualnie stacjonująca w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego (BLT) w Łasku pozostanie tam nawet po przybyciu do kraju F-35. Jastrzębie i Harpie będą służyły obok siebie i to wraz z jednostką MQ-9 Reaper – dowiedział się Defence24 od Ministerstwa Obrony Narodowej 19 lutego.

F-16 i F-35 razem w polskiej "superbazie"


Global Hawki NATO w gotowości. Jednostka sojuszu NATO AGS (NATO Air Ground Surveillance) wyposażona w pięć bezzałogowych statków powietrznych RQ-4D Block 40 Global Hawk, osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Wspólna inicjatywa 15 państw, w tym Polski, może realizować zadania związane z bezpieczeństwem granic NATO, ochroną żołnierzy i cywilów oraz zarządzaniem kryzysowym i pomocą humanitarną. O sprawie informowaliśmy 16 lutego.

NATO AGS w gotowości operacyjnej


Włoski lotniskowiec przyjmuje F-35. 13 lutego 2021 r. do bazy morskiej Norfolk w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych przybył lotniskowiec „Cavour” (CVH 550), który jest jednocześnie flagowym okrętem włoskiej marynarki wojennej. Okręt wraz z załogą ma przejść  proces szkolenia i technicznego przygotowania pozwalającego na wykorzystanie bojowe samolotów krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B.

Włoski lotniskowiec przybywa do USA po akceptację F-35


Grecy kupią francuskie fregaty. Lokalne media w Grecji poinformowały, że zapadła decyzja o zakupie dla greckiej marynarki wojennej francuskich fregat nowej generacji typu Belh@rra proponowanych przez koncern Naval Group. O sprawie informowaliśmy 13 lutego.

Grecka marynarka wojenna z francuskimi fregatami


Czeskie samoloty dla Wietnamu. Ministerstwo Obrony Wietnamu podpisało umowę na zakup dwunastu czeskich samolotów szkolnych Aero Vodochody L-39NG – poinformowała czeska agencja Omnipol zajmująca się sprzedażą wyrobów czeskiego przemysłu obronnego i lotniczego w ramach umów międzyrządowych. To jeden z większych sukcesów czeskiego przemysłu lotniczego w ostatnich latach – informowaliśmy 15 lutego

Czeskie odrzutowce lecą do Wietnamu. Kontrakt podpisany


Wielkie zakupy lotnicze Izraela. Ministerstwo obrony Izraela po trzech latach opóźnień zdołało przeforsować plany zakupu w USA znacznej liczby sprzętu lotniczego i uzbrojenia o łącznej wartości około 9 mld szekli, czyli niemal 4 mld dolarów  pisaliśmy 16 lutego. Mowa jest o maszynach bojowych F-35 i F-15, ciężkich śmigłowcach transportowych, samolotach do tankowania w locie i szerokiej gamie uzbrojenia.

Izrael kupuje samoloty i śmigłowce za miliardy


Problemy FCAS/SKAF. Brak kompromisu pomiędzy Niemcami i Francją wstrzymuje od początku lutego kolejną transzę 5 mld euro na projekt FCAS (Future Combat Air System). Kryzys zarówno na płaszczyźnie politycznej jak i przemysłowej może doprowadzić do powstania nie jednego, ale dwóch demonstratorów technologii. Główny problem, to spory w zakresie własności intelektualnej i udziału przemysłowego koncernów Airbus i Dassault  informowaliśmy 19 lutego.

Kryzys w programie euromyśliwca FCAS. Niemcy i Francja zbudują różne samoloty?

Reklama
Reklama

Komentarze