Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów; "Amerykańska administracja będzie próbowała nas podzielić"; " Nie zrzeknę się immunitetu"

Autor. Donald J. Trump / Facebook

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Katarzyna Wężyk: Newsweek: „Ta prezydentura może nas wzmocnić- rozmowa z Hermanem Van Uffordem, ekspertem od geopolityki”NEWSWEEK: Donald Trump sprawuje urząd od trzech tygodni, ale już zdążył zażądać Grenlandii i Kanału Panamskiego, rozpocząć trzy wojny handlowe, wycofać się z dwóch i zagrozić kolejną. Oraz ogłosić przejęcie Gazy i chęć zbudowania tam drugiej Riwiery. Następne cztery lata będą tak wyglądać, czy prezydent po prostu chciał mieć mocne wejście?HERMAN QUARLES VAN UFFORD: Nikt tego nie wie. Nie jestem pewien, czy on sam to wie. To jest nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Europejczycy powinni czujnie obserwować sytuację, zachować względny spokój i rozróżniać, co w zachowaniu prezydenta USA jest naprawdę ważne, a co jest tylko zasłoną dymną. Musimy jednocześnie kontynuować transatlantycką współpracę i wiedzieć, gdzie stawiać granice. (…)”

Andrzej Rafał Potocki: Sieci Prawdy: „Moskal i osły bierze w kamasze” „Na froncie w armii Federacji Moskiewskiej pojawiły się… osły. Nie chodzi o dowódców, bo ci siedzą tam od początku wojny, tylko o logistykę. „Chłopaki dostali do utrzymania logistyki osiołka. Prawdziwego osiołka. Podzielili się swoją historią, nie szczędząc wulgarnych epitetów” tłumaczy jeden z rosyjskich kanałów. Na udostępnionym nagraniu widać, że osioł jest trzymany w improwizowanej zagrodzie. Ale sam pomysł nie jest zły. (…). Do dzisiaj muły (skrzyżowanie klaczy konia domowego z ogierem osła) służą w jednostkach górskich w Niemczech, Austrii i Francji. Mimo wielu zalet, wysyłanie tych zwierząt na front ukraiński (teren z większością dróg przejezdnych dla ciężarówek) świadczy o niedoborze pojazdów i innych środków transportu. W ten sposób ruski raczej nie wygra tej wojny.”

Reklama

Piotr Gursztyn: Sieci Prawdy: „Nie zrzeknę się immunitetu - rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem” „Minister sprawiedliwości skierował wniosek o uchylenie panu immunitetu. Streszczając zarzut: jako minister obrony odtajnił pan dokumenty dotyczące planów obrony kraju, co miało przynieść szkody Siłom Zbrojnym RP. Mariusz Błaszczak: Zacznę od jasnej deklaracji: bez wahania zrobiłbym to jeszcze raz. To był mój obowiązek. Polacy, szczególnie ci ze wschodu, mieszkający na wschód od linii Wisły, mieli prawo wiedzieć, jaki los szykował dla nich pierwszy rząd PO-PSL. Za tego gabinetu zwijano Wojsko Polskie, likwidowano jednostki, szczególnie te zlokalizowane na wschodzie kraju, i wprowadzono doktrynę realnej obrony Polski dopiero na linii Wisły. Przebudowaliśmy cały system obrony, tak aby broniony był każdy centymetr Rzeczypospolitej.”

wp.pl: „Rosjanie oferują milion dolarów. Wystarczy zniszczyć Mirage’a” „Ukraina otrzymała obiecane przez Francję samoloty Mirage 2000, które momentalnie trafiły na priorytetową listę celów Rosji. Ministerstwo obrony w Moskwie rozszerzyło nagrodę w wysokości 1 mln dolarów za każdy taki zniszczony samolot, zarezerwowaną dotąd dla F-16. Dostarczone maszyny stanowią bardzo dobre uzupełnienie dla amerykańskich F-16, ponieważ są to samoloty bardziej o charakterze uderzeniowym. Fabrycznie zintegrowano je m.in. z unikatowymi francuskimi bombami kierowanymi AASM Hammer oraz brytyjsko-francuskimi pociskami manewrującymi Storm Shadow.”

Reklama

CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

Reklama

Komentarze (4)

  1. X

    Poniedziałek, 10.02.25, godzina 14:05, a o Borsukach ani widu ani słychu...

  2. Jan z Krakowa

    Panama wycofuje si e pod wpływem administracji Trumpa ze współpracy z Chinami w ramach inicjatywy pasa i szlaku. ograiczony został takze wpływ Chin na Kanał Panamski, który ma znaczenie strategiczne takze dla Europy. Podobnie granica południowa USA. Więc wyniki obecnej politykiUSA już są. W interesie Polski nie leży postępowanie w opozycji do USA. Tak, że ostrożnie z wypowiedziami Hermana Quarlesa van Ufford - on nie reprezentuje polskich interesów , a czasy że ,,Polak polubi co Francuz (tutaj Holender akurat) wymyśli" już minęły.

    1. Blitz Krieg

      Możemy się nie zgadzać w szczegółach ale kierunkowo aktualna polityka za oceanem leży w interesie naszego kraju choć nie koniecznie z linią obecnej władzy.

  3. Dudley

    Mam nadzieję że Francuzom chciało się zintegrować Meteora z Mirage 2000, i wyposażyć w lepszy radar. To przy mocno obciążonym producencie, mogłoby być interesujące rozwiązanie dla dotychczasowych posiadaczy tych maszyn. Szczególnie gdyby udało się zdjąć z nieba parę ruskich Su30/35.

    1. user_1050711

      @Dudley. Interes Francji to bardzo droga sprzedaż znakomitych Rafale. Nie rozdawanie darmo zrafalizowanych Mirage.

    2. PszemcioPL

      No i dlatego mogli by mówić: "Widzicie? Parę bajerów z Rafale zrobiło ze starego Mirage maszynkę zagłady. Pomyślcie jaki power zyskacie jeśli kupicie pełnego Rafałka od nas :)"

    3. DanielZakupowy

      user_1050711: "bardzo droga sprzedaż znakomitych Rafale." Przy takiej aptekarskiej produkcji to nie ma szans na tanią produkcję :)

  4. Jan z Krakowa

    Zwracam uwagę na cytat: "likwidowano jednostki, szczególnie te zlokalizowane na wschodzie kraju". Z tego automatycznie (jak mówił a potem objaśniał pan sierżant) wynika, że wtedy obrona rzeczywiscie miała być na Wiśle. Być może miała to być to "obrona strategiczna" jak np. na froncie wschdnim w II. wojnie św. gdy Wehrmacht opuscił Charków, zeby potem go zająć znowu. Nie podobało się to niejakiemu Hitlerowi, który był za obroną miast do końca (np. znana Festung Breslau). Trudno powiedzieć bez analizy faktów i gruntownej znajomości tych zagadnień kto miał rację.NB. Podobnie inny przykład z przeszlości: w 1941 r. czy miało sens z punktu widzenia sztuki wojennej jako takiej ,zajmowanie przez Niemców najpierw Kijowa (zajęli), a potem dopiero próba zajęcia Moskwy. Do tej pory trwają spory.

Reklama