Reklama

Polska i Korea celują w partnerstwo strategiczne

Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Republiki Korei Czo Te Jul
Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Republiki Korei Czo Te Jul
Autor. Sebastian Indra/X

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podpisał z ministrem spraw zagranicznych Republiki Korei Czo Te Julem „Plan Działania na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego”.

Polska i Republika Korei kontynuują proces zacieśniania współpracy, która ma zostać wprowadzona na poziom strategiczny. Oba kraje zobowiązały się właśnie do implementowania Partnerstwa Strategicznego. „Plan ma wyznaczać kierunek relacji dwustronnych do 2028 roku” – wskazuje polskie MSZ na platformie X.

Plan Działania na lata 2025-2028 ma obejmować współpracę polsko-koreańską w dziedzinie obronności. Jak przypomniało MSZ, Polska kupuje od Seulu m.in.: czołgi K2, haubice K9, artylerię rakietową K239 czy samoloty FA-50.

„Polska pozostaje kluczowym kierunkiem dla koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Korea jest drugim co do wielkości inwestorem spoza Europy w Polsce, i największym inwestorem z Azji” - podkreślił podczas spotkania z mediami minister Sikorski.

Reklama

Nie tylko Korea

Warto zauważyć, że podobna umowa została zawarta w ubiegłym tygodniu, kiedy to podpisano plan działań na rzecz realizacji polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego do 2029 roku. Umowę parafował minister Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Japonii Takeshi Iwaya. Rozmowy japońsko-polskie miały skupiać się m.in. na współpracy w przemyśle zbrojeniowym oraz energetyce jądrowej.

Więcej na temat wizyty przedstawicieli MSZ i MON w Japonii pisaliśmy na łamach Defence24.pl w tym tekście.

Reklama
WIDEO: Podwodny Sokół od środka
Reklama

Komentarze (5)

  1. Szwejk85/87

    Ostatni wiarygodny kierunek współpracy przemysłów zbrojeniowych, Korea !

    1. Dudley

      Chyba żartujesz, jest tak samo wiarygodny, jak obecny prezydenta usa. Koreańczycy chcą nas tak samo wydoić z kasy, jak jankesi. Sprzedać, wziąć kasę, dostarczać części zamienne i wziąć za nią kasę, zmodernizować i wziąć za to kasę, zaopatrzyć w amunicję i wziąć kasę, nie dopuścić by ta kura u uciekła.

  2. Pitbull

    Na razie Koreanczycy nie zainwestowali, ani zlotowki w Polsce.

    1. Wania

      Przeczytałeś to zdanie: "Polska pozostaje kluczowym kierunkiem dla koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Korea jest drugim co do wielkości inwestorem spoza Europy w Polsce, i największym inwestorem z Azji”.?

    2. Essex

      no i Wania co z tego co wkleiłeś? to świadczy o naszym stategicznym partnerstwie czy o byciu zwykłym klientem Korei??? jak dla mnie jesteśmy tylko zwykłym klientem, kredyciarzem.....

  3. Essex

    Jak my lubimy te górnolotne sformułowania i po co? przecież to nie dodaje powagi. Jakie strategiczne partnerstwo? bo Korea sprzedaje nam swoje wyroby za swoje kredyty? no ludzie, strategiczne partnerstwo to chyba wymiana technologii, jakas wzajemność prawda? może skończmy z tymi bredniami. Jesteśmy klientem Korei która dzięki temu ma swój zloty okres, my mamy długi i bezwartosciowy sprzet za miliardy jak FA50.

  4. Dudley

    Kolejny g...o warty papierek. Nam są potrzebne efekty, w postaci licencji i transferów technologii, nie strategiczne partnerstwa. Czym się kończą partnerstwa i sojusze to już wiemy z historii, a dzisiaj przekonujemy się ponownie. Jeśli potrzebujemy technologii, to ja kupmy nawet od samego Belzebuba. Ale dajcie pokój z tymi ustawkami jak za PiSu.

    1. Golf

      Uwierzę jak rozpocznie się współprodukcja czołgów K2PL, pocisków rakietowych do Homara K i współpracy przy budowie rakiet dalekiego zasięgu (a przynajmniej pomocy Korei przy budowaniu kompetencji do ich produkcji).

    2. Wania

      W ślad za tym papierkiem idą kolejne działania o których piszesz. Oczywiście błędem było kupowanie z półki bez umów o transferze technologii. Teraz ten papierek ma to zmieniać.

    3. Liwko

      Oni tylko gadać potrafią i nic więcej... Niestety.

  5. Facetoface

    Słowa, słowa....

Reklama