Reklama

Polityka obronna

Norwescy terytorialsi z wizytą w Radomiu

Autor. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Przedstawiciele Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii po raz drugi odwiedzili 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Obie formacje są odpowiedzialne za obronę terytorialną w swoim kraju. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń w nowych obszarach ich działalności, w tym po wybuchu wojny na Ukrainie.

Trzydniowa wizyta Norwegów rozpoczęła się prezentacją bieżącej działalności 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwszy raz przedstawiciele Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii odwiedzili Radom w lutym 2022 roku. Od tamtej pory do podstawowych zadań Mazowieckiej Brygady doszły nowe, postawione po wybuchu wojny na Ukrainie.

Reklama

Mowa tu przede wszystkim o wsparciu Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy w związku z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi skierowanymi przeciwko Polsce. Z kolei Norwegowie wspierali lokalną społeczność po tym, jak ich kraj nawiedziły powodzie.

Autor. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

„To ważna i potrzebna wizyta, ponieważ pozwala nam podzielić się doświadczeniami. Podobnie jak nasi goście z Norwegii realizujemy zadania związane z zarządzaniem kryzysowym, zwalczamy skutki klęsk żywiołowych i wspieramy służby w rozlicznych akcjach. Po agresji Rosji na Ukrainę nasi żołnierze służą też na granicy, a poza tym stale się szkolą. Stąd nasze rozmowy dotyczyły między innymi planów wspólnych ćwiczeń, jak również wymiany doświadczeń pomiędzy kadrą instruktorską obu formacji” - powiedział pułkownik Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czytaj też

Gotowość współpracy zadeklarował także przedstawiciel Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii podpułkownik Svend Roger Ovenstad.

Autor. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Żołnierze z Radomia pokazali też norweskim terytorialsom sprzęt i uzbrojenie jakim dysponują na co dzień, w tym produkowany w Radomiu karabinek MSBS Grot. Norweska delegacja odwiedziła w tym celu Fabrykę Broni „Łucznik”. Duże wrażenie wywarł na gościach pokaz zestawów Amunicji Krążącej WARMATE, przygotowany przez terytorialsów w koszarach radomskiej jednostki. To tzw. „drony-kamikadze”, które znajdują się na wyposażeniu brygady, przeznaczone do wykonywania misji rozpoznawczych lub uderzeniowych.

Jednym z punktów wizyty było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zaprezentowano norweskiej delegacji historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego, patrona 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Autor. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Gwardia Narodowa Królestwa Norwegii jest odpowiednikiem Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla obu formacji najważniejsze jest wsparcie i ochrona lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych oraz na wypadek konfliktów zbrojnych. Mają też podobne motta: norweskie „Wszędzie – zawsze” i polskie „Zawsze gotowi – zawsze blisko”.

Czytaj też

Źródło: Komunikat 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Facetoface

    Palec ze spustu panie gwardzisto.

Reklama