Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Dobre wieści z Ukrainy; Polskie samoloty wylądują na drodze

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Maciej Miłosz: Dziennik Gazeta Prawna: „Możliwa zmiana wajchy" "Za pięć, sześć lat Wojsko Polskie będzie lepiej wyposażone i nieco większe, a nasz przemysł zbrojeniowy silniejszy. To może się przełożyć na wpływy polityczne w regionie.Liczby nie kłamią. Przynajmniej nie tak często jak ludzie. Jeśli chodzi o wydatki zbrojeniowe, to w tym roku Polska będzie na pierwszym miejscu wśród 31 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem nakładów na obronność w stosunku do PKB. Według szacunków NATO będzie to 3,9 proc. naszego produktu krajowego brutto - ok. 130 mld zł. Wyprzedziliśmy nawet Stany Zjednoczone, które w tym zestawieniu zwyczajowo przewodzą, a w tym roku wydadzą na ten cel ok. 3,5 proc. swojego PKB, co przełoży się na astronomiczną kwotę ponad 800 mld dol. Trzeba wiedzieć, że drudzy w rankingu nominalnych wydatków Chińczycy wydają mniej niż połowę tej kwoty."

Reklama

polskieradio.pl: „Zbrojenie polskiej armii. Zakład z Zielonki z dostępem do unikatowej amerykańskiej technologii" "Wojskowe Zakłady Elektroniczne staną się jedyną polską firmą, która będzie miała dostęp do amerykańskiej technologii produkcji elementów pocisków PAC-3 wykorzystywanych w wyrzutniach Patriot. Aby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być silne, liczne i uzbrojone w nowoczesną broń - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w fabryce WZE w Zielonce. Szef MON, minister Mariusz Błaszczak, który odwiedził (...) zakłady w podwarszawskiej Zielonce, powiedział, że dzięki decyzjom sprzed kilku lat oraz offsetowi do umowy na dostawy pierwszej fazy Wisły uda się w Polsce stworzyć specjalistyczne kompetencje. Minister zwrócił uwagę, że tylko w Stanach Zjednoczonych i właśnie w podwarszawskiej Zielonce będą realizowane tego typu działania. Dodał, że równie ważną inwestycją, jaka już działa w zakładach w Zielonce, jest serwis do norweskich rakiet przeciwokrętowych NSM. Pociski te są w polskiej spółce serwisowane. Wykorzystują to uzbrojenie zarówno norweskie siły zbrojne, jak i polscy żołnierze z morskich jednostek rakietowych."

Interia.pl: „Myśliwce wylądują na polskich publicznych drogach" "Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że jeszcze we wrześniu zostaną przeprowadzone unikatowe szkolenia lotnicze, w trakcie których myśliwce będą lądowały na polskich publicznych drogach. Jak informuje Sztab Generalny WP, w dniach 25-29 września bieżącego roku, Wojsko Polskie będzie prowadzić szkolenie lotnicze z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego (DOL). Ćwiczenia Sił Powietrznych odbędą się w województwie Warmińsko-Mazurskiem, na drodze wojewódzkiej 604, między m. Ruskowo a Przeździęk Wielki. W trakcie ćwiczeń ROUTE604 testowane mają być procedury startu i lądowania wielu różnej klasy samolotów wojskowych na drodze publicznej. Na DOL mają pojawić się myśliwce MiG-29, Su-22 i F-16, samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 oraz samoloty szkolno-treningowe M-346."

Reklama

Interia.pl: „Kolejne F-16 mogą trafić do Ukrainy. Belgia rozważa wysłanie starych maszyn" "Belgia ponownie rozważa wysłanie Ukrainie starych F-16 - poinformował premier Alexander De Croo. Wcześniej rząd miał podtrzymywać, że maszyny są zbyt stare na ich przekazanie oraz, że Belgia wciąż może ich potrzebować. Musimy przyjrzeć się wszystkim opcjom - zapowiada szef rządu, który brał udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Poprosiliśmy Ministerstwo Obrony o sprawdzenie, czy nasze samoloty są całkowicie wycofane z eksploatacji - powiedział premier De Croo w rozmowie z telewizją VRT. Szef belgisjkiego rządu jest w Nowego Jorku, gdzie uczestniczy w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Portal The Brussel Times informuje, że belgijskie myśliwce są wysłużone, a czas ich eksploatacji dobiega końca. Niektóre maszyny mają około 40 lat. Belgia zamówiła 34 nowoczesne myśliwce F-35A, które ze względu na opóźnienia w produkcji mają trafić do odbiorcyw 2024"

Wp.pl: „Wkrótce dotrą nad Morze Czarne. Właśnie szykują się do startu" "Minister obrony narodowej Rumunii potwierdził, że jeszcze w tym roku nad Morzem Czarnym pojawi się kilka pierwszych myśliwców F-16, jakie zostały zakupione od Norwegii. Cała transakcja jest bardzo istotna w procesie modernizacji tamtejszej armii i układu sił w obecnie bardzo gorącym regionie. O tym, że Rumunia chce wejść w posiadanie myśliwców F-16 świat dowiedział się już wiele miesięcy temu. Dopiero na początku czerwca br. oficjalnie ogłoszono nie tylko założenia zawieranej umowy, ale też wydanie zgodny przez Stany Zjednoczone. Mocarstwo, z którego pochodzą te cenione jednostki, pozwoliło na zakup, ale także na modernizację F-16, które trafią do Rumunii. W rozmowie z portalem Defense Romania kolejne szczegóły ujawnił Angel Tilvar."

polskieradio.pl: „Mamy 33 tys. zgłoszeń do Wojska Polskiego, planowaliśmy 25". Szef MON o zwiększonym limicie przyjęć" "Mamy 33 tys. zgłoszeń do Wojska Polskiego, planowaliśmy 25". Szef MON o zwiększonym limicie przyjęć - Mamy siły obronne, mamy siły dobrze uzbrojone. Ten proces oczywiście trwa, on nie jest zakończony. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zgłaszają się do służby w Wojsku Polskim. Nie dalej niż wczoraj zaakceptowałem wniosek gen. Brysia, czyli szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, o zwiększenie limitu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - 33 tys., planowaliśmy 25 - jest tyle zgłoszeń i staramy się nie tracić nikogo - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak."

Piotr Kozłowski: Dziennik.pl: „Brytyjski wywiad: Kartapołow przyznał się do trudnej sytuacji na froncie" "Brak regularnych rotacji rosyjskich oddziałów walczących na Ukrainie jest jednym z najważniejszych powodów ich niskiego morale, uniemożliwia to też prowadzenie bardziej zaawansowanych szkoleń - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w czwartek przypadła rocznica ogłoszenia przez Władimira Putina "częściowej mobilizacji". Przekazano też, że 15 września przewodniczący komisji obrony rosyjskiej Dumy Państwowej i były generał Andriej Kartapołow powtórzył, iż zmobilizowany personel jest zobowiązany do służby na czas trwania "specjalnej operacji wojskowej". Powiedział również, że nie jest możliwe, aby personel był rotowany podczas służby poza strefę operacyjną, co - jak wskazano - było ponownym przyznaniem się do trudnej sytuacji na froncie."

Paweł Auguff: Dziennik.pl: „Szef MON upomina Zełenskiego. "Wydaje się nie pamiętać, że Niemcy nie przyszły z pomocą Ukrainie" "Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdaje się nie pamiętać, że po rosyjskiej napaści Niemcy nie przyszły Ukrainie z pomocą - powiedział w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak, komentując propozycję prezydenta Ukrainy, by Niemcy zostały stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu podczas zgromadzenia ogólnego ONZ opowiedział się za poszerzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ m.in. o Niemcy. Szef MON nazwał tę propozycję "dość dziwną". Niemcy powinny rozliczyć się z II wojny światowej w stosunku do Polski. Wniosek, który złożyliśmy do Niemiec o reparacje wojenne, jest wciąż aktualny. Niemcy dopuściły się zbrodni wojennych na terytorium okupowanej Polski. 6 mln Polaków zostało zamordowanych przez Niemców. Gospodarka została zniszczona. Niemcy odpowiadają, że nic się nie stało, że to jacyś naziści napadli na Polskę w 1939 r. - stwierdził Błaszczak."

Wyborcza.pl: „Zmiana warty w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Dowództwo objął płk Przemysław Żukowski" "W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej obecny komendant płk Edward Chyła przekazał dowodzenie płk. dr. Przemysławowi Żukowskiemu. Przekazanie dowodzenia w Centrum Szkolenia WOT odbyło się w środę 20 września br. w koszarach przy ul. Sienkiewicza w Toruniu. Obowiązki komendanta płk Edward Chyła przekazał płk. dr. Przemysławowi Żukowskiemu. Na pułkownika Żukowskiego będą czekać ogromne wyzwania - powiedział gen. dyw. Maciej Klisz Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Pod jego komendę trafiają żołnierze gotowi i chętni do działania, posiadający ogromną wiedzę, doświadczenie i potencjał. Tu, w Centrum Szkolenia WOT, ma zespół świetnych i dobrze wyszkolonych specjalistów."

Interia.pl: „Sukces Ukraińców. W końcu pokonali potężne rosyjskie umocnienia" "Eksperci białego wywiadu informują, że Siłom Zbrojnym Ukrainy w końcu udało się pokonać tzw. "Linię Surowikina", czyli wszystkie umocnienia na kierunku Robotyne-Werbowe. Wspaniałe wieści dochodzą do nas z frontu w obwodzie zaporoskim. Pomiędzy wsią Robotyne a Werbowe, Siłom Zbrojnym Ukrainy w końcu udało się przedrzeć w jednym kierunku przez wszystkie najpotężniesze rosyjskie umocnienia wchodzące w skład słynnej "Linii Surowikina". Żołnierze pracowali nad tym od wielu miesięcy.Eksperci z białego wywiadu (OSINT) z grupy GeoConfirmed na platformie X opublikowali na dowód materiały w postaci map i filmów, na których dwa ukraińskie transportery opancerzone Stryker i BMP Marder 1A3 pokonały "zęby smoka", czyli betonowe trójkątne bryły przeciwczołgowe, które mają na celu powstrzymać ciężki sprzęt.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. OS-INT

    Do Rzeczy, "Sprawa Załużnego". Wyciekły kulisy najgłośniejszego śledztwa na Ukrainie : Według nieoficjalnych informacji, nazwisko szefa armii ukraińskiej gen. Wałerija Załużnego pojawia się w śledztwie dotyczącym utraty przez Ukrainę południowych terytoriów na początku wojny. Funkcjonariusze ukraińskich organów ścigania prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Jak ustaliła ukraińska redakcja BBC, w wąskich kręgach politycznych nazywa się ją "sprawą Załużnego". A to dlatego, że naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy znalazł się w kręgu zainteresowania służb i został przesłuchany...

Reklama