Reklama

Polityka obronna

F-16 bliżej Słowacji. Piloci szkoleni w USA

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Lockheed Martin poinformował, że pierwszy słowacki samolot wielozadaniowy F-16 Block 70 przybył na szkolenie do bazy powietrznej Gwardii Narodowej Morris w Arizonie.

W bazie Morris znajduje się najważniejsza jednostka szkoleniowa pilotów myśliwców F-16 Powietrznej Gwardii Narodowej - 162. Skrzydło - która zapewnia szkolenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i ich międzynarodowych sojuszników. Dlatego też Departament Sił Powietrznych wybrał ten obiekt, do przeszkolenia załogi dziewięciu słowackich F-16 Block 70. Pierwszy myśliwiec produkcji Lockheed Martin przybył do bazy 13 czerwca.

Reklama

„W czasie gdy słowackie siły powietrzne przygotowują swoje bazy lotnicze na przyjęcie nowo nabytych samolotów F-16 Block 70, ustalono, że najkorzystniejszą lokalizacją do stacjonowania ich pierwszych samolotów jest baza Powietrzna Gwardii Narodowej Morris” – powiedział pułkownik Thomas Obrochta, dowódca 162. Grupy Operacyjnej.

„Umożliwi to pierwszym słowackim pilotom F-16 przeszkolenie na własnych samolotach przed dostarczeniem ich do swojego kraju” – dodał.

„F-16 Block 70 to najnowsza wersja jednego z najbardziej sprawdzonych w walce myśliwców wszechczasów” – powiedział pułkownik Obrochta.

Czytaj też

Wersja Block 70 dysponuje zaawansowanym radarem kierowania ogniem APG-83 z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), centralnym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia pilotom odpowiedni obraz taktyczny i pozwala im w pełni wykorzystać dane z systemów celowniczych. Jest też zintegrowana z nowoczesnym uzbrojeniem i cechuje się wydłużoną trwałością konstrukcyjną wynoszącą 12 000 godzin, czyli o ponad 50 procent więcej niż w przypadku samolotów F-16 poprzednich generacji.

Słowacja zakupiła w 2018 roku 14 wielozadaniowych samolotów F-16 block 70. Zastąpią one myśliwce MiG-29 Fulcrum, które zostały przekazane siłom zbrojnym Ukrainy.

Dziewięć słowackich F-16 Block 70 będzie tymczasowo stacjonować w Stanach Zjednoczonych do roku 2026 w 162. skrzydle, a pozostałe pięć rozpocznie działalność na Słowacji jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Kadra słowackich pilotów F-16 szkoli się w amerykańskiej bazie od dwóch lat. Do tej pory na nowych F-16 przeszkolono 11 pilotów. Do 2026 roku ma zostać przeszkolonych 22 pilotów oraz 160 członków technicznej obsługi naziemnej.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Radek B.

    Za 5 lat osiągną pełną gotowość ?

Reklama