Reklama

Siły zbrojne

NUP 2X35 otworzy debatę o obronności. Nowy projekt SGWP

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/Facebook
Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/Facebook

Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych poinformowało o rozpoczęciu kampanii NUP 2X35 (Nowe Urządzenie Polskie). Jej celem jest podjęcie debaty ukierunkowanej na zidentyfikowanie i analizę wiodących trendów i czynników w środowisku bezpieczeństwa Polski w perspektywie 2035 roku, z szerokim udziałem m.in. ekspertów, ośrodków analitycznych i byłych żołnierzy.

W ramach tego projektu Sztab Generalny WP chce również wypracować nowe spojrzenie na rozwój i przygotowanie Sił Zbrojnych RP do działania w odpowiedzi na zidentyfikowane wyzwania. Inauguracja projektu nastąpić ma w czwartym kwartale 2019 roku. Symbol "2X35" nawiązuje natomiast do daty 2035. Wtedy bowiem ma zakończyć się nowy okres programowania rozwoju Sił Zbrojnych, który rozpocznie się w 2021 roku. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu SZ RP okresy planistyczne wydłużono do 15 lat.

Jak zaznacza Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych płk Jarosław Mokrzycki, dyskusja związana w projektem ma przyczynić się do kształtowania świadomości społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa państwa. Ideą przyświecającą twórcom projektu jest, aby NUP 2X35, którego nazwa jest akronimem Nowego Urządzenia Polskiego, umożliwił generowanie innowacji w obszarze strategii wojskowej, sztuki operacyjnej i taktyki budując tym samym przewagę strategiczną Sił Zbrojnych RP, "tak jak przed wiekami Stare Urządzenie Polskie, będące kwintesencją staropolskiej myśli wojskowej, stworzyło podstawy dla zwycięstw polskiego oręża na ówczesnych polach bitew".

Szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak w piśmie dołączonym do komunikatu zamieszczonego przez Centrum i podpisanego przez płk Mokrzyckiego, dotyczącym zainicjowania NUP 2X35, wyjaśnia że Stare Urządzenie Polskie, do którego nazwy nawiązuje nowy projekt, "było w XVI-XVII w. niezwykle skutecznym tworem staropolskiej myśli wojskowej", konsolidując elementy zarówno wschodniej i zachodniej sztuki wojennej, co było swoistym novum na polu walki.

Gen. Andrzejczak wyjaśnia też podstawowe cele projektu:

(...) pragnę zainicjować projekt pn. "Nowe Urządzenie Polskie (NUP 2x35)", którego celem jest określenie możliwych trendów i głównych zagrożeń oraz ich skutków dla Polski w perspektywie do 2035 roku. Na bazie tych rozważań i analiz możliwe będzie zidentyfikowanie kierunków rozwoju nowoczesnych sił zbrojnych w celu dostosowania ich do przyszłych wyzwań.

gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego

Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych podkreśla z kolei, że w swych analizach Sztab Generalny chce "wyjść poza wiedzę" z zakresu strategii wojskowej, sztuki operacyjnej i taktyki. Koordynatorzy projektu chcą, aby analizy prowadzone w ramach projektu uwzględniały szeroki kontekst polityczno-prawny, ekonomiczny, społeczno-kulturowy i technologiczny i mierzyły się z wyzwaniami dla sił zbrojnych wynikającymi z globalizacji, dynamiki procesów klimatycznych i demograficznych, urbanizacji czy rozwoju cyberprzestrzeni. Twórcy projektu zadali dokładne pytania, na którego w jego toku zamierzają odpowiedzieć, tj.: w jaki sposób kształtować odporność państwa oraz przygotować się na zagrożenia hybrydowe; jak przygotować siły zbrojne do działania w ramach operacji multidomenowych; w jaki sposób rozwijać kompetencje przywódcze obecnych i przyszłych dowódców?

Projekt obejmował będzie serię konferencji, seminariów oraz warsztatów roboczych, a także ciągłą wymianę myśli i nowatorskich idei, które pozwolą opisać charakter i kierunki zmian w środowisku, ich wpływ na bezpieczeństwo naszego regionu i przyszłe pole walki, a w konsekwencji umożliwi nam dostosować wymagania stawiane nowoczesnym siłom zbrojnym.

gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego

Miejscem dyskusji w ramach projektu mają być konferencje naukowe, seminaria oraz warsztaty robocze organizowane przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, które z upoważnienia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego koordynuje NUP 2X35. Płk Mokrzycki zaznacza: "mając na uwadze osiągnięcie efektu synergii jesteśmy otwarci na udział w przedsięwzięciach z obszaru bezpieczeństwa państwa prowadzonych w ośrodkach naukowych i eksperckich. Liczymy na włączenie się w naszą dyskusję przedstawicieli środowiska naukowego oraz byłych żołnierzy, ale również wszystkich obywateli, którzy swoją ekspercką wiedzą i doświadczeniem mogą i chcieliby przyczynić się do umacniania bezpieczeństwa Polski i budowania nowoczesnych Sił Zbrojnych RP.".

Sztab chce zaproponować nową formułę prowadzenia strategicznych analiz wojskowych i zaprosić do udziału w projekcie szerokie grono interesariuszy. "Wspólny udział w projekcie pozwoli na osiągnięcie synergii w pracach dotyczących aktualnych i perspektywicznych zagrożeń w kontekście współczesnych i prognozowanych wyzwań" - podkreśla szef Sztabu Generalnego.

Reklama
Reklama

Komentarze (24)

  1. Dominik

    A tym programem jest ,,OPLAN,,human inteligency gathering ,,HUMINT,,

    1. bęc

      OPLAN? zupełnie inna perspektywa i okoliczności

  2. kokol

    Dobry pomysł dobrego generała. Musi być refleksja żeby były dobre deyzje.

    1. wojak mały

      Sprawdź znaczenie słowa "refleksja".

  3. ANDY

    jak słyszę takie info ... to szlak mnie trafia ... zamówcie w końcu coś w polskim przemysle ( systemy minowania , kolejne gromy, raki, czy inne miny ... a nie szumne konferencje na których można tylko za darmochę wypić i zakąsić

    1. ziom

      A już wiesz co należy zamówić, kiedy i w jakich ilościach, skoro budżet nie jest z gumy? I jakie środki ogniowe rozwijać w polskim przemyśle? Jak ten przemysł ma docelowo wyglądać? To właśnie odpowiedzi na takie pytania należy najpierw udzielić.

    2. ANDY

      sądzisz że na takim towarzyskim "spędzie" podejmuje się jakieś zaawansowane analizy i najlepsze decyzje dla naszej obronności i kompetencji przemysłowych - szczerze wątpię wystarczy zacisze gabinetu ... a podane przypadki są losowe bez skazania jakiegokolwiek faworyta - skoro budżet stać na fundowanie 500+ dla każdego dziecka do 18 lat ... to dlaczego nie wzmocnić naszej armii takim samym sposobem finansowania ... a wspomniane nagłaśniane konferencje to dla mnie typowe bicie piany które zawsze dotyczy mocarstwowych zakupów zagranicznych z całkowitym pominięciem jakże ważnych zakupów broni defensywnych w polskich państwowych i prywatnych firmach służących realnemu wzmocnieniu naszej obronności

  4. Wasabi

    Chyba panowie wojskowi dostali unijne dofinansowanie, bo ostro polecieli z pomysłem paplania ze wszystkimi o wszystkim.

  5. SAS

    Największym zagrożeniem jest brak praktyków, za to całe sztaby teoretyków.

  6. NIjak

    Chyba nasz kraj jest na pierwszym miejscu w ilości dyskusji, analiz i debat, z których nic nie wynika. Chyba mamy taka mentalność - lubimy sobie pogadać ale nie wiele robić :-(

  7. pga

    Myślę, że nie należy z góry przekreślać tej inicjatywy, która naprawdę jest bardzo potrzebna. Z jednej strony widoczny jest ewidentny brak wizji funkcjonowania sił zbrojnych w szerokim kontekście współczesnych zagrożeń, a z drugiej - od razu pojawiają się głosy malkontentów. Być może temat utknie w morzu biurokracji i niekompetencji - być może. Ale może będzie to też impuls do przełomu, który jest bardzo potrzebny jeśli chodzi o myślenie strategiczne. Trzymam kciuki i mam szczerą nadzieję, że kiedyś będzie to uznane właśnie za początek przełomu.

  8. WojteQ

    Ciekawy program. Można to porównać do rpzewidzenia wojny w Donbasie w roku 1999 albo inwazji na Polskę w roku 1924. Czy w chwili obecnej nie ma nikogo kto ma wizję SZRP? Co robi I3TO? Co robią 20+ instytucji MON wiecznie analizujących i sprawdzających normy? Kolejna abstrakcja, MON nie ma żadnego planu i żadnej wizji. Jest oceanem niekompetencji pochłaniającym 40+ miliardów rok w rok. Jeżeli nie można rozwiązań problemu 40 miliardami (jeden na tydzień) to nie można go rozwiązac żadną kwotą. Zaorać, obciążyć i zwolnić.

    1. Żołnierz

      Nie zrozumiałeś sensu tego artykułu. A więc zbędne są twoje dewagacje. Tak się robi na świecie w planowaniu na przyszłość, ale trzeba to rozumieć i czuć.

    2. Bocian

      Po co to pisać o sprawach, o których ma się słabą wiedzę. Trzeba sobie zdawać sprawę czym dysponujemy, czego potrzebujemy, co jesteśmy w stanie wyprodukować, ile to kosztuje. Oczywiście, że wojskowi mogli by lepiej działać, ale mówienie, że ok. 11 mld , które Polska przeznacza na armię może rozwiązać problemy jest mrzonką, bo to nie wystarczy nawet na łatanie dziur. Można sobie to porównać ze zwijaną armią niemiecką przy nakładach prawie 50 mld oraz bardzo powoli rozwijającą się armią rosyjską przy nakładach ponad 60 mld .

  9. Śaj

    Debat ciąg dalszy. Można powiedzieć że nic prócz debat.

  10. Zatroskany rezerwista

    Od tego jest Program rozwoju Sił Zbrojnych RP. Kolejne forum dla forum.

  11. sża

    Przecież MON ma wypracowaną doktrynę na wypadek "W" - obronią nas Amerykanie przy wsparciu partyzantów z WOT.

  12. Harry 2

    Myślę, że MON jest NIEREFORMOWALNY. Znów debaty, konferencje, dialogi.... Ile to już kasy na bzdety poszło?

  13. Dyktatorek

    Ręce opadają !!! Jeszcze od deliberowania potencjał Armii nie wzrośnie ...ale jest OK. kolejne diety ,kolejne etaty , kolejne milony pójdą w błoto !!! Nie ma co się przejmować ,że modernizacja Armii stoi w miejscu ,przecież Amerykany u Nas stacjonują , także modernizacja Nam nie potrzebna

  14. krycha12

    Prakseologia w zderzeniu z realizmem przegrywa, jednak biorąc pod uwagę założone cele przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych pozwala spojrzeć na zaproponowaną badaną przestrzeń zdecydowanie szerzej i z wielu innych do tej pory nie branych pod uwagę płaszczyzn. Jestem przekonany że wyzwoli to nieporównywalny dotychczas efekt końcowy tego projektu.

  15. Dominik .

    To jest niezle ale taki program już istnieje tylko że wy jesteście chyba z innego świata lub nie potraficie współpracować z wywiadem polskim lub być synchronizowanym projektem szkoleniowowym na poziomie wojska zawodowego który poprzez program wojska poborowego uczy i kształci byłego rekruta który może być użyty do powołania na czas konfliktu w ramach nato

  16. realista

    w niemocy jesteśmy potęgą ;/

  17. Sceptyk

    Bicia piany ciąg dalszy i gra na czas. Po owocach ich poznacie. Czy do tej pory nikt się tym nie zajmował? Może rzeczywiście nie? Co na to eksperci?

  18. lol

    Proponuję od założenia instalacji elektrycznej w garażu, w którym stoi sprzęt bojowy za ciężkie miliony, odrobina światła pozwoli zlokalizować lepiej dziury w dachu. Później się zastanowimy co dalej i być może osiągniemy zakładaną synergię, a może nawet nirwanę. Pozdrawiam.

  19. krycha12

    Szanowni Państwo bez względu na to czy aktualna polityka rozwojowa SZRP jest do przyjęcia, czy zgadzamy się z jej kierunkami czy nie, to połączenie (włączenie) środowisk twórczych do modelowania przyszłych koncepcji, łączących w centrum szeroko rozumiane bezpieczeństwo narodowe jest projektem bezdyskusyjnie nowatorskim. Mniemam, że gen. Andrzejczak zaczął zdawać sobie sprawę, że zamknięte środowisko badaczy, "punktowych potencjałów" i ekspertów to dalej ograniczona przestrzeń, Aby ją poszerzyć "uwolnić badany problem" należy włączyć do szerokiego środowiska badawczego tej przestrzeni - obywateli dla których System BN był przygotowywany. Ogromne znaczenie ma tu jak najpełniejsze wypełnienie słowa "prakseologia" treścią. Pozdrawiam Żołnierzy SZRP.

  20. Dumi

    Bravo, bravo, bravo!!! Lepiej późno niż wcale...

  21. As

    Debata, ukierunkowanie, zidentyfikowanie, analiza, trendy, a najgorsze Ci eksperci od uzbrojenia wszystkowiedzący w kraju w którym z braku funduszy od dziesięcioleci przemysł obronny nawet podwozia wyspawać nie jest w stanie. Powodzenia życzę i słonych poluszków na konferencjach.

  22. Kolumeta

    Może wkońu dorobimy się rodzimej, polskiej myśli wojennej/wojskowej, choć osobiście wątpię :(

  23. ;)))

    Pierwszy punkt do "debaty" - zakupy sprzętu (lub ich brak).

  24. w

    kolejne gadanie i wspaniały zachwycajacy symbl. I na tym sie skończy