Największe ćwiczenia rosyjskiej floty przy granicy Polski

Autor. MO Rosji
23 lipca rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej „Lipcowy Sztorm”. W ramach ćwiczeń w morze wyszły okręty m.in. Floty Bałtyckiej z obwodu królewieckiego.
Ćwiczenia obejmują siły z czterech rosyjskich flot: Floty Bałtyckiej, Floty Północnej, Floty Oceanu Spokojnego oraz Floty Kaspijskiej. W ramach ćwiczeń, zgodnie z komunikatem rosyjskiego ministerstwa obrony, sprawdzana ma być gotowość grup zadaniowych i flot do reagowania „na niestandardowe zadania”, a także wykorzystania precyzyjnej broni dalekiego zasięgu, dronów i innej nowoczesnej oraz zaawansowanej broni.
Ćwiczenia mają trwać od 23 do 27 lipca i zaangażowanych ma być 150 okrętów, 10 nadbrzeżnych zestawów rakietowych, 950 jednostek lądowych, 120 samolotów i ponad 15 tysięcy żołnierzy. To największe ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej w 2025 roku. Ćwiczenia obejmują wszystkie rosyjskie floty poza Flotą Morza Czarnego.
ВМФ России проводит оперативные учения "Июльский шторм". К ним привлечены более 150 кораблей и судов, 120 летательных аппаратов, 10 береговых ракетных комплексов и 15 тыс. военных, сообщили в Минобороны:https://t.co/Q3WxxARteW
— ТАСС (@tass_agency) July 23, 2025
Видео: Минобороны России pic.twitter.com/RAYZOqe8P5
W ramach ćwiczeń operacyjnych Marynarki Wojennej „Lipcowa Burza” w bałtyckich i leningradzkich bazach morskich prowadzone są ćwiczenia mające na celu obronę i odparcie ataku bezzałogowych łodzi – poinformował o tym Departament Informacji i Łączności Masowej Ministerstwa Obrony Rosji, precyzując, że w ćwiczeniach wzięły udział załogi kutrów rakietowych, małych okrętów zwalczania okrętów podwodnych, trałowców, łodzi patrolowych i antysabotażowych.
Czytaj też
Zgodnie z planem ćwiczeń podczas rozmieszczania sił morskich Floty Bałtyckiej wykryto bezzałogowe łodzie pozorowanego przeciwnika zbliżające się do bazy. W części praktycznej ćwiczeń załogi pododdziałów rakietowych i artyleryjskich stopniowo opracowywały algorytm wykrywania, śledzenia i niszczenia celów nawodnych, strzelając z dział artyleryjskich, karabinów maszynowych dużego kalibru i broni strzeleckiej do celów symulowanych. Załogi pododdziałów radiotechnicznych konfigurowały zakłócenia za pomocą środków walki elektronicznej.
radziomb
ciekawe czy ćwiczyli obrone przed F35 uzbrojonymi w pociski NSM i atak setek dronów MAGURA bo załoze sie ze NATO juz ich ma pełno w arsenale a jak widac na morzu Czarnym Neptun bez problemu zatopil krozownik Moska a Magura zatopiła mase statkow i dlatego stoją w porcie o boją sie wypłynać
Chyżwar
F-35 nie przenosi NSMów tylko JSMy. Jednego i drugiego jeszcze nie mamy. Magury i Neptuny interesują mnie średnio, bo działające "wspólnie i w porozumieniu" NSMy i RBSy wraz ze stosunkowo szybkim rozwojem naszego targetingu są w stanie wytłuc nie tylko okręty nawodne, które pływają po Bałtyku, ale także i te, które stoją w ruskich portach. Problemem w razie "W" są dla nas rosyjskie okręty podwodne. A tu w dniu dzisiejszym nie mamy zbyt wiele do powiedzenia. I wiedz o tym, że bez tureckich dronów i satelitów, gdzie pewną ich część dostarczyła polsko-fińska spółka Ukraińcy mogli by sobie zatopić co najwyżej desantową balię.
GB
Chyżwar, ruska Flota Bałtycka ma tylko jeden stary op projektu 877 Dmitrow. Op. 636 po wyprodukowaniu i szkoleniu idą na Daleki Wschód. 677 idą do Floty Północnej i póki co jeden 677 Wielkie Łuki ma wejść do służby we Flocie Bałtyckiej. I mamy jeśli nie my to jednak Finowie i Estończycy dużo do powiedzenia minując Zatokę Fińską. A my mamy pod obstrzałem Bałtijsk więc tam raczej nie będą przebywać OP bo mogą skończyć jak Rostów nad Donem zniszczony rakietami. Zresztą porty rosyjskie w Zatoce Fińskiej też są blisko od granicy fińskiej.
Buczacza
Żeby tylko nic nie zatonęło. Biorąc pod uwagę jakość... W każdym aspekcie. Przy okazji ale czemu jedyna flota sprawdzona w walce nie? 🙈🙉🙊