Reklama

Polityka obronna

Norwegia chce się zbroić. Miliardy koron na obronność

Norweski Leopard 2A4
Norweski Leopard 2A4
Autor. Soldatnytt/ Wikipedia

Norweski rząd zaproponował wzrost wydatków na obronność. Mają one stanowić 3% PKB.

Rząd Norwegii zaprezentował w ubiegłym tygodniu propozycję nowych wydatków na obronność. Wstępnie mowa tu o 600 miliardach koron więcej w perspektywie najbliższych 12 lat, czyli do 2036 roku. Kwota ta jest ekwiwalentem około 60 miliardów dolarów. Natomiast w sumie wydatki mają wynieść na przestrzeni 12 lat 1,6 biliona koron. Kwota ta jest rekordowa w historii budżetu Norwegii.

Reklama

„Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Norwegii jest najważniejszym zadaniem rządu. Potrzebujemy obrony, która będzie odpowiadała celowi w powstającym środowisku bezpieczeństwa. Plan ten stanowi historyczny wzrost wydatków na obronę i zakłada znaczne wzmocnienie wszystkich rodzajów sił zbrojnych” – powiedział premier Jonas Gahr Støre.

Czytaj też

Komunikat w tej sprawie został także opublikowany na portalu X: „Rząd norweski proponuje parlamentowi historyczny wzrost wydatków na obronę w celu wzmocnienia wszystkich rodzajów Norweskich Sił Zbrojnych, zapewniając im liczniejszy personel i nowe zdolności.”

„Norwegia jest krajem morskim z silnym dziedzictwem morskim. Rząd zobowiązuje się do wzmocnienia Marynarki Wojennej dzięki nowym fregatom, okrętom podwodnym i innym jednostkom. Plan obejmuje również solidny pakiet obrony powietrznej, w tym pierwszy w Norwegii system obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Wzmocnimy także siły lądowe, rozbudowując armię z jednej do trzech brygad i zwiększając liczebność Gwardii Krajowej (Heimevernet) do łącznie 45 000 żołnierzy – kontynuował premier Støre.

Reklama

Rząd będzie priorytetowo traktować następujące główne obszary:

 • zwiększenie zapasów amunicyjnych i sprzętowych. Inwestycje w infrastrukturę wojskową oraz logistyczną;
 • zwiększenie liczby żołnierzy o około 4600 poborowych; 13 700 rezerwistów oraz kolejne 4600 dodatkowych pracowników;
 • zakup co najmniej 5 nowych fregat z helikopterami, co najmniej 5 okrętów podwodnych oraz ujednolicenie i modernizacja obecnej floty;
 • zakup systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu, podwojenie ilości NASAMS-ów. Modernizacja obecnych systemów;
 • zwiększenie liczebności Gwardii Krajowej do 45 tysięcy żołnierzy, a także zakup nowego sprzętu jak BWP czy helikopterów dla sił specjalnych;
 • zwiększenie świadomości sytuacyjnej, inwestycje w drony i satelity.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. Franek Dolas

  Na a niektórzy tak się śmiali z propozycji naszego Prezydenta. A tu proszę już drugi kraj po Dani czyli nie ze strefy frontowej mówi o 3% i to bez przymusu.

  1. szczebelek

   Dziwnym trafem potępienie przyszło od strony trójkąta wiecznego resetu 🤣🤣🤣

  2. MiP

   Już na pewno Norwegowie posłuchali prezydenta którego w jego własnym kraju nikt nie słucha

  3. Franek Dolas

   MiP Szkoda że nie rozumiesz o czym napisałem. Nie chodzi o słuchanie ale o.przełamywamie pewnych barier i pokazywanie że jednak można.

Reklama