Reklama

Polityka obronna

Hołownia: ostatnie kontrakty zbrojeniowe mogą zostać unieważnione

Szymon Hołownia,
Autor. Twitter/X/@KancelariaSejmu

Umowy podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą być unieważnione, po wyborach parlamentarnych PiS powinien był ograniczyć się do administrowania państwem, a nie wydawać publiczne pieniądze - powiedział Radiu ZET marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Reklama

Prezes współtworzącego Trzecią Drogę PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził z „Zetce”, że ostatnie tygodnie pokazały, że w wielu resortach podejmowano decyzje mimo świadomości, że PiS po 11 grudnia straci władzę.

Reklama

„W MON przejrzane zostaną umowy z przemysłem Korei Południowej, a tam gdzie będzie to możliwe, także zamówienia na sprzęt uzbrojenie składane będą w polskim przemyśle zbrojeniowym” – zapowiedział Kosiniak-Kamysz, który ma objąć resort obrony w rządzie Donalda Tuska.

Do zapowiedzi przeglądu kontraktów odniósł się w sejmowej debacie nad exposé premiera Mateusza Morawieckiego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego „zapowiedzi, że coś tu będzie weryfikowane, to zapowiedzi godzące w polskie bezpieczeństwo”. Morawiecki wymienił zakupy broni w USA i Republice Korei do osiągnięć rządów PiS.

Reklama

Czytaj też

W ubiegłym tygodniu Kosiniak-Kamysz zapowiadał, że wszystkie umowy zostaną poddane przeglądowi; zadeklarował zarazem, że nowy rząd będzie zwiększał zdolności obronne państwa.

Czytaj też

Na początku grudnia szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o zatwierdzeniu kolejnego kontraktu na 152 samobieżne armatohaubice K9 z Korei (poprzednia umowa na 212 egzemplarzy za 2,4 mld dolarów została zawarta w sierpniu 2022). 8 grudnia MON zawarło umowę ramową na dostawę 152 armatohaubic Krab.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (12)

 1. szczebelek

  Kamysz w stosunku do polskiego przemysłu ma jedno zadanie czyli podpisywać umowy wykonawcze na bazie umów ramowych. Jak również mile zaskoczyć w stosunku do Kryla, dronów czy też ppk.

  1. Chyżwar

   Obawiam się, że zostaniesz zaskoczony. Tylko, że niemile.

  2. Extern.

   Pamiętam jak politycy obecnej koalicji walczyli zęby wpisać do ustawy o obronie ojczyzny wzmiankę o konieczności 50% wydatków w Polskim przemyśle co Błaszczak zastąpił wpisem "w razie możliwości", co akurat mi się nie spodobało, bo wiadomo już od czasów umowy na pierwszego Homara jak on nasz przemysł traktował. Tak więc trzymam ich za słowo że nie będą robić z twarzy cholewy i teraz Kryl, Borsuk, Drony z WB, PPK Pirat, PPK Moskit, Piorun 2, APR, korygowany Feniks, krajowy granatnik, Tytan itd. ruszą z kopyta.

 2. Zam Bruder

  Pan marszałek Hołownia zdaje się nie zauważać co się dzieje obok kraju w którym przydarzyło mu się marszałkować... Tak, ma trochę racji i jeżeli tkwilibyśmy nadal w obszarze błogiego spokoju który skutkował twierdzeniami, że "żadnej wojny w Europie już nigdy nie będzie...." - to fakt zawierania takich umów przez schodzącą opcję poltyczną wzbudziłby i we mnie co najmniej jednoznaczny sprzeciw, ale....u naszych granic mamy wojnę która jeszcze nie wiadomo jak się zakończy - i dla napadniętego kraju a w kolejności i dla nas jako,frontowego państwa NATO w którego stronę w dodatku skierowano z Kremla bezczelne ultimatum (o którym zapewne pan marszałek nie slyszał) i może wypadałoby poszerzyć swój obraz świata poza limes dorażnych sporów politycznych?

  1. Chyżwar

   Tylko, że polityków to nie obchodzi. Oni wolą ogłupiać społeczeństwo. Tak żeby rosły słupki wyborcze, bo w razie czego wsiądą do samolotów i się stąd wyniosą. A zajęcie sobie znajdą. Choćby jako gadające głowy w podrzędnej TV. Mam nadzieję, że wspomniane umowy są zabezpieczone odpowiednio wysokimi karami.

  2. Muren

   @Zam Bruder polecam wczytać się w artykuł. Nie było mowy o "unieważnieniu ostatnich kontraktów zbrojeniowych" tylko: "Umowy podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą być unieważnione". A to zupełnie zmienia kontekst

  3. Extern.

   @Chyżwar. Odnośnie tego wsiadania do samolotów polityków to pamiętam jak kiedyś Bartosiak całkiem na poważnie powiedział że biorąc pod uwagę że Polskę we wrześniu zupełnie już pogrążyła ucieczka naszych władz ze stolicy, a Ukrainę w krytycznym momencie uratowało to że Załeński zdecydował się zostać w Kijowie, to powinniśmy na poważnie zastanowić się nad w razie czego fizycznym zablokowaniem naszym Politykom szansy na ucieczkę przez Okęcie. Skoro nami rządzili to biorąc odpowiedzialność za własne decyzje powinni zostać dzielić z nami los który nam zgotują.

 3. Książę niosący na plecach białego konia

  Wiele osób na Tajwanie i w Tokio kupowało także broń amerykańską i europejską ze względu na wysoką cenę K2/K9 oraz niską wydajność i obronę. Jednak Warszawa bardzo kocha broń Seulu. Waszyngton, Berlin i Paryż będą chronić Tokio, Tajwan i Warszawę, tak jak uratowały Kijów.

  1. "Pułkownik" Michał

   No tak... Bo lepiej kochać niemiecki sprzęt... Tylko zaraz... kiedy byśmy go dostali patrząc na terminarz dużo mniejszych dostaw Leopardów do Norwegii i Węgier? Chyba wtedy gdy Rosjanie zajmą państwa bałtyckie i prewencyjnie dotrą fo Wisły... xD

  2. ALBERTk

   Krab jest droższy od K9 a nie jest lepszy.

  3. Extern.

   @ALBERTk; Od obecnej wersji K9, Krab jest trochę jednak lepszy. Nie wiem czy ta lepszość jest proporcjonalna do ceny, ale trochę dłuższa lufa zapewniająca trochę lepszy zasięg, bardziej wytrzymała lufa zapewniająca większą ilość strzałów, bardziej tolerancyjny system ryglowania zapewniający większy zakres tolerowanej amunicji, automatyczny system gaśniczy zapewniający większą odporność i szansę na przetrwanie trafienia, coś tam ma jeszcze lepszego związanego z systemem prowadzenia ognia co zapewnia większą elastyczność, ale zapomniałem co.

 4. Muren

  Kaczyński: „zapowiedzi, że coś tu będzie weryfikowane, to zapowiedzi godzące w polskie bezpieczeństwo”. Natomiast w przypadku Caracali kontrakt został skasowany

  1. Chyżwar

   I całkiem słusznie został skasowany. Jak się komuś zachciało zastępować Mi-17 to powinien kupić CH-47.

  2. Universal soldier

   Caracale-nieloty zaprojektowane 40 lat wcześniej miały służyć w Polsce przez kolejne 40 lat. Czyli nasza armia latałaby w połowie XXI wieku sprzętem zaprojektowanym 80 lat wcześniej. Dla śmigłowca to jest dużo za dużo. Do tego sprzęt wyjątkowo awaryjny, drogi w użyciu i cena jaką mieliśmy zapłacić była dużo wyższa niż płaciła np. Arabia Saudyjska. Ciekawe czy Ci sami generałowie którzy stali za tym kontraktem będą znowu doradzać Tuskowi i Hołowni które kontrakty zawarte przez PiS uwalić. Warto się temu przyglądać...

  3. ATKzCalifornii

   Macierewicz/Blaszczak kupili mniej helikopterow i to podstawowych (tkzw bieda heli),i za duzo wieksze pieniadze, BEZ kontroli nad serwisem i PRODUKCJA silnikow w Polsce. AW149 jest co najwyzej malowany w Polsce do tego nie ma specjalistyczengo wyposazenia. To co zamowiono to sa heli na czas pokoju i do latania w dzien przy lagodnej pogodzie.

 5. Chyżwar

  Żadne zaskoczenie. hołownia realizuje to, o czym mówiono na spotkaniu u kwacha, gdzie komorowski im wszystkim doradzał, żeby obiecywać wiele a po wygranych wyborach postępować jak dawniej. Pozwolę sobie zapytać showmana hołownię, jak podoba mu się show, jaki odstawił brałn? Występ był lepszy niż inne w "mam talent". Na marginesie. Zełeński też był wywodzący się z blokowiska showman, któremu do ostatniej chwili wydawało się, że rosja nie uderzy na Ukrainę. Za postawę po wybuchu wojny należy człowieka szanować. Ale przygotowanie do wojny tego kraju nie jest jego zasługą bo to tylko celebryta dorastający w blokowisku i nikt więcej.

 6. Strażnik

  Oby to była prawda

  1. "Pułkownik" Michał

   #Strażnik oby w kwestiach militarnych nie wypowiadali się tacy ignoranci...

  2. Chyżwar

   @"Pułkownik" Michał Ani "mężowie żon", bo z tym akurat mam przykre doświadczenia.

 7. Z prawej flanki

  I dobrze. Podpisywanie umowy na 10mld zł po przegranych wyborach i 4 dni przed oddaniem władzy to skandal który należy wyjaśnić.

  1. Franek Dolas

   Z lewej flanki a co.konkretnie chcesz wyjaśniać?

  2. Zam Bruder

   Oni sami nie wiedzą co.

  3. Z prawej flanki

   @Franek Dolas - Okoliczności, intencje, potencjalne nieprawidłowości. Przez ostatni miesiąc podpisano całą masę "wątpliwych umów"- nie tylko w zakrezie zbrojeniówki i obronności, które należy poddać weryfikacji, bo wyglądają na desperacką próbę "załatwienia (sobie?) czegoś" tuż przed oddaniem władzy.

 8. rukmavimana

  Brawo!

  1. "Pułkownik" Michał

   #rukmavimana niby czemu brawo? Czy objęcie władzy przez Tuska sprawi, że cudownym sposobem odżyje realizacja koncepcji Francisa Fukujamy o "końcu historii" i sprzęt do trzymania Rosjan na dystans przestanie być potrzebny? A jeśli jednak będzie potrzebny to kto go dostarczy w takiej liczbie? Pan widział ile Norwedzy i Węgrzy będą czekać na swoje Leopardy?

  2. Z prawej flanki

   @"Pułkownik" Michał - I jak twoje wywody mają się do deklaracji marszałka?

 9. Adzio

  Nie na darmo jest w stopniu Marszałka

 10. Facetoface

  Można oddać K2 i K9 ....Ukrainie 😂

  1. szczebelek

   A co chcesz w zamian w ciągu dwóch dostać?

  2. [email protected]

   I wszystkich euro politykow zaraz za nimi :)

  3. Chyżwar

   Otóż ze względów prawnych nie można. I całe szczęście, że tak jest.

 11. Muren

  "Umowy podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą być unieważnione, po wyborach parlamentarnych PiS powinien był ograniczyć się do administrowania państwem, a nie wydawać publiczne pieniądze" to cytat z wywiadu dla ZET. Jednak to co innego niż wypowiedź "Ostatnie kontrakty zbrojeniowe mogą zostać unieważnione". Wydźwięk zupełnie inny - a przecież z lektury artykułu wynika, że takie słowa nie padły w wywiadzie.

 12. rED

  A nie mówiłem. pierwszy!

Reklama