Reklama

Polityka obronna

Polska potęga militarna ujawnia słabość Hiszpanii

Hiszpański B1 Centauro oraz słowacki KBWP Vydra.
Autor. Estado Mayor Defensa/X

Polska potęga militarna ujawnia słabość Hiszpanii, która wydaje na obronność o połowę mniej przy prawie dwukrotnie wyższym PKB – skomentował w poniedziałek hiszpański dziennik gospodarczy „El Economista”.

”Polska potęga militarna ujawnia słabość Hiszpanii” – napisał dziennik, oceniając, że z pewnością zostanie to zauważone przez nową amerykańską administrację z Donaldem Trumpem jako prezydentem USA.

Gazeta zauważyła, że w momencie aneksji Krymu przez Rosję polskie siły zbrojne zajmowały dziewiąte miejsce w NATO pod względem liczebności wojska; dziś z 200 tys. żołnierzami są na trzecim miejscu, za amerykańskimi i tureckimi. „Pomimo rosnącej potęgi militarnej, głównym celem Polski jest utrzymanie zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie” – dodał „El Economista”.

Reklama

Według gazety, wyższe wydatki krajów Sojuszu na obronność podyktowane są intensywnym zbrojeniem się m.in. Chin i Rosji. Sytuacja takich krajów, jak Hiszpania, które procentowo wydają najmniej na obronność w całym NATO jest, zdaniem dziennika, „zagrożeniem dla jedności Sojuszu”. „Polska stała się przykładem do naśladowania dla przywódców takich jak Trump, podczas gdy Hiszpania jest przykładem, którego należy unikać. Polacy podejmują tytaniczny wysiłek, któremu warto się przyjrzeć” – napisał „El Economista”. Jak zauważyła gazeta, o ile Polska odpowiada na rosyjskie zagrożenie, to Hiszpania nie reaguje na „szybki postęp marokańskiej armii w zakresie wydatków i technologii”. Ponadto Rabat zyska zapewne sojusznika w osobie Trumpa, również w kontekście dostaw broni – dodał dziennik.

    Procentowo Hiszpania wydaje obecnie najmniej na obronność w całym NATO – jedynie 1,3 proc. PKB w 2024 r. Najwięcej w Sojuszu wydaje Polska – ponad 4 proc. PKB. Rząd Pedro Sancheza powtarza, że jest zdeterminowany, aby osiągnąć cel 2 proc. PKB na obronność do 2029 r.

    Reklama
    Źródło:PAP

    WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

    Reklama

    Komentarze (14)

    1. kowalsky

      To raczej opinia na potrzeby hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego. "Koń jaki jest każdy widzi" i nie trzeba tu żadnego wywiadu wojskowego. Hiszpanie mają prężny przemysł zbrojeniowy i nie muszą kupować za granicą lwiej części uzbrojenia tak jak my. Myślę że nasze "zaległości" są nie do zasypania nawet przy tak "hojnym" budżecie jakim obecnie próbujemy odrobić lata marazmu.

    2. Seb66

      Polska produkujac Spike , choćby licencyjnie, NIE dokupiła ANI 1 SZT. CLU przez ostatnich 18 lat. Dopiero co PIS dokupil kilkadzisisat Javelinow I średnio po TRZY rakiety do nich. Potęga? Z wyjątkiem kilkunastu HUMVEE z wyrzutniami TOW, polska "potega" NIE dysponuje ANI 1 szt ppk na jakimkolwiek nośniku mechanicznym. Nie posiadamy ANI 1 szt śmigłowca uzbrojonego tak, by wykonywać zadania ogniowe w tym ppanc, na współczesnym polu walki. Wszystkie rządy (?) dopilnował byśmy NIE produkowali w Polsce nawet najgorszego granatnika poanc. A drzac przed ruskimi czolgami latami kupowaliśmy wręcz pojedyncze sztuki min ppanc. Potęga??? Czekam az kolejny rzad zamowi 2-3 lotniskowce!!

    3. ja!

      Armia to nie tylko sprzęt. Myślę ż to dobra organizacja, dobrzy dowódcy i ufający im żołnierze, dyscyplina i szkolenia. To nie jest miejsce na szukanie dobrej posadki i chęć utrzymania jej ponad wszystko.

    4. x0Czarny0x

      Kupujemy mnóstwo sprzętu, ale amunicji jak na kilka tygodni wojny. Ćwiczenia rezerwy to farsa z kolei.

      1. Prawdziwy

        Nie bardzo rozumiem,co Wam kolej przeszkadza? Czy chodzi o przewozy kolejowe ,czy teź pasażerskie?

    5. ZawPi

      w "39 roku, też pisano o nas "potęga militarna". Papier to jedno, realia geopolityczne drugie.

    6. patriota39

      Trochę skromności.. Przed wojną-tą z 1939-tez byliśmy silni, zwarci, gotowi. Przede wszystkim Hiszpania ma własny przemysł zbrojeniowy (elektronika wojskowa, okręty, pojazdy opancerzone, samoloty) z konkretnymi osiągnięciami i rozpoznawalnymi markami: granatniki Instalaza C-90, C-100, URO-Urovesa Vamtac i pojazdy terenowe, okręty BAM, samoloty transportowe CASA C-212, CN-295, wcześniej wyrzutnia rakietowa Teruel. Indra to znany w świecie producent elektroniki wojskowej, Navantia potentat stoczniowy. W lufowej artylerii przeciwlotniczej postawiła na kaliber 35mm (wcześniej 40mm), posiada dobrze przemyślaną flota śmigłowców (AS-532 i CH-47D). W podobny sposób (i konsekwentnie) modernizowała posiadane czołgi: M48, AMX-30, M60). Utrzymała-pomimo kilkakrotnych prób likwidacji-produkcję Seata. Co Polska zrobiła z własnym przemysłem motoryzacyjnym, zbrojeniowym każdy widzi.

    7. Zam Bruder

      "Potęga militarna..." Na ile dni wojny wystarczy tej "potęgi" w zakresie amunicji, paliw i innych zasobów wojennych nie tylko sił zbrojnych RP, ale całego państwa w stanie wojny? A przecież w przeciwieństwie do bezpiecznej Hiszpanii to my jesteśmy państwem frontowym narażonym na pierwsze uderzenie przeciwnika. A Hiszpania? Bezpieczny kraj za naszymi plecami, bo jak kiedyś otwarcie stwierdził jeden z rosyjskich dyplomatów "...na taką Polskę czy Ukrainę pomiędzy Rosją a Niemcami po prostu nie ma miejsca...". Jak co do czego dojdzie na Odrze podadzą sobie kiedyś ręce.

      1. Rupert

        Już doszło do wojny, i nawet nie potrafiądwóch obwodów w Ukrainie zająć, więc o Polsce mogą zapomnieć.

      2. skition

        Do Rupert.Nigdy nie dowiemy się co knuje Putin.

    8. Thirdman

      Dokładnie, cała Europa nas podziwia i docenia, szczególnie za największą flotę BMP-1 na świecie

    9. Buczacza

      Tylko się cieszyć. Zresztą nie tylko Hiszpania dostrzega rosnącą pozycję Polski i WP. O tym samym piszą Anglicy, Francuzi, Niemcy czy Szwedzi. A nawet co ciekawe rossjanie.

    10. Klozapol

      Niezły żart. Mamy tak potężne zdolności, że nikt się z nami nie liczy.

    11. ALBERTk

      Polska byłaby potęgą gdyby politycy zrealizowali wszystkie obietnice i wykonali te wszystkie umowy ramowe, które podpisali.

      1. skition

        "Potęga militarna" na BMP1. Polska stała się największym posiadaczem BMP1. Mniej mają nawet Chiny Ludowe ,które są "trochę" od nas większe. W innych kategoriach też są zaległości jak np .BRDM2 czy MIG29..."Artyleryjska potęga' bez amunicji ani lufowej ani rakietowej.. Owszem coś tam Hiszpanie piszą na własny użytek co nie zmienia faktu ,że WP przepala masę kasy na pomysły dośc bzdurne jak 500 czołgów, bo wystarczyłoby mniej niż BWP a ,że BWP mamy okrągłe ZERO to i czołgów mamy coś o 500 sztuk za dużo.

      2. Chyżwar

        @skition W przypadku amunicji mylisz się. Polska kupuje ja cały czas. Tylko nikt ci nie poda ile i gdzie, bo są to informacje niejawne. W przypadku czołgów też mylisz się ponieważ łącznie powinniśmy mieć ich grubo ponad 1000. Z BWP-1 rację masz. Tym powinniśmy się byli zająć już dawno.

      3. skition

        Do Chyżwar..A co to za algorytm? 1000 a z jakiego klucza ?Ja liczę inaczej. 6 dywizji po 14 stuk na jedną to mi wychodzi 84..A dlaczego 84? A dlaczego nie? Przecież oni tak to liczą biorąc ustalenia dla batalionu od czapy.Ja uważam , że batalion może mieć jedynie kompanię czolgów i można ten batalion nazwać dywizją,bo dlaczego nie.

    12. MacReady

      To my już potęgą militarną jesteśmy?? Dobre.... A co do Hiszpanii, oni nie muszą tyle wydawać. Ich nikt nie napadnie.

      1. Chyżwar

        A znasz powiedzenie pacta sunt servanda? Kiedy Hiszpania przystępowała do NATO zgodziła się wydawać co najmniej 2% PKB na obronność. A skoro się zgodzili to przynajmniej z 2% powinni się wywiązywać cały czas. Ale się się nie wywiązywali. Więc niech teraz zwiększą wydatki znacznie powyżej 2%. Tak, żeby nadrobić to, z czego nie wywiązywali się od wielu lat.

      2. Takijeden

        Jak na warunki europejskie - to tak.

    13. Opornik

      No faktycznie się nie śpieszą. Ale nie ma się co oszukiwać, położenie geopolityczne też mają zgoła inne.

    14. Nihoo

      Miło jest być zauważanym i docenianym (w końcu) na świecie. Zobaczymy co z tego wyniknie w dłuższym okresie. Teraz trzeba zauważalność na polu militarnym przenieść na znaczenie w świecie dużej polityki, żeby nie być tylko klockiem cudzej polityki.

    Reklama