Reklama

Polityka obronna

Obrona terytorialna w Polsce – ujęcie historyczne i współczesne wyzwania

WOT na granicy z Białorusią
WOT na granicy z Białorusią
Autor. DWOT

Stowarzyszenie Pro RES PUBLICA organizuje konferencję pod hasłem „Obrona terytorialna w Polsce – ujęcie historyczne i współczesne wyzwania”. Wydarzenie to zostało objęte patronatem medialnym Defence24.pl.

Reklama

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę oraz zmianami w Siłach Zbrojnych RP stowarzyszenie Pro RP postanowiło przygotować konferencję o charakterze popularnonaukowym, która jak czytamy w materiale przygotowanym przez organizatorów „ma promować ideę obrony terytorialnej, jako myśli głęboko zakorzenionej w polskiej tradycji wojskowej i społecznej, z naciskiem na jej historyczne korzenie.”

Reklama

Wykłady mają pokazać jaką ewolucję przeszła myśl o obronie terytorialnej. Od czasów II RP i próby sformowania, co zostało przerwane przez wybuch II wojny światowej. Przez okres PRL i doświadczenia z nim związane, po czasy współczesne i doświadczenia wyniesione z rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Autor. Stowarzyszenie Pro RES PUBLICA

Stowarzyszenie zaplanowało pięć sympozjów, które będą dotyczyć historii oraz doświadczeń związanych z obroną terytorialną:

  • Dr Andrzej Olejniczak: Program „naród pod bronią" w II RP oraz zagadnienie oddziałów Obrony Narodowej, jako terytorialnej formacji wojskowej wspierającej regularne oddziały WP w latach 1937-1939;
  • Dr Daniel Koreś: Armia Krajowa – niespełniona szansa na rozkwit obrony terytorialnej w Polsce po II wojnie światowej;
  • Dr Jacek Jędrysiak: Wojska Obrony Terytorialnej Kraju w PRL;
  • Płk Edward Chyła: Wojska Obrony Terytorialnej – piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Powstanie, rozwój organizacyjny i wyzwania stojące przez współczesnymi oddziałami obrony terytorialnej w Polsce;
  • Jacek Cielecki: Ukraińskie doświadczenia z wojskami obrony terytorialnej.
Reklama

Czytaj też

Data: 21 listopada (wtorek) 2023 r. godz. 16:30

Miejsce: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, 53-235 Wrocław

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Andrzej 2022

    Dzień dobry Panowie. Czy w ramach brakujących 12.000 (dywizyjnych), nie można utworzyć 3 brygad (stricte) fortecznych. „Jedni w polu, drudzy w zagrodzie.”

  2. pablopic

    Czy to nir te zuchy Maciarewicza doposażeni kosztem armii zawodowej? Biegają w kevlarach z Grotami i Flyeye, kiedy zmech dzwiga wz 67 + Beryl . Dobrze, ze Rosjanie wię wyprztykali na wojnie i nie zagrożą nam przez najbliższe kilkanaście lat.

  3. gnagon

    Na razie nawet nie mają mundurów maskujących bo te ciapki leśne czy polne średnio pasują do miasta. A o maskowaniu w pełnym spektrum lub przynajmniej w podczerwieni, to decydenci nie słyszeli. Wychowani na myszerej i tyle

  4. Pucin:)

    Dobrze że są!!! W godzinie W >>>> baby pójdą wek na tyły do pomocy (szpitale, zaopatrzenie, logistyka ect.) a chłopy w sile 25-28 tys na uzupełnienia do zmechu, zmotu i pancu!!!! :0

Reklama