Polityka obronna
Armia upomina się o urodzonych w 2006 roku. Rusza kwalifikacja
3 lutego rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. Kto w głównej mierze będzie musiał stawić się przed komisją?
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji poinformowało o rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na rok 2025. Jak wskazuje CWCR jej celem ma być m.in. sprawdzenie tożsamości kwalifikowanego, wprowadzenie jego danych do ewidencji wojskowej, badanie psychologiczne i lekarskie oraz otrzymanie kategorii:
Kategoria A – oznacza zdolność do służby wojskowej (z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej) oraz zdolność do odbywania służby zastępczej
Kategoria B – oznacza czasową niezdolność do służby wojskowej;
Kategoria D – to niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju;
Kategoria E – oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do służby wojskowej nie tylko w czasie pokoju, ale także w momencie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
📢 Już dziś 3️⃣ lutego ruszamy z #KwalifikacjaWojskowa2025 , która będzie trwała do 3️⃣0️⃣ kwietnia 2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣r.
— Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) February 3, 2025
➡️Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej przez obywateli 🇵🇱. pic.twitter.com/VbutLAiEm5
Poza wspomnianym przydzieleniem kategorii podczas kwalifikacji określa się także: wstępne przeznaczenie dla poszczególnych form służby wojskowej, przekazanie informacji o możliwości wstąpieniu do wojska, przeniesienie do pasywnej rezerwy, wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, a na końcu uregulowanie stosunku do służby wojskowej.
Który rocznik stanie przed komisją?
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w głównej mierze obejmie mężczyzn, którzy w tym roku ukończą/ukończyli 19 lat (rocznik 2006). Procedura obejmie około 230 tysięcy osób. Wezwanie powinno być doręczone pocztą co najmniej 7 dni przed terminem kwalifikacji.
WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!