Reklama

Polityka obronna

Nowy rząd powołany. Kosiniak-Kamysz szefem MON

Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzysiężony na szefa MON
Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzysiężony na szefa MON
Autor. X PSL

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę premiera i nowy rząd; na wiceprezesa Rady Ministrów i ministra obrony w gabinecie Donalda Tuska został zaprzysiężony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Wiceministrami obrony zostali Paweł Bejda (PSL-Trzecia Droga), Cezary Tomczyk (KO), Stanisław Wziątek (Lewica) i Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Bejda, poseł od 2015 r., w poprzedniej kadencji jako poseł Koalicji Polskiej był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji obrony i członkiem komisji ustawodawczej. Członek Rady Naczelnej PSL. W latach 2012-14 wicewojewoda łódzki, od  2002 do 2006 r. zastępca burmistrza Łowicza.

Czytaj też

Cezary Tomczyk, wiceprzewodniczący PO, jest posłem od 2007 r. W poprzedniej kadencji przewodniczący klubu parlamentarnego KO (2020-21), w 2020 r. był szefem sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego kandydującego w wyborach na prezydenta państwa. Rzecznik prasowy i sekretarz stanu w rządzie Ewy Kopacz.

Wziątek bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w ostatnich wyborach; był posłem w latach 2005-15, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego komisji obrony. W 2015 r. prezentował w imieniu SLD stanowisko, że warto zwiększyć wydatki obronne do 2 proc. PKB, jeżeli środki wynikające ze wzrostu będą przeznaczane na badania i rozwój i posłużą polskiej gospodarce. Od  listopada 2018 r. radny województwa zachodniopomorskiego i członek zarządu województwa, w latach 2001–2005 wojewoda zachodniopomorski, 1994 - 2001 burmistrz Połczyna-Zdroju.

Zalewski, który rozpoczął piątą kadencję jako poseł na Sejm, w latach 2009-14 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Od 2021 r. należy do Polski 2050, w latach 2009-21 był członkiem PO, a 2002-07 PiS. W latach 90. należał m.in. do Unii Demokratycznej, Koalicji Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Wypowiadał się o proponowanych zmianach traktatów UE. Według Zalewskiego obecna sytuacja polityczna, w tym wojna w Ukrainie, nie jest właściwym czasem na takie zmiany. Zwracał uwagę, że zmiany wymagają także zgody Polski.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Franek Dolas

    Po składzie szefostwa MON widać że Tusk kompletnie odpuścił ten resort. Teraz zakręci kurek z kasą i skończą się zakupy dla Wojska.

    1. Szpilo

      Chyba, że USA i Niemcy (we własnym interesie) przymuszą go do kontynuacji, a nawet zwiększenia zakupów i rozbudowy WP. Nie wierzę w jego samodzielność polityczną, ale w koniunkturalizm już tak..

Reklama