Polityka obronna
NATO podsumowuje 2022 rok: Inwazja Rosji szokiem, ale nie zaskoczeniem
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił sprawozdanie z głównych działań Sojuszu w 2022 roku.
Jak czytamy na stronie NATO "Inwazja Putina w ubiegłym roku była szokiem, ale nie była zaskoczeniem. Było to zwieńczenie pewnego wzoru agresywnych działań. W odpowiedzi, od bezprawnej aneksji Krymu w 2014 roku, NATO dokonało największego wzmocnienia kolektywnej obronności od pokolenia. (...) Kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę byliśmy gotowi. W ciągu paru godzin aktywowaliśmy plany obronne od Bałtyku po Morze Czarne. (...) Jednocześnie sojusznicy z NATO zapewnili Ukrainie znaczące wsparcie, wyposażając ją w zaawansowane systemy uzbrojenia i w amunicję, aby pomóc się bronić i odzyskiwać terytorium" – jak powiedział Stoltenberg.
2022 was a pivotal year for our security. In a more dangerous & contested world, #NATO is standing strong and united, & providing unprecedented support to #Ukraine. Read my Annual Report. https://t.co/yS05gdUG6t pic.twitter.com/chfgeDTLkv
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 21, 2023
Jak podkreślił sekretarz generalny NATO, Rosja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa obok terroryzmu.
"Putin popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina - w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie" - podkreślił Stoltenberg.
"Putin Chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie coś odwrotnego - więcej NATO. W odpowiedzi na nielegalną wojnę Finlandia i Szwecja zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO. Podwoi to długość granicy NATO z Rosją. (...) Najważniejsze, żeby oba kraje stały się członkami Sojuszu szybko. Nie jest ważne, czy przystąpią do NATO dokładnie w tym samym momencie" - dodał.
Czytaj też
Zwrócił uwagę, że dla Władimira Putina wolność i demokracja to zagrożenie. "Putin chce innej Europy. Traktuje demokrację i wolność jako zagrożenie. Dąży do kontrolowania swoich sąsiadów. Nawet gdyby wojna na Ukrainie skończyła się jutro, to sytuacja bezpieczeństwa już zmieniła się na długo" - ocenił Jens Stoltenberg.
Pzekazano również, że sojusznicy są w trakcie „uzgadniania nowych celów zdolności do produkcji amunicji decydującej o losach wojny i angażowania się w przemysł w celu zwiększenia produkcji". NATO zwiększa również ochronę krytycznej infrastruktury narodowej, w tym podmorskich kabli i rurociągów, zwłaszcza poprzez ustanowienie komórki koordynacyjnej ds. infrastruktury podmorskiej oraz wspólnej grupy zadaniowej NATO-UE.
Stoltenberg przypomniał także, że na szczycie w Madrycie w 2022 r. sojusznicy przyjęli nową Koncepcję Strategiczną, w której obok terroryzmu jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa wskazano Rosję, a także jasno określono wyzwania, jakie dla Sojuszu stanowią Chiny.
Czytaj też
Poinformował także, że w 2022 roku spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Wśród tych krajów znalazła się Polska.
"Od 2014 roku sojusznicy zwiększają wydatki na obronność i idziemy we właściwym kierunku. Ale nie tak szybko, jak wymaga tego niebezpieczny świat, w którym żyjemy".
Czytaj też
Podczas gdy wojna Rosji z Ukrainą wchodzi w drugi rok, Jens Stoltenberg pochwalił "niezłomny opór narodu ukraińskiego" i "bezprecedensowe wsparcie sojuszników NATO dla Ukrainy". Powiedział, że prezydent Putin "chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie odwrotnie: więcej NATO", podkreślając, że przystąpienie Finlandii i Szwecji "uczyni je bezpieczniejszymi, nasz Sojusz silniejszym i pokaże, że drzwi NATO pozostają otwarte".
Chyżwar
Inwazja rosji od czasu ich wjazdu do Gruzji dla nikogo nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Dla Polaków nie powinna być zaskoczeniem i bez tego, ponieważ w moim kraju w rosję pokojowo nastawioną do swoich sąsiadów mógł wierzyć jedynie idiota.
DariuszKa
Dokładnie tak jest. Niestety na zachodzie Europy szmal i interesy z Rosją wypłukały politykom mózgi. Oddanie pola polityki zagranicznej biznesowi zwykle prowadzi do tragedii.
naczspecrembud
Proszę czytajcie to co zamieszczacie na stronie, zwłaszcza w tytułach. W tym wypadku "shock" trzeba przetłumaczyć jako "wstrząs". Szok po polsku ma inne znaczenie. Proszę...
Rusmongol
Ciekawe. Jak wpiszesz w necie synonimy to słowa szok to jest tam też wstrząs. Chciałeś zaistnieć malostkowym czepialstwem?
Hardy
Rusmongol Jest jednak bardzo duża różnica w znaczeniu między "szok" a "wstrząs" (to drugie jest znacząco mniej "szokujące").. Synonimy może dopisać każdy, często są zbyt rozbieżne w znaczeniu.
Spinoza
Moim zdaniem USA i NATO popełniły błąd. Rosja nie jest tak kruchym krajem, jak sądzi Zachód. Rosja to kraj o technologii produkcji broni wojskowej i nieograniczonych zasobach. W latach 70. Kissinger oddzielił Komunistyczną Partię Chin od Związku Radzieckiego, rozwiązując Związek Radziecki. Ogromnym błędem jest głębokie zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obecną wojnę na Ukrainie. To dlatego, że Stany Zjednoczone wywołały sytuację, w której Rosja i Chiny nie mają innego wyjścia, jak tylko ponownie wziąć się za ręce. Obecnie jest to sytuacja, której nie można odwrócić ani zatrzymać. Jeśli w Cieśninie Tajwańskiej pojawią się napięcia między siłami amerykańskimi i chińskimi, Rosja zmobilizuje siły zbrojne w Europie, aby silnie uciskać Polskę. Jeśli tak się stanie, czy polska armia będzie w stanie go obronić? Niestety w tej chwili wydaje się to niemożliwe.