Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów; Atak na rosyjski obóz- setki agresorów nie żyją; Proca Dawida ze zgodą na sprzedaż

Autor. DoD

Czwartkowy przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Rzeczpospolita: „Pierwszy kraj NATO otrzymał zgodę USA na zakup systemu Proca Dawida"

Reklama

„Ministerstwo Obrony Izraela ogłosiło w czwartek wieczorem, że Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Proca Dawida do Finlandii za 316 milionów euro. Nazywając umowęhistoryczną, ministerstwo przekazało, że wraz z prywatnym producentem, przedsiębiorstwem zbrojeniowym Rafael, wkrótce zorganizuje ceremonię podpisania umowy."

Polskie Radio: „Niepotrzebny zgrzyt na linii Kijów - Warszawa. Polska wspierała Ukrainę na długo przed wybuchem wojny z Rosją"

Reklama

„Przypomnijmy, że ukraińskie MSZ zaprosiło do siebie ambasadora Polski w Kijowie Bartosza Cichockiego. Miało to związek z wypowiedzią szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza, który mówił o wprowadzeniu zakazu importu ukraińskiego zboża do Polski. - Jesteśmy w okresie żniw. Polskie zboże musi zostać zebrane, zmagazynowane i dystrybuowane po odpowiedniej, godnej cenie. Ukraina otrzymała bardzo dużo wsparcia od Polski, warto by było, żeby zaczęła doceniać, jaką rolę przez ostatnie miesiące, lata dla Ukrainy pełniła Polska. Stąd takie, a nie inne decyzje, jeśli chodzi o ochronę granic - powiedział Marcin Przydacz."

Gazeta.pl: „Białoruskie śmigłowce nad Polską.Był czas, żeby wyciągnąć wnioski. Nie zrobiono nic. Dramat"

„- Teraz rządzący tłumaczą się, że nie ma 100-procentowo skutecznych systemów obrony powietrznej, ale uważam, że to jedynie próba przykrycia nieudolności. Był czas, żeby wyciągnąć wnioski po Przewodowie, przygotować się. Jak się okazuje, nie zrobiono nic. Nasze wschodnie granice powinny być nieustannie monitorowane. Przecież istnieją systemy, które wychwytują obiekty również na niskich wysokościach. Pytanie, czy my je w ogóle rozwijamy? Moim zdaniem nie, co w kontekście wspomnianego Przewodowa jest katastrofą - mówi w Gazeta.pl gen. Waldemar Skrzypczak."

Interia.pl: „Potężny atak HIMARS. Zginęły setki rosyjskich żołnierzy"

„W ataku miało zginąć setki agresorów. \[...\]. Atak miał miejsce na wyspie Dżarylhacz. Rosyjska armia zgromadziła w dużym obozie szkoleniowym setki żołnierzy. Byli oni przygotowywani do realizacji różnych misji na polu walki. Nie jest tajemnicą, że przede wszystkim chodzi o zabezpieczanie terenów prowadzących na Krym. Na filmie możemy zobaczyć kilka zgrupowań agresorów, kilka obiektów mieszkalnych i pojazdy."

Katarzyna Rochowicz; Gazeta.pl: „Co się dzieje z pilotami białoruskich śmigłowców? Na lotnisku czekały służby bezpieczeństwa"

„Jak dodano, chociaż Ministerstwo Obrony Białorusi zaprzecza naruszeniu przestrzeni powietrznej Polski przez śmigłowce białoruskich sił powietrznych ikpi z sytuacji w oficjalnych oświadczeniach, to na pilotów czekały na lotnisku służby bezpieczeństwa - podał Białoruski Hajun."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Rusmongol

    Ogólnie to świetne wiadomości ze f@szyzm rosyjski ponosi duże straty.

    1. OS-INT

      Coś bardzo niedobrego stało się z natarciem ukraińskim w tym miejscu. Zniszczone: 2x BMP-1, 3x BMP-2, 1x T-80 (lub T-64), 1x T-72 - Jarosław Wolski, Twitter, 9:32 AM · Aug 3, 2023.

  2. OS-INT

    Roślinność zarastająca nieużytki rolne jest prawdopodobnym czynnikiem spowalniającym walki na południu Ukrainy - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Nieużywane od półtora roku grunty orne w strefie walk zarastają chwastami i krzewami. Ciepłe i wilgotne lato sprzyja szybkiemu wzrostowi roślinności. Może to być jednym z powodów spowolnienia ukraińskich postępów w walkach mających na celu odzyskanie terenów zajętych przez Rosjan - napisano. Dodatkowa osłona, jaką tworzy niska roślinność pomaga Rosjanom kamuflować pozycje obronne i utrudnia ukraińskiej armii rozminowywanie terenu. Z drugiej strony może ona stanowić osłonę dla ataków oddziałów piechoty ukraińskiej, jednak ostatecznie obu stronom walk trudniej jest osiągać jakiekolwiek postępy - podsumowano...

  3. OS-INT

    Onet, Oblężona twierdza znów w ogniu. Kontrofensywa otworzyła nowe możliwości: Oczywiste jest, że Bachmut ma wielkie znaczenie symboliczne dla Rosji, więc będzie ona starała się utrzymać miasto wszelkimi dostępnymi środkami - mówi David Sharp, izraelski ekspert wojskowy. Niektóre gorące głowy w Kijowie już twierdzą, że miasto zostało okrążone, a rosyjscy żołnierze są tam uwięzieni. Nie widzimy tego jednak na mapie. Do tego jeszcze długa droga. Walka o ruiny, które kiedyś były Bachmutem, trwa nadal - stwierdził...

  4. Buczacza

    W temacie himarsów... Raptem kilka dni temu. Ktoś napisał, że onuce szybko się uczą i wyciągają wnioski.... Przez litość i współczucie nie napiszę kto. I zostawię to bez komentarza...

Reklama