Reklama

Polityka obronna

Premier: musimy skończyć z epoką strachu przed Rosją

Premier Donald Tusk przemawia do mikrofonu na tle flag Polski i UE
Autor. Twitter (X) / @PremierRP

Zdaniem premiera Tuska Polska i kraje bałtyckie, przy kooperacji z państwami skandynawskimi, muszą stworzyć wspólną linię obrony przed ewentualną rosyjską agresją.

Przed wylotem do Szwecji na szczyt państw NB8 (Szwecja, Finlandia, Norwegia, Dania, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia) premier Polski zapowiedział, że „rozmowy będą dotyczyć trzech kwestii, w których Polska odgrywa kluczową rolę: relacje transatlantyckie, współpraca regionalna w kontekście bezpieczeństwa i wspólna polityka wobec wojny na Ukrainie”. Nie wykluczył też, że poruszona zostanie również kwestia bezpieczeństwa energetycznego oraz infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim.

Reklama

Bezpieczeństwo, czyli wspólny interes Europy Środkowej i Północnej

Polska będzie specjalnym gościem na szczycie państw bałtyckich i skandynawskich, a co za tym idzie, niejako będzie kluczowym reprezentantem Europy Środkowej w kontekście bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Premier Tusk zapowiedział, że Polska będzie starała się wymieniać doświadczeniami z sojusznikami w kontekście zabezpieczenia granic, budowy fortyfikacji, monitorowania przestrzeni powietrznej oraz zabezpieczenia sytuacji na Morzu Bałtyckim.

Czytaj też

„Musi się skończyć epoka strachu i niepewności wobec Rosji. Jeśli Europa jest zjednoczona, to Rosja jest wobec Europy karłem: technologicznym, finansowym, gospodarczym” - powiedział premier. Dodał, że przedsięwzięcie to będzie zakrojone na olbrzymią skalę i obejmie tereny od północy Finlandii po granicę z Ukrainą.

Donald Tusk zaznaczył też, że jednym z kroków, który muszą podjąć państwa europejskie, jest przywrócenie konkurencyjności kontynentu na płaszczyźnie energetycznej i gospodarczej. Dodał, że poza tym Sojusz powinien dalej wspierać Ukrainę zwłaszcza teraz, kiedy rosyjskie ataki z powietrza zwiększyły swoją intensywność, a Stany Zjednoczone szykują się na zmianę administracji.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. gregoz68

    To ostatnie zdanie wydaje się być kluczowe:)

  2. Chyżwar

    To ile czołgów rocznie jest w stanie wyprodukować rosja a ile Europa?