Prezydent: obecność wojsk amerykańskich jest warta rozsądnej, uczciwej ceny

7 sierpnia 2020, 09:41
Zwie_Prezydent_31_Fot_PJaszczuk
Fot. Piotr Jaszczuk
Reklama

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest warta rozsądnej, uczciwej ceny i przede wszystkim sprawiedliwej; i to zostało wynegocjowane – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany w Polsat News czy prawdą jest to to co piszą niektóre media, że wojska amerykańskie, które przybędą do Polski, będą wyjęte spod jurysdykcji prawa polskiego i że Polska zapłaci 90 proc. kosztów instalacji.

"To nie jest takie proste, ta umowa była negocjowana, ona nie została jeszcze zawarta, ona będzie zwarta. Ona była długo negocjowana. To jest także efekt porozumienia, które zostało podpisane pomiędzy mną a prezydentem USA Donaldem Trumpem o zwiększeniu obecności amerykańskiej w naszym kraju. Najważniejszym elementem zwiększenia tej obecności, która w tej chwili następuje, to jest lokalizacja dowództwa V Korpusu w Poznaniu. To, trzeba sobie jasno powiedzieć, jest bardzo istotne dla nas zdarzenie. W ogóle jest to istotne zdarzenie dla Europy" - podkreślił prezydent.

W Polsce ma być ulokowane wysunięte dowództwo będącego w trakcie reaktywacji V Korpusu Wojsk Lądowych USA. "V Korpus swego czasu stacjonował w Europie, potem został wycofany do USA i teraz wraca. Dowództwo będzie u nas. Ja jestem z tego bardzo zadowolony. Każdy wie, że armia amerykańska jest gwarantem bezpieczeństwa. Przez cały okres zimnej wojny gwarancje bezpieczeństwa polegały na tym, że wojska amerykańskie stacjonowały w Niemczech Zachodnich, a także w innych krajach zachodniej Europy" - mówił.

"Nigdy nie doszło do wojny, ponieważ było to poczucie siły z drugiej strony i ta wojna po prostu nikomu się nie opłacała" - wskazał Andrzej Duda.

Na pytanie, czy obecność wojsk amerykańskich warta jest każdej ceny, prezydent odparł: "Obecność wojsk amerykańskich jest warta rozsądnej, uczciwej ceny i przede wszystkim sprawiedliwej. I to zostało wynegocjowane".

Duda wyraził przekonanie, że z Amerykanami "zostały wynegocjowane dobre warunki". "Nie jest tak, że my ponosimy wszystkie koszty. Ponosimy część tych kosztów. Ale też pamiętajmy o tym, że po pierwsze bezpieczeństwo kosztuje, a poza tym oni są tutaj przede wszystkim dla nas" – zauważył Duda.

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu.

Na mocy dwóch porozumień podpisanych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zdecydowano o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.

We wtorek w Krakowie szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville’em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni. W spotkaniu uczestniczyła też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W ubiegłym tygodniu minister obrony USA Mark Esper oznajmił, że strona amerykańska "planuje rotację do Polski +przewodniego elementu+ nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA" po podpisaniu przez Warszawę "porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane".

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 101
Reklama
AS
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:28

Który to już raz, sprowadzamy obcych do domu ? Teraz na dodatek jeszcze daninę im płacimy.

Sarmata
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:43

Duda jak zawsze na kolanach przed Trumpem.Moze panie Duda daj swoje pieniądze amerykanom a nie moje. Dawanie komuś nie swoich pieniędzy to złodziejstwo. By

Erer
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:06

Sarmata, Hanys, Ruski troll nazywa polskiego prezydenta WPROST złodziejem. Najwyraźniej ocenił, że w tym wątku głowa naszego Państwa (nie oceniam osoby personalnie) ma złą prasę, i postanowił polski organ państwowy obrazić na oczach nas wszystkich. Jak kiedyś w swojej bezczelności, i poczuciu bezkarności zrobił to Putin. Trolle oczywiście nie obrażają kogoś, bo go nie lubią. Zrobili to dlatego, bo realizują kremlowską politykę dezinformacji, tutaj wśród Polaków, siania zamętu i niezgody, podsycania istniejących podziałów politycznych, wykorzystując wpisy (być może szczerze niezadowolonych) forumowiczów do potęgowania niechęci wobec naszych przedstawicieli władz. ——-Inaczej mówiąc ruskie trolle próbują poprzez odpowiednio zmanipulowane wpisy zachwiać naszą wiarę w państwowość polską i konstytucyjne organy. Tyle.

Hanys
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:12

Płaćcie i płaczcie, ja niestety też za to będę musiał zapłacić w podatkach, ale trudno... A gdyby tych kosztownych wojsk w Polsce nie było, to Rosja też by na Polskę nie napadła, bo nie ma w tym żadnego interesu i nawet jakby Rosja była tak zła jak propaganda twierdzi, to też by nie napadła, bo w Polsce nie ma czego ukraść, ani surowców, ani technologii. No powiedzcie, co takiego Rosja mogłaby w Polsce ukraść czego sama nie posiada ? :)

Erer
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:17

Wyjątkowo idiotyczna pseudoLogika ruskiego trolla, traktuje swoich jak złodziei: po co mamy napadać i kraść co i tak już mamy. Przygłupawa manipulacja mało rozgarniętego trolla.

niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:06

Ten troll

realista
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:27

bezpieczeństwo kosztuje - żenujące jest że godzimy się na stacjonowanie obcych wojsk i jeszcze mamy za to płacić !!! Niestety Prezydent RP i ekipa rządząca woli obce wojska niż podjąć polityczną decyzję o przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej. Za kilka lat nie będziemy mieli przeszkolonych żołnierzy rezerwy i żadne wojska obce tego nie zrekompensują. Jak chcemy utrzymać niepodległość i suwerenność nie możemy kalkulować, co się opłaci rządzącym, a co nie bo tu nie chodzi o Kaczyńskiego i jego wizję budowy państwa wyznaniowego, tylko o utrzymanie i w razie potrzeby obronę Suwerenności. Jankesi nam tego nie zagwarantują bo dzisiaj są tu, a jutro ważniejsza będzie Azja południowo-wschodnia.

BUBA
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:47

Podobno po to Polacy ginęli w Iraku i Afganistanie by USA pomogło nieodpłatnie...i znowu Amerykanie dymają Polaków a Prezydent jeszcze się cieszy ze jeszcze może za to zapłacić........................................... ................................................................................................................................................................................

Roshedo
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:37

Fakt że obce wojska powinny bronić naszego kraju, bo naszą armią - z niemodernizowanym od 30 lat sprzętęm kierowaną przez dyletantów cywilnych i wojskowych - JEST POWODEM do WSTYDU i kary więzienia dla winnych a nie do chwalenia się tym jako "sukcesem" Panie Prezydencie.

Serwis
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:25

Ale tu trolli z Rosji ,Brukseli oraz tęczowych lewaków. Zgroza ,że taki portal zajmujący się obronnością kraju toleruje takie antypolskie wpisy .

Kazik :)
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:37

Wstąpiłeś do WOT lub zawodowo do WP - nie to wstąp - Patrioto!!!!!!!! a nie piszesz pierdoły!!!!! wstyd to twój wpis patrioto?!

Gd
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:24

Nasi żołnierze jechali do Afganistanu do Iraku bo chcieli tego AMERYKANIE mało tego jechali tam na wojnę jedno ginęli inni zostawiali kalekami rodziny traciły ojców mężów synów wielkie tragedię dla wielu rodzin i co? jak nam AMERYKANIE odwdzieczaja się wtedy kiedy my czujemy się zagrożeni? My ich nie prosimy żeby przyjeżdżali walczyć za nas czy ginąć oni nie jadą na wojnę tylko do pokojowego kraju to bez porównania mniejsze zaangażowanie niż te który my pokazaliśmy a oni chcą jeszcze na nas interes zrobić... wstyd i hańba upadlismy całkowicie Polska stała się kolonią i posmiewiskiwm Duda niech zamilczy po to on jeździł i prosił o to co nam się należało !!! Co zostało z dawnej wielkiej dumnej Polski? Piłsudski i inni dawni wodzowie w grobie się przywracają

Adiutant
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:19

Na miłość boską, nie rycz, uspokój się starszy człowieku, bo zawału dostaniesz, było głosować na dudusia? bo tak powiedział ‚pinokio’ mateuszek? To teraz masz. Dobrze, że Piłsudski o tobie nie słyszał, miałbyś dopiero przechlapane.

Mhmm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:56

Po tym wpisie właśnie jednoznacznie widać że Gd nie głosował na Dude tak że niewiem co ty bredzisz...

Ahoj Mesko
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:35

To ilu GŁUPKÓW głosowało na,Adrian a? Hahahaha

wert
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:26

ja głosowałem. A co? Ostatnia szara się odezwała? Od śmiechu w czerepie pewnie dudni jak w studni

Kazik :)
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:37

10,413 mln głosów otrzymał AD - 9,921 mln otrzymał RT - uprawnionych było ok. 28 mln, ok. 9 mln nie głosowało!!!! a ok. 6 mln nie ma prawa głosować - Polska liczy ok. 36 mln obywateli zatem skromna 1/3 oddała głosy na PAD. Wniosek kim są ci/te 10 mln obywateli RP co nie głosowali???? A może to nie patrioci w rozumieniu partii rządzącej??? Czy to tak zwani inni wykształceni nieświatle według marszałka Terleckiego???? Polska to .......................???????

123
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:26

Wiesz PO czym poznać głupiego ?

7up.
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:56

Jeżeli uważasz prawdziwych patriotów , ludzi dla ,których tradycja ,rodzina ,wiara i symbole narodowe są święte głupkami to sam sie określ kim ty jesteś ...

Em
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:25

Tzn sprawiedliwa już nie moze być uczciwa?

men
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:29

Mam w de..... opcje polityczne prezentowane na tym forum, państwo tzw demokratyczne jest ZOBOWIĄZANE ustawowo/konstytucyjnie do info na temat wszelkich umów, jest ZAWSZE część jawna/tajna, ok, więc dlaczego nie ma ŻADNEJ oficjalnej info na ten temat, gdzie, kto, za ile?, sytuacja w której PIERWSZA info w temacie wychodzi z ambasady lub MSZ obcego/sojuszniczego zródła wskazuje jednoznacznie w jakiej pozycji negocjacyjnej się znajdujemy.......... i nie jest to pozycja "wstającego z kolan"....... niestety

ito
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:54

Generalnie "uczciwa cena" to tak ze trzy złote. Re wojska mają pilnować AMERYKAŃSKICH interesów, co jest zresztą naturalne. Durnie, którzy uważają, że włażąc USA coś zyskają są właśnie durniami- jeśli będzie tego wymagał interes USA zostaniemy bez chwili wahania pozostawieni sami sobie. I żadne wpompowane w US army miliardy nie pomogą. Za to zabraknie nie kupionego za nie dla WP sprzętu

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:10

Jak się nazywają obce wojska, które stacjonują w jakimś kraju i ten kraj nie ma prawa ich sądzić za żadne popełnione przestępstwa, nie ma prawa wchodzić na teren zajmowany przez te wojska i musi im płacić kontrybucje za stacjonowanie? Bo mnie przychodzi do głowy tylko jedno określenie: WOJSKA OKUPACYJNE... :D

Erer
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:11

Kolejny przykład ruskiej propagandy: powielanie tej samej treści na wielu wątkach.

Ojej rustrolla
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:53

Ruskie lub sowieckie wojska okupacyjne.

Jumbo
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:52

A wy to niby inni ??

PabloFZG
sobota, 8 sierpnia 2020, 06:19

Z dwojga złego to wolę żeby Amerykanie nas okupowali aniżeli Ruscy :)

lolik
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:07

bezpieczenstwo kosztuje. nie pozostaje nic innego jak dalej robic duze zakupy i naciskac z czasem na nuclear sharing.

Jarek
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 15:00

Owszem - robić zakupy, ale niby co ten nuclear sharing? Drogie to strasznie a i tak Polska nie mogłaby tego samodzielnie użyć

Seppdietrich
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:18

Ten osobnik niech sie nie wypowiada. Niie jest ani prezydentem ani facetem. Jest bezjajecznym mezem pewnej pani

Seppdietrich
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:11

Otrząsnij sie z oparów kleju. Za Stalina w Polsce robiliśmy mysliwiec za uprowadzenie którego amerykanie płacili kosmiczne sumy. Za F16 miał byc ofset, nie ma nic. A polski "przemyśł lotniczy" to produkcja drobnych komponentów. Puknij sie w pustą zaczadziała głowe

Jarek
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 15:53

Ale pamietaj, że zakup F16 negocjowano na początkach członkowstwa w NATO i właściwie w czasach, gdy nikt nie miał pojęcia z czym ten cały ofset się je... Teraz zgodnie z przysłowiem "mądry po szkodzie" wydaje się, że strona polska lepiej negocjuje kontrakty (za przykład może posłużyć kupno Masterów)

Iks
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:07

Mam pytanie, poważne - nie znam się na tym i dlatego pytam. Czy planowana dyslokacja jednostek amerykańskich prawie tylko przy granicy z Niemcami oznacza że te jednostki będą miały zadania wyłącznie obronne czy też mogą mieć zaczepne?

Er
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:18

X, mogą mieć zadania i takie i takie

martin
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:03

Czyli oddania zasobow naturalnych, kopaln, i mlodych polek

bmk
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:53

Historia uczy, że nigdy dotychczas stacjonowanie obcych wojsk na naszym terytorium nie skończyło się dla nas dobrze. Nawet wojska saskie za panowania dynastii saskiej. A prezydent USA nie jest, nie był i nie będzie polskim królem.

o tym też wiesz i pamiętasz?
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:30

Amerykańskie okręty wojenne toną, bazy płoną, a F-35 stoją zniszczone na lotniskach – ponoć tak właśnie przedstawia się obraz wojny USA z Chinami lub Rosją według prowadzonych przez think tank RAND gier wojennych. We wszystkich badanych scenariuszach Amerykanie ponoszą wysokie straty i nie są w stanie udzielić pomocy będącym w tarapatach sojusznikom. W razie konfliktu zbrojnego w Azji, na przykład chińskiej inwazji na Tajwan, Stany Zjednoczone miałyby siedemdziesiąt dwie godziny na wyeliminowanie z walki 350 jednostek chińskiej marynarki wojennej i straży wybrzeża. W razie konieczności przyjścia z pomocą zaatakowanym przez Rosję krajom nadbałtyckim musiałyby zaś zniszczyć 2400 sztuk rosyjskiej broni pancernej. Trudno byłoby tego dokonać, jeśli słabo chronione przed atakiem z powietrza amerykańskie brygady zmechanizowane trafiłyby pod zmasowany ogień wrogiej artylerii rakietowej, bezzałogowców i śmigłowców szturmowych. Równie mało szans na przetrwanie miałoby wszystko, co wymaga długich pasów startowych czy dużych składów paliw albo porusza się na powierzchni wody. Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę eksperci, jest podatność amerykańskich sieci komputerowych, łączności satelitarnej oraz systemów ostrzegania i dowodzenia na zakłócanie i cyberataki. Szacują oni, że wobec dużego natężenia działań wrogich hakerów i oddziałów walki elektronicznej działanie tych systemów mogłyby zostać mocno ograniczone, jeśli nie sparaliżowane całkowicie. David Ochmanek, jeden z analityków RAND, i Robert Work, były zastępca sekretarza obrony, twierdzą, że wysokich strat Amerykanów w ewentualnej przyszłej wojnie można jednak uniknąć. Do tego powinna zaś wystarczyć kwota 24 miliardów dolarów rocznie, co stanowi 3,3% proponowanego przez prezydenta Trumpa budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2020. No co amerykańskie wojsko powinno przeznaczyć takie fundusze? Przede wszystkim na zakup broni kierowanych, zarówno ofensywnych, jak i defensywnych. Skoro Stanom Zjednoczonym brakowało ich w starciach z takimi przeciwnikami jak Libia czy Serbia, tym bardziej mogłyby one nie podołać prowadzeniu wojny z wrogami dysponującymi rozbudowaną bazą przemysłową. Na dłuższą metę, zdaniem Ochmanka, warto także inwestować w broń laserową, mikrofalową, działa elektromagnetyczne oraz systemy zakłócające i chroniące przed zakłóceniami. Work dodaje do tego konieczność rozwoju programów z zakresu sztucznej inteligencji, takich jak lojalny skrzydłowy.

Erer
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:23

Treść skopiowana z portalu Konflikty.pl, autorstwa amerykańskiego thinktanku z 2019r., namiętnie wklejana przez rustrolli.

KSU - USA
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:30

Cóż to jest dziś za święto Cóż to za wielka radość Przez nasze piękne miasto Amerykańce jadą W szkolonej w partii ręce Powiewa chorągiewka A w ustach wyćwiczonych Znów zabrzmi stara śpiewka Gwieździsty sztandar, powiewa na ulicy Biją pokłony, zdradliwi politycy Wielka parada, parada na ulicach Nowego pana, fetują niewolnicy W klatce ich wychowano Chodzili na kolanach Gdy zdechł stary santrapa Nowego trzeba pana Może rzuci dolara Lub łaskawie nagrodzi Albo rąbnie rakietą Gdy sługa nie dogodzi Gwieździsty sztandar, powiewa na ulicy Biją pokłony, zdradliwi politycy Wielka parada, parada na ulicach Nowego pana, fetują niewolnicy

Kolega po fachu
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:13

Byle nie tęczowa parada :)

Polsko - Amerykańska przyjaźń :
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:29

Raz ordynarny niedźwiedź, kucnąwszy na łące, W dość niewybredny sposób podtarł się zającem. Zając potem chwalił się żonie przy obiedzie, - Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem. (Waligórski).

taka prawda
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:29

Amerykanie zawsze nas Polaków zdradzali i robili w bambuko ! To żaden sojusznik ! Tuż po zakończeniu II WŚ woleli pomagać oblężonym przez sowietów SS-manom we wschodnim Berlinie. Nie byliśmy zaproszeni na wielką paradę zwycięstwa pomimo milionowych ofiar podczas gdy takie Fiji było ... a nie brało udziału w wojnie ! Sprzedali nas ruSSkim pomimo, że gen. Anders bardzo zabiegał aby nas włączyć w 1951 roku do NATO. Dobrze się chociaż stało, że będą musieli mieć wizy do strefy Schengen bo nasi nie potrafią nawet tego wywalczyć ale za to żydkom dają od ręki i ile chcą. Co raz bardziej rozumiem co powiedział Macron, że należy obawiać się roSSji, Chin i USA.

Fanek kacapkow
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:23

Po tym co wypisujesz to widać, że coraz mniej rozumiesz.

Palety
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:15

Najbardziej to trzeba się obawiać UE !!

Paranoid
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:17

Czy def24 mógłby wystąpić do Urzędu Prezydenta/MON z zapytaniem w trybie dostępu do informacji publicznej ile płacimy za US Army już teraz? Dla informacji - w tej formule zapytano niedawno niemieckie Min Finansów, a odpowiedź to ok. 1 mld EUR za ostatnich 10 lat (35 tys. kontyngent) "Die Bundesregierung hat in den vergangenen zehn Jahren fast eine Milliarde Euro für die Stationierung von US-Truppen in Deutschland gezahlt. Mit 648,5 Millionen Euro entfielen etwa zwei Drittel davon auf Zuschüsse für Baumaßnahmen und 333,9 Millionen auf sogenannte Verteidigungsfolgekosten." Stąd dobrze byłoby mieć jakieś porównanie, jaką cenę wyznaczył nasz najbliższy sojusznik.

wert
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:26

dobrze wiesz że min to jest powód wycofywania wojsk USA z niemiec. Amerykanie twierdzą że utrzymanie ich wojsk w niemczech kosztuje podatnika amerykańskiego 11 mld rocznie. Umowa z niemcami kiedy została zawarta? I chcesz [porównać do sytuacji dzisiejszej? Jeżeli chcesz wiarygodnego i uczciwego porównania (tak nie sądzę) to porównywałbyś do negocjowanych porozumień z Japonia czy Koreą Płd

Paranoid
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:08

Najpierw trzeba otrzymać jakieś dane a tych MON nie publikuje. Japonia, wg Reutersa, 54 tys. żołnierzy USA, płaci ok. 2 mld rocznie, a Trump chce by płacili 8 mld

Em
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:45

A dlaczego umowa z DE nie renegocjacji podobnie jak obecnie z Azjatami? Czy to nie kwestia priorytetów? Polska pomimo że ma płacić 'po nowemu', nie dostaje wsparcia na zbliżonym poziomie do Niemiec czy innych lokalizacji europejskich. Rumunia także zajmuje wyższy szczebel.

Chlopek Rostropek
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:14

2mld pln na,tvp to dobra cena za,5 lat

Łuki
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:11

Szkoda ci na jedyne polskie media ? Coś cię boli ? Wszystkie inne media w rękach niemieckich lub rosyjskich i idzie szczucie na Polskę i Polaków 24 h

Jacek K.
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:52

...że tvn jest w amerykańskich pominięto przez zapomnienie? A w rosyjskich rękach są które z tutejszych mediów?

robson
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:04

jak czytać "szczucie na Polskę i Polaków 24h" w mniemaniu Łuki???, Łuki, a może należy czytać "jedne źródła podają...." "inni twierdzą, że ...." - a ocena należy do nas Polaków - bez zacietrzewienia. (proponuję kostkę lodu do szklanki z napojem)!

MK
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:44

Duda wyraził przekonanie, że z Amerykanami "zostały wynegocjowane dobre warunki". Dobre dla kogo?

BUBA
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:56

Ale nie klamie - dobre

7up.
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:14

Dla Polski kolego . Silny sojusznik jest nam potrzebny . Myślisz ,że ktoś z UE by zareagował w razie godziny " w " nie sądzę.

Nachalny Sławek
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:03

Hahahaha... No dawno się tak nie uśmiałem... Czy ty myślisz że gwarancja bezpieczeństwa to trzymanie potęgi na swoim terenie która w każdej chwili może nas zostawić w piz... jeśli poczuje w tym interes ? Właśnie to Europie bardziej zależy na naszym bezpieczeństwie, dlaczego ? Bo nasze bezpieczeństwo to ich bezpieczeństwo...

Polish blues
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:30

No na pewno nie dla nas. Najłatwiej się dysponuje cudzym czasem i szasta cudzym groszem

Janusz
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:42

To jest z publicznej kasy, chce wiedzieć, ile to będzie kosztować

Serwis
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:17

Bezpieczeństwo nie ma ceny

B
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:54

Reżim uzasadnia wydawanie i transferowanie miliardów dolarów na zagraniczne konta jego wyborcy - 77% z wykształceniem podstawowym - łyka to jak ciepłe kartoszki z wódką.

TamPOn
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:06

Wasi wyborcy są za to bardzo wykształceni. Osadzeni w więzieniach, tęczowi chłopcy, pseudo celebryci i ci co uważają ,że polskość to nienormalność. Elita :)

Kazik :)
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:12

Nienawiść do wszystkiego co Ja Ja Ja nie akceptuję (przypis - bo jest: nie moje, nieideologiczne, niesterowalne, niechrześcijańskie, nie po staremu, nie skrajnie prawicowe otarte o faszyzację ect.) to ideologia nie ludzie!!!!!!!!!!! - parafraza.

pedagog
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:09

Nie skamlaj-są jeszcze "wieczorówki". Idź, skończ "zawodówkę" a kto wie co dalej? Jak cię wiedza "przyciągnie" to może i maturę zrobisz.

Uczylem tych najslabszych, ciezka robota
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:00

Ludzie pobpedagogice to zazwyczaj mentalnie na poziomie szkoly sredniej.

TamPOn
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:45

Nie trafiłeś mam wyższe plus dwie podyplomówki

pedagog
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:06

Chyba "korespondencyjnie"

Łuki
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:48

Reżim to ty masz chyba w domu . Jak ci w Polsce tak źle to nikt cię tu na siłę nie trzyma . Najbliżej masz za Odrę.

Czesiu 112
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:39

Nie będziesz nas k m iocie wyrzucał z mojego kraju, bo moja rodzina tu mieszka przynajmniej od 7 pokoleń, a jak ci się tak bardzo podoba opłacanie amerykańskiego okupanta to płac ale ze swoich

J 23
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:03

Czesiu my taki zd.... jak ty nie chcemy w Polsce więc się pakuj

Łuki
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:48

Tacy jak ty ten kraj niszczą ,lewackie POglądy i zero ojczyzny w sercu. Nie pozdrawiam

R
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:24

Smiechu warte.

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:21

Biorąc pod uwagę klęczącą postawę jaką przyjmuje Dobra Zmiana w relacjach z Trumpem, wyskoczymy z kasy i to ostro

spoko
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:01

Fanklub Ty pomyliles Polakow z Rosjanami jesli chodzi o to kleczenie Pokaz mi jeden przyklad gdzie Polacy klecza i o cos prosza obojetnie kogo A ja widzialem kilka razy jak Rosjanie na kleczkach prosili Putina o zalatwienie jakiej sprawy Wideo ogolno dostepne na you tube

jakie to żałosne
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:13

To chyba ta "murzyńskość" o której mówił w swoim czasie Sikorski. Ale cały czas "wstajemy z kolan" tzn. w pełni wstaniemy dopiero jak skończymy robić USA "łaskę".

Milady
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:49

Ja nie wiem co ty lubisz robić ale jak coś zawsze możesz iść z Biedroniem na lody :)

to żałosne ale zawsze jest nadzieja
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:52

No i popatrz co z twoimi szarymi (i nie tylko "szarymi") komórkami zrobiła pisowska "propaganda". Myślisz, że jedynie co ci pozostało Milady to dalej stać przy A-4 i te"lody" proponować. Współczuję, ale jest też wyjście-są fundacje, które mogą ci pomóc, trzeba tylko chcieć. Daj sygnał komukolwiek-tu w Polsce naprawdę pomożemy.

Dawo
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:16

Dziwne, ale coraz częściej się z tobą zgadzam. p.s. F-35 jest najlepszy na świecie.

No
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:29

Najlepszy, w czym?

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:11

Przecież to nie ja, tylko moja podróbka... :D

DOJNA ZMIANA
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:09

PiS jedzie ma pożyczkach 140 mld pln w 5 lat

7up.
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:15

Wydoić to ty sobie możesz co najwyżej swoją krowę w domu :)

BUBA
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:16

Demokracja to dobra rzecz ale nie wszyscy do tego dorosli. Za PRLu nikt sie nikogo nie pytal o obecnosci wojsk rosyjskich w Polsce.Ludzie nawet odwagi nie mieli o tom mowic.

mentalność wasala
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:29

A teraz obywatele mają coś do gadania? Ktoś ich spytał? Wieloletnia akcja propagandowa na którą wydano dziesiątki milionów złotych ma wywołać w polskim społeczeństwie poczucie zagrożenia ze wschodu przed którym tylko USA jest w stanie nas obronić. Część obywateli, (szczególnie tych "niedokształconych") łyknęła to jak pelikany ale prawda jest zupełnie inna i reszta to wie. Wojsko USA jest u nas w celu obrony geostrategicznych interesów USA a nie Polski. W innych krajach USA musi ponosić z tego powodu koszty, w Polsce koszty prawie w całości sfinansuje wasal. Do tego wydzieli eksterytorialne bazy amerykański szeregowy powodujący np.po pijanemu wypadek samochodowy zamiast prawa jazdy będzie pokazywał polskiemu policjantowi środkowy palec. Zamiast wydawać miliardy na własną armię rząd finansuje wojska ( i interesy) pana zza oceanu. I do tego te bzdury wygadywane przez Dudę,Morawieckiego, Błaszczaka i innych. To chyba pierwszy przypadek w historii żeby z własnej woli mając taki własny potencjał tak upaść tak nisko.

Erer
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:59

Jeżeli jesteś zwyczajnym Polakiem, a nie rusofilem czy trollem, to ci naprawdę współczuję. Tak niskiej samooceny i poczucia własnej wartości w kontekście ‚bycia Polakiem’ dawno nie widziałem (cyt. ‚pana zza oceanu’). Nie zarzucam ci braku patriotyzmu, wręcz przeciwnie, ale widać, że najwyraźniej uwierzyłeś w koniec historii Fukujamy i tkwisz w tym przeświadczeniu jak wielu tutejszych komentatorów, którzy uważają, że Polska w kwestii bezpieczeństwa poradzi sobie sama. Nie poradzi. ——Sojusze są nam niezbędne, za WSZELKĄ cenę i nasi decydenci to wiedzą. ——A opinie oburzonych i narzekających na świat i ludzi forumowiczów, z wiecznymi pretensjami do wszystkich i o wszystko, to norma na tym forum, ty się niczym szczególnym nie wyróżniłeś, swoim wpisem nic nowego nie wniosłeś. Użyteczny inaczej kolejny rodzimy malkontent. Tyle.

Olej rustrolla
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:58

Z wasalną mentalnością skończyliśmy w 1989r., jakbyś chciał wiedzieć wasalu o mentalności ruskiego jełopa.

mentalność wasala i do tego gen służalczości
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:53

Po tych wynurzeniach widzę, że w niektórych szczególnie ciężkich przypadkach to jednak coś więcej niż czysty "wasalizm" - to gen służalczości (swoista "murzyńskość" jak to powiedział Sikorski). Ciekawe jaki wynik dało by badanie RM czaszki takich ofiar losu skrzywdzonych przez system podstawowej edukacji (czy wykryłoby podobne cechy jak te które na przykładzie czaszki starego Jima opisywał DiCaprio w "Jango")?

Ubawiony
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:03

50 groszy reszty...

essm
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:20

Tu nie chodzi o obecność Amerykanów, bo z tym akurat mało kto dyskutuje. Tu chodzi o to, że płacimy zbyt dużo, bo odbywa się to kosztem modernizacji naszej armii, na zasadzie "płacimy, to niech nas bronią". A Amerykanie mają na celu tylko własny interes. Na razie jest on zbieżny z celami Polski. Ale kiedy będą musieli wybierać (militarnie, politycznie lub ekonomicznie) między nami a Rosją, albo między nami a Chinami - zostawią nas bez wahania. A wtedy bez nowoczesnej armii będziemy nikim zarówno dla Wschodu jak i dla Zachodu. Nasza racja stanu wymaga, żebyśmy działali wg zasady "Poland first".

Observer
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:59

No głos rozsądku!

gegroza
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:22

100 %

wert
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:40

między nami a sowietami owszem ale między nami a chinami? skąd to wytrzasnąłeś? I chiny i rosja są dla USA rywalem, sowiety znacznie mniej groźnym o tyle o ile nie dostaną zastrzyk kapitału i technologii z ojropki- czytaj niemiec francji. My nie mamy balansu dla USA, albo Mitteleurope od Włedywostoku po Lizbonę albo chiny. A chinczycy wchodzą "na wyrwę", zabacz co dali Grekom za Pireus, zobacz jakie "korzyści" ma Afryka- dają kredyt za który chinczycy budują fabryki chinczycy zarabiają a tybylcy są tylko tanią siłą roboczą i mają kredyty do spłacenia. Na nas cisną abyśmy wzięli 5G wtedy maja nas na widelcu i łasce bo palimy mosty do USA. Jak się nie obrócisz d.. zawsze z tyłu. Wyboru USA nie mają: jak zostawią sojusznika w rozgrywce globalnej, leci domino i USA NIE MA jako hegemona. Muszą być wiarygodni dlatego pod flankę wschodnią czyli pod nas zorganizowali Defender Europ. Kurdów nie mieszja bo to inna liga

Czesiu 112
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:52

Bredzisz Trump to ignorant który kompletnie nie rozumie sytuacji geopolitycznej i zupełnie go to nie obchodzi kto będzie rządził w Polsce. Niemcy prowadzą z Rosją tylko interesy i to dla nich akurat Rosja może być zagrożeniem znacznie większym. Ponadto Rosja to upadające mocarstwo o 10 krotnie mniejszej gospodarce niz Chiny i tak naprawdę nie stanowi większego zagrożenia

wert
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:34

Fakt. Bredzę. Trump nie patrzył na jakiś clintonów, łobamów, Buschów tylko doprowadził do likwidacji wiz. No jaki ignorant, powinien wiedzieć że to sie nie da zrobić. Zabłyśnij gieniuszem i wyłuszcz tę sytuację geopolityczną której ten niedorozwój nie jarzy. Na tym kto w Izraelu rządzi też mu nie zależy dlatego przyjmował nataniachu tuż przed wyborami. A sowiety niezależnie w jakim stanie się znajdują są NASZYM żywotnym WROGIEM

Najlepszy argument
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:05

Bredzisz

wert
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:48

zapatrzyłeś się na Anusiaka biedaku. Trump doskonale zdaje sobie sprawę o co kaman dlatego nie jak łobama chowa się po kątach tylko działa i to skutecznie. I dlatego obchodzi go czy w Polsce rządzi ktoś z kim mógłby mieć wspólne interesy- stworzenie lewara dla sowietów i niemiec. Dla niemiec sowiety to źródło surowców, odwrotnie kapitał i technologie Tak było, jest i będzie. II WŚ to wypadek przy pracy. Jako że chiny są większe sowiety dążą do ułożenia się z ojropką, bo samodzielnie chiny ich łykną. Sprawdź PKB sowietów i niemiec. "Rosja może być zagrożeniem znacznie większym", dobre, bardzo dobre. Dowcip tygodnia

BUBA
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:08

Poland first - moje slowa - ale mnie kiedys za to wycieli. Ale to ci tam na gorze sa od tego. Niestety oklamuja caly Narod - i jaszcze zostali wybrani. Przyklad prosze - Macierewicz i Kownacki obiecywali i Orka , Kruk smiglowce juz tuz tuz i za cheile i szybciej i taniej etc. i co nie dosc ze Polska oklamana to inni kupuja i pudruja zlom i jeszcze dumnie zostan zolnierzem i walcz tym zlomem - Gdzie tu jest - Poland first - byly wybory.

sża
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:51

Za PRL-u Ruscy nam przynajmniej gwarantowali granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej, której nie uznawał RFN. A jaką teraz mamy gwarancję, że Amerykanie się od nas nie wyniosą, jak zrobi się gorąco na Pacyfiku?

wert
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:37

sowieci gwarantowali tez granice z Traktatu Ryskiego a potem, tak niechcący 2/3 terytorium Polski chapnęli

spoko
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:10

sza Ruscy gwaratowali nam granice i brak paszportow zeby te granice przekroczyc Ja bardziej martwie sie po ktorej stronie stanie sza jak bedziemy mieli prawdziwy problem np z zielonym ludem

BUBA
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:09

Gwarantowali pewnie bo to mialo sie skonczyc nowa Republika Radziecka.

Kazik :)
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:02

Nasrał kot w but - taka to gwarancja - Ameryka first - i tyle w temacie!!!!!!!!

klawiatura
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:33

Żadnej, ale naiwniaków doi się ile wlezie. Rydzyk nie darmo jest wzorem dla tej opcji politycznej.

Tweets Defence24