Reklama

Polityka obronna

MON: ponad 113 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych

photo
photo
Autor. MON

113 500 żołnierzy wojsk operacyjnych służy w Siłach Zbrojnych RP - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że liczba żołnierzy będzie się zwiększać po uchwaleniu ustawy o obronie ojczyzny.

"Zwiększanie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z moich priorytetów. Już 113 500 żołnierzy wojsk operacyjnych służy w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki ustawie o obronie ojczyzny wzrost liczebności będzie jeszcze większy" - napisał Błaszczak w środę na Twitterze.

Zaprezentował też infografikę, na której przedstawił wzrost liczby żołnierzy zawodowych w Siłach Zbrojnych, z której wynika, że w 2015 r. było ich 95 tys., w zeszłym roku było to 111 tys. a w 2021 r. właśnie 113,5 tys.

Czytaj też

Opublikowany w listopadzie projekt ustawy o obronie ojczyzny, mający ponad 700 artykułów, ma zastąpić kilkanaście ustaw, w tym ustawę o powszechnym obowiązku obrony i o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Zmierza do wprowadzenia nowych rodzajów służby, nowego stopnia wojskowego (szeregowego specjalisty) jak i całego komponentu pod nazwą Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Przewiduje też finansowanie wydatków na wojsko z wpływów spoza budżetu MON: papierów skarbowych, obligacji BGK, budżetu państwa oraz zysku NBP. Na naszym portalu projekt Ustawy o Obronie Ojczyzny był wielokrotnie analizowany pod kątem finansowym czy zmian w systemie rekrutacji do sił zbrojnych.

Czytaj też

Liczebność armii ma być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Informując o projekcie pod koniec października wicepremier Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak zapowiadali rozbudowę armii do 300 tys., w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. WOT. Ustawa o obronie ojczyzny miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (14)

 1. pomz

  ile zostnie jak sie wszystkie kobiety odliczy? Zostanie z 90 tysiecy?

  1. Niedzielny żołnierzyk, ale nie z WOT

   nie no akurat kobiety walczyć też potrafią. Nie dowodzić armią, czy zarządzać ministerstwem, ale walczyć. Słabsze fizycznie i raczej ciężko im będzie wyciągać "za fraki" rannego żołnierza, chłopa 90 kilogramów, ale strzelać, chować się w krzakach i prowadzić zwiad tak.

 2. PATRIOTA78

  dajcie Antoniego Macerewicza na Ministra MON odrazu sie wakaty zrobią:):)

 3. JAGODA

  Połowa z tej liczby to bezwartościowi, zapasieni urzędnicy i biurwy w mundurach co udają żołnierzy na etatach WP. Operacyjnego, zdolnego do walki wojska to mamy może góra z 20 tysięcy i nic więcej ! Na chwilę obecną w naszych realiach geopolitycznych powinniśmy mieć co najmniej 300 tysięcy doskonale wyposażonego i uzbrojonego wojska !

  1. podajnik

   113 tyś to sążołnierze, pracowników BIUROWYCH SIĘ DO TEGO NIE LICZY.

  2. Ktos

   On wie lepiej... JAGODA mial/miala do czynienia z wojskiem jak ogladal/ogladala CK czterech pancernych.

  3. Telamon

   Podajniku, Chodziło mu o żołnierzy pełniących rozmaite funkcje administracyjne. Cywilni pracownicy wojskowi to osobna kategoria.

 4. Prezes Polski

  Ile z tych 113 tys to pierdzistolki? Zbierze się chociaż 30 tys. ludzi, którzy mogą stanąć na pierwszej linii? Przecież to nawet do lekkiego obsadzenia granicy nie wystarczy. Niech pan nie będzie śmieszny panie ministrze.

  1. Był czas_3 dekady

   Dokładnie tak. Mamy ok. 30tysięcy żołnierzy zdolnych do noszenia karabinu. Była już swego czasu o tym mowa, że ilość jest akurat do zapełnienia dużego stadionu i… ani dudu więcej.

  2. Przemko

   Z 15 tysiącami na granicę był ogromny problem logistyczny. Ale jaki Pan, taki kram

 5. Antonioo

  113 tyś. żołnierzy biurowo-papierowych? Ilu z nich było relokowanych w ostatnim pół roku. Ilu z nich ćwiczy na poligonach? Ilu z nich to generałowie?

 6. misiekc77

  Odliczajac gaciowych od wydawiana sortów i wszelkiej masci dekowników zostanie jakies 60tys

 7. Tomsi

  Tak na wesoło: Odpieramy atak z morza krótką bronią ( patrz zdjęcie ). To obrazuje zaniedbania w wojsku za PO-PSL. Teraz troszkę ruszyło, ale tempo słabe.

  1. Jato

   Rzeczywiście jest wesoło, za PO-PSL powstały dwa Nadbrzezne Dywizjony Rakietowe, zamienione na początku roku 2015 w Morską Jednostkę Rakietowa, a co dla obrony wybrzeża zrobił PiS ?

  2. hermanaryk

   A że to obrona przed atakiem z morza, wnioskujesz z tego, że żołnierze strzelają na plaży? :)

 8. Antonioo

  operacyjni? ludzie którzy całą służbę za biurkiem spędzili

 9. POLAK

  WOJSKO POLSKIE JEST ZANIEDBANE LATAMI DZIAŁANIA PO PSL-SSRP ZACZYNAJAC OD BALCEROWICZA PAWLAKA TUSKA BUZEK MILLER KOPACZ NIC NIE BYŁO ZMIENIONE TO SĄ PONAD 20 lat ZANIEDBANIA OD 4-5 lat WIDAĆ NIE WIELKIE ZMIANY DOTYCZĄCE KUPNA MODERNIZACJ WOJSKA WOJSKO POLSKIE POWINO LICZYĆ 200 TYS PLUS 400-600TYS REZERWY POTRZEBUJEMY SYSTEMY OBRONY POWIETRZNEJ MIN 20-30 WYZUTNIE RAKIETOWE (HIMARS 54-90-ZASIEG 70-150-300-500 KIL TOMAHAWK ZASIEG -2500 KIL-100 RAKIET JASSM 800 JASSM ER-300-500 JASSM XR -100 DODATKOWE F16V -64 JAVELIN 500-800 WYZUTNI -1000-1500 RAKIET SPIKE 600-2000 RAKIET SPIKE NLOS -200-500 RAKIET DRONY BAYRAKTAR TB2-60-90 DODATKOWE DRONY Z ZASIĘGIEM 3000-6500 KILOMETRÓW OKOŁO 10-20

  1. Ktos

   A teraz usiadz... pooddychaj... wylacz Caps-Locka (chyba ze lubisz sie osmieszac), potem poczytaj slownik jak uzywa sie znakow interpynkcyjnych i napisz swoje zdanie raz jeszcze. Obecnie nikt poza toba nie wie co chciales powiedziec.

  2. Ziuta

   nie wiem czy wiesz, ale pisanie WIELKIMI literami świadczy o chamstwie i niedorozwoju umysłowym piszącego. Nie pisz tak więcej, czytać się tego nie da. Na dodatek nie stosujesz przecinków i kropek - dramat.

  3. Był czas_3 dekady

   O Boże! MON ma problem z wprowadzeniem nowego lekkiego granatnika przeciwpancernego, o przeciwpancernym MOSKICIE zapadła podejrzana cisza jak o PIORUNie 2, a ty masz takie potrzeby? W armii jest za dużo symboli, generałów, a za mało praktycznego podejścia do potrzeb żołnierzy, dbania o ich bezpieczeństwo na posiadanym muzealnym sprzęcie.

 10. DA(łn)VIEN

  Ile mamy rakiet? Też 113 tysięcy? Czy oni posłużą za tyralierę dragalierow? Sukces jest...113 tysięcy etatów uzbrojonych w kalachy na 5.56...akurat na wojnę rakietową,dronową

  1. Andrew "Ender" Wiggin

   Nie marudź. jest już lepiej niż było za rozmontowujących armię poprzedników z nauczycielem W-F na czele.

  2. DA(łn)VIEN

   Andrew nie życzę sobie takich wypowiedzi... płacę...to wymagam. Rozumiem,że jeżeli fachowiec przychodzi ,to również przyjmuje twoja infantylną retorykę i tak ci mówi. Skąd się tacy prostaczkowie biorą...może się zmienisz. Oby.

  3. podajnik

   To ten nauczyciel z WFu z Platformy który tablice mendelejewa dla wojska zakupił? Widział w sali chemicznej, zrobił dla wojska to co potrafił najlepiej..

 11. Gruders

  Jakość, nie ilość. Jakość nowowcielanych jest porażająco niska. Dużo kobiet, sporo dobrze po 40, do tego faceci z brzuszkiem. Zero zainteresowania swoją "robotą". Ogólnie to biorą do wojska jak leci, sztuka goni sztukę. Pospolite ruszenie marnej jakości. Ot, robota od 7 do 15:30. Najlepiej jak najmniejszym wysiłkiem doczekać do dnia wypłaty. Babeczki z botoksem, hybrydami paznokci, wymalowane. Zazwyczaj "czyjeś" żony lub córki. W złym kierunku to idzie. Kto służy, ten widzi co się dzieje a nie dzieje się dobrze. Za dużo w tym polityki i propagandy.

 12. Norman

  Prosze podać stan na 1 kwietnia 2022 kiedy odchodzą zaplanowani emeryci...a nie brednie pisać jak to zapełnione są etaty w służbach.w mojej jednostce w marcu 2022 idzie 6 z 9 przewodników psów na emeryturę!

 13. Flaczki

  Oby sie dalo I doprzodu bo rosjanie juz jada na zachód

 14. Był czas_3 dekady

  Wcale mnie to nie cieszy wobec poważnych zaniedbań zakupu istotnego sprzętu dla wojska. Siła armii z artylerią o zasięgu 40km nie jest budująca pomimo dokonywanych sporych zakupów. Dziwi mnie tylko, że jeszcze nie nazwano szefa MONu kustoszem.

Reklama