Reklama

Polityka obronna

Były ambasador USA w Polsce wiceprezesem zbrojeniowego giganta

Paul W. Jones jako ambasador USA w Polsce w 2016 roku, podczas wizyty w dowództwie korpusu w Szczecinie (zdjęcie ilustracyjne). Fot. MNC NE/flickr
Paul W. Jones jako ambasador USA w Polsce w 2016 roku, podczas wizyty w dowództwie korpusu w Szczecinie (zdjęcie ilustracyjne). Fot. MNC NE/flickr

Paul W. Jones, były Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, został wiceprezesem w koncernie Raytheon Technologies. Będzie zajmował się utrzymywaniem relacji z międzynarodowymi klientami rządowymi.

Paul W. Jones otrzymał stanowisko Vice President of International Governmental Relations. Tim McBride, Senior Vice President of Global Governmental Relations w Raytheon Technologies podkreślił, że Raytheon Technologies skorzysta znacząco z wiedzy nowego członka zespołu tak w zakresie stosunków międzynarodowych, jak i „globalnej dynamiki”.

Raytheon Technologies to amerykański koncern obronny, powstały niedawno w wyniku połączenia spółek Raytheon oraz United Technologies Corporation. W Polsce Raytheon jest najbardziej znany jako integrator i główny wykonawca programu obrony powietrznej Wisła, w ramach którego pozyskiwane są zestawy Patriot zintegrowane z IBCS. Obecnie realizowany jest jego pierwszy etap, a do sfinalizowania pozostały umowy wykonania zobowiązań offsetowych właśnie z Raytheon. Koncern ten oferuje też Polsce rozwiązania do drugiej fazy Wisły, jak i programu Narew (pocisk SkyCeptor promowany we współpracy z izraelskim Rafaelem).

Oprócz tego Raytheon dostarcza m.in. uzbrojenie dla F-16 i F-35 (chociażby pociski AMRAAM, Maverick, Sidewinder czy JSOW). Z kolei United Technologies jest właścicielem będących częścią Pratt&Whitney zakładów PZL Rzeszów, a także koncernu Collins Aerospace, który również ma swoje zakłady w Dolinie Lotniczej (Goodrich Aerospace Poland).

W komunikacie opublikowanym na portalu społecznościowym Raytheon podkreśla, że John Paul Jones ma duże doświadczenie dyplomatyczne. Od 2018 do przełomu sierpnia i września 2020 roku kierował ambasadą USA w Pakistanie, z kolei wcześniej, w latach 2015-2018, był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce (zastąpiony został, w drugiej połowie 2018 roku, przez Georgettę Mosbacher). To za kadencji ambasadora Jonesa podpisano m.in. umowę międyrządową na dostawę pierwszej partii baterii Wisła (marzec 2018 roku), a także przewidziane do realizacji przez Raytheon kontrakty na uzbrojenie do F-16 (rakiety powietrze-powietrze AMRAAM i Sidewinder w nowych wersjach).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.