Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; 160 rakiet na Izrael; Szef BBN dementuje plotki. "Wydatki nie ulegną obniżeniu"

Autor. Tasnim News Agency/ CC BY 4.0 /wikipedia.com

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski: Rp.pl:„Wojna w Ukrainie: kolejna rosyjska ofensywa. Czy Ukrainie uda się obronić Toreck?” „Atakująca w regionie donieckim rosyjska armia skoncentrowała się na zdobyciu Torecka. W innych miejscach brakuje jej nawet czołgów Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie rozpoczęli kolejną operację ofensywną. Teraz próbują otoczyć z północy i południowego zachodu. Toreck, leżący prawie na przedmieściach Horliwki. Od lipca 2014 roku broni się tu ukraińska armia i rejon jest silnie umocniony. Dlatego Rosjanie próbują go okrążyć, a jednocześnie atakując na wprost, zmusić ukraińskie dowództwo do wysłania rezerw w tak przygotowany „worek okrążenia”. Teren na południe od miejscowości im sprzyja, jest płaski i niezalesiony. Tutaj skierowali dodatkowe oddziały z rejonu zdobytej wcześniej Adwijiwki. Ale by obejść Toreck z drugiej strony, od północy muszą zdobyć Czasiw Jar, zajadle broniony przez Ukraińców. Na razie znów dotarli tam do kanału oddzielającego wschodnie przedmieścia od centrum Jaru.”

Paweł Kryszczak:Gazeta Polska Codziennie:„Amunicja i rakiety dla walczącej Ukrainy” „StanyZjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W ramach wsparcia o wartości ponad 2,3 mid dol. do Ukraińskich Sił Zbrojnych trafią zapasy amunicji artyleryjskiej oraz rakiety do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS. Z kolei państwa członkowskie NATO zgodziły się przeznaczyć 40 mid euro na pomoc wojskową dla Kijowa w przyszłym roku. Rzeczniczka Białego Domu Karinę Jean—Pierre poinformowała, że w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znalazły się m.in. pociski rakietowe do wyrzutni HIMARS, pociski do haubic i armatohaubic lcal. 155 mm i 105 mm oraz do moździerzy. Na liście znajdują się również pociski do systemów obrony powietrznej HAWK, a także systemy przeciwpancerne TO W, Javelin oraz granatniki AT-4. Dostawy uzbrojenia będą realizowane z zapasów Sił Zbrojnych USA, co zniweluje do minimum czas oczekiwania. Z kolei pociski do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS zostaną zakupione w ramach przyspieszonego trybu. To oznacza, że będą mogły trafić na ukraiński front tak szybko, jak będzie to możliwe.”

polskieradio.pl:„Żandarmeria Wojskowa dementuje doniesienia, jakoby miała podejmować działania w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.” „Informujemy, że Żandarmeria Wojskowa nie prowadziła żadnych czynności w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego” - głosi komunikat zamieszczony w mediach społecznościowych, podpisany przez Szefa Oddziału Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej pułkownika Artura Karpienkę. Doniesienia TV Republiki. MON dementuje O tym, że Żandarmeria Wojskowa miała rzekomo „wejść” do Sztabu Generalnego poinformowała Telewizja Republika.Według relacji stacji, celem interwencji miało być poszukiwanie „źródła przecieku” do Telewizji Republika dotyczącego dokumentu, z którego wynikało, że MON planował ograniczyć wydatki na obronność o 25 procent przez najbliższe lata. Stacja podała taką informację rano.”

Onet.pl:„Szef BBN dementuje plotki. „Wydatki nie ulegną obniżeniu” „Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu, ale „ujawnione w czwartek dokumenty są prawdziwe”. Wyjaśnił, że jest to dokumentacja robocza, w której szef Sztabu Generalnego ocenił sensowność opłacania VAT-u ze środków Funduszu Centralnych Planów Rzeczowych. Siewiera tłumaczył, że budżet MON składa się z trzech czynników, to jest Funduszu Wynagrodzeń dla Służby Wojskowej, Funduszu Centralnych Planów Rzeczowych (którego dotyczy ujawniona dokumentacja) oraz tzw. wydatków decentralnych.

Agata Szczygielska-Jakubowska: wyborcza.pl:„Narada o szczycie NATO w Bydgoszczy. Szef MON spotkał się z prezydentem RP” „W czwartek (4 lipca) w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy odbyła się narada przed szczytem NATO w Waszyngtonie, z udziałem Prezydenta RP, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz najwyższych dowódców wojskowych. (…) Jesteśmy w miejscu, w którym powstaje bardzo ważna placówka Sojuszu Północnoatlantyckiego - JATEC, czyli centrum szkolenia, centrum treningowe, centrum edukacji i analiz NATO-Ukraina, gdzie wkrótce, po zakończeniu etapu przygotowań i certyfikacji będą wspólnie szkolili się w strategiach wojennych oraz elementach pola walki przedstawiciele sił sojuszniczych i naszego sojusznika, jakim jest Ukraina po to, by w przyszłości ułatwić jej do sojuszu - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda. To jest nasza idea, wymyśliliśmy takie centrum, zgłosiliśmy ten pomysł podczas szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku. Obecnie w Bydgoszczy pracuje zespół, który to przygotowuje.”

Reklama

Małgorzata Grzegorczyk:pb.pl: „Polskie drony liczą na kontrakt z wojska” „System antydronowy zielonogórskiego Hertz New Technologies wykorzystują m.in. armia Ukrainy oraz lotnisko Zielona Góra-Babimost. Firma liczy na więcej krajowych zamówień. Gdy w ubiegłym roku drony przeleciały w pobliżu samolotów na Lotnisku Chopina i w Katowicach-Pyrzowicach, wybuchła dyskusja o konieczności zainstalowania systemów antydronowych. Na razie taki system ma jedno — Zielona Góra-Babimost. Ten port przewiózł w ubiegłym roku najmniej pasażerów ze wszystkich 15 lotnisk działających w Polsce, 53,5 tys., czyli połowę tego, co Radom. Lotnisko ma za to szczęście, bo w Zielonej Górze siedzibę ma Hertz New Technologies, firma, która od 2015 r. pracuje nad systemami antydronowymi.”

Maciek Kucharczyk:gazeta.pl: „Czołgów K2 made in Poland może nie być w ogóle” „Polska oficjalnie chce kupić tysiąc południowokoreańskich czołgów K2. Większość miała być produkowana w Polsce. Zawarte w 2023 roku umowy wskazywały, że będzie to się działo w zakładach w Poznaniu. Jedna z nich już wygasła bez efektu, a nowe kierownictwo zbrojeniówki zaczyna od nowa po swojemu.Ważne jest przy tym zaznaczenie, że wbrew twierdzeniom w tekstach zamieszczonych w ciągu ostatnich dwóch dni między innymi na portalach „Newsweek” i „Wprost”, nie doszło do wygaśnięcia umowy ramowej pomiędzy MON a południowkoreańskim przemysłem. Zawarto ją w 2022 roku i określa ona między innymi skalę naszego zainteresowania czołgami K2, to kiedy mają być kupowane i szereg innych szczegółów. Na poziomie ogólnym nadal mamy zamiar zakupić tysiąc tych maszyn, wraz z wozami wsparcia, pakietem szkoleń, części zamiennych i innymi dodatkami. Aktualne zamieszanie dotyczy tego, w jakim stopniu w ten ogromny kontrakt ma być zaangażowany polski przemysł zbrojeniowy.”

Reklama

bankier.pl: „”Hezbollah wystrzelił na północ Izraela 160 rakiet. Ten odpowiedział nalotami” „Libański Hezbollah wystrzelił w czwartek rano w kierunku północy Izraela ok. 160 rakiet i 15 dronów; wiele z nich przechwycono, nie było ofiar - poinformowała izraelska armia. Jak dodano w odpowiedzi siły izraelskie przeprowadziły serię nalotów na południowy Liban.Sam Hezbollah poinformował o wystrzeleniu ponad 200 rakiet, który były wymierzone w izraelskie bazy wojskowe na północy kraju i okupowanych Wzgórzach Golan. Podkreślono, że atak był odwetem za zabicie wyższego rangą dowódcy tej organizacji, Mohamada Nameha Nasera, który zginął w środę w izraelskim nalocie dronowym.”

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1054137

    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia co do wygaszania polskiej gospodarki, to proponuje by zapisał sobie dziś wskaźniki makro i sprawdził je za pół roku wraz z panującymi wtedy prognozami i trendami. Polska idzie do zaorania.

Reklama