Polityka obronna
NATO na wschodniej flance: perspektywy Francji i Polski
Ambasada Francji organizuje debatę online pt. „NATO Enhanced Forward Presence: French and Polish Perspectives”. Partnerem wydarzenia jest Defence24.pl.
Celem webinarium jest umożliwienie wymiany poglądów na temat doświadczeń z realizacji wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (Enhanced Forward Presence, EFP) pomiędzy ekspertami z Polski i Francji. Przedmiotem dyskusji będzie także wpływ doświadczeń tej jednej z najważniejszych inicjatyw szczytu NATO w Warszawie na modernizację techniczną i rozwój zdolności oraz codzienne działania sił zbrojnych obu państw.
Francja wydziela swoje kontyngenty do grup batalionowych na wschodniej flance regularnie od 2017 roku. Obecnie około 300 francuskich żołnierzy wraz z 12 czołgami Leclerc oraz ośmioma wozami VBCI, jak i innymi pojazdami bierze udział w działaniach grupy batalionowej dowodzonej przez Wielką Brytanię, rozmieszczonej w Estonii. Francuzi byli już obecni w tym kraju w latach 2017 i 2019, w latach 2018 i 2020 współpracowali natomiast z dowodzoną przez Niemcy grupą batalionową NATO na Litwie. We francuskiej armii misja eFP jest realizowana pod kryptonimem Lynx.
W seminarium będą uczestniczyć:
- Beata Górka-Winter, z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego;
- Marek Madej, z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego;
- Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych PISM
- Aleksander Olech z Instytutu Nowej Europy;
- Amélie Zima, z Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Debata online odbędzie się w piątek 9 lipca w godzinach od 13:45 do 15:30. Partnerami wydarzenia są Defence24.pl, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Nowej Europy oraz francuski instytut IHEDN, zajmujący się zaawansowanymi badaniami nad obroną narodową. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu polsko-francuskich debat o sprawach międzynarodowych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie ambasady Francji. W celu rejestracji należy podać swoje dane (imię, nazwisko oraz stanowisko) na adres: [email protected] do godziny 11:00 w piątek 9 lipca.
Marcin
Tak Francja produkuje dla Rosji statki, których Rosja potrzebuje aby móc unieszkodliwiać cele na polskim wybrzeżu. Rosja nie ma takiej technologii, więc korzysta z pomocy członków NATO.
Big Ben
Francuska perspektywa wyglada mniej wiecej tak. Wolodia strzeli z pustej torebki, a Leclercki juz sa na lawetach w drodze do domu.