Reklama

Polityka obronna

Polska ofensywa obronna w UE

Fot. www.mon.gov.pl
Fot. www.mon.gov.pl

- Polska przystąpiła do dwóch programów w ramach PESCO. Zadeklarowałem, że do kolejnych sześciu Polska przystąpi w ciągu najbliższych dni – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów obrony państw UE.

W sobotę, 5 maja, szef MON uczestniczył w Sofii w obradach ministrów obrony państw Unii Europejskiej, którym przewodniczyła Wysoka Przedstawiciel UE do spraw międzynarodowych Federika Mogherini.

- To było bardzo interesujące i owocne spotkanie. Rozmawialiśmy na temat PESCO, czyli programów finansowanych przez UE, które pozwalają na rozwój zdolności obronnych poszczególnych państw – mówił szef MON.

- Z dużą uwagą podchodziliśmy też do programu mobilności wojskowej. W tym kontekście przedstawiłem inicjatywę, która uzyskała poparcie podczas spotkania w Bukareszcie Grupy B9 – a więc inicjatywę dotyczącą budowy Via Carpatia połączonej z Via Baltica, tras które pozwoliłyby na przemieszczanie wojsk od północy - od Estonii, przez Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Taka autostrada daje też szansę rozwoju gospodarczego naszego regionu – zaznaczył minister Błaszczak.

Na marginesie sesji odbyły się także bilateralne rozmowy ministra Błaszczaka m.in. z Florence Parly, minister ds. sił zbrojnych Francji, Ursulą von der Leyen, minister obrony Niemiec, Jean-Pierre'em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ds. utrzymania pokoju, Jüri Luikiem, ministrem obrony Estonii oraz Krasimirem Karakachanovem, ministrem obrony Bułgarii.

image
Fot. www.mon.gov.pl

 Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy telefoniczne z minister obrony Niemiec i minister obrony Francji. Jak zaznaczył szef MON jednym z tematów poruszanych z niemiecką minister obrony będą kwestie związane z reformą struktur dowodzenia w ramach NATO. - Chcemy być aktywni. Mamy wspólne propozycje i wspólnie utrzymujemy dowództwo Korpusu w Szczecinie. W ramach zmian, reform systemu dowodzenia europejskiej części NATO, jako Polacy mamy własne propozycje – dodał szef MON.

Minister Błaszczak poinformował także, że jednym z tematów rozmów z K. Karakachanovem, ministrem obrony Bułgarii, dzisiejszym gospodarzem spotkania, były kwestie związane z modernizacją bułgarskich sił zbrojnych, gdzie otwierają się możliwości dla polskiego przemysłu.

Wspomniane przez szefa resortu obrony narodowej sześć kolejnych projektów PESCO, do których Polska przystąpi zgodnie z deklaracją ministra w ciągu najbliższych dni, to najprawdopodobniej, zgodnie z informacjami przekazanymi na początku kwietnia 2018 przez wiceministra Tomasza Szatkowskiego:

  • Europejska sieć centrów logistycznych i wsparcia dla operacji (ang. Network of Logistic Hubs in Europe and Support to Operations), której państwem ramowym są Niemcy;
  • Morskie bezzałogowe środki przeciwminowe, których koordynatorem jest Belgia (ang. Maritime (semi-) Autonomous Systems for Mine Countermeasures, MAS MCM);
  • Nadzór i ochrona wód portowych i przybrzeżnych (ang. Harbour & Maritime Surveillance and Protection, HARMSPRO), gdzie wiodącą rolę odgrywają Włochy;
  • Zespoły szybkiego reagowania na zagrożenia cybernetyczne i wzajemnej pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa, których inicjatorem była Litwa (ang. Cyber Rapid Response Teams and Mutual Assistance in Cyber Security);
  • Europejskie systemy wsparcia artyleryjskiego (ang. Indirect Fire Support, EuroArtillery), gdzie państwem ramowym jest Słowacja;
  • Platforma wymiany informacji na temat zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa i reagowania na incydenty cybernetyczne (ang. Cyber Threats and Incident Response Information Sharing Platform), która jest inicjatywą Grecji.
image
Fot. www.mon.gov.pl
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. wersa

    Polska polityka obronna polega tylko i wyłącznie na nieustannym błaganiu o pomoc przed tą wielką, złą i zaborczą Rosją. My mówimy i KRZYCZYMY w Europie: pomóżcie nam, dajcie nam dywizje uzbrojone po zęby, brońcie naszych miast i przesmyku suwalskiego.....dajcie nam to i tamto oczywiście za darmo BO NAM SIĘ NALEŻY ale jak my coś mamy zrobić to: o, takiego! na tym polega nasza wysublimowana ofensywa obronna w Europie. Na bojkocie wspólnych europejskich projektów, na rozwalaniu struktur europejskich. My tylko potrafimy wyciągać łape po kasę a nasza modernizacja armii to jeden wielki pic na wodę. Jelcze, kuchnie, skarpety i stare hełmy na łeb.

    1. chuj

      Nie mierz wszystkich swoją miarą

  2. Gort

    Bulgarii wremontowaliśmy już migi. Na razie wystarczy.

  3. As

    Ofensywa obronna, czyli współuczestnictwo w defensywie w stopniu na jaki pozwala brak przemysłu obronnego.

  4. Harry 2

    Boże! Ty widzisz i nie grzmisz! Znów jakieś inicjatywy a modernizacje i zakupy sprzętu dające jej siłę uderzeniową jakby ucichły. Właśnie czytałem o zakupie systemów samozaładowczych za 90milionów gdy Rosja już uzbraja swoje MiG 31 w pociski Kindżał o prędkości 10Mach i zasięgu 2000km. Śmiać się czy płakać?

    1. Courre de Moll

      Co z tego że \"ucichły\"? Czy z jazgotu który mieliśmy okazję \"podziwiać\" wynikało więcej? Bo wiesz, np. Patrioty mogłyby być już w kraju. Owszem, w wersji bułagrskiej, ale już - gdyby nie było dwóch i pół roku gadaniny, szumnych zapowiedzi podniosłym tonem, a jednocześnie - bezwzględnego odrzucenia tego co było na stole w 2015, plus kolejne lata opóźnień, wynikających z zamówienia systemu w wersji jeszcze nieistniejącej. Mam tylko nadzieję, że obecne kierownictwo będzie mniej mówiło (i mniej zaliczało wpadek związanych z bezmyślnym paplaniem), a więcej robiło naprawdę.

  5. mi6

    A może by tak porozmawiać z min obrony Francji i Niemiec o koncepcji Leo3 i udziale Polski? Np będzie jak z Masterami które mogliśmy współtworzyć a teraz je kupujemy.

    1. Marek

      Rozmawiamy. Tyle tylko, że efektem tych rozmów w najlepszym wypadku będzie łaskawe pozwolenie na serwis polegający na dokręcaniu odkręconych śrubek. Nie z nimi powinniśmy rozmawiać, tylko z Rheinmetallem

  6. say69mat

    Jaką dysponujemy ofertą??? Biorąc pod uwagę takie zmienne, jak kondycję naszego przemysłu zbrojeniowego, sposób realizacji procesu modernizacji technicznej naszej armii oraz poziom roszczeń socjalnych. Możemy służyć wysypem pobożnych życzeń i równie dobrych rad.

    1. tyle

      A jak kolega skomentuje wiodącą rolę Włoch w nadzorze i ochronie wód portowych i przybrzeżnych . Wg mnie, ktoś kto to wymyślił , miał bardzo specyficzne poczucie humoru.

    2. say69mat

      ??? Nie rozumiem, przecież Włosi, jako prekursorzy koncepcji wojny podwodnej polegającej na atakowaniu jednostek przeciwnika w portach morskich wykorzystując jednostki płetwonurków. Mają wszelkie przesłanki do budowy systemów ochrony portów morskich przed spektrum zagrożeń. Tym bardziej, że mają poważne problemy z mafią, która usiłuje wykorzystać infrastrukturę portów do realizacji swoich celów.

  7. Skoda

    Szkoda, że nieużywane tory kolejowe są niszczone. W razie W jest to kolejny środek transportu sprzętu.

    1. Polonez

      Tory chyba dosyć łatwo niszczyć w trakcie W, więc tak jak popieram silną kolej to nie jestem przekonany aby mogła szczególnie pomóc w takiej sytuacji.

  8. Levi

    Krab idzie w odstawke?

    1. Prawi

      A to dlaczego niby?

  9. Rom

    No to mamy załatwioe finansowanie przez UE autostrady od Estonii do Bułgarii.

  10. Willgraf

    Nasz sztandarowy produkt to Dialogi Techniczne oraz programy zbrojeniowe zakupu Jelczy ,kuchni polowych i pozostałych dekoracji pól bitewnych tzw. porzuconego sprzętu nie bojowego

  11. Juzuś

    Wejdziemy do tych programów wnosząc nasz niepowtarzalny wkład, stanowiący siłę odstraszania naszej armii: znajomość prowadzenia wieloletnich faz analityczno-koncepcyjnych.