Polityka obronna
Japonia (znów) dyskutuje o własnej broni jądrowej [KOMENTARZ]
Pogarszająca się sytuacja międzynarodowa, w tym rosnąca potęga Chin, postępująca rozbudowa arsenałów Korei Północnej oraz nieuregulowane relacje z Rosją sprawiają, że w Tokio ponownie pojawiają się głosy sugerujące odejście od dotychczasowej polityki całkowitego odrzucenia broni jądrowej.
- Do chwili obecnej Japonia nie posiada własnej broni jądrowej, a tamtejsze społeczeństwo było temu niechętne z uwagi na doświadczenia II wojny światowej.
- Tokio nie godzi się też na rozmieszczenie sojuszniczych bomb na swoim terytorium.
- Japonia posiada jednak bazę technologiczną do budowy środków przenoszenia i głowic jądrowych, a zmiany środowiska bezpieczeństwa wywołują dyskusję o zastosowaniu broni jądrowej.
Przyczyn, dla których państwo mogłoby chcieć wejść w posiadanie broni jądrowej, jest kilka. Przykładowo, Scott Sagan w artykuleWhy Do States Build Nuclear Weapons (pol. „Dlaczego państwa budują broń jądrową”) przedstawił trzy teoretyczne modele motywacji państw. Pierwsza konstrukcja teoretyczna (ang. Security Model) wynika z wniosku realistów i neorealistów o dominacji potrzeby zapewnienia sobie możliwie dużego bezpieczeństwa w anarchicznym świecie, w którym dominuje siła, a intencje innych państw pozostają niewiadomą. Niemniej jednak z analizy autora wynika, że koncentrowanie się na powodach wynikających jedynie z percepcji bezpieczeństwa jest niewystarczające.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.