Czy czeka nas selektywne uruchomienie programu mobilizacji gospodarki?

1 kwietnia 2020, 17:37
MON_729x308
Fot. MON

Selektywne uruchomienie programu mobilizacji gospodarki może być w dobie kryzysu dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów z zaopatrywaniem. Czy taki scenariusz jest aktualnie rozważany?

Zapytaliśmy resort obrony narodowej i sztab generalny o to czy i na jakim etapie prowadzone są prace związane z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej w sprawie selektywnego uruchomienia programu mobilizacji gospodarki. Przypomnijmy, że obowiązujący program mobilizacji gospodarki to dokument stanowiący tajemnicę państwową. Mając to na uwadze zapytaliśmy o sferę związaną z zadaniami, które potencjalnie mogłyby być uruchomione w dobie pandemii COVID. Zapytaliśmy o to, ile z tych zadań planowanych jest do ujęcia w rozporządzeniu i jakiego są to rodzaju zadania.Otrzymaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź z Centrum Operacyjnego MON, z której wynika, że resort obrony narodowej aktualnie prowadzi analizy dotyczące potrzeb z Programu Mobilizacji Gospodarki na rzecz systemu opieki zdrowotnej, czyli de facto na walkę z epidemią koronawirusa.

Uprzejmie informujemy, że trwają analizy dotyczące potrzeb z Programu Mobilizacji Gospodarki na rzecz systemu opieki zdrowotnej, czyli de facto do walki z epidemią koronawirusa.  Całość zostanie ujęta w aneksie do Programu Mobilizacji Gospodarki na lata 2017-2026

Wydział Prasowy CO MON

 

Informacja ta potwierdza nasze wcześniejsze przypuszczenia. Jednak na szczegóły przyjdzie poczekać do chwili publikacji aneksu do programu. Kwestią otwartą jest to czy dokument ten będzie dokumentem jawnym czy też będzie ona stanowił tajemnicę państwową.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Borys
czwartek, 23 kwietnia 2020, 07:03

Widać, że w wydziale prasowym CO MON są zatrudnieni fachowcy wysokiej klasy. W SZRP obowiązuje SYSTEM ZABEZPIECZENIA MEDYCZNEGO I OCHRONY WOJSK", a nie opieki zdrowotnej.

Borys
czwartek, 23 kwietnia 2020, 06:53

Do autora artykułu. Może zasadnym by było uzyskać informację od przedstawiciela COL-a (centralny organ logistyczny) odpowiedzialnego za służbę zdrowia z IWsp.SZ.? Zapewne odpowiedz nie będzie "różowa" o ile będzie jakakolwiek.

Protadek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 01:26

Jestem zszokowany postawą Rządu. Jeżeli upadną przedsiębiorstwa , ludzie znowu ruszą z Kraju za chlebem. Przedsiębiorcy to innowacyjni i ciężko pracujący ludzie. Pod każdą szerokością geograficzną się odnajdują i wypracowują podatki. Za wszelką cenę trzeba im pomóc ! Skąd forsa ? Redukcja płac we wszystkich urzędach o 60 % , z wyjątkiem tych na pierwszej lini frontu walki z pandemią. 1 milion nauczycieli w Polsce , im też . Urzędy gminne , miejskie , wojewódzkie , powiatowe , centralne , miejskie , pasibrzuchy w mundurach za biurkiem , itp , itd. Nagle by się okazało że stać nas na takie same wsparcie gospodarki jak Niemców. Jak któryś z powyższych zrezygnuje z pracy , lub wyjedzie z Polski , to też zysk dla gospodarki.

Dudley
piątek, 17 kwietnia 2020, 00:27

A komu ci przedsiębiorcy będą sprzedawali swoje wyroby i usługi jak obetniesz finansowanie Kowalskiemu? Zamienisz siekierkę na kijek, trochę podstaw makroekonomii. Jedynie co można zrobić bez większych konsekwencji to ograniczyć odpływ pieniądza za granicę, wszystkie inne ruchy są obarczone ryzykiem a to recesją ( w przypadku braku wsparcia ) albo nadmiernym wzrostem długu publicznego i późniejszymi problemami z jego obsługą ( nasza waluta nie jest zbyt mocna, i musimy dać zarobić wierzycielom znacznie więcej, jak gdybyśmy byli w strefie euro )

antykomunista
czwartek, 2 kwietnia 2020, 09:56

gdy kończy się kasa ratunkiem dla władzy jest mobilizacja (kradzież) zasobów. przejście z socjalizmu w narodowy socjalizm (patrz tow. Jaruzelski) konsekwencją będzie doprowadzenie firm do ruiny, które potem opchnie się koncernom za bezcen. to już było. zazwyczaj taki eksperyment kończy się źle da społeczeństwa. ratunkiem jest upadek systemu i start od zera. koszty są skutkiem utrzymywania socjalizmu korporacyjnego w eurkołchozie. militaryzacja spowoduje dalszy spadek wydajności firm, wewnątrzzakładowe mafie i koterie się umocnią kreatywna księgowość ukryje straty a za które płacić będzie państwo. rozumiem tęsknotę władzy za socjalistycznym niewolnictwem to przecież nie dawno było rajem

Ruskij sołdat-FR
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:40

Po kradzieży zasobów firma (czytaj upadek małych i średnich przedsiębiorstw oraz ucieczka dużych) dojdzie do kradzieży zasobów obywateli ale Polacy tego nie rozumieją i głosują, głosują, głosują........ jak widać i słychać............!!!!!!!

Box123
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:20

To sobie teraz wyobraz co by było gdyby teraz rządziła poprzednia ekipa, przez którą do dziś straciliśmy ok 600mld zł i z każdym kolejnym rokiem następne 40mld (z czego połowę na odsetki od kredytów na te pierwsze), deficyt by wynosił ponad 100mld (w 2015 wyprowadzano z budżetu ok 70mld i tendencja była +10 rocznie), Finansowanie służby zdrowia o ponad połowę mniejsze ( w 2015 - 70mld - w 2020 - ponad 110 czyli wzrost o ponad 60% co jest bezprecedensowe w historii), nie było by programów społecznych na kwotę ok 70mld rocznie, które tworzą poduszkę bezpieczeństwa, która w sytuacji naprawdę krytycznej będzie można zawiesić i nikt nie podejowal by żadnych realnych działań żeby coś zrobić, a na każde pytanie jedyną odpowiedzią było by, że się nie da albo że "piniędzy" nie ma i nie będzie. I można tak jeszcze długo. Nawet trudno sobie wyobrazić co by się teraz działo. Bylibyśmy drugimi Włochami albo i gorzej. Ciekawe czy gdyby zostały wyprzedane też by tak było. Ale jak ci nie pasuje to jedz do Włoch albo Hiszpanii. Tam napewno się tobą lepiej zaopiekują i w tedy będziesz zadowolony

kozak
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:48

Spokojnie wszystko układa sie planowo,az dziwne ze mała Polska jest w takim szlachetnym towarzystwie.Idzie rozwój chemii,budownictwa,transportu,Elblaga, zbrojeniówki i rolnictwa.Padną ostatnie bastiony komunistyczne certyfikacje,doradztwa, organy pozarzadowe.

Ruskij sołdat-FR
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:41

Życzę wyjazdu na Białoruś, do Chin lub Korei Północnej. Wolność i własność jest bezcenna. To podstawa wolnego świata i motor postępu ludzkości a nie srebrniki wyborcze.

Ed
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:13

...to jest typowe gadanie ludzi polityki, ludzi którzy nigdy nie mieli własnego biznesu i nigdy nie zażądzali większym, własnym majątkiem...

piątek, 3 kwietnia 2020, 19:26

.... właśnie wprowadzono zakaz wstępu do lasu a wybory na prezydenta RP nadal w tempie ........ a co z wolnością obywatela i upadkiem gospodarki, personelem medycznym, pocztowcami, komisjami wyborczymi, uznaniem przez sąd poprawności wyborów, pieniędzmi na środki ochrony dla służby zdrowia ect...........

Pawel
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:57

Nie porownywalbym tego do tow Jaruzelskiego bo ten przynajmniej zakupil system opl ktore uzywane sa do dzisiaj, OP KIlo.Po za tym byl dobrym jako zolnierz. Nie byl powiazany z lobbystami jak wiekszosc obecnego MONu

Jarek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:09

(...)Nie był powiązany z LOBBYSTAMI???? - wolne żarty a Co to niby kupił?? i od kogo??? Był dobrym żołnierzem!!! - jako oficer polityczny i donosiciel - TAK... (prześledź "karierę" tego jak się okazuje z dokumentów - "miernego - ale wiernego") Tylko czy to oby na pewno świadczy na jego korzyść?

robson
środa, 1 kwietnia 2020, 23:19

...cóż, do tego - chyba należałoby wprowadzić w RP stan inny niż zagrożenia epidemicznego, to chyba nie ten DAR i nie ten minister, który ciągle się pojawia... ale....

Ja się nie znam ;)
środa, 1 kwietnia 2020, 22:26

Będzie tajemnica na 100%. Przecież nie powiedzą publicznie ludziom że moją ich w ........

Tweets Defence24