Polityka obronna
Czwartkowy przegląd mediów; Trump chce powrotu w XIX wiek; "Jeżeli coś wygląda jak rosyjski sabotaż, a ofiarami są kraje NATO - to jest to sabotaż"
Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Roman Imielski: Gazeta Wyborcza:„Trump chce koncertu mocarstw” „W wypowiedziach nowego prezydenta USA nie ma docenienia roli NATO, dobrych relacji transatlantyckich, wspólnego świata demokratycznych wartości, gwarancji dla Tajwanu czy Korei Południowej. Są za to oferty dla Putina i żądania przejęcia Kanału Panamskiego czy Grenlandii. Obym się mylił, ale po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu mam wrażenie, że amerykańskiemu prezydentowi marzy się nowy koncert mocarstw, które w swoim gronie będą decydować o losach świata.”
Maciej Miłosz: Rzeczpospolita:„Dojrzali jak pracownik PGZ” „Średnia wieku w Polskiej Grupie Zbrojeniowej to 46 lat. U prywatnej konkurencji jest to 40 lat. Jeszcze większa różnica jest w przemyśle lotniczym. Polską Grupę Zbrojeniową tworzy 68 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 20,5 tys. pracowników. (…) Choć przychody PGZ dynamicznie rosną i według szacunków za 2024 r. przekroczyły 13 mld zł (w 2023 r. było to 10 mld zl), to pewnym problemem, z którym zmagają się niektóre spółki, jest wiek pracowników.”
Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Litwa nie chce się ograniczać konwencją ottawską” „Litwa rozpoczęła w ubiegłym tygodniu rozważania o wycofaniu się z konwencji ottawskiej, zakazującej stosowania mln przeciwpiechotnych. Działania te mają na celu wzmocnienie obrony narodowej i odstraszania. Jak przekonuje senator PiS Wojciech Skurkiewicz, Polska powinna również rozważać wszelkie możliwe scenariusze, mające zwiększyć nasze bezpieczeństwo, w tym wycofanie się z zapisów konwencji ottawskiej. Tym bardziej że jest realne zagrożenie ze wschodu. (…) Dyskusja w sprawie odejścia od konwencji ottawskiej wywołana została przez trwającą od 2022 r. wojnę na Ukrainie.”
Artur Radwan: Dziennik Gazeta Prawna:„Wielodzietni nie będą służyli w wojsku” „Podczas konsultacji społecznych projektu ustawy 0 zmianie ustawy o obronie Ojczyzny oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym 1 nauce pojawiło się wiele uwag i propozycji wprowadzenia dodatkowych zmian. Resort rodziny zaproponował dokonanie dodatkowo nowelizacji art. 5 ust. 3 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 248 ze zm.), polegającej na rozszerzeniu katalogu osób zwolnionych z obowiązkowej służby wojskowej o mężczyzn z rodzin wielodzietnych, którzy wychowują co najmniej troje dzieci. (…) Resort argumentuje, że takie działanie ma na celu umacnianie oraz wspieranie funkcji rodziny oraz zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci oraz młodzieży (w szczególności z rodzin wielodzietnych).”
gazeta.pl:„Google pomogło Izraelowi. Armia dostała systemy AI po wybuchu wojny” „Po wybuchu wojny w Strefie Gazy w 2023 r. Google przekazał izraelskiej armii zaawansowane narzędzia AI.(…)W pierwszych tygodniach po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. izraelskie Ministerstwo Obrony zwróciło się do firmy Google z prośbą o większy dostęp do narzędzi AI. Pracownik amerykańskiej korporacji w wewnętrznej korespondencji ostrzegł, że jeśli Google nie zgodzi się na rozszerzenie współpracy, to Izrael zwróci się do Amazona - podaje „Washington Post”, który powołuje się na wewnętrzne dokumenty koncernu.”
bankier.pl:„Tusk: Jeżeli coś wygląda jak rosyjski sabotaż, a ofiarami są kraje NATO - to jest to sabotaż” „Jeżeli coś wygląda jak rosyjski sabotaż, są w to zaangażowani Rosjanie, a ofiarami są kraje NATO - to jest to rosyjski sabotaż; nie mam wątpliwości co do charakteru incydentów na Bałtyku - mówił premier Donald Tusk w Oslo po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Stoerem. W trakcie konferencji prasowej po środowym spotkaniu w Oslo premierzy Polski i Norwegii zostali spytani o możliwe działania prawne, mające na celu zwiększyć możliwości reakcji państw NATO i ich służb w przypadku podejrzanych aktywności i incydentów na morzu.”
onet.pl:„Na terytorium Ukrainy rozpoczęła się nowa wielka bitwa. To może być punkt kulminacyjny całej wojny” „Bitwa na południu Donbasu zbliża się do końca. Wojska rosyjskie wcześniej zdobyły miasto Kurachowe, a w najbliższych dniach zajmą kolejną ważną twierdzę Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednak jeszcze przed zakończeniem tych operacji w regionie rozpoczęła się nowa bitwa na dużą skalę. Może ona stać się kluczowym momentem całej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. O co toczy się gra?”
wp.pl:„Szwedzi oferentami w programie Orka. A26 Blekinge to akustyczna czarna dziura” „Szwecja jest jednym z siedmiu oferentów, uczestniczących w programie Orka - potwierdził szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Szwecji. Kraj ten oferuje Polsce okręty podwodne typu A26 Blekinge. Czym wyróżnia się ten typ okrętu na tle konkurentów? (…) Wśród pożądanych cech okrętu wskazywano wówczas - powołując się na analizy jeszcze z 2014 roku - możliwość wystrzeliwania pocisków manewrujących. Po kilku miesiącach, w grudniu, MON zadeklarował zamiar doprowadzenia prac nad Orką do finału i gotowość podpisania umowy na nowe okręty podwodne w 2025 roku. Wśród oferowanych Polsce okrętów podwodnych znajduje się m.in. szwedzki A26 Blekinge.”
onet.pl:„Berlin chce zdecydowanej odpowiedzi UE na rosyjskie ataki hybrydowe” „Niemcy wzywają kraje UE do zajęcia twardszego stanowiska wobec zagrożeń hybrydowych ze strony z Rosji. Postulują m.in. rozszerzenie reżimu sankcji bloku i ograniczenie dostępu moskiewskich misji dyplomatycznych do Europy. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock rozesłała propozycje opracowane przez resort w ramach przygotowań do przyszłotygodniowego spotkania jej europejskich odpowiedników w Brukseli „w celu wytyczenia drogi dla skoordynowanych środków”, podało ministerstwo w Berlinie. Od czasu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Rosja nasiliła ataki hybrydowe — takie jak podpalenia, kampanie cybernetyczne i informacyjne oraz sabotaż — w całej Europie.”
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie