Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; 160 rakiet na Izrael; Szef BBN dementuje plotki. "Wydatki nie ulegną obniżeniu"

Autor. Tasnim News Agency/ CC BY 4.0 /wikipedia.com

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski: Rp.pl:„Wojna w Ukrainie: kolejna rosyjska ofensywa. Czy Ukrainie uda się obronić Toreck?” „Atakująca w regionie donieckim rosyjska armia skoncentrowała się na zdobyciu Torecka. W innych miejscach brakuje jej nawet czołgów Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie rozpoczęli kolejną operację ofensywną. Teraz próbują otoczyć z północy i południowego zachodu. Toreck, leżący prawie na przedmieściach Horliwki. Od lipca 2014 roku broni się tu ukraińska armia i rejon jest silnie umocniony. Dlatego Rosjanie próbują go okrążyć, a jednocześnie atakując na wprost, zmusić ukraińskie dowództwo do wysłania rezerw w tak przygotowany „worek okrążenia”. Teren na południe od miejscowości im sprzyja, jest płaski i niezalesiony. Tutaj skierowali dodatkowe oddziały z rejonu zdobytej wcześniej Adwijiwki. Ale by obejść Toreck z drugiej strony, od północy muszą zdobyć Czasiw Jar, zajadle broniony przez Ukraińców. Na razie znów dotarli tam do kanału oddzielającego wschodnie przedmieścia od centrum Jaru.”

Paweł Kryszczak:Gazeta Polska Codziennie:„Amunicja i rakiety dla walczącej Ukrainy” „StanyZjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W ramach wsparcia o wartości ponad 2,3 mid dol. do Ukraińskich Sił Zbrojnych trafią zapasy amunicji artyleryjskiej oraz rakiety do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS. Z kolei państwa członkowskie NATO zgodziły się przeznaczyć 40 mid euro na pomoc wojskową dla Kijowa w przyszłym roku. Rzeczniczka Białego Domu Karinę Jean—Pierre poinformowała, że w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znalazły się m.in. pociski rakietowe do wyrzutni HIMARS, pociski do haubic i armatohaubic lcal. 155 mm i 105 mm oraz do moździerzy. Na liście znajdują się również pociski do systemów obrony powietrznej HAWK, a także systemy przeciwpancerne TO W, Javelin oraz granatniki AT-4. Dostawy uzbrojenia będą realizowane z zapasów Sił Zbrojnych USA, co zniweluje do minimum czas oczekiwania. Z kolei pociski do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS zostaną zakupione w ramach przyspieszonego trybu. To oznacza, że będą mogły trafić na ukraiński front tak szybko, jak będzie to możliwe.”

polskieradio.pl:„Żandarmeria Wojskowa dementuje doniesienia, jakoby miała podejmować działania w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.” „Informujemy, że Żandarmeria Wojskowa nie prowadziła żadnych czynności w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego” - głosi komunikat zamieszczony w mediach społecznościowych, podpisany przez Szefa Oddziału Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej pułkownika Artura Karpienkę. Doniesienia TV Republiki. MON dementuje O tym, że Żandarmeria Wojskowa miała rzekomo „wejść” do Sztabu Generalnego poinformowała Telewizja Republika.Według relacji stacji, celem interwencji miało być poszukiwanie „źródła przecieku” do Telewizji Republika dotyczącego dokumentu, z którego wynikało, że MON planował ograniczyć wydatki na obronność o 25 procent przez najbliższe lata. Stacja podała taką informację rano.”

Onet.pl:„Szef BBN dementuje plotki. „Wydatki nie ulegną obniżeniu” „Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu, ale „ujawnione w czwartek dokumenty są prawdziwe”. Wyjaśnił, że jest to dokumentacja robocza, w której szef Sztabu Generalnego ocenił sensowność opłacania VAT-u ze środków Funduszu Centralnych Planów Rzeczowych. Siewiera tłumaczył, że budżet MON składa się z trzech czynników, to jest Funduszu Wynagrodzeń dla Służby Wojskowej, Funduszu Centralnych Planów Rzeczowych (którego dotyczy ujawniona dokumentacja) oraz tzw. wydatków decentralnych.

Agata Szczygielska-Jakubowska: wyborcza.pl:„Narada o szczycie NATO w Bydgoszczy. Szef MON spotkał się z prezydentem RP” „W czwartek (4 lipca) w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy odbyła się narada przed szczytem NATO w Waszyngtonie, z udziałem Prezydenta RP, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz najwyższych dowódców wojskowych. (…) Jesteśmy w miejscu, w którym powstaje bardzo ważna placówka Sojuszu Północnoatlantyckiego - JATEC, czyli centrum szkolenia, centrum treningowe, centrum edukacji i analiz NATO-Ukraina, gdzie wkrótce, po zakończeniu etapu przygotowań i certyfikacji będą wspólnie szkolili się w strategiach wojennych oraz elementach pola walki przedstawiciele sił sojuszniczych i naszego sojusznika, jakim jest Ukraina po to, by w przyszłości ułatwić jej do sojuszu - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda. To jest nasza idea, wymyśliliśmy takie centrum, zgłosiliśmy ten pomysł podczas szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku. Obecnie w Bydgoszczy pracuje zespół, który to przygotowuje.”

Reklama

Małgorzata Grzegorczyk:pb.pl: „Polskie drony liczą na kontrakt z wojska” „System antydronowy zielonogórskiego Hertz New Technologies wykorzystują m.in. armia Ukrainy oraz lotnisko Zielona Góra-Babimost. Firma liczy na więcej krajowych zamówień. Gdy w ubiegłym roku drony przeleciały w pobliżu samolotów na Lotnisku Chopina i w Katowicach-Pyrzowicach, wybuchła dyskusja o konieczności zainstalowania systemów antydronowych. Na razie taki system ma jedno — Zielona Góra-Babimost. Ten port przewiózł w ubiegłym roku najmniej pasażerów ze wszystkich 15 lotnisk działających w Polsce, 53,5 tys., czyli połowę tego, co Radom. Lotnisko ma za to szczęście, bo w Zielonej Górze siedzibę ma Hertz New Technologies, firma, która od 2015 r. pracuje nad systemami antydronowymi.”

Maciek Kucharczyk:gazeta.pl: „Czołgów K2 made in Poland może nie być w ogóle” „Polska oficjalnie chce kupić tysiąc południowokoreańskich czołgów K2. Większość miała być produkowana w Polsce. Zawarte w 2023 roku umowy wskazywały, że będzie to się działo w zakładach w Poznaniu. Jedna z nich już wygasła bez efektu, a nowe kierownictwo zbrojeniówki zaczyna od nowa po swojemu.Ważne jest przy tym zaznaczenie, że wbrew twierdzeniom w tekstach zamieszczonych w ciągu ostatnich dwóch dni między innymi na portalach „Newsweek” i „Wprost”, nie doszło do wygaśnięcia umowy ramowej pomiędzy MON a południowkoreańskim przemysłem. Zawarto ją w 2022 roku i określa ona między innymi skalę naszego zainteresowania czołgami K2, to kiedy mają być kupowane i szereg innych szczegółów. Na poziomie ogólnym nadal mamy zamiar zakupić tysiąc tych maszyn, wraz z wozami wsparcia, pakietem szkoleń, części zamiennych i innymi dodatkami. Aktualne zamieszanie dotyczy tego, w jakim stopniu w ten ogromny kontrakt ma być zaangażowany polski przemysł zbrojeniowy.”

Reklama

bankier.pl: „”Hezbollah wystrzelił na północ Izraela 160 rakiet. Ten odpowiedział nalotami” „Libański Hezbollah wystrzelił w czwartek rano w kierunku północy Izraela ok. 160 rakiet i 15 dronów; wiele z nich przechwycono, nie było ofiar - poinformowała izraelska armia. Jak dodano w odpowiedzi siły izraelskie przeprowadziły serię nalotów na południowy Liban.Sam Hezbollah poinformował o wystrzeleniu ponad 200 rakiet, który były wymierzone w izraelskie bazy wojskowe na północy kraju i okupowanych Wzgórzach Golan. Podkreślono, że atak był odwetem za zabicie wyższego rangą dowódcy tej organizacji, Mohamada Nameha Nasera, który zginął w środę w izraelskim nalocie dronowym.”

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. MC775

  Po co Polska jak zwykle wychodzi przed szereg i na siłę wpycha się do konfliktu na Ukrainie? Ile już w historii straciliśmy przez takie pochopne działanie naszych rządzących. Wielu wojen w Polsce dało się uniknąć nie wychylając się przed szereg, tak jak od wieków robią Brytyjczycy czy Francuzi. Amerykanie mogą się wychylać bo nie są na pierwszej linii, do tego dysponują najpotężniejszą armią świata. Kiedy wreszcie w Polsce zaczniemy realizować interesy polskie a nie ukraińskie czy europejskie? Ukraińcy prawdopodobnie nigdy nie wejdą do NATO więc organizowanie u nas jakiegoś centrum szkolenia to tylko ściąganie na siebie kłopotów.

  1. DanielZakupowy

   MC775 "Wielu wojen w Polsce dało się uniknąć nie wychylając się przed szereg" Na przykład jakich? XD

  2. OptySceptyk

   @Daniel Na chwilę obecną to kojarzę tylko jedną unikniętą wojnę, za to konkretną. Mowa o wojnie trzydziestoletniej. A tak poza tym, to chyba zero. Natomiast trudno się zgodzić z MC775 na temat centrum szkoleniowego, jak "wpychanie się do konfliktu na Ukrainie". Tak szczerze mówiąc, to w tym przypadku wszystkie opcje powinny być na stole.

  3. DanielZakupowy

   OptySceptyk Problem z wojną trzydziestoletnią właśnie jest taki, że Polska w niej nie brała udziału, a potem za to zaniechanie zapłaciliśmy Potopem Szwedzkim :) RON była na kursie kolizyjnym ze Szwecją od początku panowania dynastii Wazów na polskim tronie. Wybrałeś jeden z najgorszych przykładów.

 2. OptySceptyk

  Odnośnie czołgów - mamy mieć 360 Abramsów. mamy 180 K2 i coś koło 230 leopardów. Nie licząc rodziny T72 to razem 770 czołgów. W Kielcach dokupimy kolejne 180, jak ćwierkają wróbelki. Razem to będzie już blisko 1000. Pytanie brzmi, o jakiej produkcji w Polsce my w ogóle mówimy?

  1. DanielZakupowy

   Zanim u nas ruszy produkcja to Leopardy pójdą w odstawkę - to powoli robią się leciwe wozy, do tego dostawa części z Niemiec to żart :)

  2. OptySceptyk

   @Daniel Jak nie kombinować, to na najbliższe lata sprawa będzie załatwiona. A to nam daje trochę czasu na poważne myślenie, czyli następną generację czołgów.

  3. DanielZakupowy

   OptySceptyk "czyli następną generację czołgów." Może spróbujmy najpierw opakować bieżącą generację czołgów :)

 3. GB

  W O. Rostowskim rozbił się Mi-28.

 4. user_1054137

  Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia co do wygaszania polskiej gospodarki, to proponuje by zapisał sobie dziś wskaźniki makro i sprawdził je za pół roku wraz z panującymi wtedy prognozami i trendami. Polska idzie do zaorania.

  1. Krzysztof33

   user, a wiesz jakie mamy stopy procentowe, inflację i płacę minimalną? Wiesz coś o popycie na zachodzie Europy gdzie sprzedajemy większość naszego eksportu??? Polska była zaorana w 1999 roku, kiedy byliśmy bankrutem.

  2. DanielZakupowy

   user_1054137 Właśnie problem w tym, że wskaźniki nie będą fatalne, pewnie nawet będą przyzwoite - wzrost 2-3%, niskie bezrobocie, lekko wzrost płac. Problem w tym, że inwestycje staną, a te strategiczne została odwołane. Pułapka średniego rozwoju - niby fajnie ale szalu nie będzie.

  3. Buczacza

   Zaorana to jest Grecja... Bez perspektyw i bez przemysłu... Ustawiczny bankrut...

 5. Jan z Krakowa

  Naszym sojusznikiem są kraje NATO. Ukrainie pomagamy.

  1. DanielZakupowy

   Jan z Krakowa Ukraina bije naszego głównego wroga, głównie za zachodnie pieniądze, a ty narzekasz? Przecież to się odbywa naszym minimalnym kosztem. Do tego bonus w postaci Szwecji i Finlandii w NATO. Ta wojna dla nas to jak wygrany los na loterii.

 6. szczebelek

  Informacja o żandarmerii pochodzą nie z republiki tylko z konta na "x" i był to dziennikarz z niezależnej. Mleko się wylało, papier będący fikcją stał się dokumentem K-K spotyka się z prezydentem przed szczytem NATO to Siewiera będzie dokładać do pieca i byłoby to bardzo logiczne.

 7. Hubert

  Polski polityk musi wreszcie przestać robić z terytorium Polski obozowisko dla całego świata bo to jest już niebywałe! Jeśli Ukraina chce takie centrum szkoleniowe NATO-Ukraina to niech je sobie zrobi na terytorium swojego państwa.

Reklama