Reklama

Polityka obronna

Koniec rozbrojenia w Europie? Ruch polskiego Sejmu

AHS Krab na ćwiczeniach Anakonda 2023
AHS Krab na ćwiczeniach Anakonda 2023
Autor. Sztab Generalny WP/Twitter

Jeden z najważniejszych traktatów rozbrojeniowych, obowiązujący w Europie od końca Zimnej Wojny, przestaje obowiązywać w wyniku wypowiedzenia go przez Rosję. Będzie mieć to swoje następstwa dla możliwości rozbudowy Wojska Polskiego o nowe jednostki wyposażone na przykład w śmigłowce bojowe. Najpierw jednak stosowny ruch musi zostać dokonany przez Sejm. Czy to oznacza koniec traktatów rozbrojeniowych obowiązujących na Starym Kontynencie?

  • Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zajmie się projektem ustawy zawieszającym udział Polski w traktacie CFE;
  • Oznacza to, że ograniczenia dotyczące liczby uzbrojenia, w tym śmigłowców uderzeniowych czy czołgów, nie będą już obowiązywać;
  • Do skorzystania z przyznanych przez traktat możliwości niezbędna jest jednak realizacja programów modernizacyjnych.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zajmie się w środę projektem ustawy o „zmianie zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie”. Sam projekt jest krótki i obejmuje w zasadzie wyrażenie zgody na zawieszenie obowiązywania traktatu oraz termin wejścia w życie (dzień po ogłoszeniu). Dokument ma jednak bardzo istotne znaczenie dla rozwoju zdolności obronnych Polski. Dlaczego?

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama