Reklama

Polityka obronna

Prezydent: docelowo milion karabinów w Polsce

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Chcemy aby docelowo w naszych magazynach było około miliona karabinów - powiedział prezydent Andrzej Duda w takcie swojej wizyty w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu. Jak dodał, powinien to być karabin "u nas zaprojektowany i wyprodukowany".

Okazją do wypowiedzi na temat karabinka Grot było spotkanie prezydenta z zarządem i kadrą kierowniczą FB "Łucznik" Radom będącej producentem karabinków Grot. W ostatnim czasie zakłady te zdobyły zamówienia na dostarczenie dziesiątek tysięcy karabinków Grot dla Sił Zbrojnych RP. W tym tygodniu pojawiła się też wiadomość, że broń tą zamówiła na zasadach komercyjnych także Ukraina.

Doświadczenia zebrane na froncie na Ukrainie mają ogromne znaczenie dla fabryki. Polska broń jest na światowym poziomie - powiedział prezydent. "Produkcja i serwisowanie broni w Polsce ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i przyszłości potencjału obronnego. Liczę, że produkcja karabinów dla polskich służb będzie zwiększana" - dodał.

Komentarze (18)

 1. Eytu

  Podczas wojny każdy żołnierz powinien mieć 30 pocisków. Każda drużyna 100 pocisków dodatkowych. Każda kompania 1000. Podczas walki kompania może "pożyczyć" innej kompani pociski. Każdy batalion 10 000 pocisków ale skrzynie przechowywane w rożnych samochodach,aby nie wysadziły się od razu. Do przewożenia amunicji użyć buggy od spadochroniarzy, zabudowane stalowymi, cienkimi na milimetr blachami, aby wytrzymały pociski kałacha - 7,62..

  1. Eytu

   * naboje zamiast pocisków. Pociskami nie da się strzelać, co najwyżej z procy.

  2. Seb66

   30 naboi dla żołnierza ? Jeden magazynek? Na WOJNIE? Filmowy John Wick używając AR-a zabiera SZEŚĆ magazynkow. Ty proponujesz jeden? Poważnie?

  3. VIS

   [email protected] No komedia normalnie... XD Jednostka ognia dla żołnierza z karabinem to 300 naboi, dla PK to 1000 "pestek". Kompania piechoty dysponuje tzw. Kompanijnym punktem amunicyjnym (kpa), a jej jednostka ognia waży prawie 6,5 tony!!! "cienkimi na milimetr blachami, aby wytrzymały pociski kałacha - 7,62.." XD milimetr blachy nie zatrzyma pocisku z AK... zrobiłeś mi dzień, dawno się tak nie śmiałem.

 2. Adamus13

  Milion karabinków po 11.500 sztuka. To jest miś na miarę naszych potrzeb. Ten miś sobie zgnije w magazynie a my na tym zarobimy. A społeczeństwo będzie robić zrzutki, zbierać nakrętki, żeby pomagać leczyć chore dzieciaki.

  1. VIS

   Z tymi pacyfistycznymi bzdurami to nie ten portal... Si vis pacem, para bellum. Średni czas rozkładu tworzywa sztucznego to wynosi 400 lat, stali wysoko węglowej z dodatkiem molibdenu pokrytej lakierem piecowym do 200 lat, więc nie zgnije w magazynie.

  2. Seb66

   To NIE są żadne pacyfistyczne bzdury. Bzdura to z hukiem propagandy ogłaszać "aż" JEDEN mld na dofinansowanie jakże ważnego HSW, a po cichu dotować "skromnymi" 2,5 miliarda przez kolejne 4 lata jeszcze ...WAŻNIEJSZE Tvpis! Wg Komisji Finansów Sejmu poza kontrolę Sejmu wyprowadzono co najmniej 88 miliardów, w dodatku nie wiadomo na co. Rzecz w racjonalności wydatków a nie rzekomo pacyfistycznych ograniczeniach. A uwaga o ponad 11 tys od sztuki jest o tyle istotną, że na rynku można kupić odpowiedniki Grota za dużo, dużo mniej. Racjonalne wydawanie to nie pacyfizm, tylko ROZSĄDEK, a faktem jest giga marnowanie pieniędzy i niekontrolowane wydatki.

  3. Chyżwar

   A nie przeszkadza ci, że jacyś "geniusze" z brukseli wymyślili sobie, że wszystkie budynki w UE mają być zeroemisyjne? Docelowo dotyczy to także budynków postawionych wcześniej zabytki w to włączając. Weź kalkulator i policz sobie ile to będzie Polskę kosztowało. Podpowiem, że nasze wydatki na zbrojenia to są waciki przy tym.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Broń strzelecka piechoty jak Grot - w nowoczesnej pełnoskalowej wojnie na naszym teatrze działań - ma znaczenie MARGINALNE. Wróg jest zasadniczo za horyzontem poza zasięgiem ognia strzeleckiego - stąd straty od ognia strzeleckiego piechoty to 2-3%. Osobna rzecz to szturmy w stylu Stalingradu - ale tam racjonalny sens i sztuka wojenna ustępują politycznym forsowanym celom prestiżowym.... Tak że - milion Grotów to raczej hasłowy krzepiący PR dla laików pod wsparcie wyborów pod hasłem "silni, zwarci, gotowi" - niż licząca się wartość bojowa. No i dobra reklama dla eksportu Grota na wielką skalę - i uderzenie w konkurenta z Niemiec. Bo suma sumarum jakoś nie wierzę w milion niemieckich karabinków dla Budeshwehry - wiec to konkurencję z góry deklasuje.

  1. Eytu

   Mówisz o wojnie konwencjonalnej. Ale broń ta może być rozdana specjalnej milicji (nie w znaczeniu prl-owskim)- która poza wojskiem będzie się bronić przed agresorami mordującymi ludność cywilną, tak aby nie powtórzyła się Bucza i Izium.

  2. Seb66

   #Eytu Za to Ty piszesz o nie wyimaginowanej sytuacji gdy wróg przedrze się przez wojska NATO, nie zostanie wybity w nalotach lotnictwa NATO, odeprze ataki setek Apachy, rozbije nasze wojska operacyjne, do tego pokona na koniec WOT i WTEDY rzuci się mordować naszą ludność cywilną, którą wtedy obroni ta "specjalna" milicja z Grotami, ale bez dronow, pojazdów choćby jak Oncilla, bez broni ppanc?? Taaaaa....

  3. Eytu

   @Seb66 Za czasów 2 Rp też naszemu wojsku nie brakowało guzika, a mieliśmy umowę z Francją i Anglią. Jak wyszło wszyscy wiedzą. Trzeba dmuchać na zimne i się przygotować na to, że NATO nas wystawi.

 4. zdegusto

  Nie pamiętam dokładnie ale w okolicach 2004 r. widziałem chyba gdzieś info że mamy w magazynach 2.5 miliona karabinków. Ktoś ma dokładne dane ? wiadomo dlaczego teraz chcielibyśmy dociągnąć do 1 miliona "od dołu" ?

  1. Baaz

   A po co ci te dane ?

  2. VIS

   To zestawienie było o łącznej ilości broni palnej w magazynach WP. Pepesze, PPSy, DP, DPM i Mosiny, poszły już do Afryki, AK i AKMy z tego co mi wiadomo też.

  3. Extern.

   Nigdy nie było takiej ilości karabinków u nas. No chyba że liczysz z PPSz i Mosinami, a i to raczej będzie naciągane. A po Klichowych reformach do Afryki tego co tylko dało się tam zreformować, to raczej więcej jak ze 400 tysięcy stareńkich AKMów z lat 70tych w magazynach nam nie zostało, już o amunicji do nich nie wspominając. Sami pomyślcie, jak musi być kiepsko w naszych zasobach rezerwowych broni strzeleckiej, skoro oni Groty po 10 tysięcy od sztuki, chcą produkować od razu na magazyn.

 5. Eytu

  konieczne jest poprawienie tej konstrukcji modułowej. Jak donosił antyradomski onet coś tam się odłamuje i trzeba to spinać na trytytki. Nie każdy żołnierz ma trytytkę na wypsazęeniu i jak mu cześć się zakopie w błocie to będzie musiał jeszcze od sapera pożyczyć czujnik metalu i segregować, łuski od tej zabłoconej części.

  1. Mackack

   Raczej te obecną "modułowość" nakeży zlikwidować, uprościć a szczególnie odchudzic komore zamkową. Jedyna modułowosc jaka bylaby obecnie przydatna to szybkie, beznarzedziowe wymiany lufy o riznych dlugosciach a takze latwe dostosowanie do kalibru .300 Blackout (w Europie znany jako 7.62x35), ktory rozpowszechnia sie posrod sluzb specjalnych ze wzgleddu na swoje charakterystyki

  2. VIS

   [email protected] niby po co taki kaliber? To niszowa amunicja.

  3. Extern.

   @Mackack: Skoro mielibyśmy w ogóle rezygnować z modułowości MSBSa to po co było w ogóle wychodzić z Beryla? To przecież właśnie ta modułowość jest główną wartością dodaną MSBSa. Szkoda trochę że teraz się ją trochę olewa i nie tworzy się modułów do nowych konfiguracji, tylko tłuką w dużych ilościach jedynie podstawowe części. Sami trochę tym zaprzeczają pierwotnym założeniom na tę broń. W dodatku komora zamkowa i suwadło wersji cywilnej różnią się od wojskowych, więc w razie czego uwojskowienie cywilnych karabinków swoje będzie kosztować, choć właśnie dzięki modułowości przynajmniej jest to dosyć proste.

 6. Eytu

  Karabiny powinny być proste i tanie- jak angielskie Steny Mark 2 . 10 000 000 karabinów po 1000 złotych. Milion może być tych droższych. A 100 000 UKM i 10 000 wyborowych dla armii snajperów Simo Hayha.

  1. VIS

   [email protected] Sten to nie karabin :) Idąc tą drogą to można ludziom proce wydać. Za tysiąc złotych nie zrobisz dobrej broni.

  2. LMed

   Sugerujesz Eytu, że Beryl był wystarczający? Hmmm... Ale były pieniądze do przepalania, to ruszyła z pompą seryjna produkcja prototypów. A co, drony mieli rozwijać i kupować?

  3. Eytu

   @Vis - Tak, Sten to pistolet maszynowy. Ale co do meritum, powtarzam co napisałęm. Karabin ma być prosty i tani jak był tani pistolet maszynowy Sten Mark2.

 7. ANDY

  owszem co najmniej milion karabinów wyprodukowanych w Polsce ... ale w polskich domach - szkoda że politycy nie widzą korzyści z tego typu rozwiązania i cały czas jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem na świecie

  1. Dudley

   Milion karabinów w domach obywateli, to nie jest korzyść dla rządzących, to milion problemów i ogromne zagrożenie dla władzy. Niby dlaczego amerykańska konstytucja zapewnia prawo do broni? Chyba nie dlatego by bronić się przed złodziejami, tylko by rządzący pamiętali kto jest suwerenem. I że w skrajnych wypadkach, ten suwerenem może ją siłą usunąć. Co w przypadku narodu amerykańskiego miało już miejsce.

  2. Esteban

   Szwajcarski to my nie jesteśmy. Po wiejskich zabawach i meczach w Wawie czy Krakowie było by jak w Bahmucie. Jeżeli chcesz i cię stać możesz bez roblemu zrobić pozwolenie i nabyć broń. Może nie będzie to broń bojowa, ale równie skuteczna

  3. VIS

   [email protected] no i skąd ta hoplofobia? W dzikiej rosji złagodzono ostro kilka lat temu prawo do posiadania broni, jakoś nie słychać o strzelaninach na ulicach. W Polsce broni czarnoprochowej jest 300tys. sztuk też nie ma strzelanin z jej użyciem.

 8. Majster

  No ok - Grot to dobra platforma do magazynowania. Można trzymać w częściach i składać wymieniać na bieżąco. To jest pewny argument, że ze względu na konstrukcję karabinu można taniej po prostu składować go w częściach - w takim wypdaku przy zmiejszeniu zagrożenia byłby zapas części zamiennych na lata, a koszty składowania - niższe niż całych karabinów. Po prostu zrobić lokalne magazyny w każdym powiecie (razem z lekką bronią przeciwpancerną) - części i amunicji, z chętnych formować milicję która od czasu do czasu by się szkoliła na paru "przechodnich" sztukach karabinu a w razie W milicja jest na miejscu, do nich docierają terytorialsi i razem spowalniają nacierające siły czekając na wojsko zawodowe, a milicje z regionów niezagrożonych są mobilizowane do jednostek wojsk operacyjnch jako wkładka mięsna do BWP od razu jako poborowi wyższej gotowości, a następnie dopiero lecą powołania do wojska wg przydziałów, potem powołania bez przydziałów...

 9. M.M

  "Milion karabinów" brzmi świetnie w telewizji, ale to tylko pozorne poczucie bezpieczeństwa. Ukraińcy nie błagają o więcej karabinów. Błagają o sprzęt ciężki. Karabiny to coś, co można dość łatwo sprowadzić skądkolwiek. Jeśli nie od sojuszników, to chociaż kałachy z państw Afryki czy Ameryki Płd. Bardziej byłbym spokojny, gdybym usłyszał, że zamówienie na Borsuki czy K2 obejmuje solidną rezerwę odtworzeniową.

  1. Karaczanus

   a jeszcze bardziej potrzebna jest ammo nie ważne jaka bron palna bez ammo to tylko kawałek blachy

 10. Conan_babrbarzyńca

  Milion karabinów grot w magazynach to świetny pomysł

  1. Sorien

   Lepszym było by za cenę miliona grotów większą liczba berylów . Groty dobre ale drogie a wojna kocha taniość i prostotę

  2. Chyżwar

   @Sorien W takim razie najlepszy byłby wietnamski KBKB, czyli Krótki Bojowy Kij Bambusowy.

  3. Mackack

   Sorien wojna na Ukrainie pokazala ze na zanieczyszczenia Europejskie czyli błoto lepsza jest broń typu zachodniego czyli lepiej spasowana

 11. mc.

  Wydaje się że w produkcji tego miliona karabinków będzie musiał wziąć udział Tarnów. Podobno jest już gotowa wersja A3 (czyli czwarta) oraz "bezkolbowiec".

 12. rwd

  Przy obecnym tempie produkcji nawet dwa takie Łuczniki nie wyprodukowałyby miliona Grotów w ciągu 10 lat.

 13. BoloM

  Mam tylko nadzieję że do magazynowych trafia już poprawione(choć wszystkich usterek nie da się szybko wyeliminować) wersję broni i oby rezerwa nie musiała z nich korzystać. Ważne aby nasz Polski przemysł był zarządzany przez mądra kadrę a dzięki dużym zamówieniom można z nadzieją myśleć o lepszej przyszlosci. Dobry produk się sam obroni i na to po cichu liczę, bo do tej pory troszkę to kulalo, jest czas na poprawki.. Łucznik do dzieła!

 14. RK

  Milion karabinków to w praktyce oznacza dalsze zwiększanie zdolności produkcyjnych i automatyzacji co będzie skutkować w obniżce kosztów projektowania (podział kosztów na większą liczbę wyprodukowanych szt.) oraz ogólnej efektywności. Będziemy konkurencyjni nie tylko jakością ale i ceną a także będą zyski na tej produkcji. Mówiąc wprost mówimy o 1,5-2 Mld USD obrotu. Jeśli to są prognozy na samą Polskę, to do kolejki natychmiast dołączą inne kraje i wówczas to będą kolejne miliardy dolarów obrotu. To również oznacza współpracę z dostawcami akcesoriów, optyki, integracji z systemami uzbrojenia zrobotyzowanego (drony) i współpracę licencyjną. Może Tarnów powinien kupić licencję, albo oferować swoje moduły specjalistyczne do platformy jaką będzie Grot i poszerzać w ten sposób rynek?

 15. Qvax

  Karabinów i karabinków sprawnych powinno być minimum 5 mln.

 16. Sorien

  Duda tak naprawdę niejako obnażył i złamał tajemnice państwową i to bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa.... Powiedział że chcemy miliona karabinów czyli mamy mniej jak milion .... Co prawda Duda wspominał o wojnie Polsko-bolszewickiej i że milion żołnierzy wtedy obroniło ale atakowała nas tylko bolszewia dziś niby w NATO ale za to za bolszewia 2000 mln Chińczyków , Pakistancow koreancow Kazachów i innych Azjatów .

  1. Arti55

   Pan Prezydent Duda dla ciebie

  2. balti

   Niekoniecznie, ponieważ miał na myśli grota a nie podał całościowej liczby wszystkich karabinków w magazynach WPL

  3. Jur

   Może na miał na myśli milion 100% PL, czyli bez AK, a tylko nowych świeżynek.

 17. PPPM

  Bo Ukraina pewnie sobie życzy za darmo.

  1. [email protected]

   Albo zapewne jeszcze oficjalnie kontrakt nie został oficjalnie podpisany :) jak zostanie podpisany to sie dowiesz :)

 18. Patryk.

  Ale nic Prezydent nie powiedział o tym szumnym zamówieniu Ukrainy na Groty. O którym to mówił min. Błaszczak kilka dni temu, a defence24 zrobił artykuł.

  1. Prezes Polski

   Bo to wydmuszka jest żeby przykryć czymś skandal z niedopracowaniem konstrukcji i niską jakością grota.

  2. Chyżwar

   A po co miał mówić skoro powiedział o tym Pan Błaszczak?

  3. Esteban

   A musiał?