Reklama

Polityka obronna

Nowa Zelandia sprzedaje transportery opancerzone

Fot. Canadian Armed Forces
Fot. Canadian Armed Forces

Siły Obronne Nowej Zelandii potwierdziły sprzedaż 22 lekkich kołowych transporterów opancerzonych LAV III z nadwyżek sprzętowych dla chilijskiej marynarki wojennej do użytku przez ich korpus piechoty morskiej. Wartość transakcji określana jest na 19,855 mln dolarów, a pojazdy zostaną wysłane do Chile w dwóch transzach: jednej w tym roku i jednej w 2023 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W sprzedaży chilijskiej marynarce wojennej pośredniczyła spółka Canadian Commercial Corporation, organizacja rządowa Kanady, która wspiera międzynarodowe porozumienia handlowe. Poza sprzedanymi wozami do możliwego przekazania ma być jeszcze osiem transporterów. Perspektywa sprzedaży chilijskiej marynarce wojennej była rozważana i negocjowana od ponad dwóch lat, przy czym przed sfinalizowaniem jakiejkolwiek sprzedaży wymagane było uzyskanie wielu zgód rządowych z Nowej Zelandii i innych krajów. Szef australijskiego odpowiednika inspektoratu wsparcia Andrew Brown powiedział, że pozostałe 73 jednostki lekkich transporterów kołowych będą nadal służyły w armii nowozelandzkiej.

Czytaj też

Siły Zbrojne Nowej Zelandii kupiły 105 sztuk lekkich kołowy transporterów opancerzonych w 2003 roku. Jeden został spisany na straty po ciężkim uszkodzeniu w Afganistanie, a drugi jest używany w Kanadzie jako pojazd testowy. Analiza przeprowadzona podczas procesu oceny obrony w latach 2008-09 wykazała, że armia posiadała więcej pojazdów, niż było to konieczne do realizacji działań kierowanych przez rząd. W 2012 r. rząd ustalił, że liczba kto zostanie zmniejszona, a 20 zostanie udostępnionych do potencjalnej sprzedaży. Liczba na sprzedaż została później zwiększona do 30 w 2019 roku.

Reklama

Szef armii, generał dywizji John Boswell, powiedział, że pomimo sprzedaży armia nadal ma możliwość utrzymania szeregu zdolności i zapewnia szereg potencjalnych opcji rozmieszczenia, w tym reagowania na katastrofy krajowe, wykonywania regionalnych misji bezpieczeństwa i utrzymywania pokoju, aż po operacje bojowe.

Czytaj też

Nowozelandzki lekki pojazd pancerny (NZLAV) to lekki kołowy transporter opancerzony trzeciej generacji (LAV-III) opracowany przez General Dynamics Land Systems Canada (GDLS-C). LAV III, pierwotnie nazwany Kodiak przez armię kanadyjską, jest trzecią generacją rodziny lekkich pojazdów opancerzonych (LAV) zbudowanych przez General Dynamics Land Systems Canada (GDLS-C), z siedzibą w Londynie, Ontario, spółka zależna General Dynamics. Jest to zbudowana na licencji wersja Mowag Piranha IIIH. Po raz pierwszy wszedł do służby w 1999 roku, zastępując LAV II. Jest to główny zmechanizowany pojazd piechoty zarówno armii kanadyjskiej, jak i armii Nowej Zelandii. Stanowi również podstawę pojazdu Stryker używanego przez armię amerykańską i innych operatorów.

Pojazd ma dopuszczalną masę całkowitą 19-21 ton (w zależności od konfiguracji) i może być transportowany drogą lądową, morską i powietrzną. Uzbrojenie główne stanowi armata Bushmaster M242 kalibru 25 mm. Sprzężony z nią jest karabin maszynowy MAG-58 kalibru 7,62 mm. Na stropie wieży znajduje się dodatkowy kaem kalibru 5,56mm. W stosunku do poprzednich generacji wozów, Piranha LAV III posiada lepsze opancerzenie. Zapewnia ono ochronę przed pociskami kal. 7,62 mm. Ponadto istnieje możliwość zainstalowania pancerza ceramicznego, który chroni przed pociskami kal. 14,5 mm, a także ekranu przeciwkumulacyjnego chroniącego przed pociskami RPG. Wzmocniono, także podwozie, aby lepiej chroniło załogę podczas wybuchu miny.

Reklama

Komentarze

    Reklama