Reklama

Polityka obronna

Czwarte spotkanie w ramach Baltic Sea Region Security Conference

Autor. Dowództwo Operacyjne

W Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego (COP-DKP) odbyła się kolejna edycja międzynarodowego spotkania w ramach inicjatywy „Baltic Sea Region Security Conference”. Przedstawiciele stron omawiali głównie tematy bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wraz z początkiem listopada br. na terenie COP-DKP w Warszawie odbyła się 4. edycja międzynarodowego spotkania w ramach inicjatywy "Baltic Sea Region Security Conference". W sesji wzięli udział wojskowi przedstawiciele z Estonii, Szwecji, Litwy, Łotwy, Finlandii i oczywiście Polski. Dowództwo Operacyjne poinformowało, że tematyka konferencji koncentrowała się wokół aktualnych wyzwań z obszaru bezpieczeństwa basenu Morza Bałtyckiego oraz wschodniej flanki NATO.

Czytaj też

Państwa dzielące Morze Bałtyckie podlegają stałym zagrożeniom bezpieczeństwa, które zmuszają do poszukiwania międzynarodowych rozwiązań w celu utrzymania pokoju i stabilności, tym bardziej w świetle wojny, która toczy się na terenach naszych wschodnich sąsiadów. Obecna sytuacja wymaga skoncentrowania się na pogłębieniu współpracy regionalnej w wymiarze bezpieczeństwa, gdyż kraje bałtyckie coraz bardziej obawiają się agresywnych działań Rosji w Europie Wschodniej.

Reklama

Czytaj też

Inicjatorem formatu, w ramach którego odbywają się cykliczne spotkania dowódców szczebla operacyjnego basenu Morza Bałtyckiego, było Dowództwo Operacyjne RSZ. Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego (COP-DKP), na terenie którego organizowane było wydarzenie, jest organem dowodzenia szczebla operacyjno-taktycznego i podlega bezpośrednio Dowódcy Operacyjnemu RSZ.

COP - DKP posiada kompetencje do dowodzenia i kierowania aktywnymi środkami walki oraz planowania i organizowania działań bojowych dla podporządkowanych operacyjnie jednostek lotniczych, przeciwlotniczych i radiotechnicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama