Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów z Defence24.pl; diesle na elektryki; Centrum serwisowe Leopardów w Polsce

Autor. Vickypedia30/ wikipedia.com/ domena publiczna

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Zubel, Wirtualna Polska, „Rosję czeka rozpad? Generał mówi, jak powinien wyglądać kraj Putina": Ciekawa opinia generała estońskiej armii. „Choć na froncie wciąż trwają zaciekłe walki, coraz częściej słychać głosy o tym, jak powinna wyglądać powojenna rzeczywistość. Dowódca estońskich Sił Zbrojnych ocenił, że stabilny pokój przyniósłby tylko definitywny koniec dominacji Rosji. \[...\] To nie powinien być duży i potężny kraj, który myśli, że ma prawo robić wszystko. Rosja powinna się rozpaść na małe państwa, które nie będą miały tak dużej siły i ambicji - powiedział generał Martin Herem."

Reklama

Przemysław Juraszek, Wirtualna Polska, „MG3 w Ukrainie. Powrót 'piły Hitlera' na front wschodni po 80 latach": Odtworzeniem linii produkcyjnej i ulepszeniem konstrukcji zajęła się firma Rheinmetall i produkcja nowych MG3 ruszyła w 1968 roku „Do Ukrainy trafiła masa broni z całego świata. Jednym z ciekawszych przypadków jest powrót na front wschodni po ośmiu dekadach karabinu maszynowego MG42, znanego jako 'piła Hitlera'. Chodzi o karabiny maszynowe Rheinmetall MG3 będące lekką modernizacją budzącej trwogę legendy z II wojny światowej. \[...\] Uniwersalne karabiny maszynowe (ukm) Rheinmetall MG3 powstałe w latach 60. XX wieku wciąż są wykorzystywane przez państwa NATO i nie tylko. Pierwszym użytkownikiem była Bundeswehra, ale MG3 trafiły m.in. do Turcji, Grecji, Norwegii, Szwecji czy państw bałtyckich, gdzie do dzisiaj są wykorzystywane w jednostkach regularnych\[...\]"

Aleksander Mróz, Rzeczpospolita, „Wojsko przerabia stare diesle na elektryki": Modernizacja będzie polegać na wymianie silnika wysokoprężnego na elektryczny, który będzie dostosowany do wojskowych wymagań. „Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podjęło decyzję o przerobieniu Land Roverów Defenderów z silnikami diesla na napęd elektryczny. Przeróbek ma dokonać specjalistyczna firma. W ramach kontraktu podpisanego z brytyjskim Ministerstwem Obrony, firma Babcock – międzynarodowa firma zbrojeniowa – zajmie się przebudową pierwszej partii spalinowych terenówek Land Rover Defender. \[...\] Według autorów projektu, konwersja terenówek na prąd oznacza znacznie lepsze osiągi pojazdów w terenie i tzw. niesprzyjających warunkach użytkowania. Nie poruszyli jednak kwestii ładowania oraz zasięgu samych pojazdów."

Reklama

Rzeczpospolita, „W 2022 roku świat wydał na zbrojenia 2,24 bln dolarów": Wydatki na zbrojenia osiągnęły w 2022 roku rekordową wysokość 2,24 bln dolarów - podaje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań Pokojowych (SIPRI). „SIPRI podał, że w związku z wojną na Ukrainie wydatki na zbrojenia na świecie wzrosły rok do roku o 3,7 proc. - to największy roczny wzrost tych wydatków od zakończenia zimnej wojny. \[...\] W Europie, w której od 24 lutego 2022 roku trwa wojna Rosji z Ukrainą, wydatki na obronność wzrosły rok do roku o 13 proc. - co jest nie tylko efektem działań zbrojnych na samej Ukrainie, ale też decyzji europejskich państw o wzmocnieniu swojej obronności w związku z rosyjską agresją. Diego Lopes da Silva, jeden z badaczy z SIPRI zwraca uwagę, że wiele europejskich państw przyjęło wieloletnie plany przewidujące regularny wzrost wydatków na armię."

Michał Banasiak, Wprost, „Jak Rosja stara się o sympatię": Geopolityczne gry Rosji w cieniu wojny na Ukrainie. „Agresja Rosji na Ukrainę nie wszędzie spotyka się z równym potępieniem, obrzydzeniem i ostracyzmem. W wielu krajach i na szczeblu politycznym, i społecznym wojna jest relatywizowana i postrzegana tylko jako regionalny konflikt 'gdzieś we wschodniej Europie'. \[...\] W analizie państwa podzielono na pięć grup: potępiające Rosję, przychylne Zachodowi, neutralne, przychylne Rosji i popierające Rosję. Zdaniem autorów, do grona tych ostatnich dołączyły w ciągu ostatnich miesięcy Iran, Burkina Faso i Mali, podczas gdy Turcję, Kolumbię i Katar oceniono jako kraje, które od sprzyjania Zachodowi przeszły na pozycje neutralne."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Szkolenie pancerniaków ze stolicy na Abramsach": 18 Dywizja Zmechanizowana wzmacnia pancerną pięść. „W poznańskiej Akademii Abrams od października 2022 r. pod okiem sojuszników z USA szkolą się przyszłe załogi czołgów Abrams oraz mechanicy, technicy i logistycy, bez których wsparcia trudno mówić o utrzymaniu tak zaawansowanego sprzętu w pełnej sprawności. Podstawowe szkolenie dla załóg trwa niespełna trzy miesiące. \[...\] garaże w pełni spełniają wymogi pod czołgi Abrams. - Już na ostatnim etapie budowy jest powstająca hala remontowa oraz magazyn części. Oczywiście wszystkim tym dużym inwestycjom towarzyszą mniejsze, niezmiernie ważne, jak chociażby budowa myjni czy nowego budynku koszarowego. Wszystkie te przedsięwzięcia przebiegają bez zakłóceń - mówi oficer prasowy 1 WBPanc."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polska z centrum serwisowym czołgów Leopard": Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podał, że powstanie on w gliwickich zakładach Bumar, które mają 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu i naprawie czołgów Leopard.„W trakcie spotkania Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Ukrainy w bazie Ramstein podjęto decyzję ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2, które koalicja zachodnich państw przekazuje ukraińskiej armii. Kluczowe jest, by Ukraińcy mogli zepsuty lub uszkodzony sprzęt wojskowy serwisować w bezpiecznych miejscach. \[...\] Podczas szczytu szefowie resortów Niemiec, Polski i Ukrainy podpisali list intencyjny dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będą naprawiane czołgi Leopard 2, przekazywane Ukrainie przez koalicję zachodnich państw."

Deutsche Welle, „Naszej armii brakuje amunicji. 'Bardzo powolne tempo'": Jak donosi prasa za zachodnią granicą, na horyzoncie są kolejne kłopoty w niemieckiej armii. „Jak podaje gazeta 'Welt am Sonntag', powołując się na dokumenty niemieckiego Ministerstwa Obrony, w tym roku tylko jeden projekt zamówienia na ponad 25 mln euro trafił do zatwierdzenia przez komisję budżetową Bundestagu. Zajmujący się budżetem polityk CDU Ingo Gaedechens powiedział, że 'ma wrażenie, iż resort obrony chce wyprzeć temat amunicji'. Według doniesień wniosek dotyczył planowanego zakupu pocisków samosterujących do obrony powietrznej fregat. Natomiast do lipca Bundestag otrzyma propozycje dotyczące umowy ramowej na amunicję manewrową i pociski do samobieżnej haubicy 2000. Gazeta cytuje też ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD), który powiedział, że do końca 2023 roku do Bundestagu wpłynie 'duża liczba wniosków' przekraczających wartość 25 mln euro."

Danuta Pawłowska, Gazeta Wyborcza, „Discord, Minecraft, Teixeira i waszyngtońska dziewczyna z Donbasu": Afera z wyciekiem tajnych dokumentów z Pentagonu zatacza coraz szersze kręgi. „\[...\] Jak grupa nastolatków rozpowszechniła tajne dokumenty i spowodowała największy od lat kryzys zaufania wewnątrz NATO? \[...\] Sieć kont Dziewczyna z Donbasu wspiera rosyjską narrację o inwazji w Ukrainie. Oprócz założonego rok temu konta na Telegramie Dziewczyna z Donbasu jest też aktywna na Twitterze, YouTubie, Spotify i innych platformach. Konto na Twitterze istnieje od 2012 roku. Jak się okazało, konto Dziewczyna z Donbasu współtworzone było przez byłą podoficer Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Sarah Bils. Pod koniec 2020 r. uzyskała awans na głównego technika elektroniki lotniczej, odeszła z wojska w listopadzie ub. roku, jak twierdzi - z przyczyn zdrowotnych, ma cierpieć na zespól stresu pourazowego."

Reklama

Komentarze (3)

  1. RAF

    "Rosja powinna się rozpaść na małe państwa, które nie będą miały tak dużej siły i ambicji - powiedział generał Martin Herem." To samo powinno spotkać Niemcy dla dobra Europy i Świata.

    1. Davien3

      @RAF ciekawe marzenia ale wiesz ze to marzenia prorosyjskie?

    2. Adam S.

      Jesli chodzi o mnie, to w zupełności wystarczy, gdy rosja będzie terytorialnie wielkości Niemiec. Mniejsza nie musi być :)

    3. PPPM

      To zły pomysł. Wyobraź sobie kilka - kilkanaście porypanych krajów pełnych korupcji z bronią atomową. Jestem wręcz przekonany, że byłyby to kraje terrorystyczne. Wolałbym pozbawić rosę wojska, totalna demilitaryzacja.

  2. Szwejk85/87

    Niestety, na razie elektromobilność wojska to ślepa uliczka, a nawet strzał w stopę...

  3. Jerzy

    Żeby ładować te elektryki w terenie będą potrzebowali sporo agregatów dieslowskich, a może każdy od razu będzie wiózł agregat na pace - taka chałupnicza hybryda?

    1. DBA

      Jerzy@ Nie tak - za tymi terenówkami podążać będą "mobilne stacje ładowania". czyli ładowarka + spalinowy agregat pradotwórczy. Mozna dalej drążyc tą paranoję - obłożyc czołg panelami, zamontować na nim wiatrak , a saperzy będą co rusz instalować pompy ciepła

    2. piter4440

      Ekologia... 🙃 Pięknie się będą palić po trafieniu. Za naście lat wszyscy będziemy się rozkoszować wodą o smaku ogniw litowo-jonowych. Korci mnie by nie gryźć się w język ale w tedy to już na pewno nie przejdzie

Reklama