Reklama

Polityka obronna

Cyberprzestępcy na celowniku policji. Szkolenia dla 1700 funkcjonariuszy

fot. Chief Photographer/MOD
fot. Chief Photographer/MOD

1700 funkcjonariuszy policji weźmie udział w szkoleniach dotyczących zwalczania cyberprzestępczości. Podpisano porozumienie dotyczące współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z Internetu - podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Głównym celem programu „CyberPol” jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zwalczania cyberprzestępczości oraz podnoszenia poziomu świadomości osób korzystających z sieci. W ramach programu zorganizowane zostaną szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Szkolenia dla funkcjonariuszy odbędą się jeszcze w tegoroczne wakacje.

Dzięki rozwojowi Internetu, dostęp do informacji, kultury, edukacji, komunikowania i rozrywki jest dziś o wiele łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Rozwojowi towarzyszą jednak zagrożenia dotykające zwykłych użytkowników, zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych. Widzimy konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji funkcjonariuszy w zakresie cyberbezpieczeństwa, dlatego też wspólnie z NASK organizujemy te specjalistyczne szkolenia. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie wpłynie także na skuteczniejszą walkę z handlem dopalaczami w internecie

podsumowuje minister Teresa Piotrowska

Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia. W pierwszej grupie znajdzie się około 250 policjantów z pionu do walki z cybeprzestępczością. Przygotowane szkolenie obejmuje działania zarówno pod względem technicznym, jak i teoretycznym. Drugą grupę stanowić będą funkcjonariusze pionu kryminalnego. Po odpowiednim przeszkoleniu będą oni mogli sprawniej reagować na te elementy cyberprzestępczości, które występują w sprawach kryminalnych. W trzeciej grupie znajdą się funkcjonariusze pionu prewencji.

Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze będą przeprowadzać warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem. Spotkania mają także na celu zwiększenie świadomości młodych osób, które korzystają z sieci.

W związku z podpisaniem porozumienia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczyna akcję informacyjną na temat cyberbezpieczeństwa. W tegoroczne wakacje na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych MSW publikowane będą m.in. wyjaśnienia najważniejszych pojęć i definicji z obszaru bezpieczeństwa w internecie oraz poradniki dla rodziców i nauczycieli o tym jak rozpoznać zagrożenia dla młodzieży w sieci - informuje MSW.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. gość

    Zadania internetu na przestrzeni 20 lat się już zmieniły - z początku miał kontrolować i dostarczać informacji o obywatelach poprzez właściwe służby, ale w ostatnich latach internet ma za zadanie wywołać chaos, którego nikt nie będzie w stanie już kontrolować, bo już prawie każdy go posiada. - takie jest moje zdanie. Uważam też że internet to taka specyficzna mafia i śmietnik informacji itp.

  2. A_S

    No tak. Policja szukać będzie nieobyczajnych filmików, a Frogi i jemu podobni, sprzedawcy narkotyków typu Mocarz i tak jak ostatnio zabójcy z żółtymi papierami pójdą w jeszcze większą olewkę..

    1. dwa

      zakładam, że to właśnie o to chodzi, podpatrywanie działalności dzieciaków w sieci i tropienie nielegalnego biznesu/zachowania, ale znająć polskie realia równie dobrze może to być kurs korzystania z internetu..

Reklama