Polityka obronna
Posłowie o bezpieczeństwie PKW Irak
W Sejmie odbędzie się zamknięte posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie. Nie jest tajemnicą, że chodzi o ostatnie wydarzenia związane przede wszystkim z Iranem i wydarzeniami w Iranie.
W czasie posiedzenia, rozpoczynającego się w środę 8 stycznia o 17:00 posłowie mają zapoznać się z informacją Ministra Obrony Narodowej na temat aktualnej sytuacji międzynarodowej na Bliskim Wschodzie oraz stanu bezpieczeństwa polskich żołnierzy stacjonujących w tym regionie. Wcześniej planowano, że w tym samym dniu odbędzie się niejawne posiedzenie SKON dotyczące działań resortu obrony narodowej, w tym realizacji Planu Modernizacji Technicznej.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie już wcześniej była niestabilina, po tym jak Amerykanie w odwecie za ataki rakietowe przeprowadzili naloty na pozycje proirańskich bojówek w Iranie i Syrii, a pod amerykańską ambasadą w Bagdadzie odbyły się demonstracje przeciwników USA, momentami przeradzające się w zamieszki. Napięcie wzrosło jednak dużo bardziej po zabiciu w piątek nad ranem irańskiego generała Sulejmaniego, uważanego za architekta irańskich działań prowadzonych m.in. w Syrii ale także w Jemenie. Ataku dokonano za pomocą rakiet wystrzelonych przez drona. Sytuacja zaognia się z godziny na godzinę.
W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu ostrzelane zostały amerykańskie bazy wojskowe, z kolei rano w środę w niejasnych okolicznościach spadł startujący z lotniska w Teheranie ukraiński samolot pasażerski.
27 grudnia 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda przedłużył misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) na kolejne pół roku - w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. Liczy on "do 350" osób - żołnierzy i pracowników cywilnych. PKW jest podporządkowany operacyjnie dowódcy Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w zakresie prowadzenia działań w operacji INHERENT RESOLVE oraz Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie w zakresie realizacji zadań w Misji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku.
sff
ponoć - jak podaje informator zbliżony do Dowództwa Operacyjnego, podczas irańskiego ataku zginął dowódca PKW w Iraku płk Marcin Adamski. St.kpr. Radosław Sobczak został ciężko ranny, wybuch urwał mu prawą rękę. Ranny żołnierz został ewakuowany z bazy Al Asad do szpitala NATO w Ramstein.
Olo
i to się nazywa - zero strat, nasi żołnierze są bezpieczni...
Dociekliwy
Jakieś dane na temat tego informatora czy powtarzasz fake newsy zasłyszane w internecie.
asdf
Nie mydlcie oczu bezpieczenstwem PKW Irak, parlament Iracki wezwal obce wojska do opuszczenia ich terytorium i co? Wszystkie porozumienia i umowy sa warte mniej on papieru na ktorym je napisano.
Andrettoni
Nasze tzw. media prezentują niepełne informacje. Decyzja Irańskiego parlamentu była dwuczłonowa - pierwszy człon domagał się wycofania wojsk USA i sojuszników i został on przytoczony, natomiast drugi mówił o wyjątkach, czyli misjach "szkoleniowych", które miałyby być kontynuowane po decyzji Irackich władz wojskowych. Polskie wojska są sojusznikiem USA, ale jednocześnie pełnią misję "szkoleniową" czym kwalifikują się do wyjątku (oczywiście konieczna jest decyzja władz wojskowych Iraku o kontynuowaniu misji). To jest ważne w relacjach Polska-Irak. Inna sprawa to konflikt USA-Iran. Polskie wojsko będąc w tej samej bazie co Amerykanie może stanąć na linii ognia przypadkowo nawet po zatwierdzeniu kontynuacji misji szkoleniowej . W tej sytuacji atak Iranu na bazy USA jest wyraźnym sygnałem, że Iran jest zdecydowany i obecność polskich żołnierzy nie powstrzyma ataku na Amerykanów. Atak bez ofiar pokazuje, że Iran może ominąć obronę USA i precyzyjnie razić cele z determinacją i bez półśrodków.
martin
NIE WALCZCIE ZA IZRAEL!!!!!