Reklama

Siły zbrojne

Lockheed Martin ws. Homara: Jesteśmy gotowi do "jak najszybszego" podpisania umowy

Fot. Sgt. Eliverto V Larios/US Army
Fot. Sgt. Eliverto V Larios/US Army

Amerykański koncern Lockheed Martin wydał oświadczenie, w którym poinformował o „pełnym zaangażowaniu” w negocjacje w sprawie programu artylerii rakietowej Homar i gotowości do szybkiego podpisania umowy. Komunikat wydano w dniu wizyty nowego ministra obrony Mariusza Błaszczaka w USA i niecały miesiąc po tym, jak resort obrony poinformował o prowadzeniu rozmów w sprawie programu Homar również z Izraelczykami.

W oświadczeniu Lockheed Martin czytamy, że firma „jest w pełni zaangażowana w trwające rozmowy dotyczące programu Homar, w tym także w negocjacje z Polską Grupą Zbrojeniową i partnerami z konsorcjum.”. Koncern podkreśla, że został wybrany jako partner dla PGZ „w otwartym i przejrzystym postępowaniu w 2017 roku.”. Zaznacza, że od tego czasu „prowadząc intensywne i elastyczne rozmowy z PGZ” pracuje nad sfinalizowaniem oferty dotyczącej programu Homar, „spełniającej wymagania Ministerstwa Obrony Narodowej”.

W oświadczeniu czytamy: "Niedawno złożona przez nas oferta spełnia wszystkie formalne, pierwotne wymagania polskiej strony i późniejsze zmiany w ich zakresie, i jest wspierana przez rząd Stanów Zjednoczonych w przedmiocie standardowych, amerykańskich regulacji prawnych, pozwalających na transfer technologii za granicę.". Podkreśla się też, że "pełna i kompleksowa" oferta pozostaje w mocy". (...) "Lockheed Martin na bieżąco udziela wszystkich informacji, o które występuje PGZ w ramach obecnego postępowania. Jesteśmy gotowi do podpisania umowy w jak najszybszym terminie." - podkreślono.

Komunikat Lockheed Martin wydano w dniu, kiedy nowo mianowany minister obrony Mariusz Błaszczak odbywa wizytę w Stanach Zjednoczonych. Nawiązuje on do rozmów, prowadzonych w sprawie pozyskania systemu artylerii rakietowej Homar. Lockheed Martin ma być partnerem przemysłowym konsorcjum polskich spółek z liderem PGZ, dostarczając technologię opartą na rozwiązaniach systemu HIMARS, z pociskami GMLRS i ATACMS.

Program zakłada szeroką kooperację przemysłową i wykorzystanie polskich elementów, w tym m.in. pojazdów 4x4, 6x6 i 8x8, ale też komponentów systemu kierowania ogniem Topaz. Duża część elementów Homara, włącznie z pociskami GMLRS, ma być budowana na licencji, choć pewne części tych ostatnich zostaną prawdopodobnie pozyskane w trybie Foreign Military Sales (stosowna zgoda została wydana w listopadzie ub. r).

Lockheed Martin został rekomendowany jako partner przemysłowy do programu Homar w lipcu 2017 roku. Pierwotnie zakładano, że umowa na dostawy systemu rakietowego zostanie podpisana do końca ubiegłego roku. To jednak nie nastąpiło, a w grudniu ówczesny szef MON Antoni Macierewicz stwierdził podczas konferencji prasowej w Krakowie: "Doszło do zmian stanowiska naszego rozmówcy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni, co postawiło sprawę w zupełnie nowym świetle i będziemy musieli bardzo poważnie rozważyć dalszy ciąg tych negocjacji". Zaznaczył, że prowadzone negocjacje są bardzo trudne.

MON poinformował też o prowadzeniu rozmów ze stroną izraelską, której oferta jest alternatywą dla systemu HIMARS. Wiadomo, że na początku stycznia Izrael odwiedziła delegacja PGZ z udziałem wiceprezesa Macieja Lwa-Mirskiego, a jednym z tematów był właśnie program Homar.

W rozmowie z Defence24.pl TV w drugiej połowie grudnia Maciej Lew-Mirski stwierdził: „Program Homar jest w tej chwili w decydującej fazie negocjacyjnej. Doszliśmy do momentu gdy mamy praktycznie gotową umowę z Inspektoratem Uzbrojenia i weszliśmy w decydująca fazę negocjacji z Lockheed Martinem. Partner zagraniczny musi zdecydować, czy podtrzymuje swoje deklaracje z RFI czy też nie. Gdy pytaliśmy o transfer technologii, o licencję, o zgody eksportowe.”.

Według deklaracji Macieja Lwa-Mirskiego założono, że umowa na program Homar zostanie podpisana w pierwszej połowie tego roku, jeżeli negocjacje z Lockheed Martin zakończą się powodzeniem. Jeżeli zostanie wybrany inny partner, kontrakt ma zostać zawarty w drugiej połowie 2018 roku, dzięki czemu niezależnie od kontrahenta finalizacja strategicznego programu Homar ma rozpocząć się w 2018 roku.

 

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (6)

  1. 1kosmos2

    Oświadczenie zbiegło się z wizytą nowego ministra w USA , nie , jaki miało cel a morze miało pomóc w złożeniu popisu .

    1. o którym morzu piszesz?

      Piszesz o Bałtyckim, Śródziemnym, czy o Północnym?

    2. Hehe

      Pewnie o Trójmorzu

    3. lol

      Też jest dobry pomysł.

  2. Willgraf

    Taaaa gotowi, towar stary kiepski i tylkona sprzedaż bez transferu technologii...nie dziękujemy i prosze nie naciskać w Davos

  3. .

    Dla przykładu powinno się dać pstryczka w nos i zakupić ten system u Izraelczyków, potem spytać jeszcze raz o cenę Wisły i zacząć rozmowy w sprawie kooperacji z MEADS. Jeżeli chodzi o Wisłę to jesteśmy w skrajnie niekorzystnej sytuacji ponieważ jeden system jak i drugi tak na prawdę nie istnieje, Patriot co najwyżej istnieje w starej wersji

    1. hobbystamilitarysta

      zwłaszcza że ten MEADS czy drugi europejski był od początku lepszy od systemu Patriota

  4. SEEP

    ja się nie dziwię że jesteście gotowi do podpisania Homara. Tylko u diabła, po co mamy wchodzić w to szambo?!!! Przy Waszych \"subpociskach\" tzn. przy braku wersji kasetowej, jaką wyłącznie powinny być wyposażone polskie wojska, uderzanie subrakietą w Waszym wykonaniu to dużo pdolarów, a bardzo niska korelacja z efektywnością niszczenia celu. Pozdro!

  5. Harry 2

    Są gotowi do jak najszybszego podpisania umowy, aby nie uprzedził ich izraelski IMI dający lepsze warunki zakupu sprzętu dla polskiej armii i korzyści dla naszych firm zbrojeniowych.

    1. WP1

      Izrael oczywiście oferuje nam więcej ale ma jedną wadę która go skreśla,mianowicie to nie jest system amerykański :) A u nas nie ważne czy dobre czy złe ważne żeby było amerykańskie bo w Polsce wszyscy ślepo wierzą że Ameryka przyjdzie kiedyś z pomocą

    2. Marek1

      Harry - dodaj jeszcze, że i prawie wszystkie parametry rakiet syst. Lynx sa lepsze od rakiet syst. Himars. Lynx jest na dodatek prawdopodobnie sporo tańszy finalnie. Niestety, ale problem w tym, ze tak stary jak i nowy szef MON nie ma odwagi powiedzieć LM ... NIE.

    3. prawieanonim

      Wszystkie parametry Lynxa są lepsze a głowice 2-3 razy mniejsze.

  6. Anty c-cal przed 500 +

    Patrzymy na brazylii Kuwejtu singapur zakupy? Homary mieli przed super heli Airbus czyli..

Reklama