Reklama

Technologie

Pentagon zamówił Patrioty dla Polski

Podpisany kontrakt obejmuje prawdopodobnie m.in. 4 radary sektorowe. Fot. Defensie.nl.
Podpisany kontrakt obejmuje prawdopodobnie m.in. 4 radary sektorowe. Fot. Defensie.nl.

Departament Obrony USA złożył w koncernie Raytheon warte ponad 1,5 mld dolarów zamówienie na elementy systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot, pozyskiwane przez Polskę w trybie Foreign Military Sales. To ważny krok w procesie realizacji pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła.

Zgodnie z komunikatem Pentagonu umowa ma wartość 1,528 mld dolarów, i jest modyfikacją wcześniejszego kontraktu, w ramach którego pozyskiwane są jednostki ogniowe Patriot. Wykonawcą jest koncern Raytheon, a prace będą realizowane w Andover w stanie Massachusetts, na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk oraz w Merrimack w stanie New Hampshire.

Prace będą realizowane do 31 grudnia 2022 roku. Zamawiającym jest Departament Obrony, bo to z nim Polska podpisała w marcu br. porozumienie międzyrządowe (LOA) w sprawie zakupu Patriotów. Podobny tryb jest z reguły stosowany przy zakupach broni w USA w trybie FMS przez inne państwa. Przykładowo, Rumunia podpisała LOA na zakup pierwszej baterii Patriot w listopadzie ub. r., a Pentagon złożył zamówienie na pierwszą jednostkę ogniową w maju.

Podany przez Pentagon termin zakończenia prac jest zbieżny z terminem dostaw zestawów Wisła dla pierwszej fazy. Prawdopodobnie kontrakt obejmuje główne elementy systemu Patriot (np. elementy wyrzutni, elementy dowodzenia w tym stacje kontroli ECS, radary sektorowe), integrację systemów. Przypuszczalnie umowa nie obejmuje natomiast pocisków PAC-3 MSE (te dostarczane są przez Lockheed Martin) oraz komponentów systemu IBCS, produkcji Northrop Grumman.

Prowadzenie przez Pentagon zakupów od poszczególnych wykonawców (czy nawet pozyskiwanie systemu od jednego wykonawcy częściami) w ramach oddzielnych kontraktów jest również standardem w trybie FMS. Przykładowo, wyrzutnie HIMARS i rakiety GMLRS z reguły kontraktowane są w ramach osobnych umów.

Podpisany przez Pentagon kontrakt dotyczy pierwszej fazy Wisły i jest naturalnym następstwem umowy międzyrządowej, zawartej w marcu. To ważny krok na drodze do realizacji programu obrony powietrznej. Należy spodziewać się składania przez Departament Obrony kolejnych zamówień, np. na pociski PAC-3 MSE dla Polski. To, że sygnowana umowa wyznacza rozpoczęcie realizacji jedynie części prac związanych z pierwszą fazą Wisły tłumaczy różnicę pomiędzy jej wartością a kwotą porozumienia międzyrządowego podpisanego w trybie FMS.

W ramach pierwszej fazy programu Wisła, za kwotę 4,75 mld USD netto (z czego 4,6 mld USD obejmuje tryb FMS) Polska pozyska dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) Patriot z 16 wyrzutniami M903, 208 bojowymi pociskami oraz czterema radarami sektorowymi, wraz z elementami systemu zarządzania walką IBCS (m.in. sześć stacji Engagement Operations Center oraz 12 radiolinii IFCN). Pierwsza faza programu Wisła obejmuje też m.in. wsparcie techniczne i elementy IBCS dla obu faz.

Łącznie w ramach pierwszej fazy programu Wisła ma zostać podpisanych dziesięć umów, z czego pięć zagranicznych (obok umowy głównej z marca także podpisane w czasie MSPO zamówienia na szkolenia i terminale MIDS z modułem LVT, oraz planowany do podpisania kontrakt na sprzęt kryptograficzny). Niektóre elementy, np. pojazdy czy komponenty łączności, zostaną pozyskane od bezpośrednio od polskiego przemysłu w ramach pięciu umów krajowych.

MON prowadzi też negocjacje drugiej fazy programu Wisła. W jej ramach ma zostać pozyskane sześć baterii zintegrowanych z radarami dookólnymi, a dwie pozostałe zostaną zmodernizowane i również otrzymają nowe stacje. Oprócz tego zestawy Wisła otrzymają pociski niskokosztowe (przypuszczalnie typu SkyCeptor), a z IBCS mają zostać zintegrowane polskie radary wstępnego wykrywania (aktywne P-18PL i pasywne PCL-PET).

Druga faza programu Wisła zakłada znacznie szerszy transfer technologii do polskiego przemysłu w odniesieniu do wszystkich elementów systemu. Jeśli chodzi o radar dookólny, założono pozyskanie takiego samego sensora, na jaki zdecyduje się armia amerykańska w programie LTAMDS, aby uniknąć ryzyk i kosztów związanych z pozyskaniem unikalnego rozwiązania. Pełnomocnik MON ds. Programiu Wisła płk Michał Marciniak poinformował ponadto niedawno w programie SKANER Defence24, że resort podjął już decyzję o połączeniu programów Wisła i Narew, co oznacza że oba systemy będą współdziałać w oparciu o IBCS.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (57)

  1. KrzysiekS

    Ciekawe jakie info. przywiezie Pan M.Marciniak z USA w sprawie NARWI czy też musi być z USA pomimo braku całej technologii lub dostaniemy tech. rakietowe z lat 60?

  2. BUBA

    Daven, w internecie takie informacje znajdzie każdy hobbysta. Konkrety proszę jak ucyfrowienie AN/MSQ-104 ECS wpływa na komunikację z AN/APG-65 I PAC-3 CRI.

  3. Szłapka

    prawieanonim - weź Ty się chłopie zdecyduj, czy chcesz się zabezpieczyć przed atakiem nuklearnym, czy konwencjonalnym, czy chcesz rozwijać lotnictwo bo zapewnia mielenie wojsk wroga, czy wstrzymać ten rozwój bo atak nuklearny jest bardziej prawdopodobny. no i odpowiedz człowiekowi o jakim transferze technologii pisałeś :)

  4. Davien

    BUBA AN/MSQ-104 ECS jest jednostka dowodzenia i kontroli dla całego systemu Patriot, czyli jak widac w przeciwieństwie do ciebie wiem do czego słuzy:) Także w naszych Newach modernizowali włąsnie centrum sterowania wiec panie BUBA...

  5. BUBA

    AN/MSQ-104 ECS - a wiesz do czego to służy? Bo mam wrażenie że nie zupełnie rozumiesz na czym polega zależność między modułami składowymi w systemie OPL.

  6. prawieanonim

    skąd się biorą fakenewsy? - na mnie twoje "obawy" naprawdę nie robią żadnego wrażenia. Chcę wydawać miliardy bo dzięki temu rosyjskie wojsko konwencjonalne nie wejdzie do Polski, bo żeby wejść do Polski to będzie najpierw musiało zapanować w powietrzu. W przeciwnym razie rosyjskie wojsko będzie mielone przez lotnictwo NATO dodatkowo osłaniane przez Wisłę i Narew.

  7. Davien

    Panie BUBA pociski PAC-3MSE weszły do słuzby w końcu 2016r wiec ciężko by były integrowane z innym systemem niz PAC-3+ A co do ucygrowienia Patriota to jak widac zapomniałeś o AN/MSQ-104 ECS który był cyfrowy od dawna, a to o czym piszesz to jedynie modernizacja procesora radaru i wymiana komputerów w ECS na szybsze. Natomiast co do algorytmów naprowadzania to jest normą że po wprowadzeniu lepszego od PAC-3 pocisku musza byc one uaktualnione, Skuteczność dotychczasowych została juz wielokrotnie udowodniona. A co do naszych New to zmieniliścmy wyposazenie centrum dowodzenia ale pociski pozostały nietkniete wiec masz nowoczesne, cyfrowe komputery i wyposażenie i stare, analogowe pociski. W 2001r panie BUBA to juz była wersja PAC-3 Patriota z radarem AN/MPQ-65 w pełni cyfrowa poza radarem, a w tej próbie o której piszesz nie uzyto PAC-3MSE ale zwykłych PAC-3 CRI:)

  8. Davien

    Hanys i znowu kompletna wtopa jak zwykle u ciebei:) Zdarzenie o którym piszesz to odparty przez AS atak w którym zestrzelono naraz kilka pocisków balistycznych a z kilunastu min rakiet PAC-2 i PAC-3 dokładnie 2 miały awarię i spadły na ziemie. S-400 panie Hanys jako system ABM ustepuje Patriotowi pod kazdym wzgledem, ma mało efektywne pociski HE zamiast hit to kill a szejkowie jak juz je kupują to jako system czysto przeciwlotniczy choć po kompromitacji w Syrii dziwna cisza zapadła:)

  9. skąd się biorą fakenewsy?

    @prawieanonim - swoim ostatnim wpisem potwierdziłeś moje najgorsze obawy: chcesz wydawać nie swoje miliardy na obronę przeciw nieprawdopodobnemu atakowi nuklearnemu i nawet się nie zastanawiasz po co ktoś miałby atakować nas atomówką skoro może w poł tygodnia pokonać WP konwencjonalnie. Sowiety nie bez powodu nigdy nie użyły tej broni choć od II w.ś. brały udział w kilkudziesięciu wojnach (zawsze jako strona atakująca). Ja jednak chciałbym żeby rząd nie przepłacał o 100% kontraktu w nadziei że dzięki temu Amerykanie zmienią charakter swojej obecności w Polsce, a by budował WP zdolne do wspólnego z sojusznikami odparcia ataku konwencjonalnego - tysiące razy bardziej prawdopodobnego niż atak nuklearny

  10. prawieanonim

    Hanys - a ja mogę potwierdzić "skuteczność" rosyjskich systemów na podstawie filmiku z internetu. Widać na nim kiedy pocisk spada na wyrzutnię i poważnie ją uszkadza. Mogę też na podstawie filmiku z internetu ocenić "skuteczność" rosyjskich okrętowych pocisków.

  11. erda

    @Pawel.....ale brednie, następny znafca z netu. Polska: kraj samych expertów - programistów mamy super, inżynierów mamy super, mamy najlepszych projektantów na świecie i co tam jeszcze lepszego wymyślisz? mamy wszystko najlepsze na świecie ale jak przychodzi zbudować coś lepszego niż działka 23mm to jakoś dwie lewe ręce......

    1. Pawel

      Kwestia organizacji managementu - popatrz co robi WB electronics. Z drugie strony pewnie podobnie myslisz o sowich dzieciach, znajomych w Polsce.?SAdzisz ze im nie trzeba dac szansy?

  12. dżolanta dżejsika

    A kto ma guzik do tegoż systemu? Jesteśmy suwerenni, czy Wielki Brat może jedynie odpalić rakiety systemu Patriot? Ktoś mnie oświeci?

  13. Buba

    Mój drogi buba dlaczego piszesz my w Polsce. Przecież ty nie jesteś z Polski. Proszę przedyskutuj to z przełożonym on napewno coś wymyśli. I jeszcze jedno prawdziwy wysyp jakiś mundurowych tutaj. Gdzie nie spojrzę to gen. por.

  14. Hanys

    Ja jakoś nie wierzę tak jak Davien w arabską propagandę o skuteczności patriotów, kłamią w sparwie strat samolotów w Jemenie, to dlaczego tutaj by mieli mówić prawdę? Zwłaszcza że potwierdza to filmik z 25 marca 2018 r. który wyciekł do sieci, jest dostępny i tam widzimy jak kilka patriotów po opuszczeniu wyrzutni zawraca i uderza w glebę :) Więc nie bardzo wierzę, że zestrzelili 120 scudów na przestrzeni tych kilku lat, które z racji swojego wieku i prymitywnej konstrukcji najczęściej same rozpadają się w powietrzu lub są bardzo niecelne. A nawet gdyby tak było, to zestrzelenie scuda to nie jest żadne wyzwanie dzisiaj, scudy lub toczki służą jako cele ćwiczebne dla S-400, w ogóle gdyby patriot był taki dobry jak opowiada Davien i arabska propaganda, to szejki nie rozglądałyby się za S-400, a Indie zdaje się zamówiły S-400 nie oglądając się na ew. sankcje ;)

  15. BUBA

    Doświadczenia z Arabii Saudyjskiej wskazują że jest niezbędna modernizacja pośrednia systemu Patriot PAC-3 PDB-8 poprzez zabudowę nowego komputera sterowania ogniem. Stąd takie podniecenie na Defence24 próbami PAC-3MSE kontra cel aerodynamiczny. Tak naprawdę jest to ponowna integracja PAC-3MSE z nowym software i komputerem:................................................................................................ ............................................................................................................................................................................. "Raytheon przypomina, że Patriot w wariancie PDB-8 charakteryzuje się m.in. zwiększonymi możliwościami wykrywania i śledzenia celów powietrznych przez radar (dzięki zastosowaniu cyfrowego procesora stacji radiolokacyjnej RDP), i ulepszoną zdolnością identyfikacji swój-obcy. Dysponuje też udoskonalonymi systemami komputerowymi (Fire Solution Computer i Weapons Control Computer)." ....................................................................................................................................................................................... Tylko poza nowym komputerem trzeba umieć pisać efektywne algorytmy naprowadzania............................. ........................................................................................................................................................................................ Prezydent Trump i Raytheon mógł by jeszcze doskonalej wydymać Polaków przejmując w ramach offsetu PIT Radwar, WZE Grudziądz i zakłady uzbrojenia w Zielonce. Odessać najlepszych naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej zaangażowanych w prace nad polską obrona OPL. Następnie posłużyć się Polakami do opracowania efektywnego oprogramowania dla Patriota i sprzedać system Polsce za kolejne 5 miliardów dolarów. Byli by podwójnie zarobieni. Z PZL Mielec, WSK Rzeszów się udało to czemu maja nie próbować? Ameryka zdominowała by rynek polskiego OPL tak jak zdominowała polski rynek samolotów bojowych....................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................... My w Polsce ucyfrowiliśmy zestaw S-125 Newa kilkanaście lat temu a Amerykanie Patriota ucyfrowili stosunkowo niedawno. Polski rząd w ramach pomocy militarnej z USA zgodzi się na wszystko...tylko korzystać z okazji...

  16. Davien

    Rafał, jak chcesz wyniki z AS i Jemenu to proszę bardzo: Patrioty zestzreliły ponad 120 pocisków balistycznych z czego wiekszość przy uzyciu rakiet PAC-2 GEM-T. Wystarczy czy bawimy się dalej:))

  17. prawieanonim

    skąd się biorą fakenewsy? - "Odpowiedz lepiej na proste pytanie: czy ww. rzeczy plus 208 rakiet i IBCS dla 8 wyrzytni jest wg Ciebie warte tyle co trzy eskadry F-16 albo programi Miecznik i Czapla razem wzięte?" Oczywiście że tak. To są rakiety których zadaniem jest zatrzymanie ataku przy pomocy Iskanderów wyposażonych np w głowice nuklearne. Nie zrobi tego nawet setka F-16 z Czaplą i Miecznikiem razem wziętymi.

  18. bender

    @Rozczochrany: podzielam Twoje obawy i nie sadzę, żeby kiedykolwiek powrócili do swoich rodzin. Za Defence24: "Dzień po tragicznym zestrzeleniu przez syryjską obronę przeciwlotniczą samolotu Ił-20 rosyjska żandarmeria (co warto podkreślić) aresztowała wszystkich oficerów i żołnierzy syryjskiego 44. Batalionu Obrony Powietrznej – poinformował na Twitterze Hammurabi News, strona publikująca informacje z Syrii, prawdopodobnie powiązana z koalicją przeciw ISIS. Zgodnie z tymi doniesieniami zostali oni przewiezieni do rosyjskiej bazy Chmejmin i brak jest informacji o ich dalszym losie."

  19. bender

    @Rafal: kwestia źródeł, bo moim zdaniem Saudowie sobie chwalą zastosowanie Patriota, który niemal całkowicie neutralizuje zagrożenie balistykami z Jemenu. Poza tym na pewno wiesz, że Saudowie używają systemu generacji PAC-2 a powyższy artykuł, zamówienia dla Wisły i komentarze Daviena dotyczą PAC-3. Krytyka PAC-3 na podstawie PAC-2 to trochę tak jakby wyciągać wnioski o S-400 za pomocą informacji o S-200 (przy czym wciąż podkreślam, że Arabowie sobie PAC-2 chwalą). Wydaje się, że w Twoich komentarzach nie tyle chodzi o dociekanie prawdy, co o bezrefleksyjne powielanie linii propagandowej pewnego dość szalonego mocarstwa ze Wschodu.

  20. Rafal

    @Davien "BUBA jak zwykle nie rozróznia pocisków i zestawów plot wiec wypisuje bzdury w stylu 4 PAC-3 na R-17:)) Jakos w 2003r wynik był 9 PAC-3 na 9 pocisków balistycznych znacznie lepszych od R-17, ale do BUBY to nie dotarło przez 15 lat jak widac:)" A jakie wyniki ma teraz Partiot w Arabii Saudyjskiej, jakos nikt sie zbytnio nimi nie chwali.

  21. skąd się biorą fakenewsy?

    @prawieanonim - to może jeszcze napisz takim offsecie mówisz: bo przypomnę, że mowy umowy offsetowe zawierają m.in. nauczenie naszych żołnierzy dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS oraz produkcję i serwisowanie pojazdów. Inne kwiatki to tzw. certyfikowane Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, które de facto zajmie się konserwacją systemu oraz transfer "technologii rakietowych" polegających na produkcji 30-mm armaty Bushmaster, a także poszerzenie zdolności do serwisowania F-16. To nie jest żaden transfer technologii - to wciskanie wyborcom kitu, że niby coś tam wynegocjowaliśmy. Odpowiedz lepiej na proste pytanie: czy ww. rzeczy plus 208 rakiet i IBCS dla 8 wyrzytni jest wg Ciebie warte tyle co trzy eskadry F-16 albo programi Miecznik i Czapla razem wzięte?

  22. Rozczochrany

    Przy okazji ktoś wie co stalo się z tym batalionem syryjskich biedaków z opl. Podobno rosjanie wzieli ich na spytki. Biorąc pod uwagę zamiłowanie rosjan do ludobójstwa nie wiem czy żyją jeszcze. Proszę o poważne odpowiedzi.

  23. Pawel

    Przekop tak bo to inwestycja w nasza gospodarrke i daje miejsca pracy nam. 4,5 miliarda wytransferowane za ocean- nigdy. Za te 4,5 miliarda przy odpowiedniej koordynacji projektu- rakiety - Mesko +firma z Gdyni ktora rakiety w kosmos chce wysylac.Ci ludzie maja jaja i za ulamek kwoty masz rakiety. Radwar - dofinansowac B+R w celu produkcji radarow AESA z podowziem Jelcza. Programistow mamy supe. W kwestii inzynierii mechanicznej- sam bym wrocil do Polski ale nie przy minimalnym obciazeniu 44 mojej pensji.

  24. Buba

    Chyba nie trzeba pisać,że w ramach dezinformacji (typowej dla reżimów totalitarnych) natychmiast pojawia się w moim przypadku drugi buba. Typowa zagrywka onuc. Wcześniej tak samo było z Davienem. Onuce bez odbioru

  25. prawieanonim

    skąd się biorą fakenewsy? - Odpowiedź jest prosta. Sam je rozpowszechniasz. Kilkukrotnie wyszczególniano na D24 czego będzie dotyczył transfer technologii przy zakupie Wisły w pierwszej fazie.

Reklama