Reklama

Polityka obronna

Indie stawiają na krajową artylerię rakietową

Pinaka 214mm MRLS
Pinaka 214mm MRLS
Autor. Indyjskie Ministerstwo Obrony

Nowa wersja systemu rakietowego Pinaka została pomyślnie przetestowana przez DRDO i armię indyjską na poligonach Pokhran, podało Ministerstwo Obrony. Systemy rakietowe (EPRS) były wystrzeliwane na różne odległości w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a rakieta spełniła wymagania.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dzięki tym próbom system rakietowy jest już gotowy do produkcji seryjnej przez partnera branżowego, poinformowało Ministerstwo Obrony. Wersja Pinaka o rozszerzonym zasięgu, która wykorzystuje przede wszystkim wielolufową wyrzutnię rakietową (MBRL), została przetestowana wraz z dwoma systemami pomocniczymi — amunicją Area Denial Munitions (ADM) i lokalnie opracowanymi zapalnikami. W ramach kontynuacji transferu technologii rakiety opracowane przez przemysł przeszły proces oceny wydajności i certyfikacji jakości.

Pinaka to wieloprowadnicowa samobieżna wyrzutnia rakiet wyprodukowana i opracowana przez kooperację indyjskich firm zbrojeniowych wraz z ich zagranicznymi partnerami dla armii indyjskiej. System ma maksymalny zasięg ognia 40 km w przypadku pocisku Mark-I Enhanced i 60 km dla ulepszonej wersji pocisku Mk-II. Może wystrzelić salwę 12 rakiet POB w 44 sekundy. System ten montowany jest na ciężarówce Tatra T813 i T815. Użytkuje amunicję rakietową w dwóch kalibrach: 122 i 214 mm.

Reklama

Czytaj też

EPRS to ulepszona wersja systemu Pinaka. Ministerstwo poinformowało, że system rakietowy został zmodernizowany za pomocą zaawansowanych technologii zwiększających donośność, aby spełnić nowe wymagania pola walki: „System rakietowy Pinaka Mk-I (ulepszony) (EPRS) i systemy rakietowe Pinaka Area Denial Munition (ADM) zostały pomyślnie przetestowane przez Organizację Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) oraz armię indyjską na poligonie Pokhran" – podało ministerstwo w oświadczeniu. „Dzięki tym próbom początkowa faza absorpcji technologii EPRS przez przemysł została pomyślnie zakończona, a partnerzy branżowi są gotowi na seryjną produkcję systemu rakietowego" – dodał.

Warto dodać, że system ten posiada więcej efektorów na swoim wyposażeniu, np. od roku 2019 prowadzone są prace nad pociskiem rakietowym o zasięgu 90 kilometrów. Pierwszy pułk Pinaka powstał w lutym 2000 roku. Każdy pułk składa się z trzech baterii po sześć wyrzutni Pinaka każda plus rezerwa. 29 października 2015 r. Rada ds. Zakupów Obronnych pod przewodnictwem Ministra Obrony Indii zezwoliła na zakup sprzętu dla dwóch dodatkowych pułków. Rok później Rada Gabinetowa ds. Bezpieczeństwa (CCS) zezwoliła na pozyskanie wyposażenia dwóch kolejnych. Zamówienia w kolejnych latach były sukcesywnie zwiększane, dając łącznie 126 pojazdów, a docelowo liczba ta ma zostać zwiększona do ponad 140 maszyn. Jest to ekwiwalent około 7 pułków.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Był czas_3 dekady

    Jeszcze kilka dekad wstecz Indie uważano za kraj tzw." trzeciego świata". Jaki ten los jest przekorny.

    1. QVX

      Indie to taka carska Rosja - ocean zacofania i wysepki nowczesności.

  2. szczebelek

    Jak widać trzeba było nie sprzedawać stoczni, hut czy fabryk i nie marudzić o polonizacji każdego sprzętu jak spółek wykonawczych brakuje co z tego jak HSW będzie brało udział przy kilkunastu projektach z dostawą ostatniej partii w 2040 roku

Reklama