Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów; Reforma systemu alarmowego; Rosja szykuje się na wojnę z Zachodem

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Marek Kozubel, Rzeczpospolita, „Kto zawiadomi o ataku z powietrza": System alarmowania o ataku z powietrza ma stworzyć Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowe rozwiązanie znalazło się w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, Został on przyjęty kilka dni temu przez Stały Komitet Rady Ministrów. „Resort spraw wewnętrznych chce zlikwidować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. System alarmowania o ataku z powietrza ma stworzyć MON. \[...\] Zadania dotyczące obsługi zespołu do spraw incydentów krytycznych mają być przesunięte do Ministerstwa Cyfryzacji. Z kolei MON we współpracy z MSWiA ma zapewnić funkcjonowanie systemu ostrzegania i alarmowania ludności o uderzeniach z powietrza. Plany ochrony infrastruktury krytycznej będą zatwierdzali poszczególni ministrowie."

Reklama

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Rosyjski opozycjonista: Putin myśli o wojnie z Zachodem": Wywiad z Leonidem Gozmanem, rosyjskim opozycjonistą i byłym doradcą prezydenta Borysa Jelcyna. „Myślę, że on rzeczywiście wierzy w to, że władze Ukrainy są marionetkami Zachodu, że są sterowane z Waszyngtonu. Putin może też uważać, że wojna z NATO jest nieunikniona. I dlatego chce się do niej przygotować. W jaki sposób? Wydłużyć wojnę z Ukrainą, w konsekwencji podpisać jakąś umowę pokojową i szybko się zbroić. Myślę, że Putin przygotowuje się do wojny ze zjednoczonym Zachodem."

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Bezsensowny triumf rosyjskiej armii": Eksperci wojskowi przypuszczają, że ukraińskie walki o Bachmut były tylko przykrywką do rozpoczynającej się kontrofensywy. Na okupowanych terenach zaktywizowali się partyzanci, nawet na Krymie. „Najemnicy twierdzą, że po ponad dziewięciu miesiącach walk zdobyli wreszcie Bachmut. Ukraińska armia atakuje rosyjskie zaplecze. \[...\] Korzystając z zamieszania wokół Bachmutu, ukraińska armia zaś wykonuje coraz więcej uderzeń na dalekie zaplecze rosyjskiego frontu. W ciągu dwóch dni ciosy spadły na wojskowe lotniska w okupowanych Mariupolu i Bierdiansku, a w Tokmaku trafiono rozdzielnie prądu. Rosjanie twierdzą, że ataki dokonywane są świeżo otrzymanymi, brytyjskimi pociskami Storm Shadow, mającymi większy zasięg niż rakiety udostępnione wcześniej przez USA."

Reklama

Łukasz Pacholski, Wprost, „Jak nieszczelne jest niebo nad Polską": Co muszą i powinni wykonać rządzący, aby usprawnić obronne przeciwlotniczą? „Niestety, ze względów politycznych oraz finansowych, poszczególne elementy obrony przeciwlotniczej nie były kupowane według wcześniejszych harmonogramów. Można powiedzieć więcej, gdyby nie wojna na Ukrainie, to nie widzielibyśmy takiego przyspieszenia części zakupów. Obecnie trzon naziemnej obrony przeciwlotniczej oparty jest na sprzęcie, który pochodzi Z okresu Układu Warszawskiego - mowa o jednej baterii stacjonarnego zestawu dalekiego zasięgu S-200, dwunastu zestawów krótkiego zasięgu S-125 Newa-SC, a także nieliczne zestawy krótkiego zasięgu 2K12 Kub oraz 9K33 Osa. \[...\] Jak wskazują wyżsi oficerowie (w tym emerytowani), może to być także okazja do reformy systemu dowodzenia w Siłach Zbrojnych poprzez utworzenie Dowództwa Połączonego, w którym znalazłby się personel Dowództwa Operacyjnego (choćby jego Centrum Operacyjne) oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych."

Anna Kluwak, Wirtualna Polska, „Wrze w czeskiej armii. Szef Sztabu Generalnego chciał się podać do dymisji": Nie tylko w Polsce obecnie są nieporozumienia na linii resort obrony – wojsko. „Szef Sztabu Generalnego czeskiej armii, Karel Rehka, chciał podać się do dymisji z powodu nieporozumień z minister obrony Janą Cernochovą. Jednak jak podaje portal Novinky.cz, premierowi Petrowi Fiali udało ugasić pożar. Żadna ze stron oficjalnie nie potwierdza oraz nie zaprzecza tym informacjom. \[...\] Źródła z wojska i kręgów politycznych twierdzą, że od pewnego czasu relacje pomiędzy minister obrony Janą Cernochovą a szefem armii Karlem Rehką nie są najlepsze. Nieporozumienia mają dotyczyć awansów, zatwierdzania wyjazdów zagranicznych czy obsady stanowisk."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Maks50

    Ciekawe czym Putin , chce walczyć z NATO jak nie mogą dać rady Ukrainie. Ta ich ruska armia jest wielka ale na papierze.

  2. Ajot

    "podpisać jakąś umowę pokojową i szybko się zbroić. Myślę, że Putin przygotowuje się do wojny ze zjednoczonym Zachodem." W jaki sposób? Żeby odrobić obecne straty na Ukrainie to będą potrzebowali 20-30lat (opinie ekspertów), a Zachód przecież nie stoi w miejscu.

    1. ostatni

      NATO jest 10 razy sielnsze niz Rosja. choc fakt ze teraz NATO sie rozbroilo jak nigdy (wsztsko poszlo do Ukrainy) Ale nawet rozbrojene wciaz jest tylko 9 i pol raza sielnsze niz Rosja. No ale jest to jakies oslabieie

    2. PPPM

      Problem leży gdzie indziej. Putin nie będzie sam (Chiny), a i w Europie ma sojuszników (Francja, Niemcy), którzy ze względu na biznesy znów będą usypiać czujność zachodu. Rosja musi upaść jako mocarstwo, a jej zbrojenia powinny być pod kontrolą. Temu sztucznemu tworowi nie można ufać.

    3. Kroton

      Śledzę rózne komentarze itd. dotyczące wojny na Ukrainie i w większości opracowań mówi sie że Rosja jest w stanie odbudowacć swój potencjał max do 10 lat. Nigdzie nie widziałem prognoz siegających lat 20 lub 30. Obecnie wg róznych źródeł Rosja jest w stanie produkowac około 70 rakiet samosterujących miesięcznie. Zakłądając że będzie rozejm to samych pocisków są w stanie wyprodukować z 900 szt w ciągu roku.

  3. DRB

    Budowa opl trwa ale idzie wolno bo wiele decyzji jest opóźnionych. Inna sprawa że nowe radary wciąż nie są gotowe. Niepotrzebnie oddaliśmy ukrom niewdzięcznym stare ale na ruskich skuteczne systemy opl, które by się przydały dopóki nie ma pełnej wisly i narwi.

  4. ostatni

    Mysle ze obie strony juz mysla o wojnie. Niesty mamy debilnych politkow. W czasie Zimnej wojny lepiej umieli sie dogadac (np Kuba)

  5. 1234Piotr

    Jeśli zostanie wyłączona sieć energetyczna to pierwsze co nas spotka to niedziałające kasy, bankomaty oraz stacje benzynowe. Dlatego warto to 3 elementy zaopatrzyć w dodatkowe źródło zasilania. Szczególnie stacje benzynowe można zaopatrzyć w baterie słoneczne co pozwoli na uruchomienie elektrycznych pomp paliwa przynajmniej w dzień.

Reklama