Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kosiniak-Kamysz do Błaszczaka: przeanalizujemy wszystkie umowy

Haubica samobieżna Krab
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Będziemy modernizowali siły zbrojne; wszystkie umowy zostaną przeanalizowane – zapowiedział typowany na ministra obrony Władysław Kosiniak-Kamysz w odpowiedzi na zatwierdzenie przez szefa MON Mariusza Błaszczaka umowy ramowej na armatohaubice Krab.

Reklama

Zatwierdzona w piątek przez Błaszczaka umowa ramowa zakłada dostawę 152 Krabów wraz z pojazdami towarzyszącymi.

Reklama

„Panie ministrze, Polacy pokazali Wam czerwoną kartkę. Nie słuchaliście ich, odrzuciliście dialog społeczny. Za naszych rządów będziemy modernizowali siły zbrojne i wzmacniali potencjał obronny. Wszystkie kontrakty i umowy będą dokładnie przeanalizowane” – napisał prezes PSL w serwisie X.

Wcześniej Błaszczak w tym samym serwisie odniósł się do podniesionego przez Kosiniaka-Kamysza zarzutu, że po wyborach 15 października rząd Mateusza Morawieckiego działał bez zgody społecznej. „Proszę to powiedzieć niemal 8 mln wyborców, bo przypominam, że to PiS wygrało wybory” – napisał Błaszczak. „Od 15 października podpisałem umowy na armatohaubice, odebrałem pierwsze śmigłowce AW-149 i utworzyłem nowe jednostki wojskowe” – wyliczył. „Niech Pan myśli o Polsce, a nie o tym jak zadowolić swoim słowami Tuska. Odwagi i więcej samodzielności w działaniu!” – zwrócił się do prezesa PSL.

Reklama

Najnowsza umowa ma być podstawą zamówień armatohaubic Krab 2 – wersji powstałej z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń polskiego wojska i wniosków z Ukrainy. Nowy wariant ma być wyposażony m.in. w automat ładowania.

Czytaj też

Dotychczas HSW dostarczyła polskiemu wojsku 80 Krabów, umowy wykonawcze zakładają dostawę 90 kolejnych w latach 2025-27. Kraby to jeden z rodzajów uzbrojenia przekazanego przez Polskę Ukrainie, która ponadto zamówiła 54 egzemplarze.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. LMed

  W całym artykule nie padło ani raz hasło K9. Dlaczego? Przecież to chyba może być powód do satysfakcji z podejmowanych działań.

  1. staryPolak

   amerykańskich kontraktów nie rusza bo nie wiadomo czy dlugo by porządzili w Warszawie. USA ma swoją wagę. Sprzęt koreański skasują oczywiście w szczytnym celu wspierania swojej gospodarki. Zostaniemy z czołgami na 2 dni działań, kilkoma Krabami i wyrzutniami rakiet i amunicją na 6 godzin. Jak Rosjanie sprytnie zagrają to .... rozwiną produkcję HSW.

 2. Odyseus

  Pan Pediatra cały czas mówi o sprawdzaniu umów itd. i ani słowem się do tej pory nie zająknął na temat bolączek armii , jego planowanych zakupów , może jakiś reformach strukturalnych czy regulaminowych by przyciągnąć ludzi do wojska , pomysłów co i jak poprawić , coś o obronie powietrznej , okrętach podwodnych , brakujących samolotach, produkcji czołgów, Borsuka , amunicji , rakiet czy choćby plecaków i zasobników ... albo jakiś pomysłów na zbrojeniówkę żeby zaczęła w końcu normalnie funkcjonować jak w innych krajach ... nic , cały czas tylko będzie sprawdzał i sprawdzał , to żeby przy okazji sprawdził cały XXI wiek i podzielił się chociaż wnioskami dla potomnych ,,,

  1. Był czas_3 dekady

   Przecież PO/KO chce tylko sprawdzać, rozliczać, karać. Za dużo od nich nie wymagaj, bo raczej będą działać pod dyktando Brukseli/Niemców, a ci nie pozwolą byśmy się rozwijali po naszej myśli, także w przemyśle zbrojeniowym.

  2. Prezes Polski

   Kolego, Błaszczak miał 6 lat na zrobienie tego wszystkiego, a co zrobił? Wielkie g...W 2020r. zaczął panicznie kupować wszystko, za dowolną cenę i gdzie się da. Kamysz nawet nie jest jeszcze ministrem! Ten facet nie zna się na armii, nie ma wiedzy eksperckiej. Nie oczekujmy do niego cudów. Jeżeli uda mu się uspokoić sytuację kadrową po chaosie rządów PiS i wprowadzić jakiś porządek w działania MON, to już będzie sukces. Aby zrobić coś sensownego z naszą armią potrzebny byłby geniusz, Kamysz nim nie jest. Jeżeli będzie o 50% lepszy od Błaszczaka, to wystarczy.

  3. Edmund

   @Prezes Polski skoro twierdzisz, że Błaszczak ,,panicznie kupuje" to pociągnij tą myśl dalej i zastanów się z czego to wynika? Błaszczak ma na pewno dostęp do tajnych informacji z USA, których nie ma wielu nawet w NATO. Zobaczymy jak twoi bohaterowie z Koalicji się sprawią. Póki co zanosi się na ,,długie sprawdzanie" kontraktów, podczas których nie kupią nawet guzika. Jak to już ktoś powiedział, lepiej mieć o 200 armatohaubic za dużo, niż o 100 za mało.

 3. Al.S.

  Prezesie swój własny, a odkąd to Błaszczak miał kasę w budżecie MON na takie zakupy? 2 proc budżetu, w czym ¾ stanowią koszty osobowe, nie pozostawiało dotąd dużo pola do manewru. Więc do 2022 duże programy to tylko F16 i Rosomak. Dokonania poprzedników Błaszczaka celnie podsumowuje zakup tablic Mendelejewa i "beznakładowy" program Gawrona/Ślązaka. Nawet umowę o modernizacji Leopardów podpisywał już PiS, kwestii przepłaconych Caracali (2x cena dla Brazylii) nie rozwijam. Kupiono aptekarskie ilości Krabów i udało się dobrze kupić setkę Leopardów 2A5, choć Finlandia zrobiła wtedy lepszy deal z A6. Skąd ta teza o rzekomo przepłaconych zakupach? Masz jakieś liczby? F35 kupiono w porównywalnej cenie do Belgii, przy podobnej ilości maszyn i zakresie kontraktu. Patriot IBCS za $4mld - takiej ceny już nikt nie dostanie, my kupiliśmy „w ciemno”. 250 Abramsów SEPv3 wraz z wozami wsparcia, to bardzo okazyjna cena. Włochy właśnie kupiły dokładnie połowę tej ilości L2A7 za 4,5 mld USD. And so on..

 4. wojtek11

  Niech Kosiniak lepiej przeanalizuje sytuację na wschodzie i zrozumie zagrożenia zanim będzie za późno

  1. mobilnyPL

   Masz rację z tymże jak będą przekazywać UA to lipa niezależnie od tego kto tam ministruje

 5. Michu

  Całe szczęście, że świadomość zagrożenia wojną jest już na tyle wysoka, że nie ma na całym świecie kamienia, pod którym będzie w stanie się schować Minister Obrony Narodowej, który nad do tej wojny nie przygotuje, lub nie zadba o odpowiedni poziom odstraszania, aby do niej nie doszło. Jeśli ktoś decyduje się przejąć władzę, to decyduje się też przejąć odpowiedzialność.

 6. szczebelek

  Damy szansę nowemu ministrowi, że będzie analizował kontrakty z głową pod kątem harnogramu dostaw i polskiego przemysłu by uzyskać lepszy offset, a nie tylko po to, żeby zadowolić niemiecką zbrojeniówkę.

  1. Był czas_3 dekady

   Zdumiewające, człowiek który chciał likwidować WOT zostanie ministrem MON. Oby się w kartach historii nie zapisał jak, też lekarz, Klich.

  2. MiP

   Nikt nie przebije Macierewicza z Misiewiczem 🤣

  3. Podszeregowy

   Kosiniak jak zawsze zrobi co Tusk powie.

 7. Odyseus

  Panie Kosiniak zrób Pan parę rzeczy ; kontynuuj umowy i programy już istniejące, dogadaj się z USA na zakup w kredycie co jest do zrobienia, 3 baterii Thaad by zrobić Nam tarczę atomową i na 48 F15 - nikt tego nie chce brać i w ten układ wejdą a może i nawet z eskadrę F35 się uda wyrwać i modernizację naszych F16 to raz , dwa dogadaj się ze Szwedami na wspólną produkcję okrętów podwodnych A26 - są w głębokiej pupie z tym i też w to chętnie wejdą bo nie mają wyboru a trzy skoro już jesteśmy Państwem socjalnym zrób tanie kredyty mieszkaniowe dla żołnierzy i na pewno kolejka przed WKU się ustawi , plus jeszcze odblokuj ludziom normalne awanse w wojsku bez pociotków w rodzinie by ten zwykły szeregowy miał szansę zostać kiedyś generałem to na pewno nie uciekną a Będziesz Pan Wielki i ludzie będą Pana na rękach nosili , słuchaj Pan Siemoniaka czy Różańskiego to skończysz jak reszta , czyli jako pośmiewisko - mówił wujek dobra rada

  1. Był czas_3 dekady

   Dobra rada dla sąsiada... z ławy sejmowej, tylko czy posłucha? "...i modernizację naszych F16..." Z sieci: "7 grudnia amerykański Departament Obrony poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji umowy dotyczącej modyfikacji wyposażenia wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Jastrząb należących do polskiego lotnictwa wojskowego..... Modyfikacja samolotów F-16C/D Jastrząb to kolejny proces rozszerzenia ich możliwości operacyjnych maszyn. Obecnie cała flota zbliża się do momentu, kiedy podjęcia decyzji o realizacji gruntownej modernizacji zgodniej z programem F-16V."

 8. Vixa

  Sean & Marley gotują! Kosiniak-Kamysz: daj mi drewnianą łyżkę, Błaszczak: ??? (trzymając w ręku metalową).....

 9. staryPolak

  i już słyszę jak Tygrysek mówi znekanym głosem: "jak ni ma to ni ma".

Reklama