Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki z Mielca polecą do Chile

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Chile zostało siódmym nabywcą helikopterów S-70i Black Hawk produkowanych w PZL Mielec. Jak podają hiszpańskojęzyczne media, wartość kontraktu to 180 mln dolarów. Jak zapowiadano wcześniej, siły powietrznego tego kraju nie wykluczają, że nabędą więcej mieleckich maszyn w późniejszym terminie. 

Przedmiotem negocjacji było sześć helikopterów S-70iTM Black Hawk. PZL Mielec wyprodukuje i dostarczy nowe helikoptery. Po rozpoczęciu dostaw w 2018 roku, chilijskie helikoptery będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne, w tym transport żołnierzy, misje poszukiwawcze i ratunkowe oraz wsparcie w wypadku klęsk żywiołowych. Maszyny z Mielca wesprą działania chilijskich śmigłowców Bell 412 i Bell UH-1H. 

W przypadku przewozu maszyn na znaczne dystanse, mogą być one przenoszone za pomocą samolotów transportowych C-130 Hercules, które także znajdują się na wyposażeniu Sił Powietrznych Chile.

Przetarg na nowe śmigłowce dla Chile rozpisany został w 2015 roku. Władzom tego kraju w jego ramach zaproponowano takie maszyny jak: AW-149 od Leonardo Helicopters (dawniej AgustaWestland), H-215M Cougar od Airbus Helicopters czy Surion od Korean Aerospace Industries.

Czytaj też: Szydło ws. śmigłowców: Mam nadzieję, że Black Hawk odegra ważną rolę

Trwają kontakty z polskim rządem na temat ewentualnego dostarczenia uzbrojonej wersji bojowych helikopterów wsparcia Black Hawk dla Polskich Sił Specjalnych. PZL Mielec ma nadzieję, że wybór przez Polskę maszyn Black Hawk podziała jako katalizator dla dodatkowych zamówień z sąsiednich krajów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Do tej pory w Mielcu wyprodukowano 39 helikopterów, które znalazły nabywców m.in. z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Azji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Afgan

    "Po rozpoczęciu dostaw w 2018 roku, chilijskie helikoptery będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne, w tym transport żołnierzy, misje poszukiwawcze i ratunkowe oraz wsparcie w wypadku klęsk żywiołowych." Czyli wynika z tego, że to będą maszyny bez uzbrojenia i potwierdza się zarazem, że Mielec nie dostarcza maszyn uzbrojonych.

    1. say69mat

      Czy Chile zamawiało w LM/Sikorsky śmigłowce uzbrojone??? Przecież do realizacji zadań opisanych w artykule, chilijskie BH nie miały pełnić roli uzbrojonych i dopancerzonych maszyn wsparcia.

    2. Downien

      Afgan, Twój cytat pokazuje, że maszyny za 30 mln $ są zdolne do tych wszystkich zadań za które Polska miała zapłacić 85 mln € za sztukę. Te nasze śmigłowce to miały jeszcze kontenery do odpalania rakiet manewrujących, a ich zapas w cenie maszyny. To chyba jak ten nasz patrolowiec, warty 40 zwykłych, bo ma funkcję łamacza blokad, ozdoby, okrętu dowodzenia, dumy MW, stealth, okrętu kierowania ogniem powietrze-woda, woda-woda, ziemia-woda... Jak smutno będzie kiedy ta zabawka pójdzie na dno, a litewskie "golasy" będą śmigać po morzu, bo jest ich wiele i nie stawia się im zadań ponad te wynikające z nazwy, czyli patrolowanie akwenu.

  2. krzysiek84

    30 mln $? To nówki czy jakieś składaki? Za takie grosze to nic tylko brać; fakt, że to na 90% wersja goła, ale po co nam sprzęt 3 razy droższy skoro i tak nie polata zbyt długo? Lepszy tani i produkowany w kraju niż super hiper drożyzna, która w razie W nie będzie mogła być niczym zastąpiona. Caracale tylko jako platforma dla specjalistycznych; w desancie to latająca trumna.

    1. Davien

      Biorac pod uwagę że w pełni wyposażony Caracal w wersji transportowej jest tańszy od S-70i to moze nie sciemniaj. W razie W S-70i tez niczym nie zastapisz bo awionika i silniki to zza Wielkiej Wody sa dostarczane, a w przypadku Caracali to silniki miały byc robione w Polsce, podobnie jak inne ważne systemy

  3. xenonn

    Dobrze niech produkują a cena 180mln$\6szt to 30mln$ za sztukę warto rzeczywiście to zapisać gdy my będziemy je kupować i porównać wtedy te ceny

  4. Arek

    Polska powinna wziąć Amerykanom 2077 sztuk black hawków, 719 egzemplarzy f-16 V oraz pięć i pół sztuki f-35

    1. uofca zombie

      Ale przednie pół czy tylne pół? To bardzo istotna kwestia!

  5. Artur Goławski

    Nie ma "Polskich Sił Specjalnych" panowie. Mamy "Wojska Specjalne" i służby specjalne.

  6. zdziowiony

    Trzeba zapamiętać cenę i porównać go z naszym przetargiem na BH. U nasz powinno kosztować 360 mln $.

    1. Miś na miarę naszych możliwości

      A na jakiej podstawie ty to wyliczyłeś, specjalisto?

  7. Rumcajs

    Piszą o tym w newsach na stronie LM.

Reklama