Reklama

Polityka obronna

Nowy rząd powołany. Kosiniak-Kamysz szefem MON

Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzysiężony na szefa MON
Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzysiężony na szefa MON
Autor. X PSL

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę premiera i nowy rząd; na wiceprezesa Rady Ministrów i ministra obrony w gabinecie Donalda Tuska został zaprzysiężony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Wiceministrami obrony zostali Paweł Bejda (PSL-Trzecia Droga), Cezary Tomczyk (KO), Stanisław Wziątek (Lewica) i Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Bejda, poseł od 2015 r., w poprzedniej kadencji jako poseł Koalicji Polskiej był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji obrony i członkiem komisji ustawodawczej. Członek Rady Naczelnej PSL. W latach 2012-14 wicewojewoda łódzki, od  2002 do 2006 r. zastępca burmistrza Łowicza.

Czytaj też

Cezary Tomczyk, wiceprzewodniczący PO, jest posłem od 2007 r. W poprzedniej kadencji przewodniczący klubu parlamentarnego KO (2020-21), w 2020 r. był szefem sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego kandydującego w wyborach na prezydenta państwa. Rzecznik prasowy i sekretarz stanu w rządzie Ewy Kopacz.

Wziątek bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w ostatnich wyborach; był posłem w latach 2005-15, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego komisji obrony. W 2015 r. prezentował w imieniu SLD stanowisko, że warto zwiększyć wydatki obronne do 2 proc. PKB, jeżeli środki wynikające ze wzrostu będą przeznaczane na badania i rozwój i posłużą polskiej gospodarce. Od  listopada 2018 r. radny województwa zachodniopomorskiego i członek zarządu województwa, w latach 2001–2005 wojewoda zachodniopomorski, 1994 - 2001 burmistrz Połczyna-Zdroju.

Zalewski, który rozpoczął piątą kadencję jako poseł na Sejm, w latach 2009-14 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Od 2021 r. należy do Polski 2050, w latach 2009-21 był członkiem PO, a 2002-07 PiS. W latach 90. należał m.in. do Unii Demokratycznej, Koalicji Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Wypowiadał się o proponowanych zmianach traktatów UE. Według Zalewskiego obecna sytuacja polityczna, w tym wojna w Ukrainie, nie jest właściwym czasem na takie zmiany. Zwracał uwagę, że zmiany wymagają także zgody Polski.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Franek Dolas

    Po składzie szefostwa MON widać że Tusk kompletnie odpuścił ten resort. Teraz zakręci kurek z kasą i skończą się zakupy dla Wojska.

    1. Szpilo

      Chyba, że USA i Niemcy (we własnym interesie) przymuszą go do kontynuacji, a nawet zwiększenia zakupów i rozbudowy WP. Nie wierzę w jego samodzielność polityczną, ale w koniunkturalizm już tak..

Reklama