Reklama

Polityka obronna

Jutro podpisanie decyzji o nowej brygadzie "Żelaznej Dywizji”

Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja)/Twitter

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jutro odbędzie się oficjalne podpisanie decyzji o utworzeniu nowej brygady zmotoryzowanej, która wejdzie w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

Czytaj też

We wtorek (3 października br.) o godz. 10.00 w Siedlcach, minister obrony narodowej odwiedzi rozbudowywany kompleks wojskowy 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz podpisze decyzję dot. tworzenia kolejnej - czwartej brygady tej dywizji – 18. Brygady Zmotoryzowanej - czytamy w komunikacie MON.

Reklama
Reklama

Sformowana decyzją szefa MON w 2018 r. 18. "Żelazna" Dywizja Zmechanizowana składa się z dziewięciu jednostek wojskowych - 1. Warszawska Brygada Pancerna, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 18. Pułk Logistyczny, 18. Pułk Przeciwlotniczy, 18. Pułk Artylerii, 18. Pułk Saperów, 18. Batalion Rozpoznania oraz 18. Batalion Dowodzenia. Dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej działa w Siedlcach. Dywizja znacząco zwiększyła potencjał i siłę obrony wschodniej granicy RP przy jednoczesnym podnoszeniu zdolności obronnych wschodniej flanki NATO.

Jak czytamy dalej w komunikacie MON - Budowa kompleksu wojskowego w Siedlcach na potrzeby 18. Dywizji Zmechanizowanej trwa od kilku lat. Na kilkudziesięciu hektarach powstaje kilkadziesiąt nowoczesnych obiektów, w tym budynki sztabowe, koszarowce, drogi, parkingi i ogrodzenia. Kilkanaście zadań inwestycyjnych jest realizowanych w specjalnych pakietach. Rozwój kompleksu przewiduje powstanie nowych (lub przebudowanych) hal, garaży, stołówki, klubu żołnierskiego, ambulatorium, itd.

Czytaj też

Dywizja, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie posiadać w swojej strukturze czwartą brygadę. 18. Brygada Zmotoryzowana z dowództwem w Poniatowej. To nowa jednostka wojskowa budowana od nowa w kilku lokalizacjach. Jako brygada zmotoryzowana uzupełni zdolności 18DZ w zakresie wysokiej mobilności.

W październiku 18. Dywizja Zmechanizowana przeprowadzi ćwiczenie dowódczo - sztabowe pk. Wudra-23. Podczas niego certyfikacji podlegać będą dowództwa i sztaby 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa i 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby. Jednostki osiągają te zdolności zgodnie z procedurą CREVAL (wymaganiami NATO).

Reklama

Komentarze (2)

  1. PGR

    Przed ogałacaniem jednostek ze sprzętu i przekazywaniu Ukrainie w WP nie było go wystarczająco dla 3 dywizji a teraz niby 5 formują, tak jest papier wszystko przyjmie, 18 żelazna dywizja zmechanizowana kosynierów.

  2. Szczupak

    W starych brygadach brak około 30% stanu a tu następna powstaje. Ale papier wszystko przyjmie. Ewentualnie wywiesi się informacje jak na Orlenie że się popsuło.

    1. Andrzej78

      Wydaje mi się że nie są aż tak duże braki. Moim zdaniem powinni zrobić tak jak Amerykanie i stworzyć bataliony manewrowe u nich w zależności od rodzaju dwie kompanie czołgów i dwie piechoty bądź jedna czołgów i dwie piechoty. Odejść od tego że ukm jest bronią wsparcia ogniowego drużyny na rzecz kbk grot wersja rkm oraz odejść od RPG 7. Wtedy piechota to żołnierze z dobrowolnej służby wojskowej

    2. Ma_XX

      #Andrzej78 - jak nie duże braki? - na całą kompanię jest 2 - uwaga DWÓCH kierowców - to nie braki? to tragedia etatowa (z jednostki mojego siostrzeńca)

    3. DBA

      Szczupak@ I ukompletowanie na poziomie 60-70% nie byłoby tragedią, gdyby do uzupełnień byli przeszkoleni rezerwiści. I tak wracamy do tematów wałkowanych wcześniej

Reklama