Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Chiny prężą muskuły; Sejmowa zgoda w sprawie WOT

Autor. chinamil.com.cn Peng Jun

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal: Rzeczpospolita:„Nieświeża pościel dla rezerwisty” „Żołnierze rezerwy dostają starą broń i używany ekwipunek osobisty. Armia reaguje: posypujemy głowę popiołem. Trwają właśnie jesienne powołania na ćwiczenia rezerwy. W tym roku armia zaplanowała wezwanie do 200 tysięcy żołnierzy. Każdemu żołnierzowi należy się wyposażenie, bez wyjątku mówi nam ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który jest odpowiedzialny za zaopatrzenie żołnierzy w uzbrojenie i wyposażenie osobiste.

To reakcja na nasze pytania: czy żołnierz rezerwy powinien otrzymywać mundur czysty, wyprany, bez ubytków; buty nieuszkodzone, niezagrzybio-ne, z wewnętrznymi wkładkami; oznaczenia stopni wojskowych i dopasowane do rozmiaru głowy hełmy? Bo wcześniej otrzymaliśmy zdjęcia, z których wynika, że takiego ekwipunku nie dostali rezerwiści wezwani do jednostki wojskowej na południu Polski. Jakiś czas potem te same fotografie pojawiły się na jednym z portali społecznościowych. Dodatkowo ktoś sfotografował zabrudzoną poduszkę, którą żołnierz rezerwy dostał do spania.”

Reklama

Witold Sokała: Dziennik Gazeta Prawna:„Remis ze wskazaniem na Kijów” „Słowami wojen się nie wygrywa, ale można dzięki nim zyskać przewagę albo zyskać na czasie. Dlatego Rosja i Ukraina spróbowały wykorzystać posiedzenie najważniejszych organów ONZ do lansowania swoich narracji. Z polskiej perspektywy może się wydawać, że szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych został poświęcony głównie wojnie w Ukrainie, ale tak nie było. Uwagę znacznej części świata przyciągnęły raczej zmiany klimatyczne, a także szeroko pojęte problemy rozwojowe „globalnego Południa”. Jeśli już niepokojono się eskalacją działań wojennych, to przede wszystkim tych na Bliskim Wschodzie, bo ich wpływ na bezpieczeństwo oraz interesy gospodarcze wielu państw jest odczuwany bardziej bezpośrednio. Interesowano się też rzucanymi przy okazji różnych wystąpień propozycjami reformy samej ONZ ewidentnie od lat nienadążającej za wyzwaniami współczesności. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wprost zażądał stałych miejsc w Radzie Bezpieczeństwa dla Ameryki Łacińskiej (czytaj: dla siebie) i dla Afryki. Wokół niego wyraźnie zarysowała się zaś koalicja krajów, co prawda w większości biednych i uzależnionych od współpracy ekonomicznej z USA oraz Unią Europejską, ale liczących, że siła ich głosów w ONZ może pomóc wynegocjować lepsze warunki owej kooperacji z Zachodem. A przy okazji zerkających też na Chiny, jako na realnego donatora pomocy, co prawda trudnej, ale przynajmniej nieuzależnianej od przestrzegania standardów wyborczych i praw człowieka.”

bankier.pl:„Izrael otrzyma większą pomoc niż Ukraina. Większość pójdzie na systemy obronne” „Ministerstwo obrony Izraela poinformowało w czwartek, że kraj ten otrzymał od Stanów Zjednoczonych pakiet pomocy militarnej w wysokości 8,7 mld dolarów. Ma być on przeznaczony na „wsparcie bieżących wysiłków wojskowych i utrzymanie jakościowej przewagi militarnej w regionie”. Pakiet obejmuje 3,5 mld dolarów na zakup materiałów i sprzętu wojskowego oraz 5,2 mld dolarów na rozwój systemów obrony powietrznej, w tym Żelaznej Kopuły i Procy Dawida oraz zaawansowanego systemu laserowego. Jak poinformował izraelski resort, informację o przyznaniu pomocy podano po negocjacjach w Pentagonie pomiędzy Ejalem Zamirem, dyrektorem generalnym ministerstwa obrony Izraela i przedstawicielami amerykańskiego resortu obrony, w tym pełniącą obowiązki podsekretarza obrony ds. polityki Amandą Dory.”

Reklama

bankier.pl: „Kluby poprą nowelę wspierającą przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy WOT” „Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w czwartek w Sejmie za rządowym projektem nowelizacji zachęcającym pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy, m.in. poprzez ulgę podatkową. Projekt został skierowany do prac w komisji finansów publicznych. Projekt wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy. Przewiduje też preferencyjne potraktowanie przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy w przetargach publicznych, a także wypłacanie świadczenia początkowego dla żołnierzy WOT z budżetu państwa. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając założenia rządowego projektu podkreślił, że apele o powstanie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT pojawiały się od 2022 r. Wskazał, że proponowane przepisy mają na celu wsparcie przedsiębiorców i zwiększenie atrakcyjności służby w Wojsku Polskim: aktywnej rezerwie lub obronie terytorialnej.”

onet.pl: „Nie ustaje szturm migrantów na polską granicę. Szef MON: to wymaga radykalnej odpowiedzi”W ostatnich tygodniach zwiększyła się presja na granicę polsko-białoruską – zaznaczył w czwartek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON dodał, że „sytuacja jest poważna” i zapewnił, że działania wojska na terenach dotkniętych powodzią nie zakłócają operacji zabezpieczenia granicy. Minister obrony narodowej podkreślił na odprawie w Karakulach koło Białegostoku, że operacja na Podlasiu odbywa się bez zakłóceń. Działania sił zbrojnych w związku z powodzią nie powodują uszczerbku dla operacji „Bezpieczne Podlasie” zaznaczył Władysław Kosiniak Kamysz. Wicepremier przypomniał, że działania związane z bezpieczeństwem granicy wschodniej trwają od wielu miesięcy, a na potrzeby tej operacji w gotowości jest 17 tys. żołnierzy. 5,3 tys. z nich prowadzi działania bezpośrednio na granicy Polski z Białorusią.”

Reklama

Jolanta Kowalewska: wyborcza.pl: „Generał Korpusu NATO: „Atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich.” Litwa ma dołączyć do państw ramowych” „Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni jest gotowy do walki - dzisiaj i jutro - będąc w centrum działań odstraszających i obronnych NATO - mówił w Szczecinie generał Jürgen-Joachim von Sandrart, dowódca tej bojowej, szybkiego reagowania jednostki. Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni sił NATO, którego kwatera mieści się w Szczecinie, świętował w czwartek na Wałach Chrobrego 25-lecie. Wydarzeniu towarzyszyło podpisanie listu intencyjnego o włączeniu Litwy do grupy państw ramowych Korpusu (obok Polski, Niemiec i Danii). W uroczystościach wziął udział: minister obrony Niemiec Boris Pistorius i Litwy Laurynas Kasčiūnas. Stronę polską reprezentował podsekretarz Ministerstwa Obrony Narodowej Stanisław Wziątek.”

bankier.pl: „Tajwan: kolejny dzień wzmożonej aktywności militarnej Chin” „Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek o wykryciu 72 samolotów i ośmiu okrętów chińskiej armii wokół Tajwanu w ciągu ok. 30 godzin. Wzrost aktywności militarnej ChRL w regionie - według Tajpej - stanowi poważne wyzwanie dla krajów sąsiednich. Pekin zapowiada kontynuację wzmacniania gotowości bojowej. W pierwszym komunikacie ministerstwo poinformowało o 43 samolotach, które do czwartku rano wleciały do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej oraz ośmiu okrętach w sąsiedztwie wysyp. Po południu resort przekazał, że do godz. 13 (7 w Polsce) wykryto kolejnych 29 samolotów, a spośród nich „21 przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej”. Agencja AFP zaznacza, że kolejna fala lotów mogła nastąpić po tym, gdy japońskie media ujawniły rano, że dzień wcześniej okręt wojenny Japońskich Sił Samoobrony przepłynął po raz pierwszy przez Cieśninę Tajwańską.”

gazeta.pl:„Minister obrony Niemiec: Rosja dramatycznie rozbudowuje siły zbrojne. Ukraina to tylko początek” „Rosja zwiększa liczebność swojej armii. Ukraina to dla niej dopiero początek - ostrzegł minister obrony Niemiec podczas wizyty w Wilnie. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przebywa z wizytą na Litwie. W swoim przemówieniu przed litewskim parlamentem ostrzegł przed zagrożeniami stwarzanymi przez zbrojenia Rosji. Jesteśmy świadkami, jak Rosja szybko zwiększa produkcję broni i dramatycznie rozbudowuje swoje siły zbrojne. Wszystko to nie pozostawia wątpliwości: dla Rosji Putina Ukraina to tylko początek powiedział Pistorius w Wilnie. Jak zaznaczył, przywódcy w Moskwie próbują podważać spójność w państwach UE i NATO, wykorzystując przy tym środki hybrydowe, w tym cyberataki. Dla prezydenta Rosji Putina prawdziwym wrogiem jest wolny i demokratyczny styl życia. Ukraina była sygnałem alarmowym, być może ostatnim, jaki otrzymamy powiedział Boris Pistorius.”

Aleksandra Wieczorek: wp.pl:„Twierdza” w Wuhłedarze upadnie? Generał wskazuje na „jedyny ratunek” dla Ukrainy”To będzie klęska, której się chyba nie uniknie mówi w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Waldemar Skrzypczak w kontekście ewentualnego zdobycia Wuhłedaru przez Rosjan. Były dowódca Wojsk Lądowych wskazuje, że Ukraińcom może zabraknąć wojska. Zdaniem byłego szefa BBN gen. Stanisława Kozieja punkt ciężkości dla Ukrainy leży jednak gdzie indziej. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że rosyjskie wojska poczyniły dalsze postępy w okolicach Wuhłedaru w południowo-wschodniej Ukrainie i jest wysoce prawdopodobne, że obecnie zagrażają miastu z trzech stron. Również Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w codziennej analizie sytuacji na froncie przekazał, że Rosjanie prowadzą natarcie od północno-wschodniej i południowo-zachodniej strony Wuhłedaru, aby okrążyć ukraińskie wojska. Szef obwodowych władz wojskowych tego regionu Wadym Fiłaszkin podał, że wojska rosyjskie nie zdołały jeszcze zdobyć miasta, a nawet nie dotarły na jego obrzeża. W podobnym tonie wypowiadał się też szef Rady Rezerwistów Wojsk Piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy Iwan Tymoczko, przekazując: Siły rosyjskie robią pewne postępy, ale nie chciałbym, żeby mówiono o tym jako o okrążeniu Wuhłedaru stwierdził, potwierdzając jednak, że „walki wokół miasta i walki o miasto są bardzo ciężkie”.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Przyszłość

    Jesli chodzi o ONZ - jestem za dodaniem Brazylii i moze RPA jako reprezetana Ameryki POldnwej i Afryki do Rady Bezpieczestwa. Nie wiem....moze tez Turcji (reprezntant Islamu) I moze Indii. Jesli chdzi o wsparcie dla IZeala - skoro dostali dzis 8 milardow dolarow wsparcia - to kto moze oczekuwac ze rzekome naciski na pokoj dzialaja? To spzreczne. SLowami to mozna gadac. Czynami daja bron. i kase. Czyli wspieraja ludobujstwo.

  2. GB

    Odnośnie tego chińskiego prężenia muskułów to polskie media może jeszcze o tym nie wiedzą, ale Chińczykom zatonął przy nabrzeżu najnowszy uderzeniowy atomowy okręt podwodny typu 041 (chyba prototyp). Są zdjęcia satelitarne.

    1. Borkow

      To ty nie wiesz bo nawet nie czytasz jak widac artykułów na tym portalu. Zatonał w czasie tajfunu w stoczni i był w około 30% zbudowany.

  3. Buczacza

    Stara maksyma "obyś żył w ciekawych czasach". To są ciekawe czasy. Ale nawet mnie zaskakują. Oto kandydat na prezydenta USA. Publicznie twierdzi, że błędem Ukrainy jest obrona... W tym samym czasie szef gabinetu orbana. Mówi, że w przypadku ataku onuc nie będziemy się bronić... Bo to nie ma sensu... Zostawię to bez komentarza...

    1. Buczacza

      Chociaż po namyśle. Ma to sens przecież według inteligentnych inaczej. Orban to mąż stanu. A Węgry to wzór do naśladowania dla Polski. Tym bardziej, że z tego co wiem fsb w Budapeszcie czuje się jak u siebie...

  4. GB

    Do Damiana. Znalazlem info mowiace ze Koreanczycy zawieszaja transfer technologii do Polski zwiazanej czolgiem K2. O ile pamietam kupilismy 180 czolgow, ale chyba do kolejnej umowy nie doszlo (dobrze pamietam???). Teraz wychodzi ze Koreanczycy nie przekaża nam technologi. czyli kupilsmy 180 czolgow i bedzie ich mniej niz Leo2... Ktos potwierdzi???

  5. yy

    Nieświeża pościel dla rezerwistów- śmiać się czy płakać? Mam nadzieję że to jakieś incydentalne przypadki. W razie W to byłby faktycznie problem w wojsku:)

    1. OkoNaMaroko

      Niedługo będą pretensje, że sojowe latte nie smakuje jak prawdziwe sojowe latte...

Reklama