Reklama

Polityka obronna

Kandydaci chcą wspierać zbrojeniówkę, różnice ws. WOT i liczebności armii [Ankieta Defence24.pl]

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Polska powinna modernizować Siły Zbrojne w oparciu o własny przemysł, z równym traktowaniem firm państwowych i prywatnych, a obok ścisłych relacji z NATO i Stanami Zjednoczonymi należy też zabiegać o szerszą współpracę obronną w ramach Unii Europejskiej - z takimi postulatami zgadza się większość kandydatów na prezydenta, pytanych przez Defence24.pl w ramach przedwyborczej ankiety. Największe różnice zdań dotyczą natomiast liczebności wojska i umiejscowienia Wojsk Obrony Terytorialnej.

W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi Defence24.pl zwróciło się do sześciu głównych kandydatów na Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP o przedstawienie swoich postulatów w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Każdy z kandydatów odpowiadał na siedem pytań przygotowanych przez redakcję. Poniżej prezentujemy zestawienie odpowiedzi, jakie udzielili Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rafał Trzaskowski. Sztab Rafała Trzaskowskiego przekazał odpowiedzi już po publikacji wyników ankiety i dlatego nie są one uwzględnione w materiałach graficznych.

Poniżej przedstawiamy pełne odpowiedzi kandydatów:

Pierwsze z pytań dotyczyło liczebności armii zawodowej w Polsce. To zagadnienie wywołało pewne różnice. Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdzili, że - w zgodzie z obowiązującymi przepisami - należy dążyć do liczebności na poziomie do 150 tys. żołnierzy. Robert Biedroń oraz Szymon Hołownia uznali natomiast, że optymalna liczebność to 100 tys., przy czym Szymon Hołownia podkreślił kwestię szkolenia rezerw i znaczenie procesu modernizacji. Z kolei Krzysztof Bosak chce zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych do 200 tys. Natomiast Rafał Trzaskowski uważa, że Wojsko Polskie powinno liczyć 120 tys. żołnierzy zawodowych.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Jeśli chodzi o wydatki obronne, urzędujący prezydent Andrzej Duda zadeklarował, iż chce je zwiększyć do 2,5 proc. PKB szybciej, niż przewidują obowiązujące przepisy, z uwzględnieniem sytuacji gospodarczej, natomiast Robert Biedroń uznał, iż powinny one zostać obniżone do 2 proc. PKB. Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Rafał Trzaskowski opowiedzieli się natomiast za zwiększaniem budżetu obronnego do 2,5 proc. PKB do 2030 roku, a więc w zgodzie z obowiązującą ustawą.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Jeśli chodzi o najważniejsze priorytety modernizacji, kandydaci proszeni o wybór trzech najważniejszych wskazywali różne opcje. Stosunkowo najczęściej wśród nich powtarzały się obrona powietrzna oraz systemy obrony cybernetycznej, łączności sieciocentrycznej oraz rozpoznania i walki elektronicznej (WE), które w swoich odpowiedziach w sposób bezpośredni wymienili Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Prezydent Andrzej Duda stwierdził wprost, że nie jest możliwe wskazanie trzech najważniejszych priorytetów modernizacyjnych, a najistotniejsze obszary (w tym również w dużym stopniu te wspomniane wyżej) ujęto w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. W nieco podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Bosak, który oprócz trzech najważniejszych priorytetów (w tym dwóch wspomnianych wyżej) mówił też o wyposażeniu żołnierzy, obronie przeciwpancernej i modernizacji Marynarki Wojennej.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Istotne różnice wśród kandydatów występowały, jeśli chodzi o rolę Wojsk Obrony Terytorialnej. Robert Biedroń, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz sprzeciwili się utrzymywaniu WOT jako samodzielnego Rodzaju Sił Zbrojnych (kandydat PSL podkreślił, że powinny one zostać podporządkowane Dowódcy Generalnemu RSZ). Za pozostawieniem WOT jako samodzielnego RSZ opowiedział się Andrzej Duda, zaznaczając że ich finansowanie ma być dostosowane do poziomu potrzeb operacyjnych. Również Krzysztof Bosak uważa, że WOT mogą pozostać samodzielnym Rodzajem Sił Zbrojnych, ale ich koncepcja powinna zostać zrewidowana w taki sposób, by umożliwić działania partyzanckie na terenie kraju. Natomiast zdaniem Rafała Trzaskowskiego Wojska Obrony Terytorialnej mogą pozostać samodzielnym Rodzajem Sił Zbrojnych, ale ich finansowanie musi być ograniczone na korzyść innych jednostek.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Kandydaci co do zasady zgadzali się natomiast odnośnie roli polskiego przemysłu obronnego. Poza Robertem Biedroniem wszyscy - łącznie pięciu - uznało, że powinien być bazą modernizacji, z równym traktowaniem firm państwowych i prywatnych, przy czym Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę na konieczność uzyskiwania korzyści dla polskich firm w sytuacjach, gdy nie są one same w stanie produkować danego sprzętu, i trzeba się posiłkować technologiami zza granicy. Z kolei kandydat Lewicy opowiedział się za wiodącą rolą przemysłu polskiego, ale ze szczególnym uwzględnieniem firm państwowych.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Pewien konsensus można było zauważyć również w zakresie współpracy międzynarodowej, bo pięciu z sześciu kandydatów opowiedziało się za rozwojem ścisłych relacji z USA i w ramach NATO, przy jednoczesnym zwiększeniu zaangażowania w projekty UE. Taką odpowiedź udzielił również urzędujący prezydent Andrzej Duda, który zaznaczył równocześnie, że działania w ramach UE nie powinny stanowić konkurencji dla projektów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei Krzysztof Bosak uznał, że Polska powinna priorytetowo traktować rozwój własnych sił zbrojnych, a sojusz z USA, współpracę w ramach NATO i z Unią Europejską należy podtrzymywać i rozwijać o tyle, o ile przynosi to rzeczywiste korzyści Polsce, przy czym należy także uwzględniać sojusze regionalne.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Jeśli chodzi o obecność wojsk USA i NATO na terenie Polski, urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz trzech kandydatów: Robert Biedroń, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski opowiedzieli się za jej zwiększeniem. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak postuluje jej utrzymanie, przy czym kandydat Konfederacji zaznacza, iż Polska powinna zabiegać o dołączenie do NATO-wskiego programu Nuclear Sharing, co mogłoby w istotny (i dużo skuteczniejszy, niż dodatkowy kontyngent żołnierzy) sposób podnieść poziom bezpieczeństwa RP.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Maciej Szopa, Jędrzej Graf, Jakub Palowski

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze (20)

  1. ultraubawiony

    A Rafał nie ma programu..... a nie, ma przecież, wczoraj skopiował od pozostałych kandydatów. Więc w powyższych sprawach jest za a nawet przeciw.

    1. k.

      przecież jest ankieta Trzaskowskiego https://www.defence24.pl/ankieta-prezydencka-defence24pl-rafal-trzaskowski

    2. Patriota

      "Sztab Rafała Trzaskowskiego przekazał odpowiedzi już po publikacji wyników ankiety i dlatego nie są one uwzględnione w materiałach graficznych" - ot dlaczego nie są tu uwzględniane...

  2. Franzz

    a rafałek co mu rura pękła nie ma zdania???

    1. Ruska bzdeta

      Rura to pękła konfederacji

    2. Paweł

      Akurat Bosak ma najbardziej spójny program. Jako jedyny zauważył rolę broni pancernej i MW.

    3. mówię Ci to serio

      Marynarka w naszym przypadku - morze bałtyckie - jest totalnie nie potrzebna cały teren tego akwenu można pokryć z lądu pociskami ziemia-woda + rozpoznanie horyzontalne. Każdy statek no może oprócz jakiejś nowoczesnej łodzi podwodnej nie ma szansy przetrwania 3 dni wojny na tym akwenie.

  3. Mike Texas USA

    Geopolityka i wybory w Polsce. Główny podział Duda vs Trzaskowski Trzaskowski- Imperium europejskie pod nadzorem Berlina, integracja UE Duda- Związek Transatlantycki pod nadzorem USA, trojmoze?

    1. Ustawiator

      No popatrz Unia dala 370mld euro na wspolne projekty A bez nich KICHA

    2. Capek

      Tylko GŁUPEK nie docenia,Unii

    3. Capek

      PREZES walczy z unia od 5lat Ale PIS dopłaty BIERZE ZWRÓĆ CWANIAKCZKU

  4. Kazik

    Panie Duda skrewił Pan WOT - to co Pan powiedział jest niebezpieczne i zaprzecza idei WOT. Najlepiej wypadł niestety w tym pytaniu niestety Pan Kosiniak Kamysz choć Pan Biedroń jest bardzo blisko ideału.

    1. Wołodyjowski

      Moje żołnierki CHWALĄ sobie służbę

    2. Kazik :)

      Pana żołnierki Panie Wołodyjowski to się niech nauczą robić szablą (jak Baśka) w boju. Ucz je Pan szablą-Grotem/Berylem/RPG-7 czym Pan tam chesz ROBIĆ, by "tatarzynowi" co nieco uciąć!!!!!! Tak jak Baśka wypaliła z bandoletu w łeb Tuhaj Beja!!!!!!!!

  5. Ech

    Z ciekawostek to zona Holowni jest pilotem wojskowym. Lata na migach

  6. Olo

    Czy tępoty nie rozumieją że USA traktują UE jako konkurenta polityczno-gospodarczo-militarnego i adekwatnie do tego pogrywają z nami?

    1. Tadziu

      DUDA i BŁASZCZAK nie rozumieją

  7. Kot w butach

    Po co wspierać PGZ I TAK DOSTAJE 4mld pln za POSTOJOWE

  8. Ruska bzdeta

    To sie nazywa WSTYD i BZDURY

    1. Baranek

      To sie nazywa B&D

  9. Medicos

    Grypa z wyhan zżera Śląsk Gdzie medycyna wojskowa? Po szpitale,zakaźne po prostu nie przygotowane

    1. Konfundator

      KOLEGO a po co medycznie wspierać Śląsk? Pylics ich wszystkich zadusi Taki postulat ma,SASIN

    2. Olo

      chyba grypa z North Carolina a nie z Wuhan

  10. gliwiczanin

    Duda znów mówi co chcemy usłyszeć i robi coś innego lub zupełnie nic. Rola polskiego przemysłu obronnego powinna być bazą modernizacji, z równym traktowaniem firm państwowych i prywatnych. Przykład tego widzieliśmy gdy pis chciał trzy razy unieważnić przetarg na holowniki, który wygrała prywatna firma, by przenieść go do państwowej stoczni. Dopiero sąd rozstrzygnął spór na korzyść prywatnej stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Mon dalej czeka na BMS od państwowych firm zamiast wybrać wielokrotnie nagradzany system JAŚMIN od polskie, prywatnej firmy Teldat, który jest jednym z najlepszych tego typu systemów. Pisowi nawet Kormoran nie pasował, bo był budowany jest przez prywatną stocznie. Dlatego na siłę przy budowie ORP Albatrosa i ORP Mewa włączono do budowy Stocznie Marynarki Wojennej co podniosło koszty budowy pomimo, że prototypowy ORP Kormoran powstał bez udziału państwowej Stoczni Marynarki Wojennej. Duda mówi o modernizacji marynarki i obrony przeciwlotniczej, a nic z tym nie robi gdy jego koledzy z partii uwalają kolejne przetargi. Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych może przecież się wypowiedzieć, publicznie skrytykować brak działań lub nawet zagrozić zawetowaniem ustaw partii rządowej. Mon jak i głowa państwa z pisu jak zwykle kłamie.

    1. Pankracy

      KOLEGA ma rację Duda mówi co mu prezes każe

    2. Dromader z Syberii

      To sie nazywa DUDOWANIE Hahahaha

    3. Bolko z Gliwic

      Brawo Śląsk Nie nabierajcie sie na Adriana

  11. Alu Gator

    Ankieta bez JAJ Dlaczego migi nie lataja a Black Hawk za,119mln pln? Dlaczego 142 leoprady stoja od 2-lat w BUMARZE? Dlaczego 2% kompletnie zmarnowane? Dlaczego INSPEKTORAT UZBROJENIA jeszcze istnieje?

    1. Rex

      ...Dlaczego piszesz bzdury?...

  12. Levy1974

    Czemu grafika nie ujmuje Pana Rafała Trzaskowskiego - przypadek...? Nie sądzę!

    1. Bp ankieta do D##### A to konkretny facet

    2. Cyberiada

      Zapytaj sie TVP Dostal 1300 botów

    3. Mizerny

      Właśnie pyta sie i zgodę kota,PREZESA ALE NIE MOŻEMY DOJECHAĆ BO MICKIEWICZ A ZABLOKOWANA

  13. Dromader z Syberii

    WIDAĆ ze Duda planuje skok na,Armię OBIECAŁ wydać z 2% 609mln na drogi krajowe Rzeszów 350mln na infrastrukture krytyczna w Chełmie 290 mln na szkolenia młodzieżowki PIS 729mln na węgiel koksujacy do elektrowni Ostrołęka

    1. Desantowiec

      Bravo Duda Czy ma nas za GŁUPKÓW?

  14. Podhale Nowy targ

    INSPEKTORAT UZBROJENIA i WSPARCIA do zaorania do postulat PSL

    1. Oooooo co chodzi

      Bravo Kosiniarz NARESZCIE odwag cywilna

  15. AntyAntifa

    Sztab Trzaskowskiego nie udzielil odpowiedzi bo bojowki Antify finansowane przez Warszawe nie sa rodzajem sil zbrojnych, a teczowe tramwaje nie spelniaja wymagan MON-u w zakresie opancerzenia i dzielnosci terenowej. Jeszcze. Co ma powiedziec czlowiek reprezentujacy ekipe, ktora przez 8 lat sabotowala WP? Zreszta, przeciez Niemcy maja armie, wiec po co nam nasza? Oto ich logika.

    1. k.

      przecież jest Ankieta Trzaskowskiego https://www.defence24.pl/ankieta-prezydencka-defence24pl-rafal-trzaskowski

  16. lsfkldskflskdla

    Widać wyraźnie, że Biedroń ma najmniejsze pojęcie o Armii z nich wszystkich, lub ma najgorszych doradców.

  17. Ustawiator

    BŁASZCZAK na papieża Taki mondry Gastronomiczna zawodowa

  18. auth

    A gdzie reszta kandydatów?

  19. Bambo

    A najwiekszy oszust z kandydatow nie odpowiedzial? Cz juz szuka okazji zeby sie wylgac od odpowiedzi?

  20. ppp

    Wybieram Pana Hołownię.

Reklama